op zachte kalme toepassing van de wet op het pesoneel. Omtrent het muntstel sel deelde hij in menig opzicht het gevoelen van den heer Prins. De heer van Lier betoogde, dat het overgangs recht op effecten en rentegevende schuld vorderingen wèl mag in stand blijven naast de vermogens belasting mits er rekening worde gehouden met het pas sief van den boedel. De Min. van Fin. meende, dat als alle landen het bime tallisme invoerden, geen andere oorzaken krachtig genoeg zouden zijn om het stel sel te bekampen; maar de kans daarop is zeer gering. Het gevaar van onzen toe stand ziet de Minister niet in. Of buiten gewone maatregelen voor het muntwezen noodig zullen zijn, hangt hoofdzakelijk er van af, dat men zich niet zenuwach tig moet maken. Wat de schattingen bjj het personeel betreft, verzekerde de Minister, dat hij de inspecteurs zal aanschrijven, met de meest mogelijke zorg kennis te nemen van de reclames. Voor het belasten van buitenlandsch vet en huiden bestaat geen reden, omdat ze meerendeels niet in konkurrentie komen met de binnenlandsche. De Min. zal trachten een zoo goed mogelijk kadaster te verkrijgen. Wat de over gangsrechten op effecten aangaat, vindt de Minister het zeer moeilijk te bere kenen, op welk deel van vermogen een bepaalde schuld drukt. Na replieken werd liet hoofdstuk aangenomen. Ook werd goedgekeurd het Hoofdstuk Onvoor ziene uitgaven. HAARLEM 8 Februari 1898. In de groote zaal der Sociëteit de Kroon hield Vrijdagavond de Heer Tours eene voordracht over Toynbee-werk in het algemeen en de toepassing ervan in „Ons Huis" te Amsterdam. bpreker zette uiteen hoe in de laatste helft dezer eeuw meer en meer de be hoefte aan broederschap onder demen- schen was aangewassen, hoe jonge mannen en vrouwen zich willen plaatsen onder minder gegoeden, uit menschen- liefde om van hun tijd, van hunne kennis en verschillende geestes gaven, anderen, minder bedeelden, die daaraan behoefte gevoelen, als gewone menschen mede te deelen. Ook in onze stad is die geest ont waakt en het was op uitnoodiging van het hiertoe opgericht comité, dat Spreker het een en ander wilde mededeelen over het Toynbee-werk zooals het wordt op gevat in de Amsterdamsche stichting „Ons Huis". Aanleiding tot de stichting gaf het inrichten van eene Bewaarschool in de Uilenburgerstraat te Amsterdam, door de vrijgevigheid van een vermogend Israëliet. Zooals steeds voorbeelden trekken, stelde een ander vermogend man eene som beschikbaar, tot het stichten van iets dergelijks in een ander- deel der stad en deze Volksvriend gaf gehoor aan den wenk tot het stichten van een gebouw in het belang dei- volksontwikkeling. Dit verrees in de Rozenstraat. De hoofddenkbeelden der stichting bepaalde Spreker als volgt: Voorop staat Volksontwikkeling. Naar godsdien stige of staatkundige overtuiging der deelnemers wordt niet gevraagd. De man staat er naast de vrouw, niets wordt er aangeboden zonder betaling. In elk der Comités neemt de vrouw plaats naast den man, liefst vertegen woordigende eiken stand der maatschap pij- Het Amsterdamsche „Ons Huis" heeft eene bibliotheek. De boeken worden met zorg gekozen en wie er gebruik van maakt betaalt een stuiver per jaar en een cent per boek. Daar wordt tevens de Spaarbank gehouden en gelegenheid gegeven tot het ontvangen van rechts kundig advies. Van deze laatste in stelling maken 15 a 20 personen per week gebruik. Dan is er een leerzaal, waar onge veer negentig personen kunnen plaats vinden. Bladen en tijdschriften van elke richting zijn er voorhanden. Zij worden door de lezers zelf gekozen het onderling kennen en waardeeren wordt er zeer door bevorderd. De vaste leden betalen 25 cent per kwartaal. De arbeidende stand is er sterk vertegenwoordigd. Er komen eiken avond ongeveer vijftig personen, doch het getal zal toenemen, als de arbeids duur korter wordt. Er is een gymnas- teiklokaal en het plan bestaat zelfs dansles te geven, welk plan door Spreker op zeer goede gronden werd verdedigd. Boven zijn lokalen gewijd aan het welzijn der vrouw. Er wordt geleerd verstellen, wollenaaien, knippen en naaien van onderkleeren en kookles gegeven; de laatste wordt betaald met 10 ets. per les, de eerste met 10 ets. voor 5 lessen. In de gehoorzaal wordt aan zestig menschen van zeer uiteenloopend beroep natuurkunde-cursus gegeven, er is verder een debating-, een schaak- en een reis- club. Veertig personen nemen er aan deel. Thans heeft zich een club gevormd om in 1900 de Parijsche tentoonstelling te bezoeken. Het bq wonen der voor drachten geeft niet zelden aanleiding tot het vormen van speciale clubs. Zondagsavonds hebben er concerten, tentoonstellingen enz. plaats tegen be taling van 5 cents en de beste artisten stellen zich daarvoor beschikbaar. Er worden ook zoogenaamde praatavonden gehouden; daar kan ieder zich uitspre ken en deze zijn dikwijls zéér belangrijk. Natuurlijk worden tegen de Stichting bezwaren geopperd, zooals de meening dat alle godsdienst er vreemd aan is. Den godsdienst als zoodanig, Spreker be doelde natuurlijk dezen als tak van onder wijs of bespreking, toe te laten isonmoge- lijk, waar men tracht geen enkele richting buiten te sluiten, doch er wordt gezorgd, dat er met de overtuiging van geene enkele richting wordt gespot maar die geëerbiedigdhet zedelijk leven wordt er beoefend. De opmerking wordt verder gemaakt dat de onhuiselijkheid ei door wordt in de hand gewerkt. Nu wordt het begrip huiselijkheid verschillend opgevat. Door echter van tijd tot tijd het zonnetje van buiten naar binnen te brengen, vordert het huiselijk samenzijn in belangrijkheid en eene opfrissching van gedachten en gewaarwordingen werkt heilzaam. Wat geeft U alle moeite, vraagt men en zult gij er plezier van hebben? Men doe echter het goede omdat het goed is, dus uit plichtgevoel. Waardeering levert het werk in ruime mate, men geve met veel toewijding en dan zal men gelukkig zijn omdat men anderen gelukkig maakt en bovenal omdat de toekomst toewijding, zich geven, als eisch stelt. Na eene korte pauze werd gelegenheid gegeven tot debat. De vrees werd geuit, dat althans de zaak hier ter stede échec zal lijden omdat de arbeidsstand niet vol doende in het Comité is vertegenwoor digd en gevraagd of de instelling zal zijn eene sociale of eene philantropische, van welke laatste er te Haarlem zeker genoeg zijn. Het eerste gedeelte der vraag werd namens het Comité beantwoord dat het plan bestaat het Comité met werklieden aan te vullen en de Heer Tours deelde mede, dat hoewel het stichtingskapitaal was geschonken, de deelnemers voor alles moeten betalen voor de onkosten. Zijn er leden in het Comité die met ande re bedoelingen dan die van zuivere menschenliefde denken nut te stichten, die vinden zich spoedig anders ingelicht en druipen af. De vragende persoon wenscht op te merken, dal zijne vragen geen kritiek bedoelden. Nog werd de vraag beantwoord of onderwijzeressen en onderwijzers een belangrijk aandeel bij het werk hebben, met de verzekering dat uit den aard der zaak onderwijzeressen meer bij de zaak betrokken zijn dan onderwijzers. Eene vraag omtrent de comsumplie leidde tot de bespreking van het ge heel verbieden van bier. Haantjes-bier wordt verstrekt, dit bevat zeer weinig alcohol. Bier geheel uit te sluiten zou ook niet goed zijn. Zal het vertoeven in ruime, luchtige, goed verlichte lokalen geen ontevreden heid wekken met eigen omgeving en zou het niet beter zijn de menschen meer bepaald in hunne woningen te bezoeken wordt opgeworpen. De Heer j Tours had van het eerste nooit iets gemerkt, doch raadde het laatste sterk aan. Nog werd over het reizen naar den vreemde gesproken en opgemerkt dat eigen land en eigen omgeving toch niet onbekend behoorden te blijven, wat gaarne werd toegegeven, doch de ver zekering werd gegeven, dat eigen land en omgeving te leeren kennen en waar deeren niet wordt nagelaten. Een der aanwezigen uit den arbeiders stand betuigde zijne belangstelling in de stichting omdat zij zoude kunnen medewerken tot algemeeneontwikkeling. Tot slot deelde de Heer A. van der Voort het ontstaan van het Comité mede, alsmede de plannen omtrent de op te richten stichting hier ter stede als volgt: In het verschiet liggen een leeszaal, conversatiezaal, bibliotheek, clubs, afzonderlijk voor jongens en meisjes, samenkomsten, lessen en lezin gen. Hij verzocht den geldelijken en ook den zedelij ken steun van de aan wezigen tot het verkrijgen van eene Inrichting als door den Heer Tours be doeld en dankte den Spreker voor zijne heldere en gloedvolle voordracht, waar door hij zeker de harten voor de zaak zal gewonnen hebben. Een talrijk publiek woonde Zon dagmiddag de matinée bij, welke door het Schotsch Orkest uit Glasgow inde concertzaal gegeven werd. Bij zijn op treden werd de heer Willem Kes, de leider van dit Britsche gezelschap met warmte toegejuicht. Tot geestdrift steeg deze sympathieke begroeting, toen het Orkest met machtig zwellende golven van geluid het Oude-Wilhelmus aanhief. Bij de voordracht van het eerste programma-nummer, de ouverture Frei- schütz, bleek terstond, dat men een or kest van den eersten rang voor zich had een keurkorps van artisten, in staat de moeilijkste orkestwerken op zeldzaam voortreffelijke wijze uit te voeren. De zelfde indrukken van volmaakt heid, die het orkest uit het Concert gebouw geeft, ontvingen de hoorders van dit orkest. De samenstelling zal dan ook niet veel verschillen. Mogelijk is het strijkorkest hier nog iets talrijker. Het Schotsch Orkest telt 16 eerste violen, 16 tweede violen, 12 alten, 12 violoncellen en 8 contra-bassen. Met de houten- en koperen blaasinstrumenten en het slagwerk bestaat het uit 80 executanten. Behalve de genoemde ouverture van Weber, het Scherzo uit Kin Sommer- nachtstraumvan Mendelssohn en de klassieke Symphonische Etuden van Schu mann, met bekwame hand geïnstrumen teerd door den heer Kes, bevatte het programma moderne orkeststukken, waarbij de phantastische inhoud en de kleurrijke klankcombinaties beurtelings de aandacht trokken. Bewonderenswaar dig was de eenheid en de rythmische duidelijkheid in het spel, overstelpend de grootsche effecten van klank en toon in verschillende onderdeelen ontwikkeld, vol nobelen kunstzin de muzikale wedergave. Indien de heer Kes zijne landgenooten heeft willen toonen, dat hij in den vreemde eene even eervolle en voor den kunstenaar waardige plaats inneemt dan hier door hem werd verlaten, is dat doel volkomen bereikt. Zijne vrienden en vereerders zullen met onverdeelde belangstelling van zijn arbeid ginder hebben kennis genomen. Het programma der orkestnummers werd aangevuld met een viool-solo van den heer Elkan Kosman, een Neder lander van geboorte, die eenigen tijd in het orkest van Lamoureux de plaats van orkestmeester vervulde. De wijze waarop de heer Kosman het bekende Concert van Mendelssohn voordroeg, wijst hem eene voorname plaats aan onder de vioolartisten. Geen wonder dat zijn spel met uitingen van levendige sympathie werd ontvangen. Zondagavond is de heer Kes met zijn intelligente musici weder naar Engeland vertrokken. Het specialiteiten-gezelschap van den heer Vleugels van Rotterdam had Zondag-avond in den schouwburg veel succes, 't Komt ons voor, dat het uit goede krachten bestaat. Naar men ons mededeelt is het comité tot het exploiteeren van het bui tengoed Duinendaal te Bloemendaal zuidelijk deel, thans ook eigenaar gewor den van het noordelijk gedeelte van het fraaie park, voor de som van honderd duizend gulden. Onder het opschrift nieuw model hoofddeksel voor de opperofficieren van het leger deelt de Oprechte Haarlemsche Cour. het volgende mede: Heden waren wij in de gelegenheid het nieuw model van het hoofddeksel (steek) voor de opperofficieren van het leger te bezich tigen, zooals dit door Hare Majesteit de Koningin-Regentes is goedgekeurd. Wij meenen te kunnen zeggen, dat het zeer smaakvol mag genoemd worden. Wij maken hiervan bijzondere melding, omdat het onze stadgenoot de heer C. F. Henning firma A. Prinsen, Groote Houtstraat 80 Haarlem is, die de eer heeft gehad dit model, ingevolge be stelling, te leveren. Dit is eene onder scheiding, die door de genoemde firma zeker op hoogen prijs mag gesteld wor den; de uitvoering toont, dat zij die onderscheiding waardig was. De opdracht bewijst genoegzaam, dat haar naam ook buiten Haarlem alleszins gunstig bekend is. INGEZONDEN. Van verschillende kanten ontvang ik, met gelukwenschen over het muzikaal succes, de verzekering dat bij eene even- tueele herhaling van het Concert Zals- manPielage de concertzaal stampvol zal zijn. Gaarne ben ik tot een her haling bereid (en ben zeker dat al de medewerkenden dit zullen zijn) maar moet als voorwaarde stellen: de zeker heid, dat ditmaal ook financieel succes worde behaald. Ik wil daarvoor inteeken- lijsten laten rondgaan, maar vraag, alvorens onkosten te maken, van hen die mijn plan willen steunen, de bewijzen hunner sympathie in den vorm van briefkaart of naamkaartje met adres. Ik hoop met elke post een flink aantal te ontvangen. Mijn adres is Coornhert- straat 35. HENRI PIELAGE. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem, op Woensdag 9 Febr. 1898. des namiddags te 1 ure. De volgende stukken en puntemullen aan de orde worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Adres H. Scholten aankoop grond in den Hout. 2. Voorstel B. en W.W. naar aanlei ding van de motie van den lieer J. J. Sneltjes betreffende uitbrei ding St. Elisabeth's of Groote Gasthuis. 3. Id. id. verandering kostelooze school lett. E in Vijfde Tusschenschool enz. 4. Id. id. vaststelling 3e suppletoirko hier,plaatselijkedirecte belasting," dienst 1897. 5. Id. id. verpleging arme idioten voor rekening der gemeente. 6. Id. id. uitstel voldoen aan concessie voorwaarden Ned. Bell-Tele- phoon Maatschappij. 7. Id. id overneming slop tusschen Palmstraat en Rozenpriëelstraat. 8. Id. id. met rapport commissie van financiën adres P. Goedkoop Dz. huur grond Spaamdammerweg. 9. Id. id. adres bestuur Wilhelmir.a- naaischool toevoeging dames-co mité aan commissie van toezicht lager onderwijs. 10. Rapport commissie van financiën rekening Kamer van Koophandel, dienst 1897. 11. Benoeming gemeente geneeskundi ge- 12. Voordracht B. en W.W. benoeming onderwijzeres 2e kl. kostelooze school E. 13 Benoeming stembureau verkiezing lid van de Kamer van Koophan del en Fabrieken. 14. Verslag opzichter gasverlichting over December j.l. 15. Zitting met gesloten deuren. ALGEMEENE NEDERL. Trouwen Vereeniging Tesselschade Afd. Haarlem. Bemiddelingsbureau: Spaarne 102. 2 betrekkingen gezocht voor kinderjuffrouw, uitsluitend in Haarlem voor halve dageu of geheel. 1 voor assistente in de huishouding; is uit stekende naaister, onverschillig voor Haarlem of elders. 2 als assistenten en gezelschapsdames, onver schillig voor Haarlem of elders. 1 als naaister (huis). 1 beschaafde jnffrouw, middelb. leeftijd, om met kinderen te wandelen. 1 beschaafde juffrouw, om dame voor te lezen. 1 lessen voor muziekonderwijzeres, billijke condities. 2 pension aangeboden op goeden stand. ORGELBESPELING in de Groote- ot St. Bavokerk alhier, rp Donderdag lOFebr, 1898 des namiddag* van 2—3 uur, door den Heer W. EZERMA.N. PROGRAMMA 1. Preludium en FugaC.F.Hendriks. 2AdagioMendelssohn. 3. Fantasie, Variatien en Fuga...F. Kauffmann. 4. AdagioG. Merkel. 5. Aria en Romance uit: «O du mein holder Abendstern".R. Wagner.

Haarlemsch Advertentieblad | 1898 | | pagina 2