i! Zondagavond omstreeks 8 uur is in de Duvenvoordestraat gevonden een pakje, inhoudende een levend kind van het manneljjk geslacht, ongeveer 14 dagen oud. Het is naar het St.-Elisa- beths-Gasthuis overgebracht. Kestner aan den Minister van Justitie gestelde interpellatie betreffende de on wettigheid van het Dreyfus-geding, op verzoek van den Minister met groote meerderheid van stemmen tot uitstel voor een maand. Men weet nu niet meer wat van de zaak te denken. Een geheim stuk waarop in 1894 het vonnis is geveld en een ander geheim stuk van 1896, dat de schuld aantoont. Als het laatste waar is, dan zou daaruit reeds de herziening van het vonnis 1894 moeten volgen, zou men zoo meenenl De meer dan gewone geslepenheid waarmede Labori zijne vragen stelde, schijnt tot de er kenning gedreven te hebben omtrent het nieuwe geheime stuk. In hoeverre de verdediging er van zal kunnen ge bruik maken, zal de toekomst leeren. De Parysche bladen oordeelen zeer verschillend over dit ernstige incident. Terwijl het eene zegt, zoo iets van de zaak Dreyfus is hier mede gesloten, omdat het niet meer geoorloofd is aan eene herziening te denken, zegt een ander, als de soldaten hun hak op de wet zetten, wat bljjft er dan van de republiek! Weer een ander komt tot deze conclusieHet proces Zola kan uitloopen op deze vreeselyke mogelijk heid Eene veroordeeling van onzen gene- ralen staf door een uitspraak van het hof der assizen. De Aurore houdt vol dat het bewuste stuk valsch is en dat het door of met medeweten van de drie generaals in het geding is gebracht om de eer van het leger te redden. De zitting van Zaterdag onderscheidde zich hierdoor, dat een paar malen Labori het woord werd ontnomen en dat het publiek den Voorzitter door luiden bij val toonde ingenomen te zijn met zijn ietwat brutale gedragingen. Men gelooft, dat het stuk afkomstig is van Duitsche zijde en zulks na de sterke ontkenningen van wege de Duit sche regeering en maakt er uit op óf dat de Duitsche regeering heeft gelogen, óf dat de Fransche generaals zijn om den tuin geleid door een ondergeschoven stuk. Het zou ook kunnen zijn, dat de Duitsche regeering zich de zaak aantrekt en dan zijn zeer zeker de gevolgen niet te overzien. Inmiddels bulderde het publiek: Leve het leger. Eenigen riepenLeve de re publiek. De laatsten moesten door de politie beveiligd, een uitweg zoeken. Wat nu verder te verwachten is, niemand kan het weten, of Zola veroor deeld zal worden, men zou meenen,ja. Doch dit is zeker, dat de Fransche offie- cieren gedurende het proces zich meer hebben afgegeven met groote woorden dan met daadzaken en in het algemeen, dat, waar recht verlangd wordt zelfs voor een veroordeelde, het Fransche volk wat al te ver gaat zoowel in zijne sympathiên als in zyne antipathiën. Maandag was eerst Zola, vervolgens de verdediging aan het woord. In den stadsschouwburg te Jaroszlaw (Rusland) is op het tooneel een echte moord gepleegd. De regisseur Wassilew heeft den tooneelspeler Iwanow gedu rende de voorstelling achter de coulissen een dolk in de borst gestooten en hem doodelijk gewond. Ijverzucht was de drijfveer van de misdaad. Te Rutenbroek bij Terapel had een dienstbode ƒ1200.uit de loterij ge trokken. Zij wilde dit beleggen op de spaarbank, doch op weg werd zij ver moord en beroofd. In verband hiermede wordt thans medegedeeld, dat haar mees ter haar had belet vroeg genoeg te gaan om bij dag langs een onveiligen weg te gaan. Een gendarme te paard ontmoette haar en geleidde het meisje, tot aan zeker punt waar zij verklaarde wel alleen verder te kunnen gaan. Later wenschtte hij te onderzoeken of zij goed was overgekomen, ging hiertoe terug en vond haar beroofd lijk en daar bij een mes. Vermoeden opgevat heb bende tegen den meester begaf hij zich diens woning en vroeg daar brood voor zijn paard. De vrouw haar echtge noot was nog niet thuis mist haar broodmes en herkent in het door den gendarme behendig ter plaatse gelegde mes het hare. Toen de man thuis kwam, werd hy gearresteerd. Het geld was nog in zijn bezit. Generaal Weyler, die op dit oogen- blik te Barcelona is, maakt zich gereed voor zijn politieken loopbaan. Hij za' de vertegenwoordiging van Havana in het parlement trachten te veroveren en bereidt druk zjjn candidatuur voor. Vrijdagmiddag heeft een duel plaats gehad tuschen den prins van Saksen-Co- burg en den luitenant der cavalerie Maasachick Keglevich, eerst op het pistool en daarna op de sabel. De luitenant is de adjudant van den prinshet duel op de pistolen liep zon der bloedvergieten af; dat op de sabel eindigde met het verwonden van den prins aan den rechter arm. De reden van het duel is onbekend. In het mjjndistsrict Boehum heeft in een mijn een ontploffing plaats gehad waarbij honderd twintig personen ge dood werden. Hun lijken zijn door ver minking en brandwonden onkenbaar. Men meent, dat het ventilatie-toestel, welke het myngas afvoerde, geweigerd heeft. Te Rotterdam is een jongen van li jaar, nadat hij van zijn vader een be straffing gehad had, in den Coolsingel gesprongen. De jongen die naar het midden dreef en zonk werd gered door iemand, die hem zwemmende wist te bereiken. De politie te Harderwijk heeft Vrijdag avond aan het station van den Centraal- spoorweg ongeveer 50 levende spreeuwen in beslag genomen, welke voor vervoer naar Rotterdam waren aangeboden. De vogels zijn in vrijheid gesteld en tegen den verzender is procesverbaal opge maakt. Tijdens en na een erf huis te Windes- heim heeft iemand Woensdag zooveel drank gedronken, dat hjj tengevolge hier van 's nachts overleed. Ged. Staten van Noord-Holland hebben de voorwaarden van opneming en ver pleging van lijders in het provinciaal geneeskundig gesticht voor krankzinni gen „Meerenberg" onder Bloemendaal, aangevuld met de volgende bepaling: „Wanneer een verpleegde, hetzij met verlof vertrekt, hetzij definitief ontsla gen wordt, dan zorgt degeen, te wiens laste de verpleging geschiedde, dat de verpleegde binnen den door den le-ge- neesheer directeur bepaalden tijd worde afgehaald en dat alle daartoe noodige kleedingstukken voorhanden zijn." „By gebreke daarvan wordt de ver pleegde door de zorg van den Ie genees heer-directeur van de noodige kleeding voorzien en teruggezonden, een en ander op kosten van dengeen, te wiens laste de verpleging geschiedde." Bedoelde kosten zullen dus, voor zoo ver het armlastige patiënten betreft, voortaan gedragen moeten worden door de gemeenten, voor wier rekening de patiënt werd verpleegd. Ruim een half jaar geleden werd er in een villa aan den Woudschen weg, even buiten Bergen op Zoom, ingebroken en bleek het dat eenige meubelen, aan den aanstaanden bewoner toebehoorend, waren gestolen. Alle nasporingen ble ven vruchteloos, totdat dezer dagen een paar spiegels gevonden werden in de woning van de weduwe K., daar ook in die buurt woonachtig. Nu beweert deze wel dat ze die gekocht heeft van vrouw W., die in haar nabijheid woont, maar hoe dit zij, in alle geval is de politie de dief of dieven op het spoor en nu zal ze beide personen en de zoon van de weduwe K. zijn in hechtenis geno men wel spoedig uitmaken wat van dat beweren waar is en wie werkelijk den diefstal gepleegd heeft. Bij een Zondagnacht plaats gehad hebbenden brand in de Eerste Jan Steen straat te Amsterdam zijn twee vrouwen omgekomen, terwijl een bejaard man uit het brandende perceel te voorschijn gebracht, Maandag aan de gevolgen is overleden. De Synode der Ned. Herv. Kerk heeft twee besluiten genomen ten opzichte van eene Godsdienstige wijding van de aanvaarding der regeering door H. M. de Koningin Het eerste is om de kerkeraden der Herv. gemeenten, onder uiteenzetting der redenen, die haar nopen de voor keur te geven aan dezen datum, uitte noodigen op den 31 n Aug. a.s. den dag zelf, waarop krachtens de bepalin gen der grondwet H. M. de Koningin de regeering feiteljjk aanvaardt deze gewichtige gebeurtenis door gebed en dankzegging te wijden in eene daartoe in den voormiddag te houden godsdienst oefening. Het tweede, dat zy, als ver tegenwoordigster van het talrykste kerk genootschap meende, zonder den schyn van aanmatiging op zich te laden, den eersten stap te kunnen doen ter ver krijging eener hoogst wenschelyke een stemmigheid en samenwerking van alle godsdienstige gezindten in Nederland en daartoe aan de besturen van dezen een afschrift van hare uitnoodiging aan den kerkeraden zal doen toekomen, met beleefd verzoek van hun zyde het be oogde doel te helpen bereiken, opdat de 31e Augustus Nederland het ver heffende schouwspel aanbiede dat zjjn zonen en dochteren, hoe ook in belijde nis en eeredierist verschillende, maar één in liefde voor Vaderland en Konin gin, op hetzelfde uur, zoo mogelijk, in hun bedehuizen saaragekomen, de zelfde gebeden voor het heil onzer jeug dige Koningin en het geluk Harer re geering voor den troon van aller Hemelschen Vader opzenden. De synodale commissie is voorts ge machtigd daarbij te voegen, dat reeds lang bij H. M. de Koningin het voorne men bestond om aan de 31en Augustus eene godsdienstige wijding te geven, door het bijwonen van eene godsdienst oefening, hetzij 'n het koningklyke paleis, hetzij in eene der kerken van de resi dentie, en diensvolgens Hoogstdezelve evenals H.M. de Koningin-Regentes met bijzondere ingenomenheid kennis hebben genomen van beide hierboven vermelde en Haar meegedeelde besluiten der syno dale commissie. HAARLEM 22 Februari 1898. Maandag avond had eene alge- meene vergadering plaats van de leden der Afdeeling Haarlem van den Neder- landscben Protestantenbond, de eerste welke gehouden werd in Het Huis. De vergadering werd geopend met eene gloedvolle toespraak van den Voor zitter, den Heer Mr. H. Ph. de Kanter. Welkom 't huis. Het is een woord, dat telkens wordt toegeroependen zee man na een moeizamen tocht, het kind na afwezigheid, het jonge paar, dat voor't eerst de gemeenschappelijke woning be treedt en hoewel geen dezer drie toe standen geheel van toepassing is nu de Bond zjjn eigen Huis betrekt, licht spre ker toe, dat toch de Bond aan ieder der drie gevallen thans deel heeft. Het was een lang uitgesproken wensch der Afdeeling Haarlem van den Protes tantenbond een te Huis te bezitten, reeds tien jaren was zij doende, hiertoe een fonds te vormen, en een mandaat werd verleend aan eene Commissie, om te koopen. Zoo is 't gekomen, dat op Zater dag 30 September het perceel Nieuwe gracht werd gekocht. De vraag, hoe zul len we het betalen kwam bij de leden niet op, zoo vast was het vertrouwen op hen, wien 't mandaat was verleend. En 't geld kwam er, voor een groot deel tegen zeer matige rente, voor een ander deel door geplaatste rentelooze aandeelen. Had het Bestuur eerst ge meend, aan de opening een feestelijk aanzien te geven, het is daarvan terug gekomen, omdat de eerste huishoude lijke bijeenkomst een huiseljjk karakter behoorde te dragen. Er dient steeds in 't oog gehouden, dat het Huis geen doel, maar middel behoort te zjjn tot hetgeen de Bond zich voorstelt, er moet meer dan ooit, van ons uitgaan Licht, Liefde, Leven. Licht in het uitbreiden der onderwijs instellingen. Liefde, hiervan behoort het Huis te getuigen door de ziekenverple ging, Leven, door het van zich zeiven, afgescheiden van Kerkgenootschappelijke vragen, het welzijn te bevorderen naar Christus geest. Een Band besta er, doch geen par tyband; partygeest dient verbannen. Doch wij bezitten den band. Het is de roep naar licht en dan denken wjj aan God, die het schenkt, en dan buigen wij 't hoofd; wij danken Hem en vragen Gods zegen. Vervolgens deed de Secretaris lezing van de notulen der laatstgehouden ver gadering. Een voorstel van het Bestuur om het Eerelidmaatschap op te dragen aan Mejuffrouw Ernestine Moltzer werd bij acclamatie aangenomen. De Penningmeester bracht het finan- tieel verslag uit. Het bleek, dat de kos- ten van het Huis, met inbegrip van ver bouwing en inrichting heeft geëischt de som van f. 23525.volgens het plan tot exploitatie mag worden aangenomen, dat inkomsten en uitgaven met elkaar zullen in evenwicht zijn. Een der leden bracht een woord van dank aan het Bestuur en gedacht hier met warmte de vele goed geslaagde be moeiingen van den Voorzitter, die zich werkeljjk in deze geheel heeft gegeven. Een luid applaus bewees, dat de leden met deze woorden instemden. Nadat nog door den Voorzitter dank gebracht was aan hen, die zich belast hadden met de leiding van den bouw en verder aan allen, die, op welke wij ze dan ook, hadden medegewerkt aan het tot stand komen der Stichting werd de vergadering gesloten. In aansluiting op een vorig bericht over Mann en Orelio kunnen wjj onzen lezers berichten dat onze stad ook in de tournée is opgenomen. 24 Februari a.s. zullen zjj hier een liederavond geven. Het feit alleen Nederlandsche kunst door Nederlandsche kunstenaars voor gestaan verdient een ieders belangstel ling. Gaarne wekken wjj onze muzieklief hebbers op dien avond bij te wonen. Het programma, waarin een voorrede van F. C. Coers, de bekende ij veraar voor het Nederl. Lied, zal intjjds wor den bekend gemaakt. Vrijdag a. s. heeft in den Schouw burg eene voorstelling plaats van „Mijn naam is Lehman" door het Hollandsch Tooneelgezelschap van het Paleis voor Volsvljjt te Amsterdam. Het beroemde bljjspel is rijk aan alleraardigste tooneelen en zal bepaald, ook door de goede verzorging van het stuk, zeer in den smaak vallen. Door de politie alhier is aange houden de 22 jarige G. G. vuur- stoker 2e kl. op HrMs. Stoomschip Friesland te Rotterdam, die van passa gieren was achtergebleven en een uit stapje naar Haarlem had gemaakt. In het St. Elisabeths Gasthuis alhier is opgenomen, J. G. P. wo nende Raamsteeg, die 11. Zondag avond bij een vechtpartij aan het Spaarne was gevallen en daarbij zyn rechterbeen had gebroken. Benoemd aan de gemeentelijke duinwaterleiding alhier tot le stoker J. H. Smits te Breda en tot 2e stoker M. van der Wel te O verveen. L.l. Zondagnamiddag tusschen 4 en ongeveer 11 ure is ingebroken ten huize van den plantsoenwachter I. van Waard, woonachtig aan de Rolhuizen en zjjn uit een linnenkast staande in de woonkamer 40 aan rijksdaalders ontvreemd. De dief of dieven hebben zich toegang verschaft aan de achter zijde der woning vermoedelijk naover- klimmen der schutting in de Rolsteeg en zijn door het verbrijzelen van een paar ruiten der keuken in huis gekomen. Door de rechercheurs Jansen en Mis set is procesverbaal opgemaakt tegen De P. bierhuishouder woonachtig aan de Oranjeboomstraat n°. 138. ter zake het verkoopen van sterken drank in het klein, zonder de daartoe vereischte vergunning. Tevens is voor dezelfde overtreding proces- verbaal opgemaakt tegen J. L. J. C. depothouder van de firma de L. en V. woonachtig aan de Groote Houtstraat No. 146 ter zake het verkoopen van een halve fleschcognac. Ten einde de toetreding als lid van het Brongebouw alhier zooveel mogelijk te vergemakkelijken, heeft de directie besloten de pry zen der bijkaar ten te verlagen en wel in dier voege, dat de tweede minder kost dan de eerste, de derde minder dan tweede, enz. De kaarten zijn thans het geheele jaar geldig, zoodat men om de 2 of 3 weken concerten of andere vermakelijkheden in het Brongebouw zal kunnen bijwonen.

Haarlemsch Advertentieblad | 1898 | | pagina 2