kos- en palmolie, talk en vet worden op deze opening gezet, de stoomkraan wordt geopend en in felle stoomwarmte smelt de inhoud der vaten, vloeit weg in den bak en wordt eveneens naar boven opgepomtp. En nu een reeks trappen op, naar de bovenzaal, waarheen de bijtende soda en de vetten gepompt worden. Daarstaan eenige reusachtige kuipen, die elk een hoeveelheid van 30.000 K.6. kunnen bevatten. In deze kuipen worden de vetten gepompt en ook de soda, die onder een bepaalde temperatuur is ge bracht. Dit mengsel wordt gekookt, zeven dagen lang en eiken dag wordt het vuilgeworden water uit de kuipen gelaten en schoon water bijgepompt, zoodat ten slotte het mengsel volkomen rein en zuiver is. Dan laat men het drie dagen rustig staan. Het is nu een zacht, helder, aan genaam riekend mengsel van zeep ge worden. Na deze drie dagen opent men de kranen van afvoerbuizen en het mengsel loopt naar een verdieping, juist onder deze, waar een aantal kuipen staan, die elke 1200 K.G. kunnen be vatten. In deze kuipen werkt een soort karn, een schroef met bladen, die door stoomdruk bewogen, het verwarmde mengsel met groote kracht in stage be weging houdt. Er wordt daar een weinig parfum bijgevoegd, die later een der genoegens zal wezen van de gebruiksters der Stuiverszeep. Door de roering is nu het mengsel vol komen geworden, vloeibare zeep. Dan, door lange, schuin liggende hou ten goten wordt het afgevoerd naar een lange, van ijzer en steen opgetrokken, binnengalerij, waar hooge langwerpige ijzeren bakken staan, vormen, waarin de vloeibare zeep gegoten wordt om er tien dagen rustig ter bekoeling te blij ven. De wanden van deze ijzeren bakken kunnen losgeslagen worden zoodat, na tien dagen zonder moeite het reusach tige stuk zeep kan losgemaakt worden uit zijn ijzeren omhulsel. Het is dan vlak en recht aan alle zijden, behalve aan de bovenzijde, die recht afgesneden wordt. De stukken worden nu gebracht naar de groote werkzaal. Intusschen heeft zich uit het voorbe reidend werk van smelten en doorroeren een andere industrie ontwikkeld. Het vuile water, dat wij geregeld uit de bakken zagen wegvloeien, gedurende de tiendaagsche koking, gaat niet verloren, 't Is namelijk sterk glycerine-houdend. Goede practische industrie laat niets verloren gaan. Het glycerine-houdend water wordt dus opgevangen, weer in bakken, daar door stoom verwarmd, met zoutzuur vermengd en gefilterd, drie malen, tot het volkomen helder is. Het schuim, dat zich aan de oppervlakte ontwikkelt, wordt afgeschept, en levert grondstof voor ordinaire zeepsoorten. Het heldere water wordt vervolgens verdampt en de ruwe glycerine blijft op den bodem achter. Een kort, vrij in gewikkeld proces, maakt van deze ruwe stof, de zuivere bekende vloeistof van veel handelswaarde. De directie is voornemens behalve haar stukken Stuiverszeep, ook zeeppoe der in den handel te brengen. Zeeppoeder wordt e -nvoudig verkregen door de groote stukken, hard gemaakt door een vermening met soda, te malen tot poeder. In de groote werkzaal vloeit door veel vensters en stukken glaswand het dag licht vrij binnen, tot het de zaal geheel vult, prettig, aangenaam van licht. Daar is een voortdurende beweging. Machines en apparaten jagen aanhoudend voort, meisjes in blauwe uniformjaponnen, de letters V. Z. op de schouders, zitten aan tafels, in drukke werkzaamheidmannen aan machines en persen arbeiden gere geld door. De machines maken slechts zachte, schuivende geluiden, met maar zeldzame schokken van persen er in. De stukken zeep moeten hier gesneden en geperst worden en dit is wel het aardigste deel van dit interessant bedrijf. Eerst in de lengte in reepen, en dan in de breedte in stukken worden zij door gesneden. Voor de zachte, min of meer weeke substantie, zijn geen metalen zagen of messen noodig. Tegen harde, in verticale richting strakgespannen staaldraden worden de stukken geschoven en in de krachtige voortbeweging, snijden die draden ze door. Zóó ontstaan kleinere stukken van 30 bij 10 cM. Deze worden weer gesta peld en een vijf of zestal dagen met rust gelaten om te drogen en nog harder te worden. Dan zijn ze klaar om gestempeld te worden. De primitieve vorm, die ook hier nog voor een klein deel werd toegepast, be rustte op het gebruik van handpersen. Men heeft er hier vier. Aan elke handpers werken twee mannen. Eén draait het rad dat de stempel in beweging brengt de ander legt de brokjes zeep in de machine en haalt ze er na de stempeling weer uit. De handpersen stempelen fraai er en gelijker dan de stoompersen. Elke handpers kan per dag een aantal stukken voor kisten zeep leveren, dat is 10.000 stukken. Het is een aardige levendigheid in deze groote zaal. Aan tafels, overal neergezet werken meisjes aan de verpakking. Kar tons worden in een kleine machine gevouwen en gesneden, de meisjes maken er doosjes van en beplakken ze met etiquets, voor elk der drie benamingen Stuivers- Hermit- en Sultanezeep een ander. De kracht voor de werktuigen van de zeepfabriek wordt ontwikkeld in dezelfde machineruimte waaruit die voor de ande re fabrieken gaat. Zes groote ovens, geregeld gestookt, leveren de benoodigde warmte. In de machinekamer werkt een machine van 400 paardekracht, geleverd door de maatschappij de Schelde te Vlis- singen, een machine die het zij eigen- aardigheidshalve vermeld veel beter voldoet dan een vroeger gebruikte En- gelsehe machine van 250 paardekracht. Zooveel mogelijk profiteeren zoowel de zeepfabrieken als de fabrieken van Van den Bergh van inlandsch werk. Verder zorgt eenzelfde fraai ingerichte drukkerij voor het vele drukwerk van de beide fabriekenin eenzelfde labora torium worden de grondstoffen onder zocht: beider personeel vindtdes middags zijn schaftplaats in dezelfde lokalen, overigens staan de fabrieken, zooals wij reeds zeiden, op zich zelf. In de zeepfabrieken werken honderd menschen, mannen en vrouwen, het gezamenlijk personeel van drukkerij en machines er buiten gerekend de man nen beginnen hun werk 's morgens om 6 uur, de vrouwen om 7 uur en de werktijd eindigt, behoudens de schaft uren, voor allen te 6 uur 's avonds. Te Rotterdam is Woensdagochtend brand ontstaan op de papierzolders van het Rolterdamsch Dagblad, in de Eleonora- straat 29 en 31. Door hulp van 9 hand spuiten en een stoomspuit werd de brand weldra tot de zolderverdieping beperkt en beliepen de benedenverdie pingen alleen aanzienlijke waterschade. De directie en administratielokalen zijn in een aangrenzend perceel, waar ook een groote rotatiepers staat. Al het materieel is door het water onbruikbaar geworden. Het blad is des avonds wel als ge woonlijk verschenen, doch in klein for maat. Door de bouwpolitie werd, wegens gevaar voor instorting, verboden het gebouw binnen te treden. Ds. W. Breukelaar, predikant bij de Gereformeerde gemeente te Halfweg, heeft bedankt voor het beroep naar Amstelveen en is beroepen te Dedems- vaart. Zooals blijkt uit de ingekomen aan vragen voor plaatsing op de kiezerslijsten is er in de om Haarlem liggende platte landsgemeenten door de kiesvereenigin- gen druk gewerkt. Dit jaar toch worden de lijsten voor het eerst opgemaakt volgens de nieuwe wet op de personeele belasting, die vooral op het platte land veel meer vrijstellingen heeft dan de vorige wet; bij tal van personen dus, die het vorige jaar als belasting betalenden van zelf of ambtshalve op de kiezerslijst werden geplaatst, was dat thans niet meer het geval en vandaar de bijzondere ijver bij de kiesvereenigingen. Die ijver was zoo groot en de betrok ken personen bleken zoo op de hoogte te zijn, dat in enkele gemeenten vreem de aspirant kiezers zich twee- ja zelfs driemaal hebben aangegeven, n.l. bij iederen vertegenwoordiger van deze of gene kiesvereeniging! Nog zijn er aangiften ingekomen van personen beneden den vereischten leef tijd (25 jaar), van hen die wel in de belasting zijn aangeslagen, doch niet hebben betaald enz. Het gevolg hiervan is dat vele aanvra- gen terzijde kunnen worden gelegd, welk aantal in een onzer aangrenzende gemeenten, meer dan 40 bedraagt. De geldige aangiften geven voor het meerendeel kiezers voor de Kamer en de Provinciale Staten, want slechts en kele der aangevers zijn aangeslagen in de gemeentebelasting en dit toch is in dat geval noodig om kiezer voor den gemeenteraad te kunnen zijn. Een gevolg van de meerdere vrij stellingen in de personeele belasting veroorzaakt dus zonder herziening van de gemeente belastingen eene vermeer dering van het anntal gemeenteraads kiezers. Tot hoofd der Gemeenteschool No. 1 in de Haarlemmermeer, Hoofdvaart, is gisteren benoemd de heer A. v. d. Hor, onderwijzer aan het Hoofddorp. Het armwezen heeft over 1897 te Haarlemmermeer gekost, ruim 19000 gulden, of ongeveer '/5 der begrooting. Aan behoeftigen werden door de arm- meesters 11600 gulden uitgedeeld en voor verpleging van arme krankzinni gen in verschillende gestichten betaalde de gemeente 2600 gulden. Te Haarlemmermeer is uit de Kruisvaart, aan den Spieringweg opge haald, het lijk van J. Heyn, bakker te Hoofddorp. HAARLEM 25 Februari 189S. De eerste lezing in het Huis van den Protestantenbond, in het lieve, ge zellige gehoorzaaltje, had Dinsdagavond plaats. Het was stampvol, flink ook was de gaanderjj bezet. Als spreker trad op Ds. A. M. A. Reinders van Alkmaar, met het onder werp Opkomst en bloei der mo derne richting in het verleden, en de toekomst dier richting. Na er op gewezen te hebben, hoe ons land een theologiseerend land is, hoe de geschiedenis wijst op belangstelling in vraagstukken van den godsdienst, en hoe heden ten dage de ontvangst, aan de werken van Jkvr. de Savornin Lohman te beurt gevallen, en de leuze bij den jongsten verkiezingsstrijdclericaal of anticlericaal bewijzen, dat die belang stelling niet is verflauwd, schetste Spreker de opkomst der moderne richting in den godsdienst. Onder den adem der Revolutie in Frankrijk, door de werken van mannen al Rousseau, Voltaire, de Encyclopedisten, kwam de twijfelgeest in de wereld, ook het ongeloof. Maar in Duitschland kregen de godsdienstige overtuigingen van hen, die zich afwendden van dogmatiek en geloofsdwang, en toch geen ongeloovigen waren, vasten vorm. Daar was Lessing de groote man van 't modernisme. Ons land bleef in 't laatst der vorige eeuw niet achter. De bekende schrijfsters Wolff en Deken, de dichter Helmers, toonden zich in hun werken reeds vrij zinnig, en onder die voorloopers in ons land moet ook Ds. van Hemert worden genoemd. In de negentiende eeuw zijn in ons land vooral Scholten, Opzoomer, Kühn, Busken Huet en de Génestet de strijders geweest voor het vrije godsdienstige leven. Heeft de moderne richting een toe komst? Is het waar, wat Ds. Kuyper zegt, dat zjj slechts een fata morgana is, een voorbijdrijvend wolkje? Spreker kan de dingen niet zoo beslist zeggen als Ds. Kuyper dat vermag. Maar hij gelooft wel degelijk in de toekomst van den Bond. Een streven is merkbaar om terug te keereu tot den godsdienst, om niet meer uitsluitend aan de wetenschap rust te vragen voor 't harte. En zullen zij, die terug willen keeren zich scharen aan Rome's zijde? Dit is niet denkbaar. Evenmin, dat zjj, die zich van den godsdienst afkeerden omdat zij zich niet wilden voegen naar dogmatiek en geloofshaat zich in de ar men zullen werpen der orthodoxie. Daarom heeft de moderne richting, die streeft naar eene vrije opvatting van het godsdienstig leven wel degelijk een toekomst, en zal zjj opbloeien der maatschappij ten zegen. De heeren Jos. Orelio en Gotfr. Mann gaven gisterenavond in den Schouwburg een liederen-avond. De op komst was zóó schaarsch, dat de vraag of de uitvoering door zou gaan de enkele aanwezigen eenige oogenblikken bezig hield. Toch geschiedde dit en beide musici werkten met toewijding het omvangrijke programma af. Wij hoor- den het eerste gedeelte en hadden daar wezenlijk genoeg aan. Gevraagd mag worden, of een programma van veertig liederen niet de perken overschrijdt; er komt toch eenmaal een einde aan het assimileerend vermogen van den geest. En dan, de heer Orelio moge als opera-zanger een eerste plaats innemen, als liederen-zanger doet hij dat geens zins. Met ingenomenheid, met een gevoel van warme sympathie zal men steeds luisteren naar het manlijke, buigzame en nobele geluid van den zanger doch de stem alleen kan het in liederen niet doendaarbij behooren kunstgaven van nog anderen aard. Hoe dit moge zijn, op den te recht gevierden opera zanger moest de leege zaal een onaange- namen indruk maken. Hopen wij dat hq spoedig in de eene of andere voorstelilng van het Nederlandsch Opera gezelschap revanche nemen kan. In eene Woensdag onder presi dium van den heer mr. Joh. Enschedé gehouden vergadering, bijeengeroepen door de firma Joh. Enschedé Zonen, is in beginsel besloten tot de oprichting van eene plaatselijke vereeniging van boekdrukkerspatroons te Haarlem. Het doel is bevordering van de be langen der leden en hunne werklieden. Achttien patroons waren aanwezig, waarvan zeventien zich aansloten. Aan eene commissie bestaande uit de heeren C. M. Nobels, A. G. Ruigrok en W. Küppers werd het ontwerpen van een reglement opgedragen. De Afdeeling Haarlem van den Ned. Bond van Oud-Onderofficieren en de schietvereeniging Generaal van Merlen hebben ter gelegenheid van haar tien- en vijftienjarig bestaan, samenvallende in Mei a. s. een nati- onalen schietwedstrijd uitgeschreven te houden op 13, 14, 20, 21, 27, 28, Maart, 3, 4, 11, 12, 17, 18, 24, en 25 April 1898. in een der bovenzalen van de Sociëteit Vereeniging. De uitreiking der behaalde medailles en prijzen zal plaats hebben op zondag 1 Mei. Op de groote zaal van het Stedelijk Museum, Stadhuis, zijn tentoongesteld, afbeeldingen der oude Poorten van Haar lem, welke dagelijks kunnen bezichtigd worden. Zondags is de toegang vrij. Het Hollandsch Tooneelgezelschap van den Park-Schouwburg te Amster dam geeft aanstaanden Maandag in onzen Schouwburg het nieuwste sensatie-dra ma: Ik beschuldig of liet proces Zola. Op het Populair Concert a.s. Zon dag, te geven door het strijkorkest van Haarlemsch muziekkorps zal zich de beminde karakter komiek Abram de Winter, voor het laatst in dit seizoen doen hooren. Wanneer men weet dat het Concert waar de Winter medewerkt, geregeld door 12 tot 1400 menschen bezocht wordt, zal eene aanbeveling hier onnoodig zijn. Op de Matinee, Zondagmiddag, wordt onder meer de 4e Symphonie van Beethoven uitgevoerd, terwijl Mej, Marie Hartog, behalve eenige liederen, een aria uit Samson en Dalia van St: Saens ten gehoore zal brengen. Op het Museum van Kunstnijver heid zullen aanstaanden Zondag de platen van den Baro Boedoer nog tentoongesteld zijn. Zondag is de toegang vrij. Aan het Jaarverslag van het Algem. Nederl. Werkl. Verbond afdee ling Haarlem, ontleenen wij het volgende: Afgaande op het steeds grooter wor dende ledental zou men kunnen ver klaren dat de werklieden, al is het nog niet algemeen, meer en meer overtuigd worden van de noodzakelijkheid, om zich te vereenigen. Begin '97 telde de Afd. 140 leden. Einde '97 bedroeg het aantal 175. De Afd. zond 2 afgevaardigden naar de Algemeene Vergadering te Amster dam. Hadden vroegere pogingen, om in de Gemeentebestekken, bepalingen om trent loon en arbeidsduur op te nemen, schipbreuk geleden, de laatste poging der Afd. in vereeniging met de Afdee ling „Patrimonium", de xNederl. R. K. Volksbond" en verschillende vakver- eenigingen te dezer stede, vond gunsti ger onthaal. De gemeenteraad verzocht B. en W. tot eene proefneming over te gaan, waaraan bereids gevolg is gegeven.

Haarlemsch Advertentieblad | 1898 | | pagina 2