in galop kon wegrennen. Een der aan randers knielde toen midden op den weg neer en legde op den Koning aan, die evenwel kon waarnemen dat zijn ge weer trilde, hetgeen waarschijnlijk des Konings redding tengevolge had. De aanrander dien de Koning onderscheidde, scheen van zeer jeugdigen leeftijd, nauwelijks twintig jaar. Deze was het, die na het wegrijden van het rijtuig, verscheidene geweerschoten loste. De ander scheen vreesachtig en verborg zich. Met een gevoel van afschuw is de tjjding van dezen laagliartigen aanslag in alle kringen ontvangen. De eerste mannen op staatkundig gebied verdrin gen zich aan de poort van het Paleis om uiting te geven aan hun veront waardiging en sympathie. De beweging van den Koning die, gevaar loopende gedood te worden, opstond om de prinses te beschutten, wekt een gevoel van al- gemeene ontroering. De moordenaars heeft men niet kunnen vattenop den weg, dien het koninklijk rijtuig volgde, was niemand. De ontroering welke de daad te Athene te weeg bracht, was zeer groot. Dezer dagen is te Turijn een zangeres in levenden lijve als een meubelstuk in beslag genomen, omdat haar impressario zijne schuld niet wilde betalen. Het was de prima donna Luga Losso. Haar impressario was haar huisjuffrouw, bij wie hij vroeger had gewoond, nog huur schuldig en betaalde die maar niet. Om hem daartoe te dwingen sloot nu de vrouw, een uurtje vóór het begin van de Opera, de zangeres in hare kamers op en ging nogmaals naar den impresario om te manen. Zij kreeg nog geen geld, maar ging niet heen, en zij was er getuige van, hoe ongerust men, toen het al laat begon te worden, zich maakte over het wegblijven van de eer ste zangeres. Eindelijk, toen de angst op zijn hoogst was, verhaalde zij wat zij had gedaan en beloofde de zangeres terstond uit te leveren, als zij betaald werd. De impre sario was woedendmaar hij eindigde met de vrouw haar geld te geven, en twintig minuten later trad de vrijgelaten zangeres weder op voor het publiek, dat hoe weet niemand al op de hoogte was van het gebeurde en haar met bijzonder hartelijke toejuichingen begroette. De keizerin van Rusland is aangetast door de mazelen. De ziekte heeft haar' gewoon verloop. Omtrent het in de lucht springen van het Amerikaansche schip Maine wordt het onderzoek nog voortgezet, maar de uitkomsten blijven nog geheim. Er wordt verondersteld, dat het schip zou vernield zijn door elektriesche on- derzeesche werken, door de Spanjaarden aangelegd. Mocht dit het geval zijn, dan zou een oorlog er het gevolg van wezen heeft de Amerikaansche president doen weten. Er wordt gezegd, dat dit verteld is om hen te sussen, die tegen de Spanjaarden een groot woord voeren. De Spaansche regeering ontkent, ooit in de haven van Havanna mijnen gelegd te hebben, maar te Washington moet een kaart zijn, waarop ze wil voorkomen. De Amerikaansche bladen zijn dan ook van meening, dat de ondergang van de Maine er aan te wijten is. De Tim.es ontvangt bericht uit Kon- stantinopel, dat aan de Turksche ge zanten in het buitenland een nota is gericht waarin hun wordt bevolen om de regeeringen waarbij zij geaccrediteerd zijn, op de hoogte te stellen van de ellendige toestanden, welke onder de Mahomedanen op Creta heerschen en haar te verzoeken een einde te maken aan den onhoudbaren toestand door uit voering te geven aan het voorstel tot het verleenen van autonomie, dat door den Sultan is goedgekeurd. Rusland is druk doende om de be noeming van prins George van Grieken land tot landvoogd van Kreta te bevor deren. Van andere zijde, onder anderen van Turkije, vindt deze benoeming nogal tegenkanting, maar de invloed van den czaar kan veel doen. Het Onafhank. Israël. Orgaan deelt mede, dat verscheidene Joodsche fami- liën te Parijs en elders in Frankrijk aanstalten maken om naar Nederland te verhuizen en anderen reeds woningen hebben gehuurd te Amsterdam. Nog wordt medegedeeld, dat Baron Roth schild en familie het stellige voornemen heeft Parijs te verlaten en zich in Hol land te vestigen. Het blad „Vergunningsrecht" is met No. 45 van den tweeden jaargang van naam veranderd. Thans heet het „Het Koffiehuis". HAARLEM 1 Maart 189S. Men mag van onze schouwburg directie tegenwoordig gerust zeggen »zij durft". Vrijdagavond ging „Mijn naam is Leh man". Zondagavond trad voor een vrij goed bezette zaal het „Specialiteiten en Pan tomime Gezelschap van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam" op. Strous heeft de mtnschen als gewoon lijk, doen schudden van 't lachen. En dan la belle juffrouw Nikita, op de rollende Globe I Neen maar, zij walst op dien draaienden bodem even gracieuselijk, als wij, die minder met draaierijen omgaan op een fatsoenlij kenveiligen, burgermans dansvloer. Het programma vermeldde als slot nummer „Blauwbaard, Groot Melodrama in 2 akten enz", de clou dus. Dit konden wij helaas niet ten einde toe bijwonen, maar een diepen indruk namen wij mee, van Blauwbaard's tra gisch afscheid aan zijn zooveelste weder helft. Hu, wij rillen nog als wij denken aan 'toogenblik dat hij zijn gemalin de sleutels geeft en dan zegt, „Wanneer dat gij in deze galerij gaat, zult gij de heerlijkste weelde zien, en wanneer dat gij in die andere galerij gaat, zult gij weelde zien, die de andere nog overtreft" en dan komt het vreeselijke: „maar, wanneer dat gij in die galerij gaat „Wat dan?" vraagt vrouwlief verschrikt. Dan gaat uw hoofd af." Hierop zegt hij haar teeder vaarwel en verdwijnt ten strijde met zijn knecht, die koffer en zwaard en paraplu draagt De schouwburgbezoekers hebben na al dit mooi's van de week nog in 't vet: DinsdagavondIk beschuldig of Het proces Zola, terwijl Donderdagavond de Kunst aan 't woord is, in Sophocles' Oedipus. In dit tragedie van den grooten dichter worden de hoofdrollen vervuld door Mevrouw Brondgeest-Bouwmeester en den Heer Louis Bouwmeester, terwijl de overige partijen mede in handen zijn van de eerste artisten. Het Haarlem's a Cappella Koor gaf Vrijdagavond onder leiding van den heer E. F. Bruynsteen een uitvoering van Johannes Passion van Bach. Mede werkende Solisten waren daarbij de da mes S. C. S. (sopraan) en V. B. (alt) en de heeren Joh. Sóutendijk (bas), F. van Duinen (bas) en Carl Phlippeau (tenor). Het instrumentale gedeelte was in handen van den heer Henk van Bree- men (piano) en van eenige niet genoemde musici, voor orgel viool, cel en fluit. De uitvoering mocht zich verheugen in veler belangstelling; alle plaatsen waren ongeveer bezet. Uit een artistiek oogpunt gaf zij in verschillende onder- deelen redenen tot tevredenheid. Toch zal om dit werk tot zijn recht te brengen meer materiaal noodig zijn dan waarover het a Cappella Koor blijkbaar heeft te beschikken. De ensembles klonken, hoe lofwaardig zich elk der executanten ook van zijn taak kweet, te dun en te enkel. Waar de solisten stemming brachten werd deze weder benadeeld door gebrek aan instrumentale welluidendheid in de begeleiding. De heer Bruynsteen, die, zooals meermalen is gebleken, zelf hooge eiscben stelt aan muziekuitvoeringen, had naar onze bescheiden meening, als musicus van eere Bach's meesterwerk moeten laten rusten, nu de krachten, om daaraan een waardige vertolking te geven hem ontbraken. Wij spreken deze meening uit zonder ook maar in een enkel opzicht te kort te willen doen aan den ijver en de be kwaamheden van den heer Bruynsteen, wien wij meermalen met onverdeelde sympathie bij zijn a Cappella Koor aan het werk hebben gezien. Met genoegen vermelden wij, dat van den cursus in fraaie handwerken van mejuffrouw J. Pleyte indeafgeloo- pen week vier van de vijf leerlingen met gunstig gevolg examen hebben ge daan. Op deze gelegenheid voor onder richt in de handwerken mag ongetwij feld zeer de aandacht worden gevestigd. De Commissie, belast met het af nemen van het examen ter verkrijging van een diploma voor Handenarbeid, dat gehouden zal worden 13 en 14 April a. s. te Haarlem, bestaat uit de heeren D. Been te Haarlem, A. Groeneveld te Rotterdam, P. T. v. d. Meulen te 's Gra- venhage, J. Stam te Amsterdam en A. van Waart te Schiedam. Plaatsvervan gers zijn de heeren: J. van Bladel te Leiden en W. Swart te Haarlem. Van de Haarlemsche Firma Niep- haus ontvingen wij het Vloeiboek van Beerends en Droste, waarin voorkomen verschillende maatschappijen voor assu rantie, benevens de kalender van de Brandverzekering Maatschappij. „Be perkt Risico" te Groningen en de zak agenda der Maatschappij tot verzekering tegen Waterleidingschade. Men zal zich herinneren, dat de Heeren Niephaus en Droste Agenten zijn der bovengenoemde Maatschappijen. In den afgeloopen maand is het stedelijk museum van schilderijen en oudheden op het Raadhuis, bezocht door 82 personen tegen betaling en door 339 personen zonder betaling. Door den rechercheur Misset is procesverbaal opgemaakt tegen L. F. S. lid der firma L. v. S. likeurstokers, kantoorhoudende Dijkstraat n. 8 en door de rechercheurs Jansen en Misset tegen P. R. bierhuishouder wonende Heeren singel, beiden bekend ter zake hetver- koopen van sterken drank in het klein zonder de daartoe vereischte vergunning. Door het schichtig worden van het paard, is een rijtuig bespannen met een paard en bestuurd door den voerman P. Voorting, wonende Wagemakerslaan in den Gasthuissingelgracht gereden. Voorting had nog den tijd om van den bok te springen terwijl niemand zich in het rjjtuig bevond. Het paard en rijtuig werden ook spoedig op het droge ge bracht, waarbij geen ongelukken zijn voorgevallen. „Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: „WERKVERSCHATPING" Van 1 Nov. tot 1 Maart hebben zich de vol gende personen aangemeld: I voor smid. 1 voor bankwerker. 1 voor kleedermaker. 1 voor strijkster. 1 voor stopster. 1 voor costnumnaaister. 1 voor kookster. 1 voor breister. 2 voor portier. 16 voor werkvrouw. 3 voor waschvrouw. 7 voor naaister. 12 voor los werkman. 2 voor pakhuisknecht. 1 voor huisknecht. 1 voor schoenmaker. 1 voor stoelenmatter. 1 voor schrijfwerk. 3 voor grondwerker. 1 voor sigarenmaker. 12 voor loopwerk. 2 voor schilder. 1 voor koperslager. 1 voor blikslager. Bij de aanmelding moet een getuigschrift vai goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 1 Maart zijn de volgende per sonen geplaatst: 1 voor loopwerk. 1 voor strijkster. 8 voor werkvrouw. 1 voor huishoudster. 1 voor naaister. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het BeBtuur te richten, bus Doelen, Stadhui», of Stationsplein. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 3-5 uur verkregen worden bij deD Administra teur, bureau Doelen, Kamer No 2. Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 26 Febr. 1898, in de «Gouden Leeuw" te Haarlem. 1. Een WINKELHUIS en ERVE waarin sinds jaren de Manufactuur-affaire is uitgeoefend, Koningstraat No. 8, ƒ12505 opgehouden. 2. Een HUIS met TUIN en ERVE, Bakenes- sergracht No. 55, ƒ3810 S J. Van Os. 3. Een WINKELHUIS, waarin de affaire in manufactaien sinds verscheidene jaren is en nog wordt uitgeoefend en ERVE met TUIN, Groote Houtstraat No. 82, ƒ17205 opgeh. 4. Een DUBBEL HUIS waarin de Koffiehuis- houdersaffaire en Slijterij (met vergunning) sinds onheugelijke jaren is en nog wordt uit geoefend met afzonderlijk opgaande Bovenwo ning en ERVE, Raamvest No. 5 zwart en rood. 5. Een IIUIS en ERVE, Wilsonsplein No. 8. l)e perceelen No. 4 en 5 gecombineerd, 16£05 opgehouden. 6. Een WINKELHUIS en ERVE, waarin de Kruideniersaffaire sedert onheugelijke jaren met goed succes is en nog wordt uitgeoefend, Barteljorisstraat No. 1, 16200 J. J. Busc 7. Eon HUIS en ERVE, waarin sedert onheu gelijke jaren de Smidsaffiire met goed succes is en nog wordt uitgeoefend, Spaarnwouder- straat No. 78, ƒ5300 S Velthuijssn 810. Diie onlangs nieuw gebouwde HUIZEN met afzonderlijk opzaaude Bovenwoningen en ERVEN, nevens elkander, Spaarnwouder- straat. geteekend als volgt 8. No. 9b zwart en rood. 9. No. 9c zwart en rood. 10. No. 9d zwart en rood. De perceelen No. 8, 9 en 10 gecombineerd, ƒ9280 opgehoulen 11. Een HUIS en ERVE. Patientïestraat No. 13, ƒ1850 A van der Wateren q q. 12. Een HUIS en ERVE, Tuinstraat No. 1 F, ƒ1130 J. v. Westerhoven. Postkantoor Haarlem. OPGAVE van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaartenbestemd voor onbekende personengedurende de eerste helft van Februari 1898, welke stukken thans door de Afzenders kunnen worden teruggevraaqd. Brieven. E. Costerus en Mej. J. Zwaan beiden Alkmaar; Mej A. de Jong, A. B Oorschot. Citroen, Klomp en A. Alsink, allen Amsterdam; Mej. Wed. E. C. Papenhuizen, J, Creijghtou, Meier en P. Kok, allen Haarlem; C Serné, 's HertogenboschMej. A. v. d. Mooren en Mej. L. v. d. Grinten, beiden Hilversum; Adr. v. Aalst, Kortgeie; Stoom- lucifersfabriek, MadeA. Mieremeten H. Klarenaar, Rotterdam; Ente Beers, Schoten; Baronesse v. Ittersum-Mollerus, Wello; Mevr. M. E. Peereboom- der Kinderen? P. Gontbeek? B. Wagenaar? Briefkaarten. Mej. Ekkerman, Mej. E. B Krijgsman, J. H. de Boer en Joh Schuit, allen Amsterdam; M. Korreman, Delfshaven; Hardenberg, 's-Graven- hage; Mej. K de Vries, W. Fransen, en H. Esltjes, allen Haadem; Mej. A. Romseé Utrecht. Buitenland. K. Weiler, GrevenbrauchJ. N. v. d. Putte en J. Verhulst, beiden Noord-Amerika; F. S. Kerkboff Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die da gelijks (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 11 tot 1 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn: Gevonden in de opgehaalde vuil- nisstoffenEen bankbiljet van ƒ40.Een zilveren vingerhoed, en een dito thee lepel, terug te bekomen bureau Hoofd opzichter der gemeente reiniging, Har- menjansweg. Eene rozekrans. Eeni ge strengen katoen. Een beursje met geld. Een portemonnaie. Eene muts en zakdoek. Een paar schoenen. Een hond. Een vrouwenjakje. Een haakpen en een kluwen touw. Een étui. Een portemonnaie met geld. Een armband. Eenige sleutels. VEEMARKT 23 Febr. 1898. Aangevoerd: Prjjs: f 140 175.— 7 Koeien 113 N. Kalveren 8 Schapen 5.- 12.- 16.— 22.— KAASMARKT van 23 Febr. 1898. Verkocht 4 stapels, uitmakende 460 Kazen, wegende 903 kilogrammen. Hoogste prijs per 50 kilogrammen ƒ22. Markt van 28 Februari 1898. Boter. Aangev. 68, verk. 68, K. G. L. pr. ƒ1.40 II. pr. ƒ1.50 p. K. G. Biggen. Aangev. 31 verk. 31 stuks. L. pr. 8.H. pr. 12,p. stuk. Schrammen. Aangev. 68 verk. 68 stuks. L. pr. ƒ13.— II pr. ƒ16.p. stuk. Aardappelen. Aangev. 44 H.L. verkocht 44 H.L. L. pr. ƒ1,20 H. pr. ƒ3.— p. H. L. Appelen. Aangev. 14 verk. 14 H. L. L. pr. ƒ5.H. pr. 8.p. H. L. Peren. Aangev. 27 verkocht 27 H. L. L. pr. ƒ4.H. pr. ƒ6.— p. H. L. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 28 Februari 1898. Witte tarwe 8.8.20. Rogge 5.— Haver 3 20 Duivenboonen 6.75 3.50. Paardenboonen Bruine boonen 5.60 7.— 6.- ORGtLBESPEUNG in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 3 Maart 1898 des namiddag» van 2—3 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaSaint-Saèu». 2. AndanteS.deLangeJr. 3. Sonate No. 1Mendel&aolin. a. Allegro moderato, h. Adagio, c. Ree. et Finale. Inleiding en VariaticnA. Hesse. 5. TriinmereiSchumann.

Haarlemsch Advertentieblad | 1898 | | pagina 2