In plaats van het thans nog geldende kameitarief is het metertarief aange nomen, als zijnde het eenige billijke tarief, terwijl waterverspilling wordt voorkomen en de waterverbruikers toch de vrijheid hebben het water tot alle doeleinden te gebruiken, mits zij zich de kosten getroosten. De constructie der watermeters is thans zóó, dat zij vrij nauwkeurig de verbruikte hoeveelheden aangeven. De waterverspilling, telkens in de nciod- zakelijkheid stellende tot uitbreiding van prises d'eau, machines enz. deed uitzien naar middelen om het te ruim verbruik te beperken en zoo werd de meter ver plichtend gesteld en werd b.v. te Berlijn hierdoor het waterverbruik met 36% verminderd of gekomen tot tusschen 64 en 68 liters per hoofd. Te Rotterdam bedroeg het verbruik ruim 200 liters per hoold en, niettegenstaande Rotter dam het water uit de rivier ontvangt en watergebrek daar dus niet te vreezen is, heeft het gemeentebestuur moeten overgaan tot beperkende maatregelen. Haarlem heeft zijn prise d'eau te voeden door het regenwater dat op de omliggende duinen valt. Kostbare wer ken zijn noodig om dit water aan de duinen te onttrekken, waaruit de wen- schelijkheid van het metertarief duidelijk uitkomt. Ten einde een maatstaf te hebben voor het waterverbruik hier ter stede, werden in huizen van verschillende verbruikers meters geplaatst en is het gebleken, dat sommige verbruikers wat meer, andere wat minder zullen te betalen hebben bij het in te voeren metertarief. Voor kleine perceelen, waaronder vele arbeiderswoningen vallen, is het gebruik van den meter niet verplichtend gesteld. Zij betalen vier gulden per jaar. De verordening zelve bepaalt: ƒ3.per 3 maanden voor een jaarlijksch verbruik van ten minste 50 M3. ƒ5.50 per 3 maanden voor een jaarlijksch verbruik van ten minste 100 M3. 12.50 per 3 maanden voor een jaar lijksch verbruik van ten minste 250 M3. 22.50 per 3 maanden voor een jaar lijksch verbruik van ten minste 500 M3. Voor industrieel verbruik wordt 16, 15, 14, 13, 12 cent per M3 betaald naar gelang de verbruikte hoeveelheid binnen zekere grenzen valt, doch nooit minder dan 10 ets. per M3 en instellingen van weldadigheid betalen 10 ets. per M3. De totale jaarlijksche opbrengst wordt geraamd als volgt: Particulierenf 87,593.— Industrieën17.067.21 Liefdadigheidsinstellingen 1.860.60 Gem. Bloemendaal 5.475. ƒ111.995 81 De wateropbrenst der Amsterdamsche duinwaterleiding bedroeg voor Haarlem ƒ111.753.31. Natuurlijk zal de voorgestelde regeling niet ieder bevredigen en misschien wel met eenigen grond. Wjj bedoelen den sprong tusschen 4.en ƒ12.per jaar. In de eerste categorie toch vallen woningen van een kamer met een keuken, waschhok en andere aan alle zijdenen van boven afgesloten ruimten waarvan de vloeroppervlakte ten minste 6 M3 be draagt. Is zoo'n keukentje grooter dan 6 M3 dan kost het water 12.per jaar, wat de huurprijs van zoo'n woning met 3 stuivers per week verhoogt in verge lijking met een der eerste soort; en dit zijn dan toch perceeltjes waarvan de bewoners met den prijs voor dit water verbruik zullen belast worden. Of de aansluitingen van kleinere perceelen door den voorgestelden sprong zullen bevor derd worden is een vraag welke niet anders dan ontkennend kan beantwoord worden. De aansluiting zou dan den huurprijs met ongeveer 20% verhoogen. Men bedenke wel dat het op den weg van het gemeentebestuur ligt, de be langen van de waterleiding te bevorderen alle gratis waterlevering houdt op en ook de stadspompen zullen, het is te begrijpen, hun tijd gehad hebben, en wie weet wat er voor de deur staat met wateronderzoek op verder gebied. Maakt nu aan de eene zjjde het gemeentebestuur het duinwatergebruik in engeren zin verplichtend, dan behoort ook voor eene ruimere opvatting ten opzichte van woningen van geringen huurprijs, d.w.z. voor den arbeidenden stand, plaats te zijn, of wel tusschen de rubriek van 4.en 12.behoort er minstens nog een te staan, welke ongeveer het midden houdt. Bovendien past ook in de reeks 4,12,22, 50 en 90 (de jaarprijzen) tusschen dezen eersten en tweeden term nog een billjjk ander getal b.v. 7 of8, en zulks te meer omdat naarmate de vaste prijzen lager zijn, de prijs per M3 hooger betaald moet worden; wie50 M3 per jaar verbruikt betaalt 24 cent, wie 500 Ms per jaar verbruikt betaalt 18 cent per M3, wat alweer een verschil maak t van 25 pet., dat den grooten ver bruiker, die het 't best betalen kan, ten goede komt. In Weten enWerken en in hoofdzaak voor de gewone bezoekers had Maan dagavond eene voordracht plaats door den Heer Van Persjjn, Arts en Officier van Gezondheid en zulks ten verzoeke van de Vereeniging ter bevordering van Volksgezondheid. De voordracht betrof Het Nut van het Baden. Om dit nut, reiniging van de huid, duidelijk in het licht te stellen ging vooraf eene uiteenzetting van de functiën der huid. De huid dient tot zintuig van het gevoel, zij is vatbaar indrukken van warmte, koude, pijn te geven. Zjj strekt om het lichaam steeds ongeveerdenzelfden warmtegraad te doen behouden en ge deeltelijk ook als werktuig voor de adem haling. Dit laatste werd, als wat won derspreukig, duideljjk gemaakt door de mededeeling dat een kikker, wien de longen waren weggenomen, bleef leven door dien het dier ademhaalde met de huid en ofschoon een kikker geen mensch is, die twee schepselen in dit opzicht veel op elkaar gelijken. Toen gaf Spreker het beeld van eene huid-doorsnedehoe de weefsels van vorm zijn en in elk der weefsel-buigingen, welke naar de oppervlakte loopen een zenuw en bloedvaatjes zich bevinden, terwijl aan de zijde van de huid welke naar het lichaam gekeerd is de groei plaats der cellen is, hoe deze steeds door de nieuw gevormde naar de oppervlakte der huid gestuwd worden en daardoor kleine, fijne openingen een uitweg naar buiten het lichaam zoeken, terwijl tevens de huid nog dient tot afscheiding van het zweet. Zweet maakt de huid vochtig en dient dus als afkoelingsmiddel, maar behalve vocht, worden ook medegevoerd zouten, die mede uit het lichaam moeten verwijderd. Behalve de pas genoemde droge cellen en zouten bevindt zich op de huid ook, vet ontstaan door de huid haren, en dan hecht zich erop nog van allerlei, dat men stof noemt. Om respect te krijgen voor dit stof vertelde Spreker van een geleerde, die voor zijne proeven een stofvrije ruimte noodig had, en hoe hij zich die verschafte. En wat bleek? Dat stoffen, anders spoedig aan rotting onderhevig in die stofvrije ruim te goed bewaard bleven; een bewijs dat dit onschuldig om ons dwarlende stof kiemen in zich kan bevatten van veel ongerechtigheden. En die stofjes, kiemen voor het rottingsproces, kiemen van typhus, van roodvonk en meer akeligheden kunnen dus ook op onze huid hechten en wij, menschen, kunnen ze ook overdragen op anderen, waardoor wij de oorzaak kunnen zijn van veel leed. Blijft men met al de genoemde groote en kleine huid uitwerpselen loopen, dan staat men bloot aan allerlei ongesteld heden, welke soms ernstige gevolgen hebben. Uit een en ander is nog al duidelijk, dat van tijd tot tjjd, liefst dikwjjls de huid verlost wordt van de verdroogde celletjes, van de zouten, van het huid vet, van het stof en dit gaat't best door water en zeep; door baden. Wat geschiedt toch bij het natmaken van de huidde celletjes nemen water op, /.wellen en laten zich dan gemakkelijk verwijderen, de zeep lost het vet op. In sommige gevallen zijn baden met zekere zoutoplossingen noodig, tot gewo ne reiniging bezige men water en zeep. In den zomer is koud water voldoende in den winter zou men dit niet ongestraft kunnen doen, dan behoort het water warm te zijn. Spreker zette duidelijk uiteen waarom. Voor een kuipbad is echter veel water noodig en goed genomen zou men na zoo'n bad zich nog eens moeten over- wasschen wilde men geheel geen opge lost vuil aan de huid hebben. Men heeft daarom de douche-baden bedacht. Een waterbuis heeft aan het einde een vlakke plaat met zeer kleine gaatjes, en als nu het water met eenige kracht naar buiten gedreven wordt, vormt zich een fijne regen, welke men naar welgevallen op elk deel der huid kan richten en dan is men zeker die te reinigen. Na op deze wijze het nut van baden in het licht gesteld te hebben, werd nog de opmerking gemaakt, dat nooit een bad behoort genomen kort na den maal tijd, twee of drie uren na het eten te wachten is aan te bevelen Door het baden wordt aan de huid warmte onttrokken. Om dit verlies te herstellen wrijft men de huid, liefst met een ruwen doek tot zij droog is en om het nuttig effect van het bad te verhoogen drage men liefst wollen onderkleeren. Binnen enkele maanden zal te Haarlem een Volks-douche-bad worden opgericht. Reeds vroeger kwam in dit blad iets voor omtrent de inrichting er van. Er kan dus verondersteld worden, dat men op de hoogte is omtrent deze nuttige instelling en wjj eindigen metden wensch van den Spreker, dat van dit Volks douche bad een ruim gebruik moge ge maakt worden. Maandagochtend bracht de minis ter van binnenlandsche zaken met den referendaris jhr. V. Stuers een bezoek aan het Koloniaal Museum alhier. De minister was vergezeld van de heeren Conrad, voorzitter van directeu ren der Ned. Maatschappij van Nijver heid en W. P. Groeneveldt, voorzitter en directeur van het koloniaal museum en werd opgewacht door de heeren jhr. Van de Poll, graaf S. J. van Limburg Stirum, Van Lennep, directeuren, den heer F. W. van Eeden secretaris van de Maatschappij van Nijverheid,dr.Gres- hof en Veen scheikundigen aan het koloniaal museum, Von Saher directeur I der school van kunstnijverheid, baron Van Lijnden, directeur van het Museum van Kunstnijverheid. Het museum werd in oogenschouw genomen en vervolgens het nieuwe ge bouw voor de West-Indische afdeeling en het laboratorium, terwijl daarop het dejeuner plaats had, dat de directeuren den minister aanboden. Zooals men weet zijn er al twee 1 sensatie stukken geslagen uit de Fran- sche sensatie-zaak. Het tweede sensatie stuk „Ik beschuldig of het Proces-Zala" beleefde Zondagavond een tweede sen- j satie-opvoering in onzen schouwburg, door 't tooneelgezelsehap der Heeren Ducaju en Delmonte, een gezelschap, dat hoofdzakelijk in sentatie doet. 't Was sensatie overalsensatie op de planken, sensatie op den platten grond, sensatie in de hemelen. Wij zagen slechts enkele bedrijven en daarin ontsnapte ganscheljjk niet aan onze aandacht: de oproerigheid van 't oproerige volk, de gesluierdheid der gesluierde dame, de geestdriftigheid van den geestdriftigen Zola, de welsprekend heid van den weisprekenden Labori. Verder zij geconstateerd, dat de leden van 't Hof der Assissen lustiglijk rood waren uitgedost, dat Mevr. Dreyfus ze met voldoend entrain vervloekte, en dat de „opgezweepte volksmassa" zou een redenaar zeggen „luide den naam des groote mans door 't slijk sleurde." Mein Liebchenwas willst du noch melir? „Ik beschuldig" schijnt intusschen niet zoo te pakken als „De martelaar van 't Duivelseiland". De opvoering is verboden te Amster dam, den Haag en Rotterdam. De Vereeniging van drukkerspatroons te Haarlem heeft zich Maandagavond geconstitueerd. In het reglement staat als art. I te lezen, dat het doel der ver eeniging is het bevorderen van ver beteringen van den toestand in het drukkersbedrijf te Haarlem. Als leden kunnen alleen worden aan genomen patroons van boek- en steen drukkerijen te Haarlem en in de aan grenzende gemeenten. Als patroons worden beschouwd, in den zin van art. 3 van de Wet op de Kamers van Arbeid, zij die minstens één knecht hebben, die boven de 20 jaar is. Al de aanwezigen die in de termen vielen, traden als lid toe. Tot bestuur werden gekozen de heeren A. G. Ruijgrok, J. L. E. I. IClerjnenberg en J. H. Warnier. Gedurende de vergadering kwam een schrijven in van D. van Eek, dat in handen van het bestuur is gesteld. Op de paardenmarkt van 7 Maart waren aangevoerd 245 paarden, prijs ƒ300 ƒ60 meest alle werkpaarden van Inlandsch en gekruist ras. De handel was matig. De aandacht wordt gevestigd op de voorstelling Woensdag alhier te ge ven door de Opéra Italiana (Société artistique théatrale). Opgevoerd wordt Rigoletto van Verdi. De hoofdpartijen worden vervuld door Signnr Lunardi en Signora Vendrell. Het programma der Voordrachten voor de Leden van het Haarlemsch Nutsdepartement op Dinsdag 15 Maart door Mevr. Anna Róssing-Sablairolles en den Heer Jan Malherbe, van Am sterdam is als volgt: 1. Mijn reiskoffer. 2. De sleutel van Blauwbaard. 3. Voor dracht. 4. Gedichten van Hélène Swart e. a. 5. Een zaak van eer. 6. Wees weer goed 17. Gedichten van Beets, de Génestet e. a. 8. Een rij toertje. 9. Een kennismaking. De onlangs ontbonden Muzikale Vriendenkring is door de oude en vele nieuwe werkende leden weer opgericht onder directie van een anderen Directeur en ander bestuur. Door de Chr. Muziek vereeniging „Kunst na Arbeid" zullen op eersten Paaschdag en op eersten Pinksterdag a.s. van den toren der Groote Kerk eenige liederen worden ten gehoore gebracht 's morgens van tot 81/, uur. Buiten de te Haarlem doorgaande, zullen bij den a.s. zomerdienst op het traject Amsterdam Haarlem van iedere richting 34 treinen loopen. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem, op Woensdag 9 Maart 1898. des namiddags te 1 ure. De volgende stukken en punten tullen aan de orde worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Adres Aukes Co., versiering gaslantaarns. Verzoek eervol ontslag onderwij zeres 2e Tusschenschool. 2. Voorstel B. en W.W. adres com missie schietwedstrijd, beschik baar stellen medailles. 3. Id. id. bebouwen tuin Wilhelmina- straat no. 32. 4. Id. id. bebouwen tuin Oranjekade no. 15. 5. Schrijven id. recognitie gasfabriek over 1897. 6. Rapport commissie van financiën af- en overschrijving begrooting Burgerlijk Armbestuur, dienst 1897. 7. Id. id. betaling rekening ten laste Stadsapotheek over 1896. 8. Id. commissie voor de pensioenen adres Wed. M. Creemers, om toelage. 9. Rapport opzichter gasverlichting over Januari. 10. Voorstel B. en W.W. ontwerp-ver- ordening voorwaarden levering duinwater, met adies bestuur Diaconessenhuis. 11- Id. id. aanstelling bureau waterlei ding en vaststelling borgtocht Directeur. 12. Id. id. bouwen werk- en bergplaats voor de waterleiding. 13. Rapporten commissie tramplannen, concessie tramlijn van Amster damsche poort en Groote Markt naar Zqlweg. 14. Rapport id. voorwaarden concessie verschillende tramlijnen, aange vraagd door D. E. L. van den Arend en J. A. G. van der Steur, met adres A. Th. Baert. 15. Voorstel B. en W.W. in gebruik geven huisjes Vleeschhal aan het Rijk. 16. Id. raadslid S. Roog, met rapport commissie van fabricage en voor stel 4 raadsleden, betreffende beschoeiing Houtvaart. 17. Id. B. en W.W. ontwerp-verorde- ningen heffing en invordering haven- en kaaigeld, met adres „Schuttevaer" en rapport kamer van koophandel en fabrieken. 0R6LLBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, cp Donderdag 10 Maart 1898 des namiddags van 23 uur, door den Heer W. EZER.MAN. PROGRAMMA. 1Einleitung und Fnge aus Bach's Motette: -Ich hatte viel Bekiim- merniss"Fr. Liszt. 2. AndantinoVolckmar. 3. Sonate op 8 op: -Ein feste Bnrg".S. de Lange. a. Allegro moderato. b. Andante. c. Lento, Fuga. 4. LargoHandel. 5. Ave MariaBach-Gounod,

Haarlemsch Advertentieblad | 1898 | | pagina 2