HAARLEM 22 Maart 1898. Een der bladen, hel stuk Broeders Vrijmetselaars besprekende, dat Donder dag in onzen Schouwburg gegeven wordt, doet dit volgender wijs. „Lachen, veel lachen, lachen dat je niet praten kunt, dat je vergeet waarom je lacht, los-bandig lachen; lachen is plaisant, maar 't is tegenwoordig duur en menschen, die 's 'n avondje uit-gaan om te lachen, moeten een soliede ver zameling zilveren munten met zich voeren, om zich te kunnen laten lachen. „Thans echter kan men bij de Rotter dammers goedkoop terecht. In den Grooten Schouwburg werd Broeders Vrijmetselaars opgevoerd, daar moet ieder lachzinnige naar gaan zien; 't stuken de vertooning zijn in staat om den grim- migsten rechter, den verstrooidsten professor, ja zelfs den dood eerlijksten kostersleerling, te doen gieren van lachen en ik wed. dat... de stilste diender, als hij dat stuk gezien heeft en nader hand, over de kleine steentjes loopende, er aan terugdenkt, zijn koe! gelaat tot lachen voelt krimpen en zijn pruim inslikt uit angst voor den majoor, die dat publiek lachen misschien zag. „De naam van 't stuk doet denken aan een charge op- of een bespottelijk- maken van de iedee der Vrijmetselaars schap dit is echter niet zoo, alle kwet sende woordspelingen en halfschuine scènes zijn er in vermedenlicht-geraak- ten kunnen gerust gaan zien, hooren en lachen." Het is natuurlijk onnoodig hieraan nog iets toe te voegen, of 't zou moeten zijn te herinneren dat Willem van Zuylen er in optreedt. Het zal dezen zomer 13 jaar ge leden zijn dat de Roei- en Zeilvereeniging „het Spaarne" werd opgericht. Gesteund door veler medewerking mag de Vereeniging met genoegen terugzien op hetgeen zij in den loop van haar bestaan voor de jongelui van gegoeden huize alhier geweest is. Zij mag wijzen op de aangename tochtjes die de leden in het seizoen onderling maakten; op de verschillende feestjes, die zij in haar verenigingslokaal of daarbuiten H.H. leden mocht aanbiedenop de gezellige stoomboottochten, door haar ter bijwo ning van den een of anderen wedstrijd ondernomen, en o. a. op den nationalen roeiwedstrijd, bij gelegenheid van haar 10-jarig bestaan in 1895 op het Noorder- spaarne gehouden. De ledenlijsten van vorige jaren noe men verscheidene personen die, nog studeerende of gestudeerd hebbende, niet alleen hun eerste vaardigheid in de roeisport op het Spaarne mochten leeren, maar ook voor de Vereeniging verscheidene lauweren mochten behalen. Haarlem echter bezit niet die instel lingen waardoor jongelui van gegoeden huize hier hunne studiën kunnen vol tooien, en deze omstandigheid doet met ieder jaar het ledental aan hevige schom melingen blootstaan. Het is daarom dat op „het Spaarne" de aandacht wordt gevestigd en men wordt uitgenoodigd met de Vereeniging en inrichting kennis te maken. De contributie voor de werkende leden (die minstens 16 jaar oud moeten zijn) is op ƒ10 gesteld. Voorts kunnen allen, die het wel meenen met deze ge zonde lichaamsoefeningen de Vereeniging als donateur(trice) steunen met een bedrag van ƒ5. Zaterdag werd het stoffelijk over schot van den Heer S. J. Graaf van Limburg Stirum ter aarde besteld op de algemeene begraafplaats alhier. De lijkwagen was bedekt met fraaie kransen. Een zeer groot aantal, dat daar geen plaats kon vinden, vond zijn plaats in een volgkoets. Tal van belangstellenden waren op het kerkhof aanwezig waaronder vele vertegenwoordigers van Vereenigingen en Corporaties waarvan de overledene deel had uitgemaakt. Aan de groeve werd het woord gevoerd door den Heer J. T. Cremer, minister van Koloniën, den Heer G. L. van Len- nep, een lid van eene deputatie uit het personeel der oliefabriek te Delft, den Heer J. C. van Marken, directeur der Delftsche gist- en spiritusfabriek en den Heer W. J. Brender a Brandis, inge- neur-directeur der gasfabriek alhier. Een zoon des overledenen bedankte namens de familie de aanwezigen voor de betoonde belangstelling. Met het oog op de aanstaande In huldigingsfeesten en de groote vraag naar bloemen in de nationale kleuren welke in Augustus en September hiervan het gevolg zal zijn geeft defirmaE H. Krelage en Zoon alhier eene aanbieding in het licht van gewassen welke tot dit doel in aanmerking kunnen komen in de kleuren, oranje, rood, wit, en blauw. Tevens heeft die firma doen verschij nen haar Catalogus, voor het jaar 1898. Zij bevat Nieuwigheden, Bloemzaden, Knol-Begonia's, Canna's, Dahlia's, Gladi- olis, Gloxinia, Iris. Lilium e. a. Zondag nacht kort na twaalven is brand uitgebroken in het perceel Bak kerstraat 20. De woning brandde geheel uit, de bewoners hebben alles verloren, doch de schade is door assurantie gedekt. De slangenwagen der politie en de Tien hebben den brand gebluscht. Aan de belendenden is veel waterschade ge leden. Weer is een der particuliere woningen in de Groote Houtstraat ver anderd in een magazijn, thans het per ceel N. 41, waar dezer dagen wordt geopend Maison C. Emmeloth in passementeriën, Dentelles, Velours Soie- ries, Fournituren, Corsets etc. Er is eene fraaie gelegenheid tot eta- leeren. De winkel is mooi afgewerkt, en is geheel ingericht tot ontvangst van een deftig publiek. De verbouw van dit perceel had plaats volgens de plannen van den architect den Heer P. Kleiweg Dyserinck, aan nemer was de firma Martens en Zoon. De verlichting is aangebracht door den Heer Romijn. Na de gehouden Collecte is alsnog een bedrag van 2.50 ontvangen voor het fonds van den gewapenden dienst. Naar men verneemt zullen aan staanden Zaterdag omstreeks 60 leerlin gen van de Rijksnormaalschool voor teekenonderwijzers te Amsterdam, de school voor Kunstnijverheid op het Pavil joen en het stedelijk museum vanschil derijen op het Stadhuis gaan bezichtigen. Naar men verneemt staat op de agenda van eene weldra te houden bij eenkomst van de onderlinge brand waar borg vereeniging voor de gemeente Haarlem, ook vermeld verzekering tegen inbraak. Door den agent rechercheur Ver kerk is aangehouden eene 43 jarige gehuwde vrouw, die zich de vorige week had schuldig gemaakt aan diefstal van een gouden dameshorloge in een huis gezin alwaar zij dien dag had gewasschen. Zij had het horloge reeds bij een goud smid verkocht. Blijkens de heden vastgestelde Kiezerslijst bedraagt het getal Kiezers voor de tweede Kamer 4760 tegen 4794 in 1897. Voor de provinciale staten is het ge tal Kiezers 4756 en voor den Raad 4630. De Commissie van Patrimoniums Werkverschaffing bericht, dat zij de werkzaamheden van dezen winter Zater dag 19 Maart geëindigd heeft. Het grootste deel der zich aangemeld hebbende personen hebben weder werk bekomen en ook kan de winter als ge ëindigd beschouwd worden. Hiermede wordt nu niet gezegd dat met alles wordt opgehouden, alleen wordt geen werk meer gegeven, terwijl ook wordt opgehouden met den dagelijkschen rondgang met de kar tot ophaling van waardelooze goederen. De commissie houdt zich echter bij de a.s. schoonmaak dringend aanbevolen tot weghalen van goederen waarvan men zich zou willen ontdoen en die in den aanstaanden winter weer werk geven. Een enkel berichtje aan het gebouw Warmoesstraat 2 of bij een der Com missieleden is voldoende om de weg haling te doen plaats hebben. Ook zijn nog een partij houtbosjes voorhanden waarvoor de Commissie gaarne afnemers zag en die ook op een enkele aanvrage aan dezelfde adressen, zullen worden bezorgd. Hoewel het doel der Commissie steeds is geweest de vervaardigde of herstelde goederen te brengen in handen van den werkman, kan ook dit jaar tot haar leedwezen geen gevolg aan dit plan ge geven worden. Hoe zij ook zocht, de geschikte gelegenheid om tot dit doel te geraken kon niet gevonden worden, en dit zal onuitvoerbaar blijven zoolang de Commissie geen vrije beschikking heeft over een ruim gebouw. Zij moest zich daarom schikken naar den gang van zaken en huurde het thans ontruimde gymnastieklokaal van den Heer A. J. Meyerink Jacobijnestraat 20 zwart en rood. In dit lokaal zullen de goederen ter bezichtiging worden gesteld Dinsdag 22 en Woensdag 23 Maart van 85 ure om Donderdag 24 Maart publiek ver kocht te worden. De commissie noodigt allen, die het wel meenen met deze wijze van hulpbetoon, uit eens een kijkje te komen nemen, waardoor men allicht zal komen tot koopen, of ook tot het geven van goederen die oogenschijnlijk geen waarde meer hebben. Tevens wordt bericht dat Woensdag 23 Maart 's mid dags ten 12 ure in het Heerenhek (Houtplein) zal worden verkocht een partij goede eiken platen en leggers, en eenig brandhout afkomstig van 3 ge sloopte vaartuigen. De Werkverschaffing voorts dringend aanbevelend bij allen, die boven de werkloozen met aardsche goederen ge zegend zijn. Be Commissie voornoemd. J. H- SEGAAR, Oudezracht 66 R. BOERKOEL. Wijde Geldeloozepad 35. J. P BOERK.OEL, Oranjestraat 31. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoek ik U onderstaande in Uw blad te willen opnemen. Toen ik in 't laatst van Januari 11. in uwe Courant een oproeping deed om lectuur voor de troepen op Atjeh, twij felde ik niet of aan die roepstem zou gehoor worden gegeven. Mijne verwach ting is echter verre overtroffen. Uit tal van plaatsen ontving ik lectuur en sommige bezendingen waren zelfs prachtig. Die van Mevr. V. v. H. geb. v. M. te Heemstede, muntte boven allen uit. Behalve eene groote hoeveelheid illustratiën en boeken, ontving ik van H.Ed. eenige nieuwe romans in pracht band. Van een jonge dame te 's Hage Mej. H. C. G. A. H. bekwam ik eenige boeken en ƒ10.als bijdrage voor kosten der door mij op touw gezette lectuur-zen- ding-Atjeh, en later nog weder ƒ5. om daarvoor ad 3.75 eenige door den Heer D. Bolle geannonceerde boeken te koopen en 't resteerende bij de bijdragen te voegen. Van Mej. M. O. uit Breda boeken en ƒ10.Van den Heer S. te 's Hage ontving ik ƒ2.50 en van den Heer S. te Wijk bij Duurstede 2.75. Alhoewel ten hoogste dankbaar voor de groote hulp mij verleend, begreep ik toch dat, met dat al, de onkosten verre van gedekt waren en ging ik er dus op uit om te zien of ik ook andere kostelooze hulp kon bekomen. Toen ik destijds boeken verzamelde voor de troepen op Lombok, leverde mij de firma Karthaus kisten, de firma de Nobel Zoon voorzag die van blikken kisten en de Heeren Oostenbroek Zoon, boekbinders alhier, lieten alle boeken uit mijn huis naar hunne werkplaats brengen en ze daar in de H.Ed. toege zonden kisten, keurig inpakken. Naar bovengenoemde Heeren begaf ik mij ook nu weder, legde hun de zaak bloot en zeide dat ik zeer zeker niet bij machte zou wezen om alles te betalen, maar dat ik hoopte, dat men genoegen zou willen nemen met 't geen ik geven kon. Tot mijn groote vreugde was dadelijk het antwoord van ieder dier Heeren dat zjj voor dit doel ook thans geen betaling wilden en, evenals destijds voor Lombok, zouden helpen, hoe groot 't aantal kisten ook zoude zijn. Dewijl de Heer Wijnmalen te Amster dam toevallig gelijk met mij een stuk om lectuur voor Atjeh in sommige bladen plaatste, stelde ik mij metZ Ed.G. in verbinding. Door zijne bemiddeling nam de Stoomvaart-Mij. „Nederland" kosteloos 8 kisten (5 van mij en 3 van Z.Ed.G.) per „Prins van Oranje" mede naar Atjeh. Nu bleven er nog 5 van mij en 1 van den Heer W., die eerst later gereed kwamen, over. Hoe die nu weg te krijgen? Weer bij de Mij. „Nederland" aan kloppen, durfden wij niet. Toen werd getracht ze verzonden te krijgen per Rott. Lloyd, doch deze Mij. kon zulks niet doen, aangezien geene boot meer naar Atjeh vertrok. Na overleg met an deren, Irok ik de stoute schoenen aan, en begaf mij naar de Mij. „Nederland". De Heeren Boissevain en Op ten Noort stonden mij te woord, en tot mijne groote vreugde waren de Heeren dadelijk bereid ook deze 6 kisten kosteloos over te voeren. Alzoo 14 kisten voor niets. De vorige vijf kisten waren vanhier per scheepsgelegenheid gegaan tegen betalingnu echter trachtte ik de laatste bezending per H. IJ. Sp. Mij. voor niets naar de Handelskade te krijgen. Ook dit verzoek werd dadelijk allervriende lijkst ingewilligd. Als bijzonderheid wil ik nog vermel den, dat ik ook nog eenige fraai inge bonden boeken ontving van den Heer P. uitSan Francisco, Gelukkig kon ik den Heer Wijnmalen met de mij resteerende gelden bijsprin gen, om de door Z.Ed.G. gemaakte kosten te dekken. Destijds zond ik mijn verzoek om lectuur voor de troepen in Atjeh aan 25 redactiën van dagbladen. De redactie van Haarlems Dagblad was mij daarbij zeer behulpzaam en is dit ook nu weder. Door allen werd, geloof ik, mijn stuk opgenomen. Ik betuig daarvoor mijn vriendelijken dank. Evenzoo aan allen die medewerkten om onze brave soldaten op Atjeh lectuur te bezorgen. Na U, Mijnheer de Redacteur, voor de verleende plaatsruimte vriendelijk dank te hebben gezegd, verblijf ik, Hoogachtend, Uw Dw., Jhr. J. J. SANDBERG. Haarlem, Maart 1898. „Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: „Ik ERR VERSOHAIFING". Van 1 Nov. tot 23 Maart hebben lich de vol- gende personen aangemeld: 1 voor oppasser. I voor smid. 1 voor bankwerker. 1 voor kleedermaker. 1 voor strijkster. 1 voor stopster. 1 voor mangel werk. 1 voor costuumnaaister. 1 voor kookster. 1 voor breister. 2 voor portier. 20 voor werkvrouw. 3 voor waschvrouw. 7 voor naaister. 12 voor los werkman. 2 voor pakhuisknecht. 1 voor huisknecht. 1 voor schoenmaker. 1 voor stoelenmatter. 1 voor schrijfwerk. 3 voor grondwerker. 1 voor sigarenmaker. 14 voor loopwerk. 2 voor schilder. 1 voor koperslager. 1 voor blikslager. Bij de aanmelding moet een getuigschrift van goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 23 Maart zyn de volgende per sonen geplaatst: 1 voor los werkman. 1 voor loopwerk. 1 voor strijkster. 12 voor werkvrouw. 1 voor huishoudster. 1 voor naaister. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Doelen, Stadhui», of Stationsplein. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 8-5 nar verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen, Kamer No 2. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die da gelijks (uitgezonderd des Zondags; van 's middags 11 tot 1 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn: Een rijwielsleutel. Een oorbel. Een portemonnaie met geld. Een pelerine Een nikkelen hor loge. - - Een boezelaar. Een gezangboek. Een ring met sleutels. Een zakdoek. Een doekspeld. Een mandje bood schappen geadresseerd aan Zusters van het Heilige Hart te Bennebroek. Een naaldenkoker. Een spaarbankboekje. Een handwagen. Eenige sleutels. KAASMARKT van 16 Maart 4898. Verkocht 2 stapels, uitmakende 160 Kazen, wegende 309 kilogrammen. Hoogste prijs per 50 kilogrammen ƒ20. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 24 Maart 1898 des namiddags van 23 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en Fuga J S. Bach. 2Recordare nit Mozart's Requiem Schaab. 3. Sonate No 2J. A. v Eyken. a.Allegro con brio. b. Adagio, c Finale. 4. CavatineJ. R,aff. 5. AriaC. IIWeber;

Haarlemsch Advertentieblad | 1898 | | pagina 2