beneden den rang van officier daarmede- op den feestdag te onthalen. Beide Ministers hebben dit royale aan bod bij vleiend schrijven dankbaar aan genomen. HAARLEM 8 April 1898. Met een tweetal zeer populair ge worden Opera's, Cavalleria Ruslicana en Pagliacca nam het Italiaansch opera gezelschap Woensdagavond afscheid van ons schouwburg-bezoekend publiek Hoe wel niet het beste gegeven werd, waar over het gezelschap blijkens vroegere voorstellingen heeft te beschikken, mag toch met grooten lof over de afscheids- voorstelling worden gesproken. De tenor Sigr. Morine en de bariton Lunardi betwistten elkander het succes. In schoo- nen zang en gloedvol, hartstochtelijk spel streden zij om den voorrang. Sigra Angelini die in de Cavalleria bantuzza en in Paljas Nedda zong, maakte door haren zang een goeden indruk, doch moest in spel voor de genoemden onder doen. Het orkost was nogal ruw vooral bij de blazershet strijkorkest, hoe dun ook bezet, gaf onderscheidene voortreffelijke oogenblikken en werd zelfs geapplaudi- seerd. De meeste koren klonken goed. Een en ander gevoegd bij de aantrek kelijkheid, welke in het bijzonder door het melodisch element gelegen is in de werken der jong-Italiaansche meesters, had aanspraak op den bijval, die door de talrijke aanwezigen werd geschonken. De Italiaansche Opera heeft dezen win ter in het algemeen ten onzent met succes gewerkt; ongetwijfeld zal zij een volgend seizoen terugkomen. Naar wij vernemen is er zelfs sprake van dat twee op-zich-zelfstaande troepen nu reeds de oogen op ons land gevestigd hebben. Het Haarlemsch a Cappella Koor onder leiding van den heer E. F. Bruyn- steen gaf Woensdagavond in deWaal- sche Kerk alhier eene uitvoering van gewijde muziek, welke in het bijzonder bestemd is voor de Lijdensweek. Zeer groot was de belangstelling aan deze uitvoering geschonken en het mag er ter stond worden bijgevoegd, welverdiend de stille hulde welke er door de talrijke aanwezigen aan werd geschonken. Een voudig en plechtig in de voordracht maakten de verschillende nummers van het afwisselend programma een verheven indruk, terwijl de enkele solonummers het genot van dezen stemmingsvollen avond niet weinig verhoogden. Aan de sympathieke zangeressen daarvoor mede onzen besten dank. Vrijdag had voor dezen winter voor de laatste maal „Kindervoeding" plaats. Als gebruikelijk kwamen de kin deren en eenige hoofden van scholen de dames van het Bestuur en de helpsters bedanken. Een paar kinderen hielden eene aar dige toespraak, welke inderzonderheid gericht was tot Mevrouw de Wed. S. de Clereq Wz.Kruseman, die voor het laatst hare goede zorgen aan deze zaak wijdde. Sedert ruim 10 jaren heeft me vrouw de Clereq met onverflauwde toe wijding voor „Kindervoeding" geijverd, thans wil zij hare plaats afstaan aan jongere krachten. „Kindervoeding" heeft plaats in het gebouw van de Vincentius Vereeniging, daarvoor sedert 1885 kosteloos beschik baar gesteld. In de laatste jaren werden viermaal per week ongeveer 400 èi 500 kinderen gespijzigd. Mevrouw C. A.Loos- jesTijl is belast met het administra tieve deel der werkzaamheden, terwijl de heeren P. Loosjes en A. de Clereq verder deel uitmaken van de commissie. Op het Museum van Kunstnijver heid te Haarlem, zal aanstaanden Zondag tentoongesteld zijn het werk van Prisse d' Avennes, hetwelk ons een overzicht geeft van de oudste Egyptische kunst tot de Romeinsche overheersching. Dinsdagavond had de jaarlijksche vergadering plaats van de leden der "Vereeniging tegen het mishandelen van dieren voor Haarlem en Omstreken onder voorzitterschap van den heer A. van der "Voort Azn. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat de Asphyxiatie inrichting aan de Phoenix meer en meer in eene be hoefte blijkt te voorzien. Niet minder dan 559 dieren werden er in hetafge- loopen jaar op snelle en pijnlooze wijze gedood; dieren welke anders ongetwij feld voor het grootste deel in het water zouden te recht gekomen zijn. In navolging van Haarlem zijn te Leiden en te Breda soortgelijke inrich tingen tot stand gekomen. Verder werd melding gemaakt van den verbeterden toestand der honden, i welke als trekkracht worden gebruikt. Door de wijze van aanspanning drukt het gewicht van den last niet meer op de dieren. Het besluit der onlangs opgerichte vleeschhouwersvereeniging om bij het vervoer van vee en in de slachthuizen rekening te houden met de wenschen der vereeniging tegen het mishandelen van dieren wordt met blijdschap aan gestipt. Het congres uitgeschreven tegen 15 Mei a.s. ondervindt in de voornaamste steden des lands belangstelling. Aan de stadgenooten welke met de beginselen der Vereeniging instemmen, zal door toezending eener circulaire gelegenheid gegeven worden daarvan blijk te geven. Voor ieder staat de deelneming aan het Congres met in achtneming van de in de circulaire vermelde bepalingen open. Aan de politie en aan de redacties der stedelijke bladen wordt dank ge bracht voor de medewerking in het afgeloopen jaar betoond. Tot lid van het Bestuur werd ver kozen E. A. L. Quadekker, paardenarts le klasse bij het garnizoen alhier. Zooals men zich zal herinneren, kan uit het Fonds, in 1892 gesticht door de erfgenamen van wijlen den Heer Dr. P. W. Korthals, jaarlijks f 300 beschikbaar gesteld worden voor prijzen, uit te rijken aan leerlingen der koste- looze openbare scholen of hen te steunen bij de voortzetting van het onderwijs na het verlaten der school, en is de Vereeniging Door Vermaak tot Nut belast met de regeling in deze. Woensdagmiddag had in een der lo kalen van School D deze eenvoudige plechtigheid plaats. De Voorzitter van D. v. t. N. opende de bijeenkomst met een vriendelijk woord. Hij wees er op, dat het een aan gename taak is, te mogen spreken tot kinderen die hun plicht kennen en ge toond hebben die ook weten te betrach ten. Als gevolg hiervan is dat zij nu, inplaats van onmiddellijk van de school in eene betrekking te gaan, door het Korthalsfonds in de gelegenheid gesteld worden wat meer te leeren, er den wensch aan toevoegende, dat het mochte strekken hen te vormen tot sieraden der maatschappij. Vervolgens werden diploma's uitge reikt, het recht gevende aan den leerling van School A, Jan Veld, tot het be zoeken van de ambachtsschool gedurende 3 jaren; Ernst Andreas Lohman het bezoeken van de Burgeravondschool (benevens leermiddelen) gedurende 4 jaren. Van school B, Adrianus Cornelis Hooydonck het bezoeken van de am bachtsschool gedurende 3 jaren; Clara Brandon, uitrusting rijkskweekschool voor meisjes. Van School C, Cornelis Schipper, het bezoeken van de ambachtsschool gedu rende 3 jaren; Jacomina Biemond, de Wilhelmina-naaischool gedurende 2 ja ren; Hillegonda Fris, den avondcursus der Wilhelmina-naaischool gedurende 2 jaren. Van School D, Willem Arie Zalm het bezoeken van den avondcursus der school voor kunstnijverheid gedurende 3 jaren Johan Gerard Klees, van de Ambachts school gedurende 3 jaren. Van School E, Jacob Hendrik van Vliet, het nemen van les in het Fransch bij den Heer Van der BoonJan de Geus het bezoeken van de burgeravond school gedurende 4 jaren en het aan schaften van leermiddelen. Aan 20 leerlingen der openbare scholen werden bovendien door de Vereeniging D. v. t. N. spaarbankboekjes uitgereikt, waarna de bijeenkomst met de gebrui kelijke plichtplegingen werd gesloten. Op de groote zaal van het Stede lijk Museum (Raadhuis) zijn tentoon gesteld afbeeldingen uit den atlas, van het merkwaardigste dat te zien was of nog is langs den Heerenweg van de Manpadslaan tot Haarlem, Aerden- houts- en Vogelenzangsche lanen, te Zandvoort en in de Elswoudslaan. Men vindt o.a. gezichten van of op de buitenplaatsen, Ipenrode, Bercken- rode, Oud-Berckenrode, Bosch en Hoven, Vredenhof, Eindenhout, Bosch en Vaart, Spruitenbosch, Boekenrode, Leiduin, Woestduin, Bentveld, Oosterduin, San- denlioef, Elswoud. Verder Zandvoort, gestrande schepen, walvisschen aange dreven op de kust, en veel ander be zienswaardigs. Dagelijks is het Museum geopend en Zondags is de toegang vrij. In de op 5 dezer gehouden alge- meene vergadering van commanditaire vennooten in de Haarlemsche Bankver- eeniging firma Teding van Berkhout de Clereq, werd door beheerende vennoo ten verslag uitgebracht over de verrich tingen gedurende het boekjaar 1897. De verkregen winst veroorlooft eene uitkeering van 11% pet.; de reserve is na bijschrijving van f 4312.50 tot f 100.398, 70 gestegen, zoodat die thans 67 pet. van het gestorte kapitaal bedraagt. Balans en Winst- en Verliesrekening werden door de vergadering goedgekeurd. Volgens het Handelsblad heeft de Hollandsehe IJzeren Spoorwegmaat schappij ontworpen en bij Beynes te Haarlem besteld vier zoogenaamde koel wagens voor vervoer van goederen, die licht aan bederf onderhevig zqn. Om deze goederen koel te houden, worden de bakken dezer goederenwagens uit driedubbele wanden en dubbele daken en vloeren samengesteld; de buitenste spouw der wanden wordt opgevuld met eene slecht- warmtegeleidende stof. Daarbij worden in de laadruimte van eiken wagen twee kasten gemaakt die 1 kub. meter ijs kunnen bevatten. Deze wagens, waarvan de aanschaffing werd gewenscht door landbouwautori- teiten voor vervoer van boter, zullen in Augustus a.s. in dienst komen. Uit het verslag van het district Haarlem en Omstreken der Vereeniging „Eigen Hulp" blijkt een winstcijfer groot f 6742.56; een hooger winst dan nog ooit door de vereeniging is behaald. Dientengevolge kan de Directie voorstel len, om 8 van het geheele bedrag van het bestede der leden als dividend uit te keerer.. Aangezien in den loop van het jaar reeds één procent dienstboden fooi is uitbetaald, kan men zeggen, dat 9% van het door de leden in 1897 be taalde, weer door hen wordt terug ont vangen. Weldadigheid naar Vermogen" Afdeeling: „W ERRVERSCHA1FING". Tan 1 Nov. tot 5 April hebben licht de vol gende personen aangemeld: 2 voor oppasser. I voor smid. 1 voor bankwerker. 1 voor kleedermaker. 1 voor strijkster. 1 voor stopster. 1 voor mangelwerk. 1 voor costnumnaaister. 1 voor kookster. 1 voor breister. 2 voor portier. 23 voor werkvrouw. 3 voor wascbvrouw. 7 voor naaister. 13 voor los werkman. 2 voor pakhuisknecht. 1 voor huisknecht. 1 voor schoenmaker. 1 voor stoelenmatter. 1 voor schrijfwerk. 3 voor grondwerker. 1 voor sigarenmaker. 15 voor loopwerk. 2 voor schilder. 1 voor koperslager. 1 voor blikslager. Bij de aanmelding moet een getuigschrift vas goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 5 April ryn de volgende per sonen geplaatst: 1 voor los werkman. 1 voor loopwerk. 1 voor strijkster. 16 voor werkvrouw. 1 voor huishoudster. 1 voor naaister. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Boelen, Stadhuis, of Stationsplein. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 8-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen, Kamer No 2. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 6 April. R. W. Pollé en A. J. Duijndam. R. Kamphuis en R. E Brian. P. C. Tulp en C. E. Leo. C. F. Arnold en M. Schouten. J. v. d. Voort en J. Grcot. C. Cats en J. Kriek. S. Eoletti en J. Hoogkamer. W. G. Droog en A. H. M. A. Luenen. GETROUWD. 6 April. J. JvDansik en E. M. Franssen. C. P. J. v. d. Laan en C. M. Groot. M. F. van Rijswijk en C. J. de Mie. 7 April. W. v. Enter en A. Brong. J. P. Grillis en W. G Hooning. Jkhr B. de Jonge en H. J. Witsen. GEBOORTEN. 30 Maart J. M. Stroo Cloeck geb. v. d. Pol d. 31 Msart. C. Schrander geb. Bes- seling z. H. G. Mors geb. Kelderman z. L Kuyl geb. Visser d. H Marbus geb. Rip z. P. Geisderfer geb. Rijbroek d. 1 April. M. v. Leeuwen geb. Rsgc z. A O. Roeland geb. Fabel d. C. Groet geb. Sprenger z. 11 p. A Cnoop Koop- mans geb. Wolterbeek d. 2 Aprd. E C. BoUerman geb. Voorbout z. M. de Graaf geb. Visser d. J. H. Veenstra geb. Rein- bart d. G. v. "Weert geb.Rijkensz.il. H. M. Bekooij geb. Barendse z. C. v. Brugge geb de Lang d. M. v. Wijk geb. v. d. Vijver z. 3 April. S. C. Smit geb. Kievit z. H. A. 11 endiks geb. Van Dam d. H. Kuiiken geb. v Bakel z. S. Hirs geb. Gerres d. M. Rozijn geb Huisma z. H. Caalen geb Stol d. 4 April. H. W. v d. Linden geb. Gubbels d. J. M. v. d Eijkbol geb. Vleeshouwer d. H. C. Vissers geb. v. Buggenum d G. Timmers geb. Dam d. E. A. L. Schack- man geb. Nienkemper d. E. Hartman geb. Joris z 5 April. A. van Oscb geb. de Jong d. K. M. Bierboom geb. de Laat z. 6 April. A. R. J. Janse geb. Teich z. G E Schipper geb. Blok z. J. N. Haak geb. Visser z H. Broena geb. van Brake! d. OVERLEDEN. 30 Maart M. J. Meijer Cluwen geb. Weijerman 72 i., Nieuwegr. 31 Maart. A. J. Sebolten 23 m. d., Korte Holstraat. A. Kleer 8S j., Gasibuisvest. 1 April. J. Oosterom 53 i„ Heerensingel. W. v. Reijsen 80 j.. P. Kiess: raar. C. de L'efde geb. Meijer 23 j.. Botermarkt. B. Akker man 22 j., Kinderhuisstraat. A. M. v. d. Vangst geb. Schuursma 69 j., Spaarne. 2 April. A. van Dokkum geb. Robart 37j.. Korte Hout-tr. J. B. Hes«iing79 i., Papen- torensvest. A. M. K&asenbrood 2 j. d., Lange Raamstr. M. Overh ff geb. Bitter 76 j., Nieuwegraebt. 3 April. G. J. Slin gerland 70 j., Bleekersstr. M. A. Uhlen- broek geb Broms 66 j., Parklaan. H. W. ScliHcbhard 3 m. z., Noorderacboolst. 4 April. D. van Emmerik geb. Schreuder 70 j., Beeksteeg A. v. d. Laar geb. Kla- bou 38 j„ De Witstraat A.J. Begemann geb. v. Alphen 92 jParklaan. M. J. Magendans 46 j„ Hazepaterslaan. J. G. de Graaf geb. Huizinga 64 j„ Groot Heilig land. 6 April. A. J. A. Pielage 3 m. z., Lange Veerstraat. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die da gelijks (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 11 tot 1 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn: Een kinderarmbandje. Twee be wijzen grootboekinschrijving. Een zakje met geld. Een portemonnaie met geld. Een staartriem van een paardentuig. Een rijtuigklokje. Eeu wandelstok. Een halsband met pen ning. Een ring met sleutels. Een leesboek. Een turfbak. Twee rek ken. Een pakje veterband. Tweelad ders. Een duimstok. Eenige sleutels. Achtergelaten in de wagens de H. T. M. een Cachet. Staat van de Aardappelen- en Bo termarkt over de maand Maart 1898. Boter. Aangev. 418 verk. 418 KG. L. pr. f 1.40 H. pr. 1.50 p. KG. Biggen. Aangev. 373 verk. 373 stuks. L. pr. 6.H. pr. 13.p. stuk. Schrammen. Aangev. 148, verk. 148 st. L. pr. 13.H. pr. f 16.p. st. Aardappelen. Aangev. 183 verk. 183 H.L. L. pr. f 2.— H. pr. ƒ4.— p. H. L. Appelen. Aangev. 95 verk. 95 H.L. L. pr. f 5.—. H. pr. ƒ8.— per HL. Peren. Aangev. 79 verk. 79 H. L. L. pr. ƒ4.—. H. pr. ƒ6.p. H. L. KAASMARKT van 6 April 1898. Verkocht 12 stapels, uitmakende 1175 Kazen, wegende 2323 kilogrammen. Hoogste prijs per 50 kilogrammen ƒ22. VEEMARKT 6 April 1898. Aangevoerd: Prijs: 24 Koeien 140 f 290 4 V. Kalveren 75 125 205 N. Kalveren 5.— 9. 18 Schapen 13.24. ORGELBESPELING. in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Dinsdag 12 April 1898, des namiddags van 1—2 uur door den Heer W.EZERMAN. PROGRAMMA 1. Preludium en FugaC.F.Hendriks. 2. Choral. AndanteJ.G.Bastiaans. 3. Sonate No. 5Mendelssohn. a. Andante. b. Andante con moto. c. Allegro maestoso. 4NachtspielRinck 5. Aria: die Ehre GottesBeethoven.

Haarlemsch Advertentieblad | 1898 | | pagina 2