Een Mme. Perdrillot, te Parijs, die niet wel by het hoofd schgnt geweest te zijn, heeft zich met haar twee jongetjes van een half en drie jaar door middel van kolendamp van het leven beroofd. Zjj had vooraf haar fraaiste kleederen aangedaan. De man, 's avonds thuis komende, vond de drie lijken. Zekere P., te Parijs, plotseling over leden, werd ter aarde besteld, maar tengevolge van allerlei geruchten weder opgegraven. Men bevond de ledematen lenig en zonder eenig spoor van ontbin ding. Hjj had trouwens verleden jaar een geheele maand in lethargischen staat gelegen. Het lichaam is naar een lijkenhuis overgebracht en is er nog onveranderd. Tien geneesheeren hebben het onderzocht en durven geen uitspraak doen. De Koninginnen zijn Vrijdagochtend te Parijs aangekomen, waar zq door vele aldaar verblijf houdende Nederlan ders met geestdrift werden verwelkomd. De Prins van Wales bracht H.H. M.M. het eerste bezoek. De groote Fransche bladen hebben meest allen een bericht omtrent de aankomst en de ontvangst van onze Koninginnen. Een aardig stukje geeft Figaro. Het blad wijst op de groote populariteit welke de Koninginnen in Nederland bezitten en wenscht H. M. toe een even lange en voorspoedige regeering als Koningin Victoria, en een echtgenoot die gelijkt op den prins-ge maal Albert, maar die geen Duitscher moge zijn. Er liepen geruchten, als zou de Ned. Amerik. Stoomvaartmaatschappij een of meer harer schepen te koop geboden hebben aan de Amerikaansche regeering. De maatschappij spreekt dit gerucht tegen, doch verklaart, evenals elke ree- derij het recht te hebben hare schepen te verkoopen zoolang de oorlog tusschen Spanje en Amerika niet verklaard is. Te Zwolle is de staanplaats van een stoom-carousel op de kermis aldaar ge gund voor ƒ1666.plus drie percent voor kosten tegen 20 cents per centiare. Er schijnen dus met die inrichtingen nog steeds goede zaken gemaakt te worden. Uit Batavia wordt bericht, dat de schoonvader van Toekoe Oernar, Toekoe Abas Satik, het hoofd der XXVI Moekims, zich met zijn zoon, radja Mahomed aan het Nederlandsch gezag heeft onder worpen. Tegen het bestuur der Ned. hard draverij- en renvereeniging op de Cru- quiusbaan te Haarlemmermeer, is door de gemeentelijke politie aldaar proces verbaal opgemaakt, wegens het zonder vergunning van 't Gemeentebestuur hou den eener harddraverij op Zondag 17 April j.l. HAARLEM 19 April 189S. Zaterdag had in het „Paleis voor Volksvlijt" te Amsterdam de wedstrijd in Figuur- en Zaalrijden om het kam pioenschap van Nederland plaats, uitge schreven door den Alg. Ned. Wielrijders- bond. Aan de wedstrijden namen deel de Haagsche W. V. „Voorwaarts", „Ami- citia" en „H. V. C." beide uit Haarlem, „de Ster" uit Arnhem en „de Peddelaar" uit Amsterdam. Een vrij talrijk en zeer belangstellend publiek volgde met alle aandacht de over het algemeen zeer goed uitgevoerde vélocipèdistische bewegingen en de rij ders werden zeer rijkelijk met applaus beloond. De uitslag was als volgt: 1. „Haarlemsche Vélocipède-club" met 1599 punten, gouden kampioens-medail le; 2. „Amicitia", Haarlem met 1397 punten, zilveren medaille; 3. „De Ster", Arnhem met 1247 punten, bronzen medaille; 4. „De Peddelaars", Amster dam metl059punten; 5. „Voorwaarts", Den Haag met 898 punten. Den 15n April 1894 overleed alhier de oud-uitgever A. C. Kruseman. Ter voldoening aan een opdracht van de „Vereeniging tot bevordering van de belangen des Boekhandels", is door den heer J. W. Enschedé, bibliothecaris van de Stadsbibliotheek te Haarlem, een werk samengesteld aan zijn nagedachte nis gewijd. Met belangstelling zal men vernemen, dat het eerste stuk van dezen omvangrijken arbeid juist is versche nen, op den dag, waarop Kruseman's verscheiden verjaart. De Directeur der Nederlandsche Opera, de Heer C. van der Linden, geeft in den Schouwburg alhier Woens dag 20 April ter gelegenheid van de Afscheidsvoorstelling, zijn eere-avond. Gegeven wordt De Jodin, (La Juive) van Halévy. Zoover wij ons herinneren is deze Opera hier ter stede slechts één maal gegeven en dat is al lang geleden, Omtrent de uitvoering nu laatstelijk te Amsterdam gegeven, heeft de pers niets dan lof. Algemeen is men het er over eens, dat de uitvoering niet beter had kunnen zijn. Dit en de eere-avond van den directeur, die zoo herhaaldelijk blijken gaf van met zijn uitstekend ge zelschap in het spoor te zijn en wiens streven het is met ernst de kunst te dienen, moet zeker een aanbeveling zijn tot een druk bezoek. Er wordt nog opgewezen, dat de voor stelling te half acht zal aanvangen. Zondagmiddag had de laatste der vjjftien matinée's plaats, welke door het Gemeentelijk Muziekkorps dezen winter in de Concertzaal der Soc. Vereeniging zijn gegeven. Bij die gelegenheid droegen onderscheidene leden van het Orkest solonummers voor, zooals dat bij afscheidsconcerten wel meer de gewoonte is. De talrijke opkomst, de aandacht aan de uitvoeringen geschonken en de zeer luide toejuichingen, bewezen hoe zeer deze bijzondere kennismaking met de talenten der voornaamste musici uit ons Muziekkorps in den smaak viel. Tijdens de uitvoering werd den Heer Kriens namens eenige getrouwe bezoe kers der matinée's een prachtige lau werkrans aangeboden. De daarbij ge voegde enveloppe met naamkaartjes zal den Heer Kriens de overtuiging geschon ken hebben, dat zijn orkest vele goede vrienden heeft en zijn streven naar eene deugdelijke ontwikkeling er van, niet onopgemerkt blijft. Zaterdag en Zondag had in de sociëteit Vereeniging" een interessante biljart wedstrijd plaats tusschen h. h. deelnemers van verschillende sociëteiten. De beste spelers waren naar Haarlem overgekomen om hunne krachten tegen elkander te meter- In het algemeen werd er prachtig gespeeld en ondervonden de deelnemers van de zijde der biljart-lief hebbers veel belangstelling. Zondagavond ongeveer elf uur eindigde de wedstrijd met den navolgenden uitslag lste prijs, een gouden medaille, de lste Luit. der Infanterie J. Muller, van Trou moet Blycken te Haarlem. 2de prijs, verg. zilv. med. de heer A. G. Brands van Doctrina et Amicitia te Amsterdam. 3de prijs, zilv. med. de heer W. Broese van Groenou van de Nieuwe of Litteraire Sociëteit te 's Gravenhage. 4de prjjs, zilv. med. de heer P. C. van Vloten van Doctrina et Amicitia te Amsterdam. Gisteren, Maandag avond ten 7 Vs ure is brand uitgebroken in de Chemische Wasscherij en Ververij van C. Weigant, gelegen aan de Lange Poellaan No. 23 ontstaan bij het verwarmen van naptha. Weigant heeft daarbij levensgevaarlijke brandwonden bekomen en is per brancard naar het St' Elisabeths Gasthuis over gebracht. De brand is door spuit 10 en den slangen wagen der politie gebluscht. Het gebouw is bijna geheel uitgebrand. Alles was verzekerd. Door de politie alhier is aangehouden eene 16 jarige dienstbode, die zich ten nadeele van hare meesteres had schul dig gemaakt aan diefstal van een zilveren remontoir horloge. Zij had het bij een horlogemaker gebracht, die het op haar verzoek had verguld. De Onderlinge Brandwaarborg- Vereeniging voor de Gemeente Haarlem, telde op 1 Januari 1898, 319 deelheb bers, sedert door vertrek verminderd met 18, en door toetreding vermeerderd met 31, totaal op 31 Maart 332. Op 1 Januari 1898 bedroeg het ver zekerd kapitaal 1963795, vermindering door vertrek 121100, vermeerdering door toetreding ƒ132560, totaal ƒ1975255. In October 1895 werd uit het personeel der Hollandsche IJzeren-Spoor wegmaatschappij een muziekgezelschap opgericht met het loffelijk doel, de instrumentale muziek te beoefenen en daardoor de vrije uren nuttig en aan genaam te besteden. Dit gezelschap den passenden naam dragend van de Harmonie heeft zich, dank zij de groote toewijding der leden, in den korten tijd van zijn bestaan flink kunnen ontwikkelen. Zondagavond bij eene uitvoering in de sociëteit »de Kroon" gaf het daarvan verrassende bewijzen. In de enkele nummers, waar van wij de uitvoering konden bijwonen, werd de aandacht getrokken door hoe danigheden, welke slechts het resultaat kunnen zijn van goede voorbereiding. Maatvastheid en duidelijkheid droegen bij tot een goed ensemble. De klank was vrij beschaafd, terwijl de stemming aan billijke eischen kon voldoen. De voordracht van No. 3, een wals, bewees dat er wat losheid in het orkest begint te komen en de uitvoerenden smaak krijgen voor schakeering en nuances. De heer H. Boldte, de tegenwoordige directeur van het gezelschap, mag zeer zeker met voldoening op de vruchten van zijn lang niet gemakkelijker! arbeid terugzien. Wij geven den heer Boldte in over weging de programma's zooveel mogelijk in het Nederlandsch te schrijven. Aan potpourri sur Vopéra zal het publiek van Zondagavond niet veel hebben gehad. Tegen een naam, waaronder No. 8 van het programma werd aangeduid, zal ieder beschaafd mensch moeten opkomen. Waarom heeft men den titel, dien wjj hiei niet zullen afschrijven, niet veran derd. Kieschheid bovenal, heeren! In de Stuivers-spaarbank van den Volksbond werden in het eerste kwar taal van 'tjaar 4898: Ingebracht in 2673 posten ƒ4701,19'; Afgegeven 161 nieuwe boekjes; Uitbetaald in 206 posten ƒ4361,31. 't Kapitaal bedroeg op 1 April 27698,46 s. De zittingen hadden geregeld plaats des Dinsdags-middags van 121 uur in den Doelen, Donderdags-avondsvan8—9 en des Zaterdags-avonds van 89Vs uur in het Vischhuisje. „Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: „WERKVERSCHAFFING", Van 1 Not. tot 11 April hotbon rich de vol gende personen aangemeld 2 toot oppasser. I voor smid. 1 voor bankwerker. 1 voor kleedermaker. 1 voor strijkster. 1 voor stopster. 1 voor m -.neelwerk. 1 voor costnumnaaister. 1 voor kookster. 1 voor breister. 2 voor portier. 23 voor werkvrouw. 3 voor wascbvrouw. 7 voor naaister. 13 voor los werkman 2 voor pakhuisknecht. 1 voor huisknecht. 1 voor schoenmaker. 1 voor stoelenmatter. 1 voor schrijfwerk. 3 voor grondwerker. 1 voor sigarenmaker. 15 voor loopwerk. 2 voor schilder. 1 voor koperslager. 1 voor blikslager. Bij de aanmelding moet een getuigschrift var goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 11 April zijn da volgende per sonen geplaatst: 1 voor los werkman. 1 voor loopwerk. 1 voor strijkster. 17 voor werkvrouw. 1 voor huishoudster. 1 voor naaister. Particulieren en werkgevers, dia van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Boelen, Stadhuis, of Stationsplein. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 8-5 nur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen, Kamer No 2. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem, op Woensdag 20 April 1898. des namiddags te 1 ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Adres Mr. A. Waszink overdacht Koninginneweg. Adres Vereeniging „J. J. Cremer" politiemaatregelen in den. Schouwburg. Adres Kerkeraad Evang. Luth Gemeente gebruik schoolloka len voor Zondagsschool Adres H. van den Bosch e. a. verandering naam Ursulasteeg. Verzoek eervol ontslag onder wijzer 2e kl. Eerste Tusschen school. Proces-verbaal kasopneming. 2. Voorstel B. en W. W. dading met H. Figée in zake Nadorstlaan. 3Id. id. en adressen Schippersvereen. „Schuttevaêr" en Vereen, tot behartiging der Stoomvaart- belangen in Nederland, veror dening haven- en kaaigeld. 4. Id. id. bekrachtiging aankoop per ceel Jacobij nestraat. 5. Id. id. adres M. van den Bogaard bebouwing grond tusschen Bakkerstraat en Rustenbur gerlaan. 6. Id. id. verpleging arme idioten voor rekening der gemeente. 7Id. id. verzoek J. G. Hazeloop, ge bruik lokaal Hoogere Burger scholen voor tuinbouw onder wijs. 8. Id. id. verhuring grond Leidsche Vaart aan S. Warmerdam Gz. 9. Id. id. met rapport commissie van financiën vaststelling staat ter beschikking uit onvoorziene uit gaven, dienst 1898. 10Rapport commissie van financiën re kening Stads-Apotheek, dienst 1897. 11. ld. id. af-en overschrijving begroo ting Schutterjj, dienst 1897. 12Id. id. commissie voor de pensioenen adres M. van Zanten om pen sioen. 13. Voordracht B. en W. W. benoe ming onderwijzer 2e kl. Twee de Tusschenschool. 14. Id. id. benoeming onderwijzer 2e kl. Eerste Tusschenschool. 15. Voorstel B. en W. W. overplaatsing Mej. Kretschmer en voordracht benoeming onderwijzer 2e kl. kostelooze school lett. C. 16. Verslag opzichter gasverlichting over Februari jl. 17. Verslag Hooger- Middelbaar- en Lager onderwijs over 1897. Postkantoor Haarlem. OPGAVE van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaartenbestemd voor onbekends personen, gedurende de tweede helft van Maart 1898, welke stukken thans door de Afzenders kunnen worden teruggevraagd. Brieven. Wed. A. de Jong, Rozekrans, K. Oudhuizen, Nieman, Scheltema, Kop, v. d. Heiden, Mej. Stellingwerf, Wed. Troger, B. v. Leeuwen, H. Hamwijk, Wed. M. Hendriks, allen Amsterdam Moor, Assen; A. 1'. Dantelaar, Delftshaven; Mevr. Vorage, P. Stokman, beide 's GravenhageD. v. d Schouw, Groningen; Mej. A. Visser, Mej. A. He8seler, J. O. v, Deene, Mej. A. v. Niel, Boek man, Hartman, N. Kaper, Gebr. Penning, allen Haarlem; Freule v. Pallandt, Laag Keppel; Mej. J. Smit, Loorduinen; Mej J. v. Pntten, de Bruin, L. Maartens, allen Rotterdam; K. Marenga, Ste- dum, Mej. A. Bresser, Utrecht; Mevr. Schepers, Voorschoten; J. v. Braakel A. v. Soelen, Westraan; J. v. d. Berg, Wormerveer; B. van Niekerk Briefkaarten. Mej. A. Rooseboom, E. Vos, A. de Hoog, W. D. v. d. Wilde, F. Romeijn, allen Amsterdam. Buitenland. D. Metz, Duisburg, Duisburg D. A. Verweij, Johannesburg; A. Wielioga, KrugersdorpMevr. Stockman, ParijsW. Droste, Pretoria. Markt van 18 April 1898 Boter. Aangev. 165, verk. 165, K. G. L. pr. ƒ0.90 H. pr. ƒ1.p. K. G. BiggenAangev. 128, verk. 128, stuks. L. pr. f 7.H. pr. f 10,p. stuk. Schrammen. Aangev. 93 verk. 93 stuks. L. pr. ƒ12.-. H pr. 16.p. stuk. Aardappeleyi. Aangev. 22 H.L. verkocht 22 H.L. L. pr. f 3.II. pr. p. H. L. Peren. Aangev. 11 verkocht 11 H. L. L. pr. ƒ4.H. pr. ƒ6.p. H. L. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 18 April 1898. Witte tarwe f 9.25 9. Rogge 5.25 5.—. Haver 3 925 3.87 ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 21 April 1898 des namiddags van 2—3 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1Preludium en FugaHandel. 2. AndantinoVolckmar. 3SonateA. Hease. a. Adagio moderato. b. Andantino. c. Allegro moderato. 4. AndanteGuilmant. 5. Pax VobiscumSchubert.

Haarlemsch Advertentieblad | 1898 | | pagina 2