Zondag is te Londen eene meeting i gehouden ten gunste van Amerika. Omtrent de koopvaart zqn door de Spaansche regeering eenige bepalingen gesteld, waaruit blijkt, dat geen zooge naamde zeeroof bedoeld wordt, aange zien op privaat eigendom geen beslag wordt gelegd, natuurlijk oorlogs contra bande uitgezonderd. Te Antwerpen voelt men nu reeds den invloed van den oorlog. Verscheiden Amerikaansche schepen, die reeds gela den waren, hebben hun vertrek uitge steld, uit angst voor Spaansche kruisers. Verscheiden Spaansche schepen nemen in aller ijl steenkool in. De diamant-industrie, welke een ster ken afzet naar de Vereenigde Staten heeft, gevoelt niet minder den invloed van den krijg. Daar de uitvoer naar Amerika op dit oogenblik „stokt", zijn reeds 1500 diamantslijpers werkloos, en men vreest, dat dit aantal nog zal toe nemen. In Frankrijk is de verkiezings koorts thans uitgebroken. Men vleit, men be spot, men beleedigt er elkaar. Wanden, schuttingen, muren, standbeelden zijn er beplakt met verkiezings manifesten, alles tot meerdere eer van Frankrijk en den bloei der partij die men voorstaat. Een duel heeft er reeds plaats gehad, twee kogels gewisseld, geen resultaat. Te Londen is het dak ingestort van een huis dat in aanbouw was. Vijf werk lieden werden gedood en vjjf gewond. De Belgische regeering moedigt het vangen en dooden van meikevers door de schoolkinderen zeer aan. De landbe woners zijn hiermee zeer in hun schik en er bijzonder mee gebaat. Den school meesters is echter de vereerende taak opgedragen om de doode insecten te tel len! De vrouw, onlangs te Chateau-Thierry vrijgesproken ter zake van het stelen van een brood, zij had in zes-en-dertig uren niet gegeten, tegen welk vonnis het O. M. verzet had aangeteekend is heden voor het Hof van Amiens opnieuw voor hetzelfde feit vrijgesproken na een plei dooi van den oud-Minister Goblet. Zola wil Dreyfus opgeroepen hebben in het aanstaande proces en men haalt voorbeelden aan om aan te toonen, dat het meer gebeurd is een veroordeelde als getuige op te roepen. Weer schijnt men van plan alles wat op Dreyfus betrekking heeft, stil te laten rusten, maar er schijnt iets te bestaan, dat dit zeer moeieljjk zal maken. Hoe van regeeringswege getrachtwordt de kwestie dood te zwijgen is weer ge bleken te Zurich, waar een Dreyfus-dra- ma zou opgevoerd worden, maar verboden werd op beleefden aandrang van den Franschen gezant, die vreesde voor eene manifestatie en dat de Fransche uniform op het tooneel misschien zou kunnen bespot worden. Aan de Rotterdamsche markt werd Vrjjdag aangevoerd een in de Noordzee gevangen kreeft die een gewicht had van vier en een half kilo. De scharen waren vijf en twintig centimeter lang en wogen anderhalf kilo. In de laatste dagen is een vonnis geëischt voor een boterknoeier, dat waarschjjnljjk wel doel zal treffen. De Haarlemsche kantonrechter veroordeelde A. Engelaan te 'sGravenhage wegens levering van margarine voor natuurbo ter, tot f 200 boete subs, twintig dagen gevangenisstraf en plaatsing van het vonnis in 'zes bladen. Zaterdag zijn door den wachtmeester der marechaussee te Hengelo (O.) aan het station aldaar in beslag genomen een kleine honderd levende veldleeuwe rikken, die te Harderwijk waren afge zonden met bestemming naar Hanno ver. Ze waren met een groote partij vinken en kneutjes in een paar groote kisten gesloten. De diertjes zijn terstond in vrijheid gelaten; tegen den afzender is proces verbaal opgemaakt. De Nederlandsche regeering heeft bevel gegeven om den Kruiser Fries land ten allerspoedigst naar Curacao te doen vertrekken om zoo noodig de Nederlandsche belangen in bescherming te nemen bij den aanstaanden oorlog.1 Dit schip zou eerst naar Lissabon ge zonden worden om Nederland te verte genwoordigen bg de aanstaande Vasco de Gama feesten; thans is hiertoe de Evertsen aangewezen. Uit Friesland bestaat een groote trek naar Duitschland van personen uit het landbouwvak. Men deelt mede, dat de loonen er hooger en het leven er goed- kooper is. HAARLEM 26 April 1898. Vrijdagavond 1.1. hield de Haarl. Loge der Nederl. Theos. Vereeniging eene openbare vergadering in de boven zaal van het Brongebouw, alwaar Mevr. Perk-Joosten van Amsterdam met een schoone lezing over De Mensclizijn plaats en functiën in de Natuureen zeer aandachtig gehoor boeide. Na eene korte inleiding over hetgeen de Theosophie leert betreffende de Rassen en Rondten van evolutie, wees spreekster er op hoe, gelijk in andere heilige Schiften ook in Genesis aangeduid is 's menschen plaats en functiën in de natuur; van den mensch in 's levens tuin wordt gesproken om den akker te bebouwenvan den mensch zullende dus doen groeien door zijne leidende hand al wat is: ten goede. Maar de menschen, hoewel van den beginne af gesteund door sterkere krachten van hoogere, geestelijke wezens, die kwamen, steeds in hun midden werkende als schuttende engelenhoewel dus beschikt tot worden goddelijke leiders, naar innerlijken aan leg volgens de Wet van evolutie, naar eigen Wil, zagen zich door hun lang zaam insluipend egoïsme gaandeweg als overmeesters, verdrukkers, vernielers worden over de lager ontwikkelde we zens. Zoo kwamen tot zichtbaarheid in de gansche wereldgeschiedenis de meest barbaarsche uitingen van den mensch die toch het beeld God's is: oorlogen, vernielzucht tegen meelevenden die an ders denken en tallooze dergelijke ruwe daden. Zoo waren de tijden van voorheen; zoo zijn zij helaas thans nog. Regelmaat, kenmerk van de Wet der natuur, doet den mensch zijn ware plaats in het heelal kennen; maar hoe tot dat kennen te komen? Langs de lijnen van Het Goddelijk Weten, dat ons het occultisme, de wetenschappelijke beoefening van de Theosophie, brengt, daar langs richt zich de Weg, waarop ons gewordt leering hoe te handelen ten opzichte van onze broederen om hen in hunne gangen van evolutie bij te staan. Zoo leeren wij hoe meewer ken met de Wet der natuur in ons de kracht doet sterken om de planten te steunen in natuurlijke veredeling, om het dier op te heffen tot verhevener kringen van bestaan. En voor wie zulk streven geen droom, geen ijdele dwaas heid was, aantreffen kunt ge ze, wanneer ge verkiest na te speuren over de gansche aarde. Door strenge onderzoekers van het nu verzonken Atlantis is aan 't licht gebracht, hoe de oude bewoners van dat lang vergane land groote kweekplaatsen hadden om planten en dieren met liefderijke toewijding te veredelen tot der gekweekten eigen vooruitgang in plaats van te moeten worden een genoegdoening, een aange name bevrediging van 's kweekers zoogenaamden schoonheidszintoen was het iets anders dan mooie paardenrassen fokken ons ter wille slechts. En wilt gij weten hoe sterk de wederkeerige kracht der liefde van kweekers en gekweekten was, denk U dan een voor westersche ooren vreemd klinkend feit, dat nl. Indische yagos, (d. z. zij die zich ganschelijk geven aan innerlijke kennis) in de woeste wouden rondzwervend, ongedeerd blijven van de wilde dieren; de tijger deelt als vriend en tafelgenoot met hem zijn sober maal, de slang slingert zich zachlelijk koesterend om zijn armen. Zoo werkt de kracht zijner alomvattende Liefde tot de aan hem lager zijnde schepselen; schrille tegenstelling met hetgeen wij dagelijks om ons heen zien. Maar ook hier, in onze gewesten, weet men van Francis van Assist uit de middel eeuwen, hoe die in de bosschen wande lende, door de kracht zijner Liefde om zich verzamelde de vogelen des velds al-om-hem kringende. Tot ontplooiing van het altruïsme en verzenging van het egoïsme, tot die groote alomvattende Liefde waarin ons de Meesters der eeuwen zijn voorgegaan i en nog immer vóór-wijzen, moeten wij komen dat doet de mensch stijgen tot den Weg van kenning zqner plaats in de natuur, tot het zich weten: helpers te zijn, zelf geholpenen! De voorzitter, de heer M. A. J. van Manen, lichtte na afloop der lezing eenige punten toe betreffende de daarin aan geduide Rassen en Rondten van evolutie in verband met onze zeven aard-ketenen verder de van het nu verzonken Atlantis gekomen occulte kennis, die zich ver spreidde over de wijde oorden der aarde en bewaard is gebleven in de diep-zinnige woorden der verschillende heilige schrif ten; vervolgens het ITeten van de zeven beginselen op alle gebieden van Zijn, te vinden in diezelfde Schriften; en ten slotte een verwijzing naar een groot aantal boekwerken van dezen tjjd waarin mannen van naam, volgens wetenschappelijke methode de uitkom sten hunner strenge onderzoekingen hebben verkondigd. Na eenige inlichtingen aan de des verlangende aanwezigen te hebben ver strekt werd de alleszins belangrijke vergadering gesloten. Naar men ons mededeelt zal Zater dag den 7<™ Mei in de Sociëteit Vereeni ging eene uitvoering gegeven worden in het (iguurrijden door de Haarlemsche vereenigingen: Haarlemsche Vélocipède- club en Amicitia, die bij den wedstrijd, uitgeschreven door den Nederl. Wiel- rijdersbond, te Amsterdam gehouden 16 April, zulk een buitengewoon succes hadden. Behalve deze beide vereenigingen, die elk afzonderlijk en gecombineerd zullen optreden, wordt welwillende medewer king verleend door eenige leerlingen van den Heer Joh. G. Martin. Verder zal door een drietal Heeren een Jeu de Rose gegeven worden, terwijl nog de bekende kunstrijder Heimei van Amster dam eenige nummers ten beste geeft. De toegangsprijs is gesteld op f 1. De baten zijn ten dienste van eene der liefdadige instellingen hier ter stede. Naar men mededeelt is ten over- stane van notaris A. J. Kluppel Zaterdag j. 1. bjj notarieele acte opgericht, de Naamlooze Vennootschap tot uitkeering bij overlijden sKennemerland." Als Directeuren zullen optredenW. ten Boom agent in assurantiën en C. L. B. Jonquière te Amsterdam. Het college van commissarissen be staat uit de Heeren Mr. F. K. Crommelin Kantonrechter der HaarlemmermeerA. C. Laane, kassier ;H. M. J. van Lennep, Ingenieur en U. J. K. Versfeit, Notaris. De Statuten der Vennootschap zijn reeds bij Koninklijk besluit goedgekeurd. De Raad van Beheer der M'i tot expl. van Staalwaterbronnen te Haarlem bericht dat de exploitatie van het bad huis aanvangende 1 Mei 1898 op eene andere dan de tot heden gevolgde wijze zal plaats hebben. Door de opheffing der betrekking van badarts is het ieder mogelijk zich door zijn eigen medicus in de badinrichting te doen behandelen. Vastgestelde spreekuren van daarvoor aangewezen medici zullen na dien datum niet meer worden gehouden. Tarieven zijn aan de badinrichting kosteloos te verkrijgen van 9—6 uur. In eene vergadering van aandeel houders der Haarlemsche Brandverzeke ring Maatschappij is benoemd tot direc teur in plaats van wijlen graaf van Lim burg Styrum de Heer Mr. C. M. Rasch en zulks met ingang van 1 Januari 1898. In dezelfde vergadering werd de re kening over 1897 goedgekeurd en het divi dend bepaald op 20 pCt. Naar men ons bericht zal inplaats van Mr. H. Ph. de Kanter bij het Con gres op Zaterdag 14 Mei, tegen het mishandelen van dieren, als spreker op treden Mr. A. Tak, Ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij het Kantonge recht alhier. De heer de Kanter wordt daarin verhinderd wegens eene samenkomst op dien datum van de Staatscommissie in gesteld tot onderzoek van den toestand der openbare wateren. Naar men bericht is de Heer Henri Pielage benoemd tot Organist Directeur van de nieuwe kathedraal alhier. Met den aanleg van de elektrische ceintuurbaan alhier zal in Augustus een begin gemaakt worden. De lijn kan dan in Mei van het volgende jaar in exploitatie gebracht worden. Men deelt mede, dat de directeur der Muziekschool alhier, de Heer L. Schlegel, als zoodanig zal aftreden en vervangen zal worden door den Heer W. Robert. „Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: nV£RR VERSCHAfFING". Van 1 Not. tot 26 April hebben sick de vol» gende personen aangemeld: 3 voor oppasser. I voor smid. 1 voor bankwerker. 1 voor kleedermaker. 1 voor strijkster. 1 voor stopster. 1 voor mangelwerk. 1 voor costnumnaaister. 1 voor kookster. 1 voor breister. 2 voor portier. 24 voor werkvrouw. 3 voor wascbvrouw. 7 voor naaister. 13 voor los werkman 2 voor pakhuisknecht. 1 voor huisknecht. 1 voor schoenmaker. 1 voor stoelenmatter. 1 voor schrijfwerk. 3 voor grondwerker. 1 voor sigarenmaker. 16 voor loopwerk. 2 voor schilder. 1 voor koperslager. 1 voor blikslager. By de aanmelding moet een getuigsclurift van goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 26 April syn de volgende per sonen geplaatst: 1 voor los werkman. 2 voor loopwerk. 1 voor strijkster. 20 voor werkvrouw. 1 voor huishoudster. 1 voor naaister. Particulieren en werkge vers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelyk tot het Bestuur te richten, bus Boelen, Stadhuis, of Stationsplein. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 8-5 nnr verkregen worden by den Administra teur, bureau Doelen, Kamer No 2. Markt van 25 April 1898 Boter. Aangev. 147, verk. 147, K. G. L. pr. ƒ0,80 H. pr. ƒ0,90.p. K. G. Biggen. Aangev. Ill, verk. Ill,stuks. L. pr. /6.H. pr. /II,p. stuk. Schrammen. Aangev. 63 verk. 63 stuks. L. pr. 12.— H pr. 16.p. stuk. Aardappelen. Aangev. 29 H.L. verkocht 29 H.L. L. pr. 3.50 H. pr. p. H. L. Peren. Aangev. verkocht H. L. L. pr. H. pr. p. H. L. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 25 April 1898. Witte tarwe f 11.10 11. Rogge 6.— Haver 4.20 n 3.95 SOCIËTEIT „DE KROON;' CONCERT te geven door de Liedertafel "Haar lem's ZanggeDot", Directeur de heer N. H. AN- DRIESSEN, op Donderdag 28 April, 's avonds te 8 uur. Solisten: Mej. JOH. PLOMP, leerlinge van Mej. CORNEL1E VAN ZANTEN, en de Heer A VAN DER STAP, baryton, élève aan de Kon. Muziekschool te 'sHage. PROGRAMMA. 1. a. Ons Hollandsch /irnn.\B. Zweers. b. Post nubila lux 0 N.H.Andrieasen, 2.a. Her8tstemming .S. van Milligen. b. Lente .1,. Schnitzle?. 8'bS£.L!w...H. Juogst. 4. a. Minnelied A. Spoel. b. Drinc! sprac (Biryton) den Herfst ,W.F G.Nicolaï. 5. Een stem aan 't Strand (Koor en Solo)H. F. Brandts Buijs. 6. Die Bethende (Koor)A. Diabelli. 7. a. Ona scheid alleen die doot f(Bariton) A. Spoel, b. Twee kerelen P. Benoit. 8. a. De eerste kus J. Brandts Buijs. b. Een liedeken van sceiden C. Coster. c. Zoo gaat hetf W. Berger. 9. De Martelaars in het Colyseum (Koor en Kwarte)tL. De Rille. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 28 April 1898 des namiddags van 2—3 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1Concertsatz No 2L. Thiele. 2. Adagio nit de 4e Vioolsonate. .J. S. Bach. 3. Sonate No 6Mendelssohn. a. Koraalvariatien. b. Fuga. c. Finale. 4. Elsa's Brautzug zum Munster. R. Wagner. 5. Aria: Jerusalem" uit Paulua. Mendelssohn.

Haarlemsch Advertentieblad | 1898 | | pagina 2