Nu de ex-koning Milan weer in Servië is, doet hij zich ook gelden. Zijn zoon, ten wiens behoeve hjj indertijd afstand deed van de regeering, volgt weer in alles de inzichten van den vader. Milan lijdt weer aan zijn chronische kwaal geldgebrek, en nu heeft de staat van een bank tien millioen geleend, waarvan echter maar zes millioen wordt uitbetaald. Men begrijpt, dat deze som men voor een groot deel in Milans kas terecht komen. Er heerscht veel onte vredenheid. Bovendien is nu nog aan het licht gekomen, dat Milan zelfs de verkiezingen naar zijn wil heeft trachten te leiden, door te bevelen valsche lijsten te gebruiken. Verschillende deputaties hadden zich ten paleize aangemeld om zich bij den koning te beklagen, maar Milan had zijne maatregelen genomen en er werd niemand toegelaten. Het ongelukkige Servië schijnt nu eenmaal den moed niet te bezitten, denlastigen ex-majesteit over de grenzen te zetten, verschillende malen heeft de staat reeds zijne schulden betaald, en hjj geniet een ruim jaargeld, maar steeds gaat hjj voort het land in eigen voordeel te exploiteeren en het schijnt hem volstrekt niet te deren, dat hjj zelfs door zijne wjjze van handelen de kroon in groot gevaar brengt. Een van de gebroeders Lavertu, uit Amsterdam, de beruchte paneelzagers, die later opnieuw wegens diefstal tot langdurige gevangenisstraf werd veroor deeld, is Woensdag uit de bjjzondere strafgevangenis te Leeuwarden ontsla gen. Hjj was in het bezit van eene uitgaans- kas van ongeveer ƒ300. Gedurende zijne gevangenschap viel hem eene erfenis, naar men zegt van eenige duizenden gulden, ten deel. Aldus meldt de Leeuwarder Ct. Naar wij vernemen is de andere broeder La vertu, ongeveer tien jaren geleden, in de gevangenis te Leeuwarden overleden. Een nieuw middel tegen zeeziekte is door een Italiaansch geneesheer, Dr. Galliano, uitgevonden. Het is een gordel, waardoor de maag op een bjjzondere wijze gedrukt en alle onpasselijkheid voorkomen wordt. Het oefenen van drukking op de maag, als middel tegen zeeziekte, was reeds lang bekendmaar nieuw is het methodisch toepassen van dat beginsel. Proeven, met den gordel van Dr. Galliano genomen, moeten goed hebben voldaan. Amerika is steeds geweest een der grootste afnemers van diamanten. Met den oorlog is thans deze tak van handel zoo stil, dat er te Amsterdam thans zevenhonderd diamantbewerkers werk loos zijn en er wordt verwacht, dat dit getal in de volgende week wel tot vijftienhonderd zal stijgen. De regenbuien van Woensdagnamid dag zijn vooral zeer sterk geweest te Botterdam. In verschillende straten en op sommige zoogenaamde hofjes konden de riolen niet al het regenwater opne men en stonden dientengevolge blank. Bij het tevens losgebroken onweer is de bliksem op een paar punten inge slagen. Een landbouwer op het eiland Tholen verkocht ajuin voor 1.75 per H.L.; terwijl de werklui aan het meten waren, zei hjj„als ik de andere helft van deze partij voor 3 per H.L. kan verkoopen, dan slacht ik voor u allen een flinken os." En zie de ajuin loopt op, al hooger en hooger en meer dan de begeerde prjjs wordt gemaakt en het gegeven woord wordt gestand gedaanieder der werklieden ontvangt 24 K.G. vleesch. Te Schoondjjke is in ondertrouw op genomen een jongeling van 71 jaar en een jongedochter van 70 jaar. Veertig jaar geleden raakte hun engagement, dat acht jaar had geduurd, af en beiden bleven ongetrouwd. Maar nu Donderdag over 8 dagen hopen de twee oudjes „uit louter oude liefde" toch eindelijk nog onder zeil te gaan. HAARLEM, 3 Mei 1898. Als laatste voorstelling van het abonnementbracht„HetNederl.Tooneel" ons Vrijdag-avond Boezemvrienden, bljj- spel van Ludtcig Fulda. Boezemvrienden is een lief Duitsch bljjspel, wel aardig geteekende typen, hoewel niet geheel zonder overdrijving doorgevoerdheel pleizierig anders om te hoorenen naar te kjjken. Alles sluit als een bus en zonder buitenissigheden en onmogelijke toestanden loopt het heel amusantelijk af. 't Spel en de regie vielen te roemen. Het best voldeden ons de heeren Chrispijn en Schulzeen de dames van Ollefen en Itössing Satlairolles. Een retrospectieve blik op de reeks voorstellingen van de „Koninklijke" leidt tot de opmerking, dat over 't algemeen zeer genietbare materie voor 't voetlicht is gebracht. Donderdagavond zal in het „Bron gebouw" een invitatie concert gegeven worden door het Gem. Muziekkorps met medewerking van den heer Willem van Zuylen uit Rotterdam en het Italiaansch opera-ensemble Cospi. Wij mogen vrjje- ljjk onze stadgenooten opwekken daar van gebruik te maken, ten einde zich op de hoogte te stellen van de flinke wijze, waarop de zaak thans door de nieuwe krachten aan het „Brongebouw" verbonden, zal worden geëxploiteerd. Naar wij uit goede bron vernemen, gaan de zaken aanvankelijk naar wensch en is de mogelijkheid het Staalbad „Haarlem" tot bloei te brengen niet buiten gesloten. De drinkhal zal mede Donderdag wor den geopendde leiding van de Wilhel- mina-bron naar de stad is in goeden staat. Te Groningen is Zaterdagavond de kwartet-wedstrijd gehouden, die ter gelegenheid van haar vijf-en-veertigjarig bestaan was uitgeschreven door de lie dertafel Gruno. Er werd door negen kwartetten aan deelgenomen. De eerste prijs, vier gouden medailles en ƒ50, werd toegekend aan Onder Ons, van Haarlem, samengesteld uit de hee ren H. Ph. Loots, J. D. Franse, Frans Loots en J. W. Daudey, die zongen Du bist mein Traum in stiller Nacht, van Carl Hoffmann, en Ihr lieden Vöglein, van L. Menager. De tweede prijs, vier verguld zilveren medailles en 25 aan Orpheus, van Winschoten, samengesteld uit de heeren P. L. Dinkla, C. Schaefer, W. G. Wagner en J. F. Huttin ga, met Die Nacht, van F. Schubert, en Hymne an die Nacht, van Beethoven. De derde prijs, vier zilveren medailles, aan Loreley, van Haarlem, samengesteld uit de heeren H. F. van Beynen, B. Langeveld, C. D. Antonisse en L. C. de Koter, met In 't bosch, van Joh. Verhulst en Unser Heimatland, van Carl Fittig. De hh. J. H. Bekker, P. H. de Groot, M. H. van 't Kruys, H. P. Steenhuis en G. Wouters Jr. vormden de jury. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de uitvoering van de vereeniging „Doopsgezind Zangkoor", die op Donder dag 5 Mei a. s. gesteld was, nu plaats zal hebben een week later, dus op Donderdag 12 Mei e. k. Wegens verplichting van den heer Ch. Blazer, die als cello solist op genoemde uitvoering medewerkt, ten opzichte van het Haarlemsch Muziekkorps heeft boven genoemde wijziging plaats. De Koninklijke Liedertafel Zang en Vriendschapalhier, heeft Vrijdagavond tusschen 9 en 10 uur, eene serenade gebracht aan haren beschermheer, den burgemeester Jhr. Boreel van Hogelan- den, wegens diens onlangs gesloten huwelijk. Zondag had in de Sociëteit Ver eeniging de uitreiking plaats van de prijzen, behaald bij den Nationalen schiet wedstrijd, uitgeschreven ter gelegenheid van het tienjarig bestaan der Afdeeling Haarlem van den Bond van Oud-onder officieren en het vijfjarig bestaan der Schietvereeniging Generaal Van Merlen. De Voorzitter van de Regelings commissie, de WelEd. Gestr. Heer Van Alphen belastte zich met deze taak en opende de bijeenkomst meteen toespraak, waarin werd aangetoond dat de schiet wedstrijd uitstekend was geslaagd. Het programma bevatte acht wedstrij den en eene Afdeeling record-wedstrijd en de „Volledige Uitslag" toont aan, dat er met animo geschoten en bovenal dat er goed geschoten is, getuige het geringe verschil der behaalde punten tusschen het hoogste en het laagste getal in dezelfde afdeeling. Sommige zeer merkwaardige prijzen werden uitgereikt na een toespraak. Des avonds had, mede in de Vereeni ging, eene gezellige bijeenkomst plaats, welke zeer goed bezocht werd en waar een zeer gezellige toon heerschte. De Heer C. Wiegand, die bij de naphta-ontploffing in de Lange Poellaan ernstig werd gewond, is na een smar telijk lijden Zaterdag overleden. In den datum van het 2de Concert van Kaarl. Gem. Koor. (Dir. Henri Pie- lage), is eene wijziging gekomen. De uitvoering is thans vastgesteld op 17 Mei a. s. en zal gegeven worden in het Brongebouw. Medewerking zullen ver- leenen de dames Olga Isaac concertzan geres te Amsterdam en Betsy Pielage te Haarlem en de heer Carel Philippeau van Overveen. De Heer H. H. Matthyssen, gede legeerde ter gemeentelijke rekenkamer, herdacht 1 Mei den dag waarop hij voor 25 jaar als zoodanig in dienst kwam. Zoowel van het gemeente bestuur als van den chef, den Heer J. C. Gerlings en verder personeel ondervond de Jubi laris veel belangstelling. Bij den Zondag te Leiden gehouden eere-wedstrijd, waaraan deelnamen de tien prijswinnende Vereenigingen bij den kegelwedstrijd, uitgeschreven door de Kegelclub Harmonie" aldaar, is de eere- prijs, verguld zilveren medaille, en 5 kleine draag-medailles behaald door »Hard gaat ie" alhier, met 257 houten, en de eerste prijs, een zilveren eerekruis, door »de Kroon" mede alhier, met 250 houten. De heer P. J. van Gulik van »de Vlie gende Hollander" won een personeelen prijs. 1.1. Zondag is uit de Leidschevaart onder deze gemeente opgehaald het lijk van de 49 jarige juffrouw H. die sedert den vorigen avond werd vermist. Zij was lijdende aan zwaarmoedigheid. Gisteren avond ten 10 ure is een metselaar, die in beschonken toestand ver keerde, aan de Bakenessergracht te water geraakt. Hij werd echter spoedig gered door eenige militairen die zich naar de kazerne begaven, zoodat hij met den schrik en een nat pak is vrijgekomen. Maandag ochtend is de nieuwe Kathedraal aan de Leidsche vaart plech tig ingewijd, waarna de eerste mis in het gebouw plaats had, opgedragen door den Bisschop van Haarlem. Onder de aanwezigen werden opgemerkt de Commissaris der Koningin in deze provincie, de griffier der Staten, de Bur gemeester dezer gemeente, de gemeente secretaris en enkele raadsleden. Uit verschillende woningen woei de vaderlandsche vlag met paarsen wimpel. „Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: VERK VERSCHAFFING". Van 1 Nov. tot 3 Mei hebben sich de vol gende perionen aangemeld: 3 voor oppasser. I voor smid. 1 voor bankwerker. 1 voor kleedermaker. 1 voor strijkster. 1 voor stopster. 1 voor mangelwerk. 1 voor costoumnaaister. 1 voor kookster. 1 voor breister. 2 voor portier. 28 voor werkvronw. 3 voor waschvronw. 7 voor naaister. 13 voor los werkman. 2 voor pakhniskneeht. 1 voor huisknecht. 1 voor schoenmaker. 1 voor stoelenmatter. 1 voor schrijfwerk. 3 voor grondwerker. 1 voor sigarenmaker. 16 voor loopwerk. 2 voor schilder. 1 voor koperslager. 1 voor blikslager. Bjj de aanmelding moet een getuigschrift var goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 3 Mei qja de volgende per sonen geplaatst: 1 voor los werkman. 2 voor loopwerk. 1 voor strijkster. 22 voor werkvronw. 1 voor hui-houdster. 1 voor naaister. Particulieren en werkgevers, die van bovenitannde aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestnnr te richten, bus Boelen, Stadhuis, of Stationsplein. Inlichtingen kunnen dagelijks van 2-1 en van 8-5 uur verkregen worden bjj den Administra teur, bureau Boelen, Kamer No 2. Alioop van de verkooping van Huizen, gehouden den 30 April 1898, i in de „Gouden Leeuw" te Haarlem. 1Een perceel Bouwterrein, Nauwe Geldeloozepad. 2. Een perceel als voren, naast het voorgaande. 3Een perceel als voren, naast het voorgaande. 4. Een Koetshuis met Stalling, Koetsierswoning en Erve, op den hoek van den Olieslagers laan, No 31. 5Een Dubbel Heerenhuis en Erve, met grooten Tuin, genaamd -Ovcrveld", aan den Heeren- of Wagenweg,No. 30. Be perceelen No. 1 tot en met 5 te zamen ƒ26065.A. v. d. Linden q q. 6. Een Huis en Erve, waarin Tapperij en Slij terij met Vergunning wordt uitgeoefend. Wolstraat No. 20. ƒ4000.— J. v. d. Berg. 7. Een Winkelhuis en Erve met Tuin, Groote Houtstraat. Niet geveild. 8. Een Huis en Erve met Tuin, Klein Heilig land. ƒ4305.B. Kok q q. 9Een Huis en Erve, Nanwe Appelaarsteeg N. 14. 10. Een Pakhuis en Erve, Nanwe Appelaarsteeg No. 12. Be perceelen No. 9 en 10 te zamen 1393. opgehouden. 11. Een Hui: en Erve met Tuin, Keizerstraat No. 4 ƒ5000.—, W. Bosch. 12. Een Heereohuis en Erve met grooten Tuin, Bakenesserg- acht No. 61Uit de hand verkocht. 13. Een stuk Grond, in den Waarderpolier onder Hanrlemmerliede en Spaarnwoude. met de op dien grond aanwezig zijnde Kiosk, zoomede een van hont gebouwd Woonhuis, houten Loods, staande in het Vnilrak, aan het Noorder Spaarne./10600.H. CTombergh qq. 14. Een Pakhuis en Erve, genaamd -Be Koop handel", Burgwal No. 16. ƒ2755.G. v. Lnnenbnrg Gz. 15. Een dubbel Huis en Erve met Voor* en Achtertuin, genaamd -Bloemenoord", Zijlweg No. lb. ƒ5550.J. v. d. Berg. 16. Een Huis aan de Bronwcrsvaart No. 8. 17. Een Ilnia naast bet voorgaande No. 10. De perceelen No. 18 en 17 tezamen ƒ2550. J. S. v. Opzeeland. 18. Een Huis met afzonderlijk opgaands Boven woning en Erve, Breestraat No. 28. 4230. J. J. Guldemond q q. 19. Een Huis en Erve, Drappenierstraat N. 19. ƒ1620 C. J. Hienkens q.q. 20. Een Ilois en Erve, Lange Raamstraat No. 31. 21. Een Huis met Schuur eo Erve. in eene poort aan de LaDge Raamstraat, achter het voor gaande No. 2 9. 22. Een Huis en Erve, in bovengen, poort, achter het voorgaande No. 29d. 23. Een Hnis en Erve, naasthetvoorgaandeN.29e. Be perceelen No. 20 tot en met 23 te zamen ƒ2835 W. M. Nieuwejaar. 24. Een Huis en Erve, in bovengenoemde poort. Lange Raamstraat No. 29a. 25. Een HuisenErpe.naasthetvoorgaandeN.29b. 26Een Huis en Erve,naast het voorgaande N. 29c. 27Een Huis en Erve, in een poort in de Lange Raamstraat No. 23a. 28Een Hnis en Erve, naast het voorgaande N. 23b. Be perceelen No. 24 tot en met 28 te zamen 1300,P. Hoogcveen, q q 29. Een Huis en Erve, Korte Lakenstraat No. 7. 1555. C. J. Paulen Jr. 30. Een Hnia en Erve in een poort ia de Doel straat, No. 27g. ƒ860.— J B. v. Houten 31. Een Winkelhuis en Erve, K mingstraat No. I ƒ4105.Opgehouden. Voorwerpen, gedeponeerd aanhef Commissariaat van Politie, die da gelijks (uitgezonderd des Zondags; van s middags 11 tot 1 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn: Een ring van een paardentuig. Een portemonnaie met geld. Twee vloerkleedjes. Een boezelaar. Een paar kousen. Een broche. Een ring in een doosje. Een handwagen. Een onderstuk van een rijtuig lantaarn. Een rozenschaar. Een leerboek. Een leerboek Een duimstok. - Een papiertje met geld. Een meis- jeszak. Een hond. Een beurs met geld. Een wekkerklok. Eenige sleutels. Paardenmarkt 2 Mei 1898. Aangevoerd: prijs: 193 paarden ƒ350.60. Behalve enkele luxe-waren het mee- rendeels werkpaarden van inlandsch ras. Handel matig. Markt van 2 Mei 1898 Boter. Aangev. 127, verk. 127, K. G. L. pr. ƒ0,80 H. pr. ƒ0.90.— p. K.G. Biggen. Aangev. 143, verk. 143, stuks. L. pr. 7.H. pr. 11,p. stuk. Schrammen. Aangev. 67 verk. 67stuks. L. pr. ƒ11.— H pr. 16.p. stuk. Aardappelen. Aangev. 49 H.L. verkocht 49 H.L. L. pr. ƒ2.— H. pr. 3.50 p. H.L. Peren. Aangev. - verkocht H. L. L. pr. H. pr. p. H. L. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 5 Mei 1898 des namiddags van 2—3 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. j 1. Preludium en FngaC. F. Hendriks. 2. Marche funcbreSaint-Saens. 3. SonateA. G. Ritter. a. Rasch und entschlossen. b. Rnhige Bewegnng. c. Rasch und feurig. 4. Meditation No. 2Guilmant. 5. Ree. en Romance uitTannhiiuser.R. Wagner.

Haarlemsch Advertentieblad | 1898 | | pagina 2