lage soldij eene sociale onrechtvaardig heid wordt begaan. De heer van Raalte beweerde, dat hij niet vooruit liep op de legerorganizatie. Na nog eenige dis- kussie trok de heer van Raalte zijn am. in, daar 's Ministers voornemen was gebleken om het blijvend gedeelte zoo weinig mogelijk aktief te doen dienen. Bjj art. 124 samenstelling blijvend gedeelte lichtte de heer Van Kol een door hem voorgesteld amendement toe om niet toetelaten de onderlinge nummerverwis seling tusschen de manschappen van het blijvend gedeelte. De heer van Karnebeek wilde aanvulling bjj onvoltalligheid door de overige manschappen, die hun eerste en hun tweede dienstjaar hebben vol bracht, aan te wijzen door loting en met vergunning van nummerverwisse ling. De heer de Ras achtte bevoegdheid tot nummerverwisseling voor het blij vend gedeelte in strijd met de Sociale rechtvaardigheid en was geneigd het am. Van Kol te steunen. De heer De Savornin Lobman vond het onnoodige plagerij om personen die voldoende ge oefend zijn, in dienst te houden, wanneer anderen bereid zijn die verdere diensten van het blijvend gedeelte overtenemen. Hij bestreed dus het am. Van Kol. Volgens den heer Kerdijk was de bij het ontwerp voorgestelde nummerver wisseling in strijd met het militair belang. De kans tot beperking van het blijvend gedeelte zou grooter worden bij verdwijning der nummersverwisseling, zoodat alle kringen der bevolking in dat blijvend gedeelte vertegenwoordigd zou den zjjn. Aanneming van het am. Van Kol zou dezen spreker zeer ver heugen. De heer Willinge vreesde dat met het met verlof zenden voorkorten tijd van jongelui, behoorende tot het blijvend gedeelte, zij moeilijkheid zouden ondervinden met hun dienstbetrekking. De Min. van Binnenl. Zaken nam over het am. van Karnebeek tot eenigszins andere samenstelling van het blijvend gedeelte, en bestreed het am. Van Kol. Van nummerverwisseling zou het kader geen schade lijden, want slechts gelijken kunnen ruilen. Er volgden nu nog eenige replieken. Europa houdt thans gespannen de aandacht op hetgeen in de naaste toe komst geschieden zal, nu in de nabijheid van Cuba een groote Spaansche en tegelijk daarmee een groote Amerikaan- sche zeemacht is. Zal er gestreden worden of brengt de Spaansche taktiek ook een verder ontwijken mede? En als het tot vechten komt, wie zal het dan winnen Zeker is, dat Amerika voor 't toe ziende publiek van Europa een flater gemaakt heeft, die spoedig door een groote overwinning moet goed gemaakt ■worden. Nog op het laatste oogenblik hield men vol, dat de vloot naar Havana zou gaan, omdat in de haven aldaar een groot rood licht hing. Uit Havana wordt bericht, dat daar genoegzaam proviand is, aangebracht door allerlei schepen, niettegenstaande de blokkade. Het wonderlijkst klinkt de mededee- ling, dat zelfs Amerikaansche schepen deelnemen aan den invoer van levens middelen op Cuba. Het spreekt van zelf dat dit plotseling opdoemen van de Spaansche vloot, waar naar dagen lang was gezocht, een ver rassing was voor de Amerikanen. De laatsten lieten nu weten, dat er binnen vier en twintig uren iets belangrijks zou gebeuren. Een treffend tafereel wordt ontrold van den toestand der plattelands bevol king in Spanje. De kleine grondbezitter is daglooner geworden; de hooge be lastingen kon hij niet meer opbrengen, de Staat naastte zijn grondeen. De verbruiksbelastingen moeten ook zeer drukken. Men verzette zich er tegen en toen ging men over tot het verpachten der belastingen. Hoe zulke pachters te werk gaan met belastingschuldigen is genoegzaam bekend en dat zjj tot de algeheele verarming van den voorheen zoo welgestelden boerenstand in niet geringe mate hebben bijgedragen is duidelijk. In het Zuiden van Spanje vindt men dan ook geheel verlaten dorpen, waar vroeger welvaart heerschtede bewoners zjjn naar de wildernissen gevlucht, waar geen pachter hen achterhalen kan en of zij daar de openbare veiligheid in de hand werken mag betwijfeld worden. Gelukkig voor die lieden, hebben zij weinig behoeften en werkt ook het milde klimaat van Spanje hiertoe mede. De bevolking te New York is ontevre den over den stand van den oorlog en men neemt het den vlootvoogden zeer kwalijk, dat zjj niet in staat zijn geweest het Spaansche eskader op te sporen. Ook vindt men dat eene blokkade van Cuba, zooals die nu plaats heeft, vol strekt geen doel treft. Er ligt misschien eenige waarheid in deze opmerking; maar, zooals inde Times wordt opgemerkt, dan moet de schuld daarvan grootendeels worden geworpen op de drjjvers, die de regee ring tot den oorlog hebben aangezet vóór deze gereed was. De Regeering heeft zelfs haar best gedaan, om tijd te winnen, want als aan den wensch der oorlogspartij voldaan ware, zou de oorlog nog veel vroeger zijn uitgebarsten zelfs toen er nog geen kruit genoeg was voor sommige zware kanonnen. Zooals men weet bestaat er in Frankrijk veel sympathie voor Spanje. De Amerikanen trekken zich dit sterk aan en trachten dit de Franschen te doen gevoelen. Amerikaansche dames te New-York, Chicago, St. Louis, Washington en Philadelphia besloten om zooveel moge lijk geen goederen te koopen van Fransch fabrikaat. Die goederen moeten geboycot worden. Een zeer vaderlandslievend voornemen. Trouwens, zegt de Daily Telegraph de vrouwen schijnen vaderlandslieven der te zijn dan de mannen. De vrouwen willen afzien van Fransche japonnen, Fransche hoeden, Fransch linnengoed dingen, die trouwens evengoed in Ame rika kunnen worden gemaakt. Van ernstiger beteekenis is het ge rucht, dat men bij de regeering aandringt om zich van de tentoonstelling van 1900 te onthouden. De regeering heeft hier spreekt de Times wel dringen der bezigheden aan het hoofd, maar als de betrekkingen tusschen beide rijken niet verbeteren, kan men er van verzekerd zijn, dat er veel minder Amerikaansche exposanten in Parijs zullen zijn dan er verwacht werden. In Spanje schijnt men van meening, dat er iets zal gebeuren dat aantoont hoezeer Europa met Spanje sympathi seert, natuurlijk Engeland buiten rekening gelaten, dat sterk naar Amerikaansche zijde trekt. De President wil een zoo groot mogelijk aantal zwarte soldaten in dienst nemen negers uit het Zuiden, die hun leven doorbrachten in moerassen en bestand zijn tegen een klimaat als dat van Cuba. Zij zouden dan voorna melijk worden gebruikt om de veroverde plaatsen te bezetten en te verdedigen. Maar door den rassenhaat kunnen de Gouverneurs der Zuidelijke Staten geen zwarte soldaten krjjgen ingeschre ven. Want de negers willen niet anders dienen dan onder officieren van hun ras, en de groote vraag is nu, hoe men die geduld kan krijgen in het Zuiden, waar nog onlangs een bloedig gevecht ontstond door de weigering van een blanken barbier om een zwarten soldaat te scheren. De rechtsgeleerde raadslieden van de Amerikaansche regeering hebben een merkwaardige ontdekking gedaan. Er schijnt een oude wet te bestaan, waarbjj bepaald wordt, dat een premie moet worden uitgekeerd van 100 dollars aan ieder zeeman, voor elk vijandelijk schip, aan welks vernietiging zij hebben medegewerkt. Volgens deze wet moet aan de man schappen van het escader van admiraal Dewey een premie worden uitbetaald van 200,000 dollars; en deze zal, zegt Ventral News, ongetwijfeld worden opgeëischt. Een onverwacht verschijnen van de Spaansche vloot op de Amerikaansche kust blijft men nog steeds mogelijk achten. Niet de verdedigde steden ver wacht men dat aangevallen zullen worden, maar de vele belangrijke plaatsen aan baaien en golven die niet verdedigd zjjn, zouden het dan zwaar te verantwoorden hebben. In de nacht van Zaterdag op Zondag is op de ringvaart van den Haarlemmer- meerpolder een roeiboot, waarin een zestal jongelieden gezeten waren, die voor hun nachtelijk tochtje den noodigen voorraad spiritualiën hadden medegeno men, omgeslagen, met het treurige gevolg dat de 20 jarige S. S. verdronk twee der jongelieden wisten zich zwem mende te redden, terwijl drie hunner hunne redding in hoofdzaak te danken hebben aan een schipper die met zjjn vaartuig daar lag. Na vele pogingen en vergaderingen is thans definitief besloten tot den bouw eener School met den Bijbel te Halfweg; de benoodigde grond was reeds in het bezit der vereeniging; met den bouw zal ten spoedigste worden begonnen. Als voorzitter van den polder „de Buitenlanden bij Spaarndam" is gekozen de heer P. Waagmeester te Assendelft van den Noorder-IJpolder de heer Mr. H. S. van Lennep te Amsterdam. HAARLEM, 24 Mei 189S. Gisteren avond vergaderdein een der bovenzalen der Soc. Vereeniging de Commissie, belast met de regeling van het groote Muziekfeest, dat op den 30 Augustus a. s. in de Groote Kerk zal plaats hebben en waarbij o. a. zal opgevoerd worden de Kroningscantate van den heer W. Robert op woorden van den heer F. Smit Kleine. Daar deze vergadering zich bepaalde tot eenige voorloopige besprekingen, ligt het niet op onzen weg daarvan thans reeds uitvoerig mededeeling te doen. Spoedig echter hopen wij, volgens toezegging van bovengenoemde Commissie, meer dere hij zonderheden kenbaar te maken. Tot ons genoegen kunnen wij thans reeds berichten dat aan dit concert het geheel e orkest van het concertgebouw te Amsterdam zal medewerken. Uitnoodigingen om bij deze gelegenheid in het koor hunne steun te verleenen worden dezer dagen door den heer W. Robert, Voorzitter van de Commissie van Muziek en Zanguitvoeringen van de feestcommissie Koninginnedag, aan verschillende Dames en Heeren rond gezonden. Wij hopen van harte dat vele hunnen steun hiertoe zullen toezeggen en het muziekfeest van den 30 Augustus 1898 te geven ter eere van de troonsbestij ging van H. M. Koningin Wilhelmina, later in de annalen der Stad Haarlem met gulden letteren zal geboekstaafd worden. Door de liberale kiesvereeniging alhier zijn benoemd tot kandidaten voor de verkiezing van leden voor Provinci ale Staten de Heeren Jhr. Mr. J W. G. Boreel van Hogelanden, Mr. W. A. 't Hooft en Mr. H. Ph. de Kanter. In de tegenwoordige tijden is niet voor elke zaak weggelegd een zestig jaren achter zich te zien. Morgen, Woensdag zal het magazijn van chi rurgische en optische instrumenten Ko ningstraat No 10 van den heer J. J. Weber zestig jaren bestaan. Opgericht door wijlen den heer M. Weber is dit magazijn eene thans aan de eischen der wetenschap voldoende inrichting. De heer Weber die nu dertig jaar de zaak drjjft, mocht vaak de goedkeuring van heeren Medici inoogsten. Geen wonder dan ook dat hij zich in eene talrijke clientèle mag verheugen. L. 1. Zondag avond heeft een 17 jarige knaap die in beschonken toestand verkeerde, gaande door de Wilhelmina- straat met een stok een glasruit van de Opleidingsschool voor jongens aldaar ingeslagen. Hij is door de politie aange houden en tegen hem werd proces ver baal opgemaakt. L. 1. Zaterdag namiddag is in den sneltrein, gaande van Rotterdam naar Amsterdam, tusschen de Stations Leiden en Warmond plotseling dood gebleven eene 55 jarige juffrouw woonachtig te Apeldoorn. Zij had met haar echtgenoot 's Gravenhage bezocht. Het lijk is bij aankomst alhier geschouwd, gekist en verzonden naar Apeldoorn. „Weldadigheid naar Vermogen". Afdoeling: EHRVBRSCHA1PINQ". Van 1 Not. tot 17 Mei hebben lick de vol gende perionen aangemeld: 3 Toor oppasser. I voor smid. 1 voor bankwerker. 1 voor kleedermaker. 1 voor strijkster. 1 voor stopster. 1 voor mangelwerk. 1 voor costnumnaaister. 1 voor koobster. 1 voor breister. 2 voor portier. 29 voor werkvrouw. 3 voor wascbvrouw. 7 voor naaister. 13 voor los werkman 2 voor pakhaiaknecht. 1 voor huisknecht. 1 voor schoenmaker. 1 voor stoelenmatter. 1 voor schrijfwerk. 3 voor grondwerker. 1 voor sigarenmaker. IC voor loopwerk. 2 voor schilder. 1 voor koperslager. 1 voor blikslager. Bij de aanmelding moet een getuigschrift van goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 17 Mei zyn de volgende per sonen geplaatst: 1 voor los werkman. 2 voor loopwerk. 1 voor strijkster. 23 voor werkvrouw. 1 voor huishoudster. 1 voor naaister. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen «chriftelyk tot het Bestunr te richten, bas Boelen, Stadhuis, of Stationsplein. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 3-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen, Kamer No 2. Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 21 Mei 1898, in de „Gouden Leeuw" te Haarlem. 1Een Huis en Erve met Tuin, Doelstraat No. 35. 2. Een Huis en Erve, in een poort in de Doelstraat No. 27f. De perceelen No. 1 en 2 te zamen ƒ4145, B. Engelenberg. 3Een Buis en Erve, Lange Raamstraat No. 34, ƒ1025, J. J. Boman. 4. Een Pakhuis en Erve, in een poort in de Warmoesstraat No. 25a. 5. Een Winkelhuis Erve met Tuin, Lange Veer- straat tegenover de Korte Veerstraat met uitgang door eene poort uitkomende aan de Warmoesstraat No 34. De perceelen No. 4 en 5 te zamen ƒ17990 R. Verdel. 6. Een Huis en Erve, Bakkurasteeg No. 2. 7. Een Huis en Er/e, met daaraan verheeld Pakhuis en afzonderlijk opgaande Bovenwo- ning. De perceelen No. 6 en 7 te zamen 10.240, P. Hoogeveen. 8. Een Huis en Erve met Tuin, Kennemmer- plein. No. 18, 6980, opgehouden. 9. Een Winkelhuis en Erve, Jansstraat No.24, 4750, J. W. Demmers. 10. Een Huis en Erve met Tuin, Bakkerstraat No. 24, ƒ1875, J. B. v Houten. 11. Een Huis met afzonderlijk opgaande Boven woning en Erve met Tuin. Kennemerstraat No. 9A zwart en rood, ƒ1430, S. J. W. Mons. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem, op Woensdag 25 Mei 1898. des namiddags te 1 ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken 2. Voorstel B. en W.W. betreffende opleidingsscholen voor jongens en meisjes met verschillende adressen en nader voorstel van B. en W.W. 3. Rapport commissie van financiën af- en overschrijving begrooting voor malige corporatiën van neringen, ambachtenen bedrijven,dienstl897. Markt van 23 Mei 1898. Boter. Aangev. 239, verk. 239, K. G. L. pr. ƒ0,90 H. pr. 1.— p. K. G. Biggen. Aangev. 112, verk. 91, stuks. L. pr. 8.H. pr. 12,p. stuk. Schrammen. Aangev. 129 verk. 89stuks. L. pr. ƒ13.-. H pr. ƒ18.p. stuk. Aardappelen. Aangev. 83 H.L. verkocht 41 H.L. L. pr. 2,25.H. pr. 6,00.p. H. L. Appelen Aangev. verkocht H. L. L. pr. H. pr. p. H. L. Peren. Aangev. verkocht H. L. L. pr. H. pr. p. H. L. GRAAN- ENZAADMARKT. Marktbericht van 23 Mei 1898. Rogge 6.30 6.25 Bruine boonen 8.25 Karwijzaad „12.per 50 K.G. ORGELBESPELING. in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 26 Mei 1898, des namiddag» van 2—3 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Prelude et FogueSaint-Saëns. 2. Adagio uit de 4e Vioolaonate.J. S. Bach. 3. Sonate No 10J. Rheinberger. a. Pralndium. b. Fuge. c. Fantasie unl Finale. 4AndanteNiels W. Gade 5. AllegrettoA. Gailmant

Haarlemsch Advertentieblad | 1898 | | pagina 2