Hij achtte het onverantwoordelijk doel loos geld weg te werpen, dat beter besteed ware aan maatschappelijke her vormingen. Spreker klaagde over vroe gere schandelijke geldverknoeiing bij de marine. De Kamer stelle haar veto tegenover deze nuttelooze uitgaat, en Spreker protesteerde tegen het belasten van den Javaan met kosten van de vloot 't is onrecht voor Indië en dwaasheid voor Nederland. De heer Kuyper achtte het schip alleszins bruikbaar voor Indië onder de bestaande omstandigheden. Hij deinsde ook terug, voor het afdanken van vele werklieden aan deLandswerf. Ten aanzien van verschillende zaken vroeg hij den Minister om inlichting. Hij zou alleen zijne stem aan het schip geven, afgescheiden van eenige verbintenis, of van de kwestie van vertrouwen. De heer De Kas offerde zijn hoofdbezwaar tegen de geringe snelheid op aan de grootere voordeelen van het schip voor den In- dieschen dienst, en voegde zich bij den aandrang tot verdediging van de havens op Java. De heer De Ras zou tegen stemmen wegens het dubbel gebruik van het schip, en vroeg uitbreiding van de torpedovloot. De Min. van Marine verdedigde uitvoerig zijn ontwerp, en bestreed de geopperde bedenkingen. Het ontwerp is de vrucht zijner overtuiging van vele jaren. De voordracht rust op drie grondslagen: 1° dat spoedige ver sterking van materieel in Indië noodig is: 2° dat de schepen krachtiger moe ten zijn dan pantserdekschepen3° dat het plegen van offensieve daden in oorlogstijd niet mag uitgesloten zijn. De Minister verdedigde het doelmatige van het voorgestelde type Hij noemde zijn schip een pantserschip of een ge- pantserden kruiser, dat alleen minder snelheid heeft dan andere dergelijke kruisers, maar daartegenover staat het voordeel, dat het altijd blijft drijven. Wij behoeven niet de eenige natie te zijn, die schepen er op nahoudt voor moeder land en koloniën, ieder afzonderlijk. Dat is een zeer duur en kostbaar systeem. Het ligt in 's Ministers bedoeling, het oude materieel, dat nutteloos is, zoo spoedig mogelijk van de hand te doen. Donderdag werd het debat voortgezet. De heer v.d. Z waag protesteerde als an- timilitairist tegen eene, naar zijn oor deel, nuttelooze uitgaaf van 41/2 miljoen voor een pantserschip ter bestrijding van een niet bestaanden vijand. Beter ware het volgens hem, een vijandin, de armoede, die het volksbestaan be dreigt, te bestrijden. Voor een denkbeel- digen vijand geeft men veel geld, maar ter bestrijding van de werkeloosheid doet men niets, zelfs ook al wilde hij geld toestaan voor de verdediging van het Land, dan toch nog niet voor dit schip omdat specialiteiten niet er voor instaan, dat we daarmede een werkelijk goed oorlogvaartuig verkrijgen. Men bestede het geld tot nuttige doeleinden. Moeten wij voor den vijand buigen, dan beter vóór dan na den oorlog. De Min. van Marine deelde mede, dat hij spoedig geld voor een tweede schip zou vragen, en wees nogmaals op het dringend noodige van het aangevraagde schip voor de verdediging van den vaderlandschen bodem. Daarna werd het krediet voor het schip aangenomen met 69 tegen 15 stemmen. Behalve eenige andere ont werpen, die werden goedgekeurdwas daarna aan de orde het ontwerp tot verhooging van Hoofdst. X der staats- begrooting voor 1893 (verhooging bij dragen Suriname en Curacao.) Daarop was door de Komm. van Rapp. een amen dement voorgesteld, om ten aanzien van Curacao het woord bijdrage te verande ren in voorschot. Het werd toegelicht door den heer Mackay, bestreden door den Min. van Kol., en aangenomen met 57 tegen 20 stemmen. Daarna werd het ontwerp goedgekeurd. Bij de behandeling van het ontwerp, houdende voorziening in de verdediging van de Noordzeekust in Noord Holland, tusschen de Helder- sche en Hondsbossche zeeweringen, be tuigde de heer Conrad zijn ingenomen heid met het ontwerp, en deed eenige vragen, waarop de Min. van Waterstaat enz. antwoordde. Het ontwerp werd zonder stemming aangenomen. Het ont werp van Hoofdst. IX der Staatsbegroo- ting voor 1898 (restauratie gerechtshof den Haag) werd door den Min. van Waterstaat enz. toegelicht, en daarna goedgekeurd. De Kamer is tot nadere bijeenroeping gescheiden. Dealgemeene opinie is, dat de oorlog lang zal duren. De Spaansche autori teiten op Cuba maken zich sterk, dat Amerika niet zijne troepen zal doen landen. Zij maken zich sterk, dat de regen en de gele koorts hen als bond- genooten zullen ter zjjde staan. En dan is er nog een bondgenoot op Cuba, de opstand, die tegenwoordig tengevolge van innerlijke verdeeldheid den Span jaard niet zeer schadelijk is. Sommigen der opstandelingen wenschen onzijdig te plijven, een ander deel wil Amerika helpen en eene derde soort vindt het niet goed, dat Amerika is tusschen bei den gekomen. Wat het lot der Filippij nen zijn zal is moeieljjk te zeggen. De commandant van een Duitsch oorlogsschip heeft gemeend te moeten zeggen, dat Amerika de Filippijnen, zoolang keizer Wilhelm II leeft, niet zal inlijven. Ondanks al de geruchten welke in deze geloopen hebben, schijnt van eene tusschenkomst in den oorlog tot heden geen sprake te zijn, allerminst is zjj door de mogendheden aangeboden. In Spanje schijnt men iets van dien aard gehoopt te hebben, maar de eenigen die djt zouden kunnen ondernemen, Oos tenrijk en Frankrijk zijn blijven zwijgen. Men begint nu meer en meer in te zien, dat ook Spanje geheel onvoorbereid den handschoen heeft opgenomen, hem door het eveneens onvoorbereide Ame rika toegeworpen. Thans wordt bericht, dat hier en daar onder de Amerikaansche troepen de gele koorts is uitgebrokendit wettigt het voornemen om geen troepen aan land te zetten voor in het najaar. Opnieuw zijn in Amerika troepen opgeroepen. Het getal van honderduizend voor Cuba schijnt dus nog niet voldoende te zijn. Niettegenstaande aan de Amerikaan sche plannen om niet te landen, beproe ven toch van tijd tot tijd sloepen om aan wal te komen. Hoe het in Spanje gesteld is en hoe de burgerstand over den gang der zaken denkt, blijkt uit een manifest, uitgevaar digd door den Bond der Cataloniërs en onderteekend met de namen van 35 vereenigingen en 18 bladen, hetwelk zegt dat de betreurenswaardige toestand waarin nu het land verkeert, het gevolg is van het feit dat de regeering noch het stelsel van het absolutisme vertegen woordigt, noch het constitutioneele, noch het parlementaire, maar enkel en alleen het stelsel van de wanorde. Het mani fest erkent dat de Vereenigde Staten gehandeld hebben op niet qualificeerbare wijze; maar het meent dat het toch het beste zal zijn, als Spanje zich het verlies van een deel van zijn gebied getroost en dezen vreeselijken oorlog een einde laat nemen. In het stuk wordt daarom ver langd dat er onmiddellijk vrede worde gesloten. Geen enkel groot in Catalonië verschijnend dagblad geeft instemming met het manifest te kennende onder- teekeningen zijn bijna alle van week bladen welke in het Catalaansch gere digeerd worden. Van het befaamde Spaansche reserve eskader wordt nu verzekerd, dat het Gibraltar voorbij en Oostwaarts is ge stevend, schijnbaar dus den weg den zeer langen weg inslaande naar de Philippijnen. Maar het zou wel weder een krijgslist kunnen wezen. De Spaansche Minister van Marine is, volgens den Madridschen berichtgever van Le Figaro, van Cadix uit alleen met het eskadei van Admiraal Camara mee gegaan hij is nu weèr terug —om in volle zee proeven bij te wonen met een nieuw ontploffingsmiddel, uitgevon den door den ingenieur Daza. Dat middel wordt afgeschoten in den vorm van een vuurpijl, met steeds toe nemende snelheid en verder treffende dan een kanonskogel. Door zulk een vuurpijl kan, naar men verzekert, een pantserschip worden vernield, en eenige van die vuurpijlen zouden voldoende zijn om een stad te verwoesten. Daarentegen beweren de Amerikanen, dat hun schip Vesuvius over de baai van Santiago bommen heeft geworpen, elk geladen met 250 kilo nitro-glycerine, een feit, waarop, als 't waar is, van Amerikaansche zijde maar niet al te zeer moet worden geroemd, daar de uitwerking in dat geval nihil moet zijn geweest. Hoewel de overgave van Manila zich nog niet heeft bevestigd houden de Ame rikanen het er voor, dat die werkelijk heeft plaats gehad en volgens berichten uit diezelfde bron zou nu ook nog de stad Panay, het laatste Spaansche steun punt op de Filippijnen, in hunne han den zijn gevallen. Eenigszins vreemd vindt men eene Duitsche scheepsmacht bij de Filippijnen. De Duitsche bladen verzekeren, dat dit enkel is ter be scherming der Duitsche, Zwitsersche en Spaansche belangen. Cubaansche opstandelingen zouden niet ongenegen zijn een vergelijk aan te gaan met Spanje, aangezien Amerika wordt gewantrouwd. Volgens de dagbladen heeft de Spaan sche ministerraad zijn gedachten laten gaan over de gezindheid tot vrede, welke hij in de Vereenigde Staten en ook bij ze kere Spaansche personen, meende te heb ben waargenomen. De dagbladen voegen hieraan toe, dat het land vredesvoorstel len waarbjj de vijand al te groote eischen zou stellen, zou verwerpende vrede zou alleen mogelijk zijn op voor Spanje eervol le voorwaarden, bij behoud der koloniën en juist dit punt schijnt niet voor te ko men in het pogramma van Amerika. Willem Boek weg die reeds tweemaal uit de verzekerde bewaring wist te ontsnappen en dezer dagen weder in het Huis van bewaring te 's-Gravenhage werd opgesloten, schijnt zijn pogingen tot ontvluchting nog niet te hebben opgegeven. Reeds dadelijk moet hij in zjjn cel weer geducht zijn te werk ge gaan, en zou hij een ijzeren roede uit den muur hebben getrokken. De hand boeien welke hem, om geweldpleging te voorkomen, waren aangelegd, wist hij te verbreken en wierp hij korten tijd later door het kijkgat van zijn cel deur toe aan zijn bewakers. Voor alle zekerheid is Boekweg naar de cellulaire gevangenis te Scheveningen overgebracht, en alle mogelijke maatre gelen zijn daar genomen om ontsnapping te voorkomen. Den heer Evelein te Haarlemmermeer werd na zijne verkiezing tot lid van Provinciale Staten Dinsdagavond door het muziekcorps van Hoofddorp een se renade gebracht. Te Hoofddorp waren Donderdag 68 paarden ter keuring voor het stamboek aangegeven, waarvan er 34 zijn inge schreven. Uit de Amsterdamsche vaart bij Haar lem is Dinsdagmorgen een lijk opge haald, die nader herkend is als van een 21 jarig jongeling, voorheen te Amster dam woonachtig, doch die wegens onee- nigheid met zijne stiefmoeder sedert geruimen tijd die woning verlaten had. Voor de tweede maal is 't Bestuur der „Ned. harddraverij en renvereeniging" bekeurd, ditmaal op Zondag 19 Juni, wegens 't houden eener harddraverij op de Qruqiusbaan te Haarlemmermeer, zonder hiervoor vergunning ontvangen te hebben. HAARLEM, 21 Juni 189S. Naar men ons mededeelt werd in den Hout door de politie Zondag een kwartjesvinder-speler in arrest ge nomen. Hij had eenige slachtoffers voor zijn spel afgezet voor een niet on belangrijk bedrag, doch hij scheen ge legenheid gehad te hebben zijn buit aan een handlanger af te-geven, althans de fouilleering leidde tot niets. 't Is zeker jammer voor de menschen, dat ze op die wijze hun soms zuur ver diende geld kwijt raken, maar als men niettegenstaande herhaalde waarschu wingen er zich toch laat inloopen, houdt alle beklag op. Op Dinsdag 9 en Woensdag 10 Augustus zal in het Brongebouw alhier plaats hebben het 6e Congres en de 11e Algemeene Vergadering van den Neder- landschen Bond „Maatschappelijk Be lang. „Bij het Congres zullen ter sprake gebracht worden verschillende voor Nederland onopgeloste vraagpunten als Handelsonderwijs, kredietwezen, infor- matiebureau's enz Ter bijwoning van het Congres ver- toonen Congresleden hun congreskaart, die k f 1.te verkrijgen is bij den heer J. Leupen te Haarlem; Verte genwoordigers van vereenigingen hun geloofsbrief, en Correspondenten en Leden van den Bond het contributie- bewijs over 1897/98. Op 30 Juni e. k. zat het 25 jaar zijn geleden dat de heer C. J. Rinkel alhier gewijd werd tot Bisschop bij de Oud-Bisschoppelijke Cleresv. Door den Commissaris derKonin- gin in Noord-Holland is bepaald dat het getal loten van de Haarlemsche paarden- loterij op 27 Juli e.k. op het Raadhuis te houden, zal mogen bedragen 25000 a f 1.per lot Door den rechercheur Misset is procesverbaal opgemaakt tegen den bier- huishouder E. wonende Kampervest No. 1 ter zake het verkoopen van sterken drank in het klein zonder de daartoe vereischte vergunning. Door den rechercheur Verkerk is aangehouden de broodbakkersknecht J. O. die de vorige week oplichting had gepleegd van een rijwiel ten nadeele van de firma A.en W. alhier, door middel van een volgbriefje door hem valsche- lijk onderteekend met den naam. A. Cohen. 1.1. Zondag voormiddag ten 11 ure heeft een begin van brand plaats gehad in het pakhuis van Ph. Mok, ge legen aan de Essenstraat No. 15, ver moedelijk door onvoorzichtigheid bij het wegwerpen van een brandende lucifer. Eenige voorwerpen in dat pakhuis zijn verbrand. De brand werd gelukkig spoe dig ontdekt en door de buren gebluscht. Tegen een 23 jarigen infanterist al hier in garnizoen is procesverbaal opge maakt daar hij valschelijk aangifte bij de politie had gedaan dat hij de vorige week des avonds ten 10y3 ure op het Prinsen Bolwerk door 4 personen was aangerand en aan handen en voeten ge bonden, later bekennende dat hij alles verzonnen had. Dit feit is strafbaar ge steld bij artikel 188 Wetboet van Straf recht. Het zeven en twintigste Jaarverslag der Haarlemsche Vereeniging voor Zie kenverpleging deelt o. a. het volgende mede omtrent de verrichtingen der Vereeniging over het afgeloopen jaar. Werkzaam zijn thans twaalf verpleeg sters. Een der zusters werd met hulp der Vereeniging in staat gesteld haar welverdiende rust te nemen na eene zestienjarige werkzaamheid. Vier nieuwe zusters zijn aangenomen, allen gediplo meerd, die hare opleiding in gunstig bekende Ziekenhuizen hebben ontvangen. Honderd twee en zeventig zieken werden verpleegd, twee en twintig pa- tienten gratis. Het getal dagwaken bedroeg 861, dat der nachtwaken 497, dat der doorloo- pende Verpleegdagen bedroeg 1810. Op aanvragen van de Heeren Doktoren werd aan 450 behoeftige zieken verster kend voedsel verstrekt. Uitreikt werden: 1269 portiën soep, 6481 eieren en 2000 L. melk. Dankbaar herdenkt het Bestuur ver schillende grootere en kleinere giften en de krachtige hulp van decontribueerende leden. Mevrouw PostmaVerburg, Presi dente. Mejuffrouw Von Reeken, Secreta resse. Mevrouw Everwijn LangeVan Merlen, Penningmeesteresse. Mevrouw BosschaKerkhoven, Magaeijnmeeste- resse. Mevrouw De Vries—Wolterbeek Directrice-Spijsuitdeeling. Mejuffrouw Reinwand. Mejuffrouw Groenewegen. Dr. S. Fyan. Dr. B. J. Kouwer. Dr. J. B. Wijnhof). Heden zijn alhier de eerste tuin- boonen ter markt gebracht, en opgekocht door P. Brussó, van Marumstraat. De Maatschappij Staalwaterbron- nen weet zich telkens weer onder de aan dacht van het publiek te brengen. Thans heeft zij het ijzervrijj natuurlijk tafelwa ter of wel Hollandiawater geannonceerd in de vorm van de bronwaterflesch, om te dienen als aschbakje. „Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: „ff-ERKVERSCHAFFING". Vau 1 Nov. tot 14 Juni hebben zich de vol gende personen aangemeld: 1 voor Dachtwaakster 3 voor oppasser. I voor smid. 1 voor bankwerker. 1 voor kleedermaker.

Haarlemsch Advertentieblad | 1898 | | pagina 2