werkdag wenschelijk, en voor andere een van 6 en van 5, terwijl voor gum- mifabrieken, die met zwavelkoolstof)! werken, zelfs een werkdag van slechts li/s a 2 uur wordt aanbevolen. Onder de vermiste passagiers le kl. var. het vergane stoomschip Bourgogne is volgens het Eaagche Dagblad ook een lid van een Haag-che familie, de ingenieur J. H. Wind, die zich uit Venezuela, waar hij bij den aanleg van spoorwegen werkzaam was, op weg be vond naar Nederland. De heer Wind was de eenige Nederlander aan boord. Omtrent de Bourgogne wordt nog gemeld, dat het schip acht milioen francs waarde had, de lading ongeveer tien milioen. Kolonel Piquart richtte aan den president van den ministerraad een brief, waarin hjj zegt in staat te zijn voor elke bevoegde rechtbank te kunnen vaststellen, dat de twee eerste stukken door Cavaignac in de Kamer gelezen niet op Dreyfus betrekking zouden gehad hebben en dat het derde alle merkteekenen van een vervalsching draagt. Aan het slot van zijn brief zegt kolonel Piquart, dat het goede vertrou wen van den minister bedrogen is. Het gerechtshof te Parijs heeft Zola veroordeeld tot vijftien dagen gevange nisstraf en Perreux tot vijfhonderd francs boete. De openbaarmaking van dit vonnis in verschillende dagbladen komt mede voor rekening van de veroordeelden. Den voornaamsten leiders in den be kenden aanval van Jameson op Johannes burg zijn van wege de regeering aan zienlijke geldelijke toelagen toegekend. Er is wel eene wrijving tusschen een paar ministers over deze zaak geweest, maar de regeering heeft toegegeven en zoo eene schandelijke daad als het ware goedgekeurd. Onder de Fransche kranten zijn er na de behandeling van de interpellatie in zake Dreyfus toch nog altijd die niet tevreden zijn, en die voornamelijk met het oog op de halve vertrouwelijkheden van minister Cavaignac meerdere in lichtingen noodig keuren om het rechts gevoel der natie volkomen te bevredigen. Men gelooft aan de goede trouw van den veroordeelenden krijgsraad, maar ook aan iets duisters dat opgeklaard moet worden, dat er wetsschennis ge pleegd is door den veroordeelden niet alle bewijsstukken te vertoonen. En dan vraagt men naar de bedoeling waartoe een en ander plaats had. Naar aanleiding van de redevoering van De Cavaignac merkt de Berlijnsche NationaiZeitung op, dat de Duitsche Regeering de volle waarheid waarschijn lijk niet zou verhelen, als men haar dienaangaande in vertrouwen eens polste. In alle beschaafde landen, zegt het blad, zal de overtuiging uitgesproken worden, dat de Franschen wel is waar meesters zijn in hun eigen huis, maar daarmede de eenvoudigste grondbegin selen van het recht toch niet uit de wereld kunnen helpen en vervalschingen niet in waarheid met bewijskracht kunnen veranderen! In een bergplaats bij de industriezaal op de Tentoonstelling van Vrouwenarbeid te 's Gravenhage is Vrijdag een begin van brand ontstaan, hetwelk door den zeervoldoenden toestand der brandblusch- middelen en de geoefendheid der dames in de hanteering daarvan, binnen weinig oogenblikken reeds gebluscht was, zoodat de brandweer niet behoefde op te treden. Voor de dames was het een uitmuntende gelegenheid om hare geoefendheid te toonen. Nauwelijks is in Drente het turfgraven geëindigd of de veenarbeiders, die van heinde en verre daarheen waren gekomen loopen weer storm naar het gemeente huis, om hunne passen te halen. Zij meenen, dat in Pruisen weer werk genoeg moet te vinden zijn. Vele honder den zullen weer de grenzen overtrekken of hebben dat reeds gedaan. Hoe men terwijl,de plaatsvervanging is afgeschaft toch een plaatsvervanger kan stellen. Den heer Coolen, notaris te Helvoirt, komt daarvan de eer der uitvinding toe. Hij vestigt er de aandacht op dat de voor de militie ingeschrevenen die zich voor de loting als vrijwilligers aanmelden, in mindering komen van getal miliciens welke iedere gemeente te stellen heeft. Moet nu een gemeente b. v. 12 miliciens leveren, maar hebben zich van te voren 12 dergenen die dat jaar voor de militie zijn ingeschreven als vrijwilligers aangegeven dan behoeft die gemeeente geen miliciens meer te levefen. De oplossing is dus, te zorgen dat men vóór de loting een voldoend aantal militieplichtigen door geld en goede woorden (het eerste vooral) tot vrijwil lige dienstneming beweegt. De heer Coolen wil met dat doel vereenigingen in Limburg en Noord-Brabant oprichten. Zaterdag is te 's Gravenhage de Natio nale Tentoonstelling van Vrouwenarbeid geopend. Onder de genoodigden merkte men vier ministers, verschillende gezan ten en vele hooggeplaatsten op. H.M. de Koningin en H.M. de Koningin Regen tes deden zich vertegenwoordigen door Baron Taets van Amerongen. Mevrouw C. Goekoop-de Jong van Beek en Donk hield de openingsrede. De feestcantate bij deze gelegenheid uitgevoerd door meisjes- en vrouwenkoor en solisten, gecomponeerd en gedirigeerd door Mejuffrouw van Oosterzee, wordt als kunstwerk zeer geroemd. Vrijdag spoelde met hooge zee aan het strand tusschen den vuurtoren en de waterverversching te Scheveningen een groote bruinvisch met een voldragen jong bij zich; de oude was 1 meter lang en het jong 1/2 meter en woog naar gissing van 5 tot 6 kilo's. Op een afstand lag nog een spruit, naar schat ting een maand oud. Door een Sche- veningschen visscher werd de oude van de lever ontdaan, die zooals hij zegt, een smakelijk voedsel is. Als een bewijs, hoe druk men te Putten a/d Veluwe is met het plukken van boschbessen, diene dat jl. Maandag aldaar ongeveer 300 aan de gezamen lijke plukkers werd uitbetaald. Sommige gezinnen kregen ƒ3,50 a 4 voor de hoeveelheid vruchten, die zij dien dag geplukt hadden. Gelukkig voor vele gezinnen is het, dat er dit jaar veel boschbessen zijn en dat de prijs (8 a 9 cent per kilo) tamelijk hoog is. In de scholen ziet het er echter treurig uit, daar het schoolverzuim tot eene schrikbarende hoogte gestegen is. Verscheidene goedgeloovige luidjes in den omtrek van Sleeuwijk lieten zich dezer dagen beetnemen door iemand uit Dordrecht, die met een middel te koop kwam, heilzaam voor kanker achtige of door andere oorzaak kwijnepde vruchtboomen, tevens dienstig om teek- maden en andere schadelijke dingen daaruit te verdrijven. Het middel, be staande uit dunne stokjes gemaakt van katoendraad met bloem van zwavel, kostte slechts drie stuivers en men behoefde het, om het gewenscht resul taat te verkrijgen eenvoudig maar bij den boom in den grond te stoppen HAARLEM, 12 Juli 1898. De Koninklijke Liedertafel Zang en Vriendschap zal deelnemen aan den in ternationalen zangweds'rijd, welke van 27—29 Augustus te Amsterdam wordt gehouden. Zij zal daarbij in de afdeeling van Uitnemendheid optreden tegen de Socie'té Lyrigue van Ougree (België); Onderlinge Oefening Amsterdam en Moed en Volharding te Mechelen. Bij de loting welke Zondag te Am sterdam plaats vond trok de afgevaar digde van Zang en Vriendschap No. i, zoodat door onze liedertafel de bovenge noemde afdeeling wordt geopend. Het verplichte koor Onweer is geschre- ren door den directeur de feestgevende vereeniging Zanglust, den heer Fred. J. Roeske. In de eere-afdeeling zingt 0. a. de beroemde Legia uit Luikdoor een en ander zal de wedstrijd zeer belangrijk worden. Het jaarlijksch Kinderfeest, gege ven aan de leerlingen de Openbare Scholen van wege de Schuurman Schimmel- van Outeren Stichting, zal plaats hebben op Donderdag 21 Juli en zich bepalen tot een boottocht naar Leiden en Katwijk. De kinderen zullen zich op genoemden dag aan de scholen verzamelen, in optocht trekken langs de woning van den Heer Gerdessen en door de Bakker straat het Zuider-Buiten-Spaarne berei ken, om aldaar op twee sloombooten te worden ingescheept. Mooi weder begunstigdej.l. Zondag 10 Juli een 40 tal leden, oud- en kunst lievende leden derGymn.-en schermver- eeniging „Concordia" alhier, op hun jaarlij kschen wandeltocht (nu naar Heilo, Alkmaar en Bergen). Om half zes 's morgens werd aangetreden in de zaal van den directeuFder Vereeniging, den heer A. J. Meijerink, waarna rnen om 5.55 uur, per stoomtram naar Heilo vertrok alwaar men te 7.45 uur arri veerde. Voorafgegaan door een tamboer en hoornblazer, marcheerde men naar Alkmaar alwaar de inwendige mensch werd versterkt. Na hier en daar in de stad een kijkje genomen en het waaggebouw, toren met klokkespel Stadhuis enz. bezichtigd te hebben, wandelde men naar Bergen, alwaar men te half elf aankwam in de uitspanning „Duinvermaak". Van de verschillende toestellen daar aanwezig werd ruim schoots gebruik gemaakt Daarna werden tot 's middags 4 uur in de bosschen en duinen, militaire spelen uitgevoerd. Omstreeks half vijf werd de terugtocht naar Alkmaar ondernomen, en aldaar gedineerd in het café „Marktzicht". Half zeven was de tijd van vertrek en ging men naar het station der stoom tram, waarna de terugtocht een aan vang nam. In den tram werden nog verschillende voordrachten ten beste gegeven. Eindelijk arriveerde men om 9 uur te Haarlem, en werd aangetreden en omstuwd door een groote schare belangstellenden, marcheerde men langs Jansweg en Jansstraat van het lokaal terug. Hier sprak de directeur een woord van dank uit aan allen die er toe hadden meegewerkt dezen dag aangenaam door te brengen. De voorzitter der vereeni ging bracht daarna namens allen een woord van dank aan den heer Meijerink voor de uitstekende leiding en de stip te orde welke hij den geheelen dag had weten te bewaren. Dank tevens aan den Edel. Achtb. Heer Burgemeester alhier voor de welwillend verleende vergunning om met trommelslag door de stad te mogen trekken. Allen hebben zich uitstekend ver maakt. De Feestcommissie van den Natio- nalen Zangwedstrijd uitgeschreven door de Liedertafel „Haarlemsch Zanggenot," verzoekt ons te willen vermelden, dat door Hare Majesteit de Koningin-Regen tes voor bovengenoemden Zangwedstrijd is uitgeloofd: een groote zilveren Me daille met de beeltenis van H. M. de Koningin en een groote zilveren Medaille met de beeltenis van H. M. de Koningin- Regentes, en tevens door het Gemeente bestuur van Haarlem eene Gouden Medaille. Zij herinnert dat de opgave tot deel neming aan dezen wedstrijd moet geschieden vóór 1 Aug. a.s. aan het adres van den Secretaris der feestgevende Liedertafel den Heer W. T. Bremer Jr. Kruisweg 47, Haarlem. Aan het verslag over 1897 omtrent de werkzaamheden van het Park-Vac- cinogène alhier ontleenen wij het volgende Gedurende 1897 werden ingeënt 33 kalveren, in den zomer elke week een, in den winter een in de drie weken. Voor de inenting werden de kalveren steeds gekeurd en geen lymphe werd gebruikt of verzonden dan na gunstig sectie-onderzoek. Voor de eerste maal werden ingeënt 1307 personen en gerevaccineerd 48 personen. Het getal ingeënten beneden het jaar bedroeg 123, van 1 tot 3 jaar 637, van 36 jaar 495, van 612 jaar 49, boven 12 jaar 3. Bij 1301 uitgeënten met 10 piqüres was het getal opgekomen koepokken 11569 dus gemiddeld 8.9 per hoofdvan zes kinderen bleef de uitslag onbekend. Aan verschillende garnizoensplaatsen, met name Amsterdam, 's-Gravenhage, Utrecht, Haarlem, Leiden en Assen werd op aanvraag van den chef van den geneeskundigen dienst, eene ruime hoeveelheid lymphe verstrekt, ter inen ting van manschappen en kinderen. De chef van den geneeskundigen dienst te Haarlem meldde ons, dat dat met de verstrekte lymphe 188 man schappen waren gerevaccineerd. Bij 65 ontwikkelden zich volkomene vaccine puisten, terwijl bij 87 geen werking werd waargenomen. Aan twee zusterverenigingen werd op aanvraag lymphe versterkt ter inen ting van kalveren. Gedurende 1897 werden verzonden 1114 buisjes met lymphe. Bij de overgangs-examens aan het Gymnasium alhier zijn bevorderd: Van de le naar de 2e klasse: H. N. Duyfjes, J. J. Ferf, J. G. de Jongh, H. H. Kolkmeyer, L. H. van Lennep, M. C. T. van Lennep, A. J. C. Rethaan Macaré, Louise J. Oosterhoff, M. C. Philipse, A. P. Prins, H. J. C. van Scherpenberg, Margaretha A. M. van der Sleen, J. A. van Thiel, H. van Trigt en G. Vierkant. Van de 2e naar de 3e klasseS. van den Bergh, J. J. W. Eekhout, G. W. W. C. van Hoëvell, H. G. de Jongh, G. J. U. Palmen voorwaardelijkJ. A. Bartelds en D. van der Most van Spijk. Van de 3e naar de 4e klasse: G. Bakker, J. A. Barbas, Regina E. S. van Gelder, J. A. Bierens de Haan, A. R. Heringa, L. G. Holtz, W. E J. Kuiper, C. Ritsema, Adriana Schram, H. W. Smit; en voorwaardelijk: W. J. M. Brantjes en C. H. Kuenen. Van de 4de klasse naar de 5de klasse J. J. van Apeldoorn, I. A. Brouwer, F. J. C. van Dusseldorp, J. M. Erkelens, G. van Hasselt, C. H. Henny, H. P. de Kanter, R. A. van Lynden, M. Moens, W. H. K. Mouthaan, C. W. Thöne en voorwaardelijk J. van Heusde. Van de 5de klasse A naar de 6de klasse AW. F. Gouwe, A. F. L. Hora Siccama, A. E. van Eldik Thieme, H. B. Tjeenk Willink; van de 5de klasse B naar de 6de klasse BT. Kuiper en M. J. Visser. Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: W ERRVERSCHA1FING Yan 1 Nov. tot 12 Juli hebben zich de vol gende personen aangemeld: 1 voor nachtwaakster 3 voor oppasser. I voor smid. 1 voor bankwerker. 1 voor kleedermaker. 2 voor strijkster. 1 voor stopster. 1 voor mangelwer 1 voor costuumnaaiater. 1 voor kookster. 1 voor breister. 2 voor portier. 35 voor werkvrouw. 5 voor wascbvrouw. 7 voor naaister. 13 voor los werkman. 2 voor pakhuisknecht. 1 voor huisknecht. 1 voor schoenmaker. 1 voor stoelenmatter. 2 voor schrijfwerk. 3 voor grondwerker. 1 voor sigarenmaker. 19 voor loopwerk. 2 voor schilder. 1 voor koperslager. 1 voor blikslager. Bij de aanmelding moet een getuigschrift van goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 12 Juli zijn de volgende per sonen geplaatst: 2 voor waschvrouw. 1 voor los werkman. 2 voor loopwerk. 1 voor strijkster. 33 voor werkvrouw. 1 voor huishoudster. 2 voor naaister. 1 voor stopster. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bui Boelen, Stadhui», of Stationsplein. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 8-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen, Kamer No 2. Markt van 11 Ju'i 1898 Boter. Aangev. 495, verk. 195, K. G. L. pr. ƒ1,00 H. pr. 1.10 p. K. G. Biggen. Aangev. 147, verk. 147 stuks. L. pr. f 6.— H. pr. /II,p. stuk. Schrammen. Aangev.) 45 verk. 45stuks. L. pr. ƒ11.-. H pr. ƒ15.p. stuk. Aardappelen. Aangev. 405 H.L. verkocht 345 H.L. L. pr. f 2,50— H. pr. ƒ3.—p.H.L. Appelen Aangev. verkocht H. L. L. pr. f H. pr. f p. H. L. Peren. Aangev. verkocht H. L. L. pr. H. pr. f p. H. L. ORGELBESPELING. in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 14 Juli 1898, des namiddags van 2—3 uur door den Heer W. EZERMAN. Met welw. medew, van den Heer Carel Phlippeau (Tenor PROGRAMMA. 1. Prei odium en PageMar Brauer. 3 Tenorsolo „Beatitudes.".Cesar Franck. 3. Allegro maestosoO. Dienel. 4. Morgen Hijmne (Zang.)G. Henschel 5- Adagio KrausBe. 6. Aria „Elias"Mendelssohn.

Haarlemsch Advertentieblad | 1898 | | pagina 2