over de bepantsering van een schip, dit onaanstastbaar maakt voor vijandelijke kogels. Er schijnen werkelijk nog Spanjaarden te zijn optimistisch genoeg om te geloo ven, dat het behond van een schip kan afhangen van een laagje verf. Gelukkig zijn er velen, die bij het bekende in dringingsvermogen van het tegenwoordig geschut, aan ondoordringbare pantsers niet meer gelooven. Donderdag avond kwam het bericht, dat Santiago zich heeft overgegeven. Een vrije aftocht van de troepen naar Spanje is een der voorwaarden en men denkt dat Amerikaansche schepen de man schappen zullen overbrengen De zaak heeft haar beslag gevonden na veel heen en weer praten en de Spanjaard heeft hierdoor tijd gevonden om de gele koorts haar intrede te doen maken in het leger van den vijand. Segasta moet zich verklaard hebben vóór vrede en de Kamers van Koop handel dringen er ook op aan. Wijl het smokkelen van Nederlandsch fokvee aan de Belgiche grenzen nog steeds blij ft voortduren, heeft de Belgische Minister De Bruijn eene vergadering van inspecteur-veeartsen bijeengeroepen, om hem voor te lichten omtrent het beter merken van het vee, teneinde dit smokkelen met meer gevolg te kunnen tegengaan. Te Kopenhagen heerscht tegenwoordig een meningitis-epidemie (hersenvlies ontsteking). Deze ziekte verscheen al dikwijls sporadisch, meestal in een der kazernes; zij schijnt besmettelijk te zijn, en ook nu meenen de dokters, dat dezelfde kazerne 't uitgangspunt der epidemie is. Herhaald desinfecteeren helpt niet, en de manschappen zijn gedrukt. De bacil dezer ziekte kent men nog niet; maar de geneeskundigen onderzoeken voortdurend en nemen alle voorzorgsmaatregelen. In het gasthuis te Havre is een man overleden in den ouderdom van 104 jaren. Hij was daar twintig jaren lang wegens lichaamsgebreken ver pleegd en werkte er als versteller van kleeren. Een graf uit de 3e eeuw vóór Chris tus is dezer dagen te Genua ontdekt, bij het maken van riolen. Het was goed bewaard gebleven. Men vond er ook een prachtige vaas in Griekschen stijl en een bronzen atrigilia (huidkrabber), met een zeer fraai geiseleerd handvatsel. Keizerin Elisabeth van Oosterijk kan om gezondheidsredenen niet aan de fees telijkheden van Keizer Frans Jozefs gouden jubilé deelnemen. Zij leidt, be halve aan haar gewone nerveuze slape loosheid, aan eene hartkwaal; maar haar toestand is niet bedenkelijk. De Keizerin zal eenigen tijd in de badplaats Nauheim (Hessen) gaan doorbrengen. Het is thans een jaar geleden, dat Andrée met zijn ballon opsteeg tot be reiking van de Noordpool. In al dien tijd heeft men slechts eenmaal wat van hem vernomen, twee dagen na zijn vertrek. Er bestaat nu nog flauwe hoop, dat hij ergens in Siberië of misschien op Frans Jozefseiland overwintert en in dat geval zou men eerst tegen October iets van hem kunnen vernemen. De arbeiders Muszik, Hartmann en Kovacs znllen te Weenen wegens hoog verraad terecht staan, onder beschuldi ging van een samenzwering tegen het leven van Keizer Frans Jozef. Zij hebben, volgens de dagvaarding, aan het einde van 1897 of in 't begin van dit jaar een complot gesmeed, tot vermoording van Keizer Frans Jozef, door dynamiet-ontplolïing. Zij wilden onder een weg, die naar het paleis voerde, een kanaal graven en daar dynamiet in brengen, dat te gelegener tijd, wanneer de Keizer voorbijkwam, zou worden ontstoken. Twee der aangeklaagden moeten be kentenissen hebben gedaan. Het is nog niet bekend of de drie mannen anarchis ten waren dan wel of een andere poli tieke meening drijfveer hunner han delingen was. In verband met de kwestie betreffende Turler in de Fransche Kamer, wordt de opmerking gemaakt, dat de kandidaten in Frankrijk het niet al te nauw nemen om tot hun doel te geraken. Zoo doen nu de meest (voor Nederlandsche ooren) wonderbare berichten de ronde omtrent het schenken van geld door den bekenden chocolade-fabrikant Menier in zijn kan didaatstijdperk. Maar zulke dingen schijnen de Franschen niets te hinderen. Wij zouden stellig zoo'n kandidatuur niet steunen. Majoor Esterhazy is te Parijs gear resteerd. De Kamer wacht eene nieuwe interpellatie, in verband met Dreyfus. Zjj zal plaats hebben over een maand. Ten huize van den overste Piquart heeft eene huiszoeking plaats gehad, hij is daarna in hechtenis genomen en vervolgens heeft een tweede huiszoeking plaats gevonden. Deze begraven kwestie, zegt Figaro, van de Dreijfus-zaak maakt in haar graf zoo'n spectakel, dat men wel weer een dagelijksche rubriek voor haar moet gaan openen. Zeker is het, dat voor den nieuwen minister van oorlog de moeie- lijkheden toenemen. Het geheel is een warboel, waar niet is uit te komen. Een nieuwe poging, om de kolenwer- kers en mijnwerkers in Wales te ver zoenen is mislukt door den tegenstand der laatsten. Er loopen nogsteedsongeveer negentig mannen leeg en eigenaardig is, dat vele stakers hebben dienst genomen bij het regiment dat naar het kolendistrict is gezonden om de rust te bewaren. In een der voorsteden van Brussel is een troep valsche munters ontdekt en gevangen genomen. Zij hadden reeds een aantal valsche vijf- en tweefrancs- stukken in omloop gebracht. Een Vlaamsch Kamerafgevaardigde, zekere Heer van Brussel, zich noemen de vertegenwoordiger van den land- bouwstand, schrijft teu opzichte van het sluiten van de Belgische grenzen voor het Hollandsche vee o. a. het volgende „Het Hollandsche vee kunnen wij hier ook niet missen, want moest het Hol landse e ras alhier verdwijnen, wij zouden in weiden en meerschen die schoone prachtige koeien niet meer bemerken, welke wij thans bezitten, die goed gevormde en nooit volprezen melkkoeien, die de bewondering uitlok ken van een ieder. „Het tegenwoordige redmiddel van den landbouw is de veekweek; maar door het sluiten der grens is ons eene onberekenbare schade toegebracht. Wij grensbewoners kunnen ons vee niet verkoopen, aangezien de koopers het in Holland voor minderen prijs kunnen koopen. Vandaar die hevige smokkel handel en wat zien wijschoone koeien, die door de tolbeambten aangeslagen zijn, en eene waarde hebbende van 400 franken, worden in groote steden in slachthuizen voor 150 a 200 frank verkocht. Hetiseen wezenlijkeschande. Waarom die dieren niet onderzocht en indien zij gezond bevonden worden, verkocht ten voordeele van den staat. Dat is ons gevoelen. Eenige dagen geleden werd door de be woners van de Galerij te Amsterdam een adres tot B en W. gericht, waarin geklaagd werd over den overlastontstaan door de voor hen hinderlijke kermis drukte in den tuin van het Paleis voor Volksvlijt. De directeur van het Paleis, de heer Van Hall, heeft thans, als «tegenmaat regel", gevolg gegeven aan zijn reeds vroeger geuite bedreiging en heeft in den Paleistuin vóór den winkel van den eersten onderteekenaar van het adres, den heer D. de Voogd, een hooge, zwart geschilderde schutting laten zetten. De Galerij-bewoners, bevreesd, dat zoo voortgaande de geheele Galerij wel eens dichtgetimmerd en van licht beroofd zou kunnen worden, zijn voornemens een rechterlijke uitspraak uit te lokken over de vraag of het plaatsen van een dergelijke schutting geoorloofd is, en hebben daartoe een rechtsgeleerde in den arm genomen. De heer Knight een correspondent van de Times heeft verschillende malen gesproken met de leden der vreemde kolonies in Havana, met Engelschen, Schotten, Franschen en Duitschers, allen intelligente mannen, die niet de minste reden hadden om partij te trekken voor Spanje, die er zelfs voordeel bij zouden hebben, wanneer Cuba aan Amerika kwam. „Maar zonder onderscheid vond ik allen bitter verontwaardigd over de huichelachtigheid en de onrechtvaardig heid, welke getoond worden door hen, die tot dezen oorlog hebben aangezet in naam der humaniteit." Het Landgericht te München heeft het vonnis bevestigd, waarbij de schrij ver Maximilian Harden tot 4 dagen gevangenisstraf wordt veroordeeld we gens een oneerbiedig artikel over den ongelukkigen Koning Otto van Beieren. Harden komt in in hooger beroep bij het Oberlandesgericht. Veertien leden van de commissie voor het Internationaal Bureau, voor den Vrede te Bern, hebben in het laatst van Juni een adres verzonden aan de Voorzitters der Ministerraden in de neutrale Staten, om hunne tusschenkomst in te roepen, teneinde ernstige pogingen te beproeven om vrede te stichten tusschen Spanje en Amerika. In dit adres wordt betoogd, dat, nu van de oorlogvoerende partijen zeiven geen initiatief te wachten is, de neutrale mogendheden hun op vriendschapplijke wijze de middelen aan de hand kunnen doen om den strijd te beëindigen. Tot de onderteekenaars 'behooren Mevr. Bertha von Süttner en vele ande re bekende vredevrienden. Uit een zilverwinkel te Amsterdam zijn Zondagnacht ontvreemd driehon derd gouden ringen en eenige gouden kettingen. Als verdacht van medeplichtigheid is, naar men bericht, de zoon des hui zes in arrest genomen. In Weenen zit in voorarrest een man, beschuldigd van driehonderd diefstallen gepleegd te hebben. Als hij wat noodig had stal hij uit nood, had hij nergens gebrek aan, dan stal hij kleinigheden, ten teeken dat hij er geweest was. Te Rotterdam was in den nacht van Vrijdag op Zaterdag een twist ontstaan tusschen twee jonge mannen en het kwam van woorden tot daden. De een gaf hem een stomp, de andere, hierdoor beleedigd, gaf een steek met een knipmes als antwoord. Een vreeselijke wond was het gevolg. De dader vluchtte, doch werd Zaterdag ochtend gearresteerd en hij ontkende de daad niet. De verwonde moet in hopeloozen toestand verkeeren. Te Assen was een meisje zoek ge raakt, de politie was er mede in kennis gesteld, er werd gedregd, gezocht, alles te vergeefs. Na verloop van anderhalve dag werd de vermiste gevonden onder eene bedstede in de woning waaruit zij verdwenen heette. In Drente is de toestand van het honiggewin in de laatste dagen zoo slecht, dat de bijen aanhoudend moeten onderhouden worden om hen voor den hongerdood te behoeden, terwijl bijna geen voerhonig meer verkrijgbaar is. Wegens veelvuldige regens wordt ook van de heide, die binnenkort zal bloei en, geen ruimen honigvoorraad ver wacht zoodat er dit jaar op geen rui me honigopbrengst gerekend kan wor den. Te Hoogeveen werd dezer dagen zonder stemming tot lid van den Ge meenteraad gekozen de Heer K. Visser Nz. Denzelfden avond werd hem eene serenade gebracht met muziek en fak kellicht. De ontwerpers daarvan hadden echter verzuimd de noodige vergunning aan te vragen, en nu verwacht men, dat hiervan proces verbaal zal worden opgemaakt. Gebeurt dit, dan staat men hier voor het zeer bijzondere geval dat deze zaak zal moeten behandeld worden voor het kantongerecht, waarbij de gekozene zelf deurwaarder is en de kantonrechter zelf voorzitter is van de kiesvereeniging, van welke het plan tot de serenade is uitgegaan. Gedurende hel eerste halfjaar van 1898 bedroeg de ontvangst van rijks middelen f 58577000 of 3310000 meer dan gedurende het eerste halfjaar des vorigen jaars. Het gunstiger cijfer is verkregen door hoogere opbrengst van bijna alle middelen. De opbrengst van het gedistelleerd is ver beneden de ra ming gebleven. Donderdag avond is te Harlingen sneeuw gevallen en nog klaagt men over den zomer van 1898. Een man, als heer gekleed deed in den Haag dezer dagen inkoopen in tapijt-en schoenwinkel en liet dan het gekochte bezorgen aan bekende adressen. Later vervoegde hij zich daar dan om de goederen af te halen, met de bewering dat zij verkeerd waren bezorgd. Men heeft het individu nog niet kunnen snappen. Aan de Engelsche kust moet het tamelijk warm zijn. Wij, ook aan de kust gelegen, mochten er ook wel eens wat van hebbenalle dagen noordewind, grijs, somber weer, geen ideetje van zon, om onze verkoudheden kwijt te raken en dan nog onderdehand van die ongezellige motregens, in het kort een weer waarbij de kachel te verkiezen is boven een buitenzitje en dit in 't hartje van den zomer! HAARLEM, 15 Juli 1898. Het tweede concert, door de Kon. Mil. Kapel van het Reg. Grenadiers en Jagers Dinsdagavond in het Park van het Brougebouw gegeven, had onge twijfeld nog meer succes, dan de eerste uitvoering in Juni. Bedenkingen tegen het programma konden nu niet worden ingebracht; het gaf elk wat wils. De beminnaren van de Wagner-muziek vonden bevrediging in eene kloeke en gespierde Tannliauaer-fantasie van de hand des heeren Bouwman; herinne ringen aan Dunkier werden verleven digd door diens brillante bewerking van La Juive. Bovendien maakten stuk ken van Weber, Thomas, Massenet, Gounod en Brahms het programma even belangrijk als afwisselend. De uitvoering droeg door klank schoonheid, volheid van toon en Ryth- missche eenheid een superieur karakter en onderscheidde zich in het bijzonder daardoor van andere harmonie-orkesten. Het mooie zomerweder, zoo spaar zaam ons in dit seizoen toebedeeld, droeg tot recht genieten van de muziek het zijne bij. Honderden bewogen zich in het Park en langs de paden daar buiten en leverden het bewijs dat een uitvoering van de Grenadiers hare aantrekkelijkheid nog niet heeft ver loren. In de gisterenavond gehouden halfjaarlijksehe vergadering van de Eerste Haarlemsche Onderlinge Maat schappij tot Glasverzekering, onder presidium van den heer Mr. F. A. Bijvoet, werd door den heer J. J. C. Sarlet, directeur, verslag uitgebracht over don toestand der Maatschappij gedurende het eerste halfjaar van haar bestaan. Daarbij bleek, dat de vereeniging zich terstond heeft mogen verheugen in veler belangstelling. In den korten tijd van haar bestaan traden ruim 90 deelnemers toe, ter wijl nog vele anderen hun deelneming hebben toegezegd, bij het eindigen van nog loopende verzekeringen. De geleden schaden de Maatschappij bleef daar van niet bevrijd konden op spoedige en nauwgezette wijze geregeld worden, geheel ten genoege van de belangheb benden. De Maatschappij vond gelegenheid in verschillende plaatsen agenten aan te stellen, welke met het oog op de billijke tarieven der Haarl. Maatschappij ongetwijfeld met vrucht zullen kunnen werken. Het Hoofdagentschap voor Haarlem en Omstreken is opgedragen aan de Firma van Diesen enKerrebijn Kan toor Gierstraat 60. Na gehouden overgangexamen zijn op de H. B. Scholen met vijf- en drie jarigen Cursus bevorderd: Tot de 2e klasse. N. G. Teding van Berkhout, H. A. Brouwer, D. H. van Doorn, G. P. J. Dozy, C Y. Galama, L. H. J. van de Graaff, W F. G. van de Graaff, K. N. Hengeveld Mz., D. A. W. Henskes, N. J. Heijbroek, G. Holtz, Maria Hubregtse, Nellallubregt, se, Wilhelmina Keijser, W. Koppen- H. J. Koster, C. Kroon, J. A. M. Leis- tikow, H. van Leuven, Annie v. Lohuizen,

Haarlemsch Advertentieblad | 1898 | | pagina 2