de Cubaansch insurgenten wat betreft het beheer van Santiago. De mannen van Garcia hadden er natuurlijk op gerekend in het veroverde Santiago eens flink te rooven en te ruiten, gelijk zij het te Baiquiri en te Siboney gedaan hebben, en gelijk zij door de Amerikanen met kracht en geweld moesten worden weêrhouden van op de naokt en als weerlooze schapen aanspoelende man schappen van Cervera's vernielde vloot hun moordlust te koelen. Met veel moeite werd hun toen door de Ameri kanen, toen zij met alle geweld de stad in wilden en zij woedend werden toen hun verboden werd, aan het verstand gebracht dat men hier met geen vijan delijke stad meer te doen had en het iets anders was Spaansche soldaten te bevechten dan Spaansche burgers te bestelen. Maar kwaad bloed zette dat in hooge mate. Toen kwamen de insurgenten op hun manier aan met deadministratie-plannen, ja zelfs met eenen candidaat-gouverneur, zekeren Castillomaar van dat gou verneurschap in het algemeen en van dien gouverneur in het bijzouder blijken de Amerikanen in het geheel niet gediend te wezen. De twaalfjarige Koning Alfonso van Spanje, zoo schrijft een berichtgever van The Westminster Gazetteheeft nog niet veel begrip van de staatszorgen, waar onder zijn moeder en hare Ministers gebukt gaan. Hij is even vroolijk als andere knapen van zijn leeftijd van den morgen tot den avond. Zijn leermeesters roemen zij schranderheid en vlug begrip, en zijn gezondheid vroeger zwak laat niets te wenschen over. Koning Alfonso groeit op tot een „knap" jonkman, zoowel naar het lichaam als naar den geest. Meer en meer schijnt Amerika beslo ten, zich meester te maken van Porto- rico. Men vergelijke als het er toe komt, dan die handeling met de ernstige betuigingen van geen grondgebied van Spanje te wenschen, alleen vrijverklaring van Cuba. De hoofden der Cubaansche opstan delingen zijn ontevreden over de wijze waarop een Amerikaansch bestuur op Cuba wordt aangesteld, waarbij de Cubanen zelf zijn gepasseerd. Hun optreden is van dien aard, dat de Cubaansche Junta den rebellen heeft doen weten, dat zij door hunne handelingen de zaak van Cuba ernstig in gevaar brengen. Eigenlijk was de minder goede ver standhouding al ingetreden vóór het uitbreken van den oorlog, toen Amerika de erkening weigerde van de voorloopige republiekeinsche regeering op Cuba, terwijl de Amerikanen meermalen ondervonden, dat de opgestane Cubanen niet te vertrouwen waren waardoor samenwerking met hen niet mogelijk was. Herhaaldelijk bleek, dat de Cuba nen te lui en te onverschillig waren, om de Amerikanen te helpen bij voorgenomen landingen. Buitendien moeten zij nog veel leeren; dit is gebleken, toen Cervera's vloot was vernield en sommigen zijner onderheb bende zeelieden aan den dood zochten te ontkomen door naar land te zwemmen toen werden die ongelukkigen door de ongeregelde troepen opgewacht en zonder genade doodgeschoten. Bij de overgave van Santiago stonden zij gereed de stad te plunderen toen zij hierin door de Amerikanen werden tegengegaan. Een en ander geeft den Amerikanen eenigermate het recht hen te beschouwen als een soort struik- roovers, ze niet te veel te vertrouwen, en hun niet veel invloed toe te kennen op den loop der zaken. Ten opzichte van de Spaansche troepen moeten die ongebonden benden zich ook van tijd tot tijd ergerlijk misdragen hebben. Vier en twintig duizend man troepen en duizend officieren zullen binnen drie weken naar Spanje terug gebracht worden. De kosten beloopen ongeveer ander half millioen gulden, maar Amerika wil de mannen voor Cuba onschadelijk maken en ze betalen daar zeker gaarne voor. Thans komen opnieuw berichten dat Spanje Amerika heeft laten polsen over vredesvoorwaarden. Vierduizend werklieden in hetlóCuw- ak te Geneve hebben den arbeid ge staakt. Te Brunswijk stond het water onge veer drie meter hooger dan bij het hoogste peil. Een deel der stad staat onder water en het stijgt nog steeds. Het tramverkeer is er gestaakt. Er wordt een Russische stad verkocht wegens een schuld van vier millioen roebels. Het is Berditsjev in het gou vernement Kief eene stad met twee en vijftig duizend inwoners. Waarschijnlijk wordt het gekocht door een der stadswij ken, die vrij van schulden is. In een Engelsch dorp liet een vrouw haar kind van vijf maanden een oogenblik alleen. Toen zij terug kwam vond zij een varken bezig om het kind te ver slinden. Het dier had reeds een handje geheel afgebeten en het gezichtje af schuwelijk geschonden. Het vierde perron aan het Centraal station te Amsterdam is gereed en wordt reeds de volgende maand in gebruik genomen. Dit perron is daargesteld om te dienen bij de verwacht wordende drukte bij de kroningsfeesten. Medegedeeld wordt, dat het in den nacht van Woensdag op Donderdag tamelijk sterk heeft gevroren. Te Loos- drecht lag het ijs op de weilanden. De heer A. A. Knaap, arts te Haar lemmermeer is als zoodanig benoemd te Brouwershaven. Alle plaatselijke verordeningen betref fende de heffing van omslagen en andere plaatselijke directe belastingen vervallen van rechtswege 1 Januari 1901alsdan moeten worden ingevoerd belastingen naar het inkomen of naar de vertering. Ten platte lande gaat de heffing van zoodanige belasting met groote moeilijkheden gepaard; de raad der ge meente Heemstede besloot daarom den hoofdelijken omslag geheel af te schaffen en in plaats daarvan opcenten te heffen op de personeele belasting, die tot nu toe aldaar niet werden geheven. Heemstede heeft daarbij twee voorna me feiten voor boven andere gemeenten n.l. een laag cijfer voor hoofdelijken omslag en een hoog eindcijfer op het kohier der personeele belasting; vandaar dat de opcenten aldaar slechts een 25 gulden bedragen. De hoofdelijke omslag over 1898 te Haarlemmermeer is vastgesteld op 11218 gulden verdeeld over 1194 aanslagen. In 1897 bedroeg die vaststelling 13893 gulden zoodat dit eene vermin dering geeft van ongeveer 20°/o. HAARLEM, 22 Juli 1898. Gisteren Donderdagmorgen om streeks 8[£ ure, heeft een begin van brand plaats gehad op de boven voor kamer van perceel No. 26 rood aan de Turfmarkt, bewoond doorG. Busé, han delaar in groenten, ontstaan bij het aansteken van een cigarette, door den 12 jarigen zoon des huizes waarbij een vonk in de vitragegordijnen sprong waardoor dezen vlam vatten. De brand is gebluscht door den bewoner, waarbij deze aan drie vingers brandwonden heeft bekomen. In den afgeloopen nacht is inge broken ten huize van den landbouwer J. Duinhoven woonachtig aan het Hout rijkerwegje, onder de gemeente Haar- lemmerliede en Spaarnwoude. Door opschuiving van een raam heeft men zich toegang verschaft en uit de voor kamer ontvreemd zes gulden, een vergulde pendule onder stolp, een gouden oorbel, twee zilveren ringen, zes nieuwe bedlakens en een lap gekleurd katoen. Voor de Nat: Zangwedstrijd, uit geschreven door de Liedertafel: „Haar lem's Zanggenot" op 19 en 20 Nov. a.s. is door de Feestcommissie, voor den Eere- Wedstrijd, alsnog een 2de prijs toegevoegd, voor vereenigingen welke in de verschillende afdeelingen een 2en prijs hebben behaald, zijnde een groote Zilveren Medaille geschonken door H. M. de Koningin; tevens is door den Com missaris der Koningin in Noord Holland, Mr. G. van Tienhoven, een Zilveren Medaille voor bovengenoemden Zang wedstrijd uitgeloofd. Donderdag werd de tentoonstelling geopend van de werkstukken vervaardigd door de leerlingen van de Ambachtsschool. Men zal zich herinneren, dat deze School een stichting is van de Vereeni- gingde Ambachtsschool, dathetonderwijs omvat het timmeren, meubelmaken, huis schilderen, smeden, en bankwerken en het teekenen, betrekking hebbende op de genoemde ambachten. Tot de werkstukken die zijn tentoon gesteld, behooren ook de teekeningen. Vaksgewijze zijn deze in de lokalen der verschillende vakken geëtaleerd. Eene aandachtige beschouwing van deze, in verband met de voorwerpen, leert, dat aan de inrichting een groote waarde gehecht wordt aan het teekenen „het schrift van den werkman." De teekenin gen zien er goed uit. In de huisschilders afdeeling is veel goed gepolichromeerd werk te zien. Er zijn fraaie proeven van letterwerk, waaruit blijkt, dat veel zorg besteed is aan den Hollandschen lettervorm, die zich door elegance zoo gunstig onder scheidt van sierschrift, hoewel ook de afdeeling monogrammen wat goeds te zien geeft. Van marmer en houtschilderwerk zijn eenige welgeslaagde proeven en de pedestales naar deze proeven bewerkt doen het goed. In de afdeeling timmervak: ramen, deuren, luiken, zeer zuiver afgewerkt men kan hier niet anders dan een gunstig oordeel denken omtrent de zuiver gestoken sponningen, en pennen omdat hier alles ongeverfd is en alles draait en schuift gemakkelijk. Eenig eenvou dig gestoken ornament in deze afdeeling voldoet goed. Twee mooi afgewerkte proeven en trappen zijn te bezichtigen op de vesti bule, waar tevens is uitgestald eene uitgebreide collectie huishoudelijke ar tikelen, geschilderd en gereed voor 't gebruik in kamer, keuken en kelder. De afdeeling meubelmakers geeft veel mooi goed te zien in ledikanten, ingelegde, gepolitoerde, salon en kamer tafels als mede een zeer nauwkeurig afgewerkte tafel in blank eiken met mahonie-inleg. In de afdeeling kasten trekt de aandacht een blank eiken bufïat, terwijl een paar goed gepolitoer de boekenkasten goed uitkomen. Vele der voorhanden voorwerpen zijn beschik baar gesteld voor de verloting. Met veel genoegen beschouwt men de afdeeling smidswerk. Stevige fornui zen met mooi gladwerk, goed ontwor pen en uitgevoerd hang en sluitwerk, machinedeelen, gereedschap, zeer gewone en sier ankers, uithangteekens en eenige ijzeren luxe-voor werpen, die een goeden dunk geven van de bedrevenheid der jeugdige vervaardigers. Uit al het ten toongestelde blijkt dat er aan de Am bachtsschool met vrucht gewerkt wordt en zij in onzen tijd van hoog gestelde eischen in een bepaalde behoefte voorziet. Men verzuime bij een bezoek, Zater dag en Zondag is de tentoonstelling nog geopend, vooral niet een kijkje te nemen van de resultaten van het on derwijs aan de Avond-vakteeken- school, waarvan het werk ter bezichti ging is gesteld in de vestibule. Naar men ons heeft medegedeeld zal het thans voltooide douche-badhuis van het Witte Kruis aan den Kouden- hom voor hen die tot den bouw heb ben bijgedragen te zien zijn op Vrijdag 22 Juli tusschen 3 en 4 ure; terwijl het voor het publiek ter bezichtiging is opengesteld op Zaterdag 23 en Zondag 24 Juli, telkens van 13 ure. De dag waarop het badhuis zal worden geopend, zal nader worden bekend ge maakt. Dezer dagen is onder een gepaste toespraak door den Commissaris van Politie alhier aan den Inspecteur van Politie 2e klasse A. Wijbenga van wege den Nederlandschen Politiebond uitge- j reikt de zilveren medaille wegens 20 jarigen poliitiedienst. Op het Museum van Kunstnijver heid zullen aanstaanden Zondag nog te zien zijn de afbeeldingen van Russische ornamentkunst. Zondag is de toegang vrij. Het thans voltooide Dousche Bad huis, daargesteld door de NoordHoll. Vereen. Het Witte Kruis, aan den Koudenhorn, was dezen middag ter bezichtiging gesteld. In herinnering zij gebracht, dat de plannen tot stichting van deze inrichting reeds lang bestonden, dat het terrein eveneens vroeger door de gemeente was beschikbaar gesteld, maar dat het voor naamste voor een badhuis, water, moest wachten tot de gemeentelijke water leiding gereed was. Omtrent de détails der inrichting kunnen we kort zijn; bij de aanbeste ding is het plan in dit blad breed omschreven. De badkamertjes der tweede klasse zijn negen in getal, drie zijn er eerste klasse. Het getal badcellen is dus twaalf. In elk celletje is een tabouret en eene kleine houten consöle met spiegel. Een bad tweede klasse kost 6 cents, hierbij wordt een handdoek verstrekt, meerdere zijn beschikbaar a 2 ets. Voor een bad eerste klasse betaalt men 15 ets. De waterregeling is als volgt. In het sousterrain wordt het water verwarmd, het stijgt van daar op naar een reservoir dat zich op de bovenverdieping bevindt. Het daalt dan naar de celbuizen waar een drievoudig stel nauwe buizen is, de buitenste voor warm en voor koud water, in de middelste wordt het ver mengd en met eene kleine handbewe ging beschikt de bader over water van elke temperatuur. De inrichting is ech ter zóó, dat het nooit te warm kan zijn. De zijwaartsche aanvoer van het wa ter heeft veel voor boven de loodrechte, evenals het douchebad verre te verkiezen is boven het kuipbad. De aanleg is daargesteld door den Heer Th. A. de Koster, fabrikant van verwarmings- en ventilatie toestellen te Amsterdam. Zij komt ons voor zeer practisch te zijn. In het sousterrain bevindt zich de toe stel tot verwarming van gangen en cel len en dit dient tevens voor de droog- gelegenheid, welke inrichting zich boven bevindt. Voor de vrouwenbaden zijn afzonderlijke uren gesteld. Het is na tuurlijk de wensch van het Bestuur, dat het publiek doordrongen worde van de waarheid„Elk bad is een weldaad voor het lichaam." In de kleine bovenzaal van het Nutsgebouw vereenigden zich gister avond een aantal belangstellenden, daar toe door den heer dr. S. Fyan opgeroe pen, om eene subcommissie voor Haar lem en Omstreken te vormen der Vereeniging tot oprichting en exploitatie van Volkssanatoria voor borstlrjders in Nederland. Besloten werd eene circulaire rond te zenden om bijdragen te vragen voor africhting van sanatoria en eerst wanneer daartoe genoegzame gelden zijn ingeko men, jaarlijksche bijdragen te vragen voor de instandhouding der sanatoria. Van de oprichting eener afdeeling Haar lem der Vereeniging kan dus dan eerst sprake zijn, als het vast staat, dat minstens ééne dergelijke inrichting kan worden opgericht. Echter zijn volgens de statuten zij, die minstens f 50 ineens voor de oprichting bijdragen, voor hun leven lid der Vereeniging. terwijl later zij, die minstens 3 jaarlijks bij zullen dragen voor de instandhouding, even eens als leden zullen worden beschouwd. De lijst der leden van het subcomité kan nog niet worden opgegeven, daar nog van enkelen de toetreding wordt verwacht. Het eerevoorzitterschap van het subcomité werd aanvaard door den heer jhr. rar. J. W. G. Boreel van Uogelanden, burgemeester van Haarlem. Tot voorzitter van het subcomité werd gekozen de heer dr. S. lyantot secretaris de heer mr. II. J. D. D Enschedé, en tot penningmeester de heer dr. H. L. van Linden van den Heuvell. De verzending der circulaires kan zeer spoedig worden tegemoetgezien. Het is zeer te wenschen, dat voor dit zoo nuttig doel, dat een werkelijk volks belang is, de gaven ook te Haarlem mild zullen vloeien. Tot klerk aan het bureau van politie alhier is benoemd de Heer J. L. Hulsenboom volontair bij de politie te Goes.

Haarlemsch Advertentieblad | 1898 | | pagina 2