tember eenige weken voor haar gezond heid in Schotland, op het kasteel Balmo ral, gaan doorbrengen, bij hare groot moeder, Koningin Victoria. Het Turksche legerbestuur heeft in Duitschland duizend snelvurende kanon nen besteld, de kosten zijn ongeveer vjjf millioen gulden. Onder de kippen van den heer J. P. de Korte te Meppel bevonden zich er twee, waarvan de krop zich zoodanig ontwikkelde, dat deze over den grond schuurde bij het loopen en de pooten telkens in de veeren verward geraakten. Wat te doen? Slachten? Een der werk lieden van de tabaksfabriek „De Rustende Jager" van den heer J. Fransen, genaamd Hoegenberg, wist raad. Hij snijdt den krop open en daar vertoont zich een bal, grooter dan een vuist, bestaande uit heide, gras enz, dat zich, onverteerd, daar had opgehoopt. Met een draad wit naaigaren, door olie gehaald, en eene naald werd fluks de borst weer dichtgenaaidvier dagen zijn de patiënten afzonderlijk gehouden en nu, 14 dagen na de operatie, zijn de kippen niet alleen volkomen genezen, maar ook weer geregeld aan het leggen. In West-Pruisen werken veleNeder- landsche kinderen beneden den leeftijd van 16 jaar. De Pruisische regeering heeft nu last gegeven die kinderen over de grenzen te zetten, als zij niet door hun ouders vergezeld zijn. Een hond uit Assen werd dezer dagen verkocht en per spoor naar Amsterdam gezonden. Enkele dagen later verscheen de hond weer bij zijn ouden meester te Assen, en het dier mocht nu blijven. Te Leiden is voor eenige dagen over leden Mejuffrouw Louise Hardenberg, Directrice der Kweekschool voor Be- waarschoolhouderessen aldaar. Geduren de dertig jaren stond deze hoog begaafde dame aan het hoofd der Inrichting. Het Bestuur der Kweekschool heeft als op volgster benoemd Mevrouw de Bock- Hardenberg eene der eerste leerlingen van de overledene. Bij den landbouwer Kofoed aan den IJ weg te Haarlemmermeer, zijn door middel van inbraak konijnen ontvreemd. Het mocht den Chefveldwachter Sloot weg gelukken den vermoedelijken dader op te sporen, zekere A. K. bij wien pog konijnen gevonden zijn, die door den bestolene voor de zijnen werden erkend. Op de paardenmarkt te Hoofddorp zijn Maandag j.l. aangevoerd 280 paar den en veulens en 37 hitten. De handel in beste paarden was vlug, en mindere soorten traag. HAARLEM, 26 Juli 1898. Naar wij vernemen is de sub commissie voor Haarlem en Omstreken der Vereeniging tot oprichting en exploi tatie van Volks Sanatoria voor borstlij- ders in Nederland thans voltallig en bestaat uit de volgende persenen: Jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hoge- landen, burgem. van Haarlem, eere voorzitter; dr. S. Fyan, te Haarlem, voorzitter; mr. H. J. D. D. Enschedé, te Haarlem, secretaris; dr. H. L. van Linden van den Heuvell, te Haarlem, penningmeester; dr. D. Bakker, te Bloemendaal; H. F. Bultman, te Haar lemmermeer; E. Bijleveld, te Overveen mr. F. A. Bijvoet, te Haarlem; mr. M. G. P. del Court van Krimpen, te Velsen; dr. F. Daniels, te Haarlem; dr. J. van Deventer, te Bloemendaal; O. D. Emrik, te Haarlem; dr. C. A. Gerke, te Zandvoort; W. D Haitsma Muiier, te Haarlemdr. A. Kouwenaar, te Bennebroek; F. M. baron van Lyn- den, te Haarlem dr. J. Nieuwenhuyzen Kruseman, te Haarlem; J. D. Onder water, te Heemstede; dr. L. C. Proot, te Haarlem; mr. W. Th. Pahud de Mortanges, te HaarlemJhr. P. Quarles van Uflord, te Haarlemdr. J. W. Schuit, te Beverwijk; J. Smits C.Jzn. te Haar lem H. v. Waveren, te Hillegom, (Huize Hofzicht.) Woensdag en Donderdag a.s. gaat van het gezelschap van Lier in onzen schouwburg de bekende revue van Reyding Luilekkerland, een waar succes stuk. Deze revue werd hier ter stede eenmaal voor 't voetlicht gebracht. Men ga dus lachen! Met de kermis krijgen wij de Rot terdammers, en zij hebben reeds aan gekondigd Madame Sana Gene, waarin Willem van Zuylen optreedt. Voorwaar geen slechte keus voor een kermis- voorstelling! - In verband met de aanneming van de Wet op de persoonlijke dienst plicht door de beide Kamers der Staten Generaal is gisterenavond de alhier bestaande afdeeling van den Anti- Dienstvervangingbond opgeheven. Dit geschiedde na de regeling der admini stratieve en financiëele aangelegenheden. Het archief der afdeeling zal worden aangeboden aan de Gemeente terwijl het batig saldo der rekening zal strek ken tot den aankoop van een klein souvenir voor den zeer ijverigen sec retaris den heer A. C. de Koek. Na de benoeming van leden en leden-plaatsvervangers voor de laatste algemeene vergadering der afdeelingen welke op 2 Augustus te 's Gravenhage zal plaats hebben, werd de samenkomst na de gewone plichtplegingen door den heer F. van Tuerenhout gesloten. INGEZONDEN. De Oranje Vorsten in Haarlem. Nassau en Oranje-Nassau te Haar lem, archivalia, (1515—1897) door M. G. IVildeman, adjunct-archivaris van Haarlem. Joh. Enschedé en ZonenHaar lem 1898. Tot de schoone' litteraire dingen, die ééns genoten, nimmermeer uit de bewondering gaan. mag het Lied aan Zuleikha van Mirza-Schaffy-Bodenstedt geteld worden. De vonst om de beminde Zuleikha met niets of niemand te ver gelijken danmet zichzelve is ongewoon en de woorden: Schön, dornlos, von ewigem Son- [nenschein ICann Sie nur mit sichselbst verglichen sein, klinken zoo sober dat de ongemeenheid der gedachte niet lijdt door den woor- densmuk. Herhaaldelijk werd ik in de laatste dagen aan die regels van Bodenstedt herinnerd, toen ik zoogenaamde recen- siën las over het geschrift van den heer Wildeman. De eene penvoerder vergeleek het met eene historische schets; de ander met eene feestbijdra- ge in proza; een derde met een politiek strijdschrift en een vierde denkelijk de snuggerste van allen met zich zelf: met archivalia of bescheiden ge trokken uit het archief der gemeente Haarlem, die uitsluitend de be zoeken door Vorsten en Vorstinnen van Oranje-Nassau aan Haarlem ge bracht tot onderwerp hebben en tot dusver nog niet het licht zagen. Het is ook noodzakelijk dit te doen wijl daardoor de deugd der bescheiden heid in den verslaggever over een archiefstudie wordt aangemoedigd. Immers, wie ter wereld zal nu zoo waanwijs zijn om archiefstukken te recenseeren? Men heeft zonder meer en zonder commentaar hunne authenti citeit te aanvaarden of die op goede grónden te weerleggen. Slechts in het laatste geval kan van eigenlijk gezegde critiek sprake zijn en al het andere moet zich ipso facto bepalen tot een relaas. Wat nu het historisch gedeelte betreft dit is voor allen die aan de feestvierin gen te Haarlem in Augustus e.k. zullen deelnemen dubbel belangwekkend. Men weet dat de adjunct-archivaris der ge meente Haarlem (de heer M.G. Wildeman) tot de feestcommissie behoorend, met buitengewonen ijver zijn taak vervult en men kan nu vernemen door deze archiefstudie vernemen dat hij het Hoofdbestuur der Feestcommissie tot viering van den Koninginnedag te Haarlem een goed hart toedraagt. Immers, hij biedt meergenoemd Be stuur „tot steun van zijn loffelijk doel" de archivalia aan. Bij het historisch belang komt dus een actueel zich voegen en men mag hopen dat deze twee factoren tot een som zullen leiden, die de koorden van de Commissie-beurs zal doen strak staan, want, naar men licht begrijpt, is het des heeren Wilde- man's doel de opbrengst van zijn boekje, waarvan de firma Joh. Enschedé en Zonen met de meeste bereidwilligheid de uitgaaf belangeloos op zich nam, te doen storten in de kas van het Hoofd bestuur. Ik ben zeker dat de uit meer dan zestig leden bestaande commissie tot viering van den Koninginnedag te Haarlem minstens 59 leden telt, die zich het even leerrijke als het goede doel bevorderende boekje hebben aan geschaft. Wat doet men niet als het een goed doel betreft; als het een ver dienstelijk commissielid betreft en last not least, onuitgegeven historische be scheiden over de stad zijner inwoning in verband met de Vorsten en Vor stinnen uit het doorluchtig Huis Oranje-Nassau betreft. (Taalzifters mo gen bedenken dat ik juist om meer klem aan mijn betoog bij te zetten, het eentonige betreft herhaalde.) Welnu, het boekje van den heer Wildeman is de verspreiding in alle, vooral in deze dagen ten volle waard. De heer Wildeman is een archivaris door een historicus aangevuld. Ik weet wel dat alle historici buiten het maken van archief-studiën geen aanspraak mogen doen gelden op den naam van geschiedkundigen, doch evenzeer is het mij bekend dat lang niet alle archivarissen historici zijn, waar er dus één wordt gevonden als de schrijver van de geschiedkundige aan- teekeningen over Elisabeth Musch met allen lof genoemd door de heeren Prof. Fruin, Victor de Stuers, pater Allard e.a. moet men ook buiten de kringen van de Ilaarlemsche Feestcommissie de aandacht op een arbeid van zooveel historisch belang vestigen. Wie bij de lezing van oude chronyken geniet, kan zijn hart ophalen in die der Staat Gorinchem en landen van Arkel door Hendrik Kemp teboekgesteld. Zeker is hetgeen deze kroniekschrijver over Karei van Bourgoniën, Grave van Charloys, Heere van Arkel en Gorinchem mededeelt voor alle liefhebbers van het geschiedkundig tijdperk, toen naar Potgieters fraaie uitdrukking: 't Bourgondische Kruis uit de stof wolken luchtte, van hoog gewicht. Eenzelfde genot smaakt, daar voor den tijdgenoot altoos de geschiedenis van het jongst verloopen 50 jarig tijdvak van minder aanbelang schijnt, wie de perioden van de Stadhouders uit het Oranjehuis in dit boekje nagaat. Zóo de vijf bezoeken door Prins Willem I aan Haarlem gebracht, deels uit de Haar- lemsche geschiedschrijvers, deels uit de Resolutiën van Burgemeesteren en uit die der Vroedschappen getrokken, mee- rendeels het best gekend uit de The- soriersrekeningen; dan de door Maurits, Frederik Hendrik en de verdere Stad houders met Haarlem onderhouden betrekkingen en hunne daarmêe in verband staande bezoeken. Het geeft alles van nauwkeurige archiefstudie blijk en het denkbeeld om de geschiedenis te fatsoeneeren naar vooropgezette staatkundige of gods dienstige meeningen blijft vreemd aan dergelijken arbeid. Echter niet zoo vreemd als ik het wel gewenscht had. Immers in noten en korte opmerkingen, in kleine grau wen en snauwen blijkt de hartstoch telijke gezindheid van den jongen archi varis. En dat, dunkt mij, ofschoon ver klaarbaar, niet aanbevelenswaard. Een relaas van historische feiten uit archief bescheiden saamgesteld mag niet pole misch worden. Dat strijdt tegen het archivistisch karakter. Het is een juffrouw met een neepjesmuts, die met een waaier over straat zou loopen en daarmeê coquette tikjes uitdeelde. Op het veld van historische werkzaamheid door den heer Wildeman gekozen zijn nog schatten te ontginnen. Hij ga voort spade en houweel moedig en krachtig te hanteeren, doch, zoodra hij het zwaard der critiek om de heup gespt, moet hij op het voetspoor van Prof. Robert Fruin, het resultaat zijner archiefstu diën in goed geschreven, vernuftig opgevatte artikelen aanbieden. Ik weet zeker dat het debiet zijner boeken daardoor grooter zal zijn, dan wanneer hij slechts onuitgegeven ar chiefstukken aan het licht brengt, hoe belangwekkend deze op zichzelf ook mogen wezen. F. Smit Kleine. „Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: „VERKVERSC'HAÏFING", Van 1 Nov. tot 27 Juli hebben rich de vol gende personen aangemeld: 1 voor nachtwaakster 3 voor oppasser. I voor smid. 1 voor bankwerker. 1 voor kieedermaker. 2 voor strijkster. 1 voor stopster. 1 voor mingelwer 1 voor costuumnaaister. 1 voor kookster. 1 voor breister. 2 voor portier. 37 voor werkvrouw. 5 voor wascbvrouw. 7 voor naaister. 13 voor los werkman. 2 voor pakhuisknecht. 1 voor huisknecht. 1 voor schoenmaker. 1 voor stoelenmatter. 2 voor schrijfwerk. 3 voor grondwerker. 1 voor sigarenmaker. 20 voor loopwerk. 2 voor schilder. 1 voor koperslager. 1 voor blikslager. Bij de aanmelding moet een getuigschrift van goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 27 Juli zijnde volgende per sonen geplaatst 2 voor wascbvrouw. 1 voor los werkman. 2 voor loopwerk. 1 voor strijkster. 35 voor werkvrouw. 1 voor huishoudster. 3 voor naaister. 1 voor slopster. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Doelen, Stadhuis, of Stationsplein Inlichtingen kannen dagelijks van 9-1 en van 8-5 uur verkregen worden bij deo Administra teur, bureau Doelen, Kamer No 2. Voorworpen, gedeponeerd aan het Commier ariaat van Politie, die da gelijks (uitgezonderd des Zondags; van 's middags 11 tot 1 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn: Een moer van een wagen. Eenige portemonnaies met geld. Een dienst boden japon. Een passer. Een voorstuk van een blouse waarop een zeeuwsche knoop. Een R.C. kerkboek. Een wit koralen kettingje. Een schooltasch. Een vertind slot. Een bloedkoralen armband met gouden slui ting. Een gouden broche. Een dames ceintuur. Twee kinderboeze laars en een breikous. Twee zilveren broches. 1 zilveren ring en 1 paar gouden oorknopjes, alles defect. Een gebrand ijzeren dameshorloge. Een geldstukje. Een koperen dop van een sportwagen. Een zweep. Een hondje. Een zilveren knipje met geld. Een tijgerhond. Een jongenspet. Een gouden oorknopje. Een hon- denmuilkorf. Een zilveren dames remontoir horloge. Een zilveren schakelarmband. Een blokschaafje. Een sportschoen. Achtergelaten in de t ram Een portemonnaie met geld. Een pakje papierwerk. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 18 Juli 1898. Paardtnboonen f 6.75 Paardenmarkt 26 Juli 1898. Aangevoerdprijs 683 paarden f 800.f 75. Er waren vele fraaie luxe-paarden, alsmede beste werkpaarden van gemengd ras aanwezig, waarvan veel aangekocht zijn door Buitenlandsche Kooplieden. Handel zeer levendig. Markt van 25 Ju'i 1898 Boter. Aangev, 168 verk. 168, K. G. L. pr. ƒ1,00 II. pr. 1.10 p. K. G. Biggen. Aangev. 72, verk. 72 stuks. L. pr. f 7.H. pr. f 9,— p. stuk. Schrammen. Aangev. 53 verk. 53stuks. L. pr. f 10.-. H pr. ƒ14.p. stuk. Aardappelen. Aangev. 906 H.L. verkocht 721 H.L. L.pr. 1.80—H.pr. ƒ4.00—p. H.L. Appelen Aangev. verkocht H. L. L. pr. f H. pr. p. H. L. Peren. Aangev. verkocht H. L. L. pr. H. pr. p. H. L. ORGELBESPELING. in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 28 Jnli 1898, des namiddags van 2—3 uur door den Heer W. EZERMAN, met welw. medewerking van Mej. Lucie Coenen (sopraan) ut Utrecht. PROGRAMMA 1. Preludium on FugaJ. S. Bach. 2. Aria: „HöreIaraël" nit ..Elias". Mendelssohn. 3" (Cb: Adafio m0derat°> leSonateMendelssohn. 4. Gebet der Elisabeth nit TannhiiuserR. Wagner. 5. Brautchor nit LohengrinR. Wagner.

Haarlemsch Advertentieblad | 1898 | | pagina 2