tijden den onvergankelijken dank van het geheele Duitsche volk. Ik zal zijn stoffelijk overschot in den Dom te Berlijn doen by zetten en hem aan de zijde mijner voorvaderen een laatste rustplaats bereiden. Omtrent dit aanbod deed Herbert Bismarck den Keizer weten, dat het de wensch zijns vaders was op Frie- drichsruhe begraven te worden. Een rouw van tien dagen voor het Hof en van acht voor het leger is door den Keizer uitgeschreven. Tot na de begrafenis moet van alle Rijks- en Staatsgebouwen de vlag halverstok wor den geheschen. In verschillende Duitsche bladen komen staaltjes voor van Bismarck's intieme leven. Dat de man van staal en bloed, de ijzeren kanselier ook wel zijne mistroostige oogenblikken had, en hij eene groote mate van zelfkennis bezat, moge blijken uit het volgende zeggen. „Niemand houdt van mij om hetgeen ik heb gedaan. Ik heb nooit iemand gelukkig gemaakt: my zei ven niet, mijn gezin niet en ook niemand anders. Maar hoe velen heb ik ongelukkig gemaakt! Als ik er niet geweest was, zouden drie groote oorlogen niet zijn gevoerd en 80,000 menschen niet gesn euveld zijn. „Dat is echter een zaak", zoo voegde hij er bij „die ik reeds met God heb uitgemaakt. Maar ik heb weinig vreugd beleefd van alles wat ik heb gedaan. Het gaf mij meest zorg, onrust en ver driet". De keizer had groote plannen met de begrafenis. Voor het gebouw van den Ryksdag te Berlijn wilde hij een groote katafalk laten oprichten, maar het bevel om een gipsafgietsel van het hoofd des overledenen te doen maken kon niet opgevolgd worden, omdat de kist gesloten was. Als reden noem de de familie, dat het gelaat te veel was ingevallen, aangezien het balsemen volgens een nieuw, procédé niet zou ge lukt zijn. Dinsdag te zes uur zijn de keizer en de keizerin op Friedrichsruh aan gekomen. De ontvangst was hartelijk. In het bijzijn van het keizerlijk paar had de inzegeningspreek plaats. Natuur lijk zijn de plannen des keizers in verband met de begrafenis, tengevolge van de beschikkingen des overledenen opgegeven. In het sterfhuis blijft de kist gesloten staan, tot een eenvoudig mausoleum gereed zal zijn, waar zij wordt bijgezet, tegelijk met die van prinses Bismarck. De rouwplechtigheid op Friedrichsruh zal zeer eenvoudig en in alle stilte plaats vinden. Het Duitsche volk, dat gaarne door deputaties deel zou genomen hebben aan de laatste eerbewijzen voor zijn grooten doode, zal slechts door den Duitschen keizer en diens gemalin ver tegenwoordigd zijn. Inmiddels komen uit alle oorden van Duitschland grafkransen en bloe men. Het bankiershuis Bleichröder zond een reuzenkrans met een specialen bode. De krans uit lelieën, camelias en palm bladeren is zoo groot dat een afzon derlijke wagen voor het vervoeren er van naar het slot noodig is. Ook het Pruisische Heerenhuis zond een grooten krans. De keizer zal zijn krans persoonlijk nederleggen. Van den grooten staatsman wordt nog het volgende medegedeeld. Hij moet, naar men verzekert, een weinig bijge- loovig zijn geweest, vooral ten opzichte van het getal 3. Hy diende 3 vorsten, maakte 3 oorlo gen en teekende 3 vredesverdragen. Hij bewerkte de samenkomst der 3 keizers en bracht het drievoudig verbond tot stand. Er werden hem 3 paarden onder het lichaam dood geschoten in denFransch Duitschen oorlog. Hij had 3 namen: Bismarck, Schön- hausen en Lauenburg. Hij droeg 3 titels Graaf, Vorst en Hertog. Zijn oud ge slachtswapen bestond uit 3 klaverblaad jes met 3 eikenbladen, en het oude de vies der bisschopsleenmannen van Hal- berstadt, van wie hy afstamde, is.-in Trinitate rolur (de kracht is in de drie vuldigheid). Op alle caricatuur-teekenin- gen is hij voorgesteld met 3 haren op het hoofd, en hij laat 3 kinderen na: Herbert, Wilhelm en Marie (Gravin Rantzau). Tegen Esterhazy moet door een neef een nieuwe aanklacht zijn ingediend wegens verduistering van 40,000 francs. Opmerkelijk is een nieuwe „onthul ling" van V Aurore, die het facsimile openbaar maakt van een brief, door Esterhazy geschreven, waarin dezelfde taalfout voorkomt als in het „borderel" (je pars en manoeuvrein plaats van pour les manoeuvres). Ook het schrift is weer volkomen gelijk aan dat van het borderel. Professor Stapfer, te Bordeaux, zal, wegens zijn treffend woord aan het graf van Couat (over dien3 gewetens wroegingen in zake Dreyfus) waarschijn lijk voor 6 maanden worden geschorst. Uit de Golf van Dunworley, aan de Iersche kust, by Cork, heeft men twaalf Spaansche kanonnen opgehaald, welke daar ruim 300 jaren hebben gelegen. Daar zijn namelyk voor drie eeuwen twee rijk beladen Spaansche schepen gezonken. Twee inwoners van Cork wis ten de juiste plaats te ontdekken waar dit geschiedde, en zij vormde een syndi caat voor het zoeken naar de verzonken schatten. De nu bovengebrachte kanonnen zijn de eerste vondst; maar men hoopt nog heel wat kostbaarders te vinden in deze twee schepen der onderzeesche marine. De koning van Griekenland stichtte een Nationalen Schouwburg, naar het model der Comédie Frangaise en met een Staats-subsidie, waartegenover een ver plicht programma van geregeld op te voeren klassieke meesterstukken. De oude koningin van Denemarken, men noemt haar wel de schoonmoeder van Europa, is enrstig ziek. De prinses van Wales, een van hare dochters, is er heen vetrokken. Men schrijft uit Hellevoetsluis Het fraaie vaartuig, door Rotterdam- sche burgers in 1849 aan koning Willem III aangeboden, is van Amsterdam op 's rijks werf aangekomen. De sloep, nu reeds betiteld als „Ko- ninginne-sloep", moet geroeid worden door 20 man, 10 aan weerszijden. Zij is rijk met beeldhouwwerk versierd. Onder aan den achtersteven, op Chi- neesche wijze uitgebouwd, komen twee godinnen, de Faam voorstellende, goed uit. En op den voorsteven, prachtig gebeeldhouwd, zit god Neptunus, de beheerscher der zee, met zijne zeepaar den en tritons. De IConinginne-sloep gaat op de hel ling om goed nagezien te worden. Daarna worden de zitplaatsen onder het baldakijn aan den achtersteven in orde gemaakt met kussens van blauwe zijde en keurige tapijten met wapens. Aldus uitgerust vertrekt de sloep, bemand met 20 matrozen en een boots man of schipper, onder bevel van een luitenant ter zee le kl. op den bestemden tijd naar Moerdijk of Willemstad om koningin Wilhelmina op den dag der vlootrevue naar het vlaggeschip te voe ren en verder naar de schepen, die H. M. zal aanwijzen. Te 's Gravensande hebben proeven op het wetenschappelijke proefveld de voor treffelijkheid van de boullie bordelaise aangetoond. Een besproeid veld van 6J4 roe leverde 286>/s K. G. volko men gezonde aardappelen op zonder ziekeneen even groot onbesproeid veld gaf 130 K. G. gezonde en 37 K. G. zieke knollen. De ziekte heeft dit jaar de Westland- sche teelt zeer zwaar getroffen, doch aan besproeien schijnt de tuinder niet te doen. Naar men verneemt zal ook vanwege de gemeente te 's Gravenhage bij de aanstaande inhuldigingsfeesten in een ambulance-dienst worden voorzien, wel ke zal komen te staan onder toezicht van den hoofdcommissaris van politie. Sinds eenigen tijd worden van Texel weer groote hoeveelheden bloembollen uitgevoerd, waarvan vele soorten voor het buitenland bestemd moeten zijn. Meer en meer wordt op het eiland aan de bollenkweekerij gedaan en naar het schijnt geschiedt dit niet zonder succes. Vele gronden leenen zich op het eiland trouwens uitstekend voor deze cultuur. Door de Chefs der Rijks- en Gemeen tepolitie te Haarlemmermeer, werd heden een goede vangst gedaan. Een jeugdige Belg, L. v. d. Berge stond gesignaleerd in het politieblad wegens diefstal met ge weldpleging, waarvoor hij veroordeeld was om te Middelburg zijn straf te ondergaan. Spoedig vernamen onze wakkere po litiebeambten, dat een troepje Belgen bij A. Zijlmans te Haarlemmermeer werkzaam was. Hem aldaar op te sporen en gevan gen te nemen gelukte hun spoedig. Geboeid werd hij naar Haarlem gebracht om verder ter beschikking der justitie te Middelburg gesteld te worden, alwaar i hij zijn straf moet ondergaan. Nog geen 16 jaar zijnde, heeft hij reeds een jaar gevangenisstraf achter den rug. In den nacht van Dinsdag op Woens dag j. 1. zijn te Houtrijk en Polanen in den tijd van enkelen uren geheel afgebrand 8 houten woningen, waarvan zeven in twee rijen tegen elkaar gebouwd en het achtste eene meer burgerwoning op korten afstand staande. Drie perceelen waren onbewoond. De brand is waarschijnlijk ontstaan in de het verst van den straatweg staande wo ning, bewoond door den Rijksveldwachter Sterk. De eigenaar, de heer Coppee was voor zeven perceelen verzekerd en wel bij de Haarlemsche Maatschappij. Twee der bewoners, de arbeiders Tjal- ma en Geerts, die bij de ramp nagenoeg alles verloren, zijn niet verzekerd. Voor hen wordt de liefdadigheid der gemeen tenaren ingeroepen, waarvoor met een inteekenlijst wordt rondgegaan. Donderdag werd vanwege de Haar lemsche justitie een onderzoek ingesteld. In eene Woensdagavond daarvoor gehouden vergadering is benoemd tot hoofd der Ohr. school te Halfweg (Hout rijk en Polanen) de heer J. G. Kappers, onderwijzer bij het bijzonder onderwijs te 's Gravenhage. De school zal 1 November geopend worden, men rekent direct op een 90 a 100 kinderen. HAARLEM, 5 Augustus 1898. Niemand zal het in de gedachten komen, de Haarlemsche kermis bijzonder druk te noemen. Dinsdag avond waren het de soldaatjes, die tamelijk vroolijk waren; 't kwam door den verjaardag van de Koningin. De jongens hadden pleizier, maar bleven fatsoenlijk, tenzy men een rondedans op een plein onheb belijk mocht willen noemen. Verder was er overvloed van opgeschoten jon gens en meisjes op de been, de eerste zich natuurlijk verbeeldende, dat zich aanstellen als te verkeeren onder den invloed van te veel vergunning nu eens heel mannelyk staat. De Schouwburg blijft veel publiek trekken, wat nu zoo bijzonder niet te verwonderen is, als men weet dat de keus der stukken goed is en er verdien stelijk wordt gewerkt. Vooral Madame Sans Gêne (het beken de gaarn-geziene tooneelspel) en Broe ders Vrijmetselaars (waarbij de Schouw burg voortdurend davert van den lach), onzes inziens de beste stukken van het repertoire, dat de Rotterdammers ter opvoering alhier verkoren hebben, moch ten zich in welverdienden bijval ver heugen. Met vreugde mag ook nu weer worden geconstateerd, dat ons tweede tooneel- gezelschap kan roemen op inderdaad uitstekende krachten.Wij noemen slechts Willem van Zuylen, de Heeren Brond- geest, Rosier Faassen en Haspels, en de dames Van Eysden-Vink, en Kerck- hoven-Jonkers, die inderdaad mooie kunst gaven te zien. Heden avond gaat Jaloersch, terwijl de volgende dagen Broeders Vrijmetse laars (wegens hei groote succes op ver zoek), De Controleur der Wagons-Lits en Madame Sans Gêne voor 't voetlicht worden gebracht. Men ga dus nog lachen Het circus Te we schijnt des avonds het uitverkoren vereenigingspunt te zijn voor Jong Holland. Ook ouderen van dagen nemen een kijkje in het fraai ingerichte établissement, waar zoo wei nig ongelukken gebeuren, dat men bijna moet vragen of het geen gelukkig toeval is, dat men er heelhuids afkomt. Woensdag avond pas werd het hypo- drome tegenover het Verwulft geopend. Ook dit ziet er van buiten grootsch uit. Veel oude gezichten ontmoet men onder het kermis personeelmen zou zoo meenen, dat het moeielijke van reizen, van opbreken, opstellen, hard werken en dan weer vertrekken, nadeelig op het physiek moest werken, doch juist schijnt alle zorg en moeite van het beroep de levenstaaiheid te bevor deren. Daar hebt ge den man met den elek- trischen krachtmeter, men zou denken, dat een eeuwige jeugd hem ware voor beschikt; men ziet hem toch, gedurende ongeveer dertig jaren zeker, elke kermis terug. En dan de oude Heer Serrée met zijn kraam van optische instrumenten hoe kranig weet hij nog over zijne zaken te praten. De wisseling der tijden schijnt ook op de vrouwen der gebakkramen niet van invloed te zyn vele gezichten ziet men telken jare terug, als zooveel be wijzen, dat men niet dood gaat als men wil. Nu de tijd heeft zien voorbijgaan de circussen met gedresseerde paarden, met kunstrijders en rijderessen, en het stoomwerktuig in die met houten paar den de taak van de jongens heeft overgenomen, vraagt men zich af, of het nu zooveel bete is, dan t en men zich vergenoegde in ne draaischutijes van de Hamburgsche arousel. Mooier wel, maar aangenaam zeker niet. 't Kan ook zijn, dat de pret toen van een ander gehalte was. Van een beter gehalte? Van de kermis-voorstellingen in de sociëteit „Vereeniging" wordt door de leden en, op de daarvoor bestemde dagen, door het publiek een druk gebruik gemaakt. Aan laatstgenoemde rubriek van bezoekers werden Woensdag veer tien-honderd en gisteren negentien-hon derd entrée-biljetten afgegeven. De ver tooningen, die uitmunten door kieschen smaak en zich bewegen op velerlei gebied, worden ten zeerste toegejuicht. Zoo handhaaft de heer Frits van Haarlem zijn goeden naam en blijft de „Vereeni ging" voor de kermisweek hare groote aantrekkelijkheid behouden. De avond van heden (Vrijdag) en die van a. s. Zondag zijn nog voor het pu bliek bestemd. Van het Bestuurder Muziekschool van de Afd „Haarlem" der Maatschap pij tot bevordering der Toonkunst ont vingen wij eene circulaire, waarop wij gaarne de aandacht vestigen. De inhoud van bedoeld stuk wijst op een reorganisatie van de Muziekschool, welke het onderwys ten goede zal komen en de inrichting ongetwijfeld het vertrouwen van hen, die deugdelijk muziekonderwijs op prijs stellen, zal doen toenemen. Het onderwijzend personeel is aan gevuld en uitgebreid met uitnemende leerkrachten en het leerplan zoo samen gesteld, dat men rechtstreeks van de School examen kan doen voor het diploma der Maatschappij. Behalve Mej. Betsy Hol en de heeren W. Robert en Th. de Maaré, reeds vroeger aan de inrichting verbonden, zullen thans aan de Muziekschool werk zaam zijn Mej. Ida Pijzei, leerares aan de Mu ziekschool te Amsterdam (voor Solfège- klassen), de h.h. Henk van Breemen (piano- en solo- pianoklassen), Chr. Timmner (viool) Ph. Loots (orgel) harmonie, contrapunt en compositie, en Jac. Hartog (muziek geschiedenis). De leerstof is zoodanig verdeeld dat door élèves, die beginnen in de aan- vangsklasse, na vier jaar de soloklasse kan worden bereikt. Het schoolgeld voor de Koorzang klassen is verminderd tot 5 gulden per half jaar en stelt derhalve velen in de gelegenheid, hunne kinderen zangonder wijs te doen genieten. Dat onderwijs wordt nog te veel verwaarloosd, ondanks zijn vormende kracht voor het gemoed van het kind en den schat van reine genietingen die het kan geven in het latere leven. De circulaire is geteekend door het Bestuur der Afdeeling bestaande uit de heeren Mr. W. J. Jager Gerlings, Mr. Th. de Haan Hugenholtz, Dr. K. Prins, O. D. Emrik, Mr. J. B. Loman, Dr. J. Nieuwenhuyzen Kruseman, H. van Breemen, P. J. L. Huet en J. K. Tadema (Secretaris). Zij wekt de over tuiging dat het den heeren ernst is met de reorganisatie der School, die ongetwijfeld bij een flink aaneensluitend onderwijs tot haren vroegeren bloei zal terugkeeren. De Directeur, de heer W. Robert Spaarne 8) verstrekt gaarne de ge- (wenschte inlichtingen.

Haarlemsch Advertentieblad | 1898 | | pagina 2