geplaatst, met een krans getooid, en op deze zuilenrij zoowel als op de Glyptto- theek en andere gebouwen in den omtrek brandden fakkels. Duizenden waren bij deze door den schouwburg-intendant Possart geleide en dan ook eenigszins theatrale huldebetooning tegenwoordig. Aan het Gwynne-meer in West Australië is een klomp goud gevonden van vijf en negentig Engelsche ponden. Natuurlijk stormen nu alle Australische goudzoekers op dezen streek af. Frankrijk, België, Duitschland, En geland, zuchten onder dezelfde warmte als wij. Dat is voor ons geen troost. Wij hebben het warm. Het is het sei zoen der flanellen sporthemden, der stroohoeden, der handschoenen, der wit te vesten, der dril pantalons. Op de kan toren werken de heeren in hun overhemd en menig frontje, dat tot nu toe zijn halfhemdschap op schitterende wijze heeft gehandhaafd, delft het onderspit en erkent zijn onvolmaaktheid. Op de broeierige straten loopen de menschen langzaam, langzaam aan, met moede, roode gezichten. Wij zijn traag als smeltende gom en zoeken de scha duwzijden. Het is leeg in de stad. Wie een beetje „is", heeft immers de warme stad verlaten om buiten koelte te zoeken, die niet altijd gevonden wordt. In zaken is het slap alleen zomerar- tikelen gaan. Driljasjes, sporthemden, parasols. Maar vooral ook de bierbrou werijen. Zij kunnen op dit oogenblik niet aan alle aanvragen voldoen. Op straat ziet men heele reeksen bierwagens achter elkaar rijden. En voorts is er een groote consumptie van ijs, kwasten, grenadine, limonade. De slagerswinkels staan in deze dagen in een slechten reuk. Men doet goed, ze op straat zoo snel mogelijk voorbij te gaan. Enkele ongelukken, door de warmte veroorzaakt, vallen te vermelden. Een correspondent van de New-York Herald stelt voor een haven van de Phi- lippijnen met Nederland om te ruilen voor het eiland Curacao „een eiland dat den Nederlanders geen ernstig voordeel aanbiedt, hoewel het hen van aange- namen dranken voorziet, terwijl het voor de Vereenigde Staten van grootbelang zou zijn, daar het hun een steunpunt zou geven in de richting van Zuid- Amerika!" „Men heeft Esterhazy losgelaten, omdat hij anders geklapt zou hebben! Hij en vrouw Pays zijn in vrijheid en de Regeering ligt aan hunne voeten. De verrader speelt baas over den gene- ralen staf. Men kan hem niet veroor- deelen, want dan zou hij spreken, en zijn zwijgen moet men koopen voorde veiligheid der op het getouw zetters van het leugenverhaal. Hij zou zijne mede plichtige noemen, de misdaad bekennen, die niet alleen de zijne is. Onze meesters hebben, om onze meesters te blijven, er het grootste belang bij, dat hij zwijgt. En wat is daarvoor noodig? Niets! Alleen het verkrachten der wetten, het dooden in de harten van het geloof aan het menschelijk gevoel voor recht, het vernietigen van de hoop, dat het recht eenmaal zijn dag zal hebben, het tuchtigen der onschuld en het verheerlijken der misdaad En zoo schrijven VAurore en Le Sicèle dag aan dag, zonder dat men het waagt ze te moeien 1 Zaterdag is door de werkstakende timmerlieden te Amsterdam een huis houdelijke vergadering gehouden, waarin een bestuursvoorstel om de staking op te heffen met 9 tegen 8 stemmen genomen in behandeling kwam. Het slot der debatten was, dat zich 647 personen verklaarden vóór volhou ding en 289 vóór opheffing, terwijl 16 stemmen van onwaarde waren. De staking zou dus voortduren. Zondag deelde men mede dat de werkstaking ten einde liep. Op onder scheidene werken moet het werk Maan dag ochtend hervat zijn, en ook is dit te bespeuren aan vele voorbereidende werkzaamheden der versieringen. Bevoegde beoordeelaars verwachtten Woensdag beëindiging der staking. Hoofdmotief voor het verloopen der werkstaking zou zijn geringe uitkee- ring uit de weerstandskas op jongstleden Zaterdag. Aan de gehuwde werkstakers werd ƒ3.40 a ƒ3.50, aan ongehuwde 2.50 per hoofd uitbetaald, met toezegging een zelfde uitkeering te zullen ontvangen op Woensdag avond. In verband met het bovenstaande wordt nog bericht dat Maandagmiddag in eene vergadering van stakers is besloten den strijd te beëindigen, hoewel feitelijk reeds Zaterdag velen aan het werk gegaan waren. In de Maandag avond openbaar ge worden motie, wordt de schuld der mislukking van de beweging geworpen op de politie, de pers, Patrimonium, St. Joseph en de „onderkruipers", en verklaard, dat het den stakers er niet cm te doen was de inhuldigingsfeesten in de war te sturen. Te Wormerveer zijn Zondagavond drie fabrieksgebouwen afgebrand, een oliefabriek, een broodfabriek en een persfabriek. De gebouwen stonden door gangen en deuren met elkaar in ver binding. Gedurende drie uren kon men met medehulp van al het bluschmaterieel uit den omtrek den brand niet meester worden. De gebouwen, eigendom van de firma Wessanen en Laan, zijn geheel ver nield. Naar men verneemt zullen alle handelskantoren en financieele inrich tingen te Amsterdam in de feestweek gedurende drie dagen gesloten zijn. De vraag wordt gedaan hoe Amster dam zich met de feesten proviandeeren zal, in aanmerking genomen de duizen den vreemden, die dan óf amtshalveöf voor hun genoegen de hoofdstad zullen bezoeken. Dit vraagstuk schijnt nog niet geheel opgelost. In de werkplaats der firma J. J. A. Gerritsen, te Amsterdam, vervaardigt men op 't oogenblik een zilveren krans van eikenblad en eikels ter zwaarte van 1% K.G., welke door de Duitschers in Amsterdam naar Friedrichsruh zal ge zonden worden als hulde aan de nage dachtenis van vorst Bismarck. De inscriptie op het zilveren lint luidt.- „Deutschlands Söhne in Amsterdam den Einiger ihres Heimatlandes." Door den Raad der gemeente Barneveld is in beginsel besloten om in den aan staanden winter, bij wijze van werkver schaffing, de groote beek tusschen den pel- en den watermolen aldaar, recht te laten maken. Thans laat de waterloozing daar door de vele kronkelingen nog al te wenschen over. De kosten zullen ongeveer 400 bedragen. Onze Koninginnen deden Zaterdag een tocht door een deel der Betuwe. Met een extra-trein ging het van Baarn over Eist, waar de versieringen een aangenamen indruk maakten. Toen ging de tocht over Andelst. Van Dodewaart af werd de tocht per boot voortgezet naar Tiel, welke stad fraai versierd was en een rijtoer door de gemeente werd gemaakt. Vervolgens werd Buren bezocht en Geldermalsem, waarvan de Koninginnen de terugreis aannamen. Overal heerschte veel geestdrift en was het ontzettend vol. Te s' Gravenhage zal de Schevening- sche weg bij de aanstaande feesten van het tolhek tot aan de Duinstraat elec- trisch verlicht worden gedurende vijf avonden. De kosten beloopen 23000, welk bedrag door verschillende parti culieren is bijeen gebracht. De afstand waarover de verlichting plaats heeft bedraagt 1600 meter. Het leven der buitenlandsche journa listen, die bij de feesten ons land bezoeken wordt gedurende die dagen gratis verzekerd door eene Engelsche Levensverzekering Maatschappij. Het delven van mica is een bezigheid die van den werkman minder spierkracht dan wel handigheid eischt. Het kost vrij wat moeite om een mica-ader tusschen de rotsen te ontdekken. Is men echter eenmaal zoover, dan moet de brooze mica laag voorzichtig tusschen het kwarts worden uitgehouwen. Een goed blok mica, dat ook van binnen helder is en niet zooals sommige stukken een zwarte kern heeft, is verscheidene dol lars waard. Men gebruikt het zuiverste mica tegenwoordig voor de vervaardiging van veiligheidsbrillen voor arbeiders in fa brieken. Aangaande de feesten te Amsterdam deelt het Handelsblad het volgende me de dat Hare Majesteiten op 5 September e.k. ta 1 uur 9 min. uit Den Haag vertrekken te 2.15 aan het Staatsspoor wegstation te Amsterdam zullen aan komen en ongeveer 3.15 ten Paleize zullen wezen. Aldaar zullen tegen 6 uur 's avonds aankomen de leden der koninklijke familie, die de feestelijkhe den bijwonen. Te zeven uur is er gala-diner in de galerij-zaal. Op den 6 Sept., den dag der inhul diging, is er na de plechtigheid in de Nieuwe Kerk te half twee dejeuner- maarschalkstafel in da Mozes-zaal. Te 2.30 rijtoer der Koninginnen, te 6 uur gala-diner in de Groote zaal. De rijtoer door de geïllumineerde straten begint te 9 uur; de weg, die dan gereden wordt, zal niet vooruit worden aange kondigd, om groote volksverzamelingen langs den weg, dien Hare Majesteiten gaan, te voorkomen. Op 7 Sept. laat zich's morgens even als den vorigen dag de koraalmuziek op de kerktransen hooren; dit zal ook Donderdagochtends geschieden. Woens dagmorgen te halfelf Brengt de Ned. Zangersbond de aubade op den Dam en onmiddellijk na afloop zullen tot Hare Majesteit in het gele salon worden toegelaten de commissie voor het Ge denkraam in de Nieuwe Kerk, tot aanbieding van de oorkonde en de sub commissie van ingezetenen voor de feestelijke ontvangst van Hare Majesteit binnen Amsterdam, tot aanbieding der Gedenkplaat. Om één uur rijdt Hare Majesteit uit om de volksfeesten bij te wonen en den historischen optocht te zienonder weg zal de Gouden Koets bezichtigd worden. Te 8.45 rijdt Hare Majesteit uit om het vuurwerk te gaan zien aan de De Ruyterkade. Donderdags wordt te halfelf de Rem- brandt-tentoonstelling enz. bezocht; te half drie wordt gereden naar het Con certgebouw; te acht uui naar den Stadsschouwburg, van waar Hare Ma jesteit te tien uur ten paleize terugkeert. Vrijdags te 9.40 vertrekken de leden der koninklijke familie, 10.10 de hof houding, 10.40 Hare Majesteiten naar Den Haag. In het Duitsche blad Polietieken deelt zekere heer Hansen, zulke vreeselijke dingen mede over de toestanden in de Jodenbuurten te Amsterdam, dat die, indien ze waar waren, zeker een schande zouden wezen voor Nederland voor Amsterdam en niet minder voor het Israëlitische Amsterdam. De ware toestand is, dat er zeer zeker in die buurten worden aangetroffen arme gezinnen en ook onzindelijke, maar onze joodsche medeburgers in de hoofd stad behooren niet totdeminst welgestelde in de hoofdstad, terwijl zij wat zindelijk heid betreft niet achterstaan bij ande ren. Wat zoo'n berichtgever bezielt om zoo land en volk in miscrediet te brengen begrijpt men niet. Toen hij het bericht samenstelde, was hij stellig onder een of meer schadelijke invloe den. Wegens het drukke spoorwegvervoer, waardoor in de laatste dagen de interna tionale treinen herhaaldelijk vertraging ondervonden, heeft de Hollandsche Spoor wegmaatschappij een verbetering inge voerd door namelijk tusschen Amster damRotterdam vóortreinen te laten loopen. Dinsdag is men daarmede reeds begonnen en wel voor de sneltreinen 39 en 22 AmsterdamParijs (en omge keerd), alsook voor trein 40 Rotterdam Amsterdam in aansluiting met Engeland. De verbetering is van groot gewicht voor de uit het buitenland komende reizigers. Op de reis van Arnhem naar Rotter dam is een stoker der Arnhemsche stoom vaartmaatschappij (Concordia), door de felle hitte in de machinekamer dood gebleven. Als een bijzonderheid meldt men uit IJmuiden, dat aldaar in acht dagen niet minder dan drie gezinnen met de geboorte van tweelingen verblijd werden. Het verslag der Staatscommissie be treffende het pensioneeren van werk lieden is thans verschenen. Het volgende resumeeren wij er uit. De Commissie concludeert tot een Staatspensioenfonds, deelneming ver plichtend gesteld en waartoe behoort te worden bijgedragen door werkgever en werkman, als overgangsmaatregel eene bijdrage van den Staat. Boekhou ders, klerken en dergelijken alsmede onderwijzers, niet in staatsdienst zullen opgenomen worden in de verplichte verzekering. De maximum Ipongrens is bepaald op 1000.Onder zekere gunstiger voorwaarden worden ook vrouwen verzekerd. Zelfstandig arbeiden de personen aan te nemen wordt ont raden. De aanvangsleeftijd is gesteld op zestien jaren en voor het ingaan van het pensioen vijf en zestig jrar. D commissie heeft aangenomen vijf loonklassen, 1. van 0 tot ƒ250;2.van ƒ250 tot 400 3 van 400 tot 600; 4 van 600 tot 800; 5. van ƒ800 tot ƒ1000. Nog werd aangenomen een uit sluitingsleeftijd. De weekpremie is aan genomen voor de vijf klassen te zullen bedragen 16y2, 20, 20%, 33 en 40 ets. Wie van den 16 tot den 65 jarigen leeftijd heeft bijgedragen ont vangt dan resp ƒ111.25, ƒ133.50, ƒ178.—1 ƒ222.50 en 267.— Wie minder heeft bijgedragen ontvangt min der. De Staat betaalt de administratie kosten. Aan den IJ weg te Haarlemmermeer bij den landbouwer J. Intveld, zijn door eene onbekende oorzaak verbrand 4 schelven hooi, benevens eene hoeveelheid gedorscht stroo. HAARLEM, 19 Augustus 189S. Ons volk kan niet zingen. Meermalen is die klacht gehoord. Toch is er een tijd geweest dat in Nederland hel lied leefde, doch het geslacht, dat ze zong is uitgestorven en bij hen die thans niet meer tot de jeugdigen gerekend worden, leeft nog eene flauwe herinne ring aan de dagen toen hunne ouderen nog zongen van prettige liederen op eenvoudige melodiën, zooals thans weer eenige worden terug gevonden in den bundel van het Nut, eene bescheiden poging om die oude liederen weer te brengen tot het volk. Welk een schat van liederen Neder land bezat, mag wel blijken uit het Liederboek van Groot-Nederland verza meld door F. R. Coers Frzn. dat thans twee boeken telt, elk van honderd liederen en waarvan de uitgaaf nog wordt voortgezet. Of ons Nederlandsch lied mooi is, men vrage het oordeel van hen, die ze hebben hooren zingen door een Orelio en door anderen. En toch zingt het volk ze niet; wel hoort men soms de onmogelijkst liedjes uitbrullen. Heeft dan het volk geen zin voor het schoone genoeg? Zeer zeker, maar men is het oude lied vergeten. Aan wie de schuldIn de eerste plaats zou men meenen aan de veranderde omstandighedenmen zoekt het genot niet meer als vroeger bij voorkeur in den huiselijken kring, de plek zoo bij uitstek voor het lied aangewezen. Niettegenstaande aan alle scholen zangonderwijs wordt gegeven, hoort men het schoollied alleen in de school. En buiten zingt men brokstukken van opera's, revues, kortom alles, wat niet tot het Nederlandsche lied kan gerekend worden. Wil men de oude, nieuwe zangwijzen weer in eere brengen, dan behooren ze het volk voorgezongen en voorgespeeld en dan zullen ze ook na gezongen worden, want het volk wil zingen, maar ook in de keuze der lie deren heeft het leiding noodig en wie deze geeft, doet een goed werk. In verschillende stadsgedeelten beginnen de versieringsplannen tot uit voering te komen. Gi'oote Houtstraat, Gierstraat, Koningstraat Lange en Korte Veerstraat Nieuwegracht en Barteljoris- straat hebben een aanvang gemaakt. Aan het Spaarne tusschen Melkbrug en Gravesteenenbrug is het versierings- werk mede aangevangen. Beide bruggen beloven mooie lichteffecten. Aan de Kruisbrug is men thans doende. Het Staalbad Haarlem heeft aan zijne reclame middelen weer een nieuw toegevoegd, een briefkaart met eene afbeelding van het Brongebouw, zooals de gezellige tuin zich voordoet bij eens der druk bezochte concerten. Tevens

Haarlemsch Advertentieblad | 1898 | | pagina 2