HAARLEMSCH Eerste Blad. No. 71 Twintigste Jaargang. 144 van ZATERDAG 3 September 1898. lii. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. Nieuwsberichten. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. TELEPH00NNUMMER TELEPHON1SCHE VERBINDING met AMSTEEDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden—,25. franco p. post —,40. Akonderlijke nommers 3 centen per stuk Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag^ en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet •p Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeiing. HET GEMEENTEVERSLAG. Slot. Nijverheid, Handel en Scheepvaart. Enkele bijzonderheden in deze ontleenen wij nog aan het Verslag der Kamer van koophandel en Fabrieken. De Kamer hield haar gewone vergaderingen waar van het resumé telkens in ons blad gepubliceerd wordt. Omtrent Ambachtsnijverheid meent de Kamer juist te zijn ingelicht als zij verklaart dat de toestand in deze niet bepaald ongunstig is. Dit vond ook hierin zijne oorzaak, dat met het bouwen van nieuwe woningen nog steeds wordt voortgegaan. Scherpe concurrentie in het bouwvak deed echter de aanbestede werken voor de laagst mogelijke prijzen aan nemen, waardoor het voor den aannemer niet mogelijk was winsten te behalen. Belangrijke groote werken kwamen in 1897 niet tot stand. De ingekomen berichten omtrent Fabrieksnijverheid waren weer zeer onvolledig. De Haarlemsche Katoenmaatschappij had geregeld werk, de weverij van zijden buil- en kappengazen klaagt over gebrek aan werk, gedruktheid van den afzet en oneerlijke concurrentie van het buitenland door namaak van het han delsmerk. Aan de werkplaatsen der Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij waren gemiddeld 1095 werklieden in dienst, die dooreen genomen ƒ12670 per week hebben verdiend, aan de scheepswerf De Conrad 300 werklieden aan welke ƒ160000 aan arbeidsloon werd uit betaald. Aan de Fabriek voor rijtuigen, spoor- en tramwagens van de firma J.J. Beynes vonden geregeld 350 personen werk. Voor Zuid Afrika schijnen de groote orders afgeloopen, wat wellicht oorzaak kan zijn, dat veel arbeid zal ophouden. Het vak luxe rijtuigen gaat steeds ach teruit, hetgeen door den Heer Beynes wordt toegeschreven aan algemeene malaise en lagen rentestandaard. De Haarlemsche Machinefabriek had gedurende 1897 zoowel voor machine bouw als voor electrotechniek ruim werk. De fabrieksschool, aan deze inrichting verbonden, werd bezocht door 40 leer lingen. De Heeren Johannes Enschedé en Zonen deelen nog het volgende mede omtrent het door hen uitgeoefend letter gieters-bedrijf: Het is te vreezen, dat de uitvinding der zetgietmachines van na- deelingen invloed zal zijn op de letter gieterij als ook op het geheele boekdruk- kerjjbedrijf, voor zoover deze werktuigen den handenarbeid van het letterzetten zullen vervangen. In plaats van eene groote hoeveelheid gegoten lettertypen in voorraad te hebben, kan men nu volstaan met een gering aantal matrijzen, welke in de zetmachine geborgen en mechanisch worden te voorschijn ge bracht. „Als lettergieters," zeggen de Heeren Enschedé, skunnen wij intus- schen dezen ommekeer in het Boekdruk- kersbedrijf niet met vreugde begroeten." Omtrent sommige andere bedrijven is de toestand niet ongunstig. Twee sigaren-fabrikanten zijn minder tevreden. Een der meubelfabrikanten, hoewel de toestand zijner fabriek zeer bevredi gend is, zou een beduidend hoogere heffing wenschen op de voorwerpen van nijverheid door het buitenland ingevoerd en zulks ten einde beter met het buitenland te kunnen concurreeren. De chocoladefabriek van de Heeren Droste en Co, heeft bij de verplaatsing naar het Noorder Spaarne eene belang rijke uitbreiding ondergaan. Door eene firma wordt de aandacht gevestigd op hoog noodige verbetering van los- en laadplaatsen van de Holland sche IJzeren Spoorwegmaatschappij. De heer Beynes uit den wensch dat de Hooge Regeering maatregelen moge nemen dat belangrijke werken voorden Nederlandschen fabrikant behouden bleve, zulks met het oog op het feit dat voor tramwegen in den Hoekschen Waard, waaraan door Rijk en Provincie was bijgedragen voor een half millioen, het rollend matrieel besteld werd in België. Van andere zijde werd aangedrongen op afschaffing van accijns op appelwijn, andere fabrikanten klagen over de toe passing van sommige bepalingen der arbeidswet, terwijl nog de Heer C. Donker directeur eener hier gevestigde broodfabriek wijst op de noodzakelijk heid van Zondagsrust. Kleinhandel en winkelnering gingen gebukt onder steeds scherper wordende en soms onvoldoende concurrentie. Ver der is in de laatste jaren het aantal winkeliers aanzienlijk toegenomen en stond niet meer in de verhouding tot de bevolking. Men achtte eene wijziging in de wetgeving op coöperatieve (winkel) vereenigingen wenschelijk. De Buitenlandsche handel bepaalde zich voornamelijk tot dien in bloem bollen. Het scheepvaartverkeer toont eenige vermindering aan. De Nederlandsche Bell-Telephoon- maatschappij bracht haar abonnements prijs van 60 op 40.Het cijfer der aansluitingen klom van 188 tot 242. Minister Cavaignac heeft in zake het stuk, door hem voorgelezen op de tribune bij de behandeling van de Dreyfus-zaak een onderzoek ingesteld. Hieruit is gebleken dat het stuk valsch was en geheel gemaakt door kolonel Henry. Deze verzekerde eerst dat het echt was. De minister gelastte daarop, hem in hechtenis te nemen. De overtuiging van den minister ten aanzien van de schuld van Dreyfus is echter geensins geschokt. Hij is vast besloten, alle schuldigen te straffen, hoe hoog hun rang ook zij. Kolonel Henry heeft zelfmoord gepleegd en zich hierdoor onttrokken aan de persoonlijke gevolgen aan zijn daad. Welke dingen verder nog aan het licht zullen komen nu een steen van het gebouw is los geraakt, daar is ieder nieuwsgierig naar. Eenige leden van den ministerraad gaven als hun oordeel te kennen dat een herziening van het proces Dreyfus thans noodzakelijk was, en eischten het ontslag van verscheiden leden van den generalen staf. De minister van oorlog verzette zich daar krachtig tegen en dreigde met ontslag. De vergadering eindigde om tien uur zonder dat de ministers het eens ge worden waren. Generaal de Boisdeffre heeft aan Cavaignac geschreven dat aangezien Henry hem had misleid, zoodat hij een stuk voor echt had verklaard dat thans valsch bleek te zijn, hij verzoekt van zijn ambt ontheven te worden. Dit ontslag schijnt echter niet te zijn aangenomen. Men zal zich herinneren, dat het bewuste stuk als een der sterkste be wijzen van schuld werd aangemerkt en dat de Duitsche gezant er de schrijver van heette te zijn. Men zal zich ook herinneren, dat Piquart, die het weten kon, beter dan iemand anders, het stuk dadelijk voor valsch verklaarde. Sommige bladen, die zich sterk ver klaard hadden tegen revisie beginnen thans al een toontje lager en zijn van meening dat, schuld of onschuld daar gelaten, thans de tijd van revisie geko men is, omdat de valschheid van een stuk, waarop de minister zich beriep, het geloof aan al de andere in gevaar brengt. Te Terapelkanaal kwamen elf dochters en zoons samen om een erfenis te dee len. De geheele nalatenschap bedroeg 10 guldens. Nu scheen men niet alge meen met dit bedrag tevreden te zijn, zoodat 't niet lang dnurde, of er ontstond een vechtpartij, waarbij der vrouwen „sloffen" goede diensten bewezen. Te midden van al deze drukte kwam er ook nog een jonge dochter ter wereld. Te Amsterdam wordt in uitzicht ge steld verscherping van het toezicht op den speculatie bouw. 'tMag ook wel; de ongeloofelijkste kunststukken worden verhaald van de vindingrijkheid der bouwspeculanten om in minimum van tijd een maximum van huizen samen te stellen uit materiaal van de minste soort. Zoo ontstaan woningen die vol strekt geen weerstandvermogen bezitten en hoe goedkoop ook gekocht, nog te. duur zijn. Zeer zeker bestaat er voor eene bouwpolitie in de hoofdstad een uitgebreid veld van werkzaamheid. HAARLEM, 2 September 1898. Dinsdag hadden wij Haarlemmers reden om tevreden te zijn. Liet zich in den vroegen ochtend het weer niet zoo heel aangenaam aanzien, het bleef droog, niettegenstaande de dreigende wolken. In ons vorige nummer hadden wij geen plaats meer beschikbaar voor de breede lijst van personen of firma's die door het beschikbaar stellen van be- noodigdheden voor het kinderfeest van hun belangstelling deden blijken. De commissie voor kinderfeesten op den Koninginnedag deelde de volgende lijst mede van de firma's die door ruime schenkingen als anderszins van haar belangstelling in het feest voor de school kinderen hebben doen blijken. Joh. Boom, Jansstraat. M. Docdehee- fer, Spaarnwouderstraat. Eigen Hulp, Zijlstraat. Ramakers Co., Koudenhorn. K. van Eden, Damstraat. Firma Corn. Sipkes, Koudenhorn. Van Tubergen Co., Rozenstraat. Aukes Co., Ged. Oude Gracht. J. H. van Outersterp, Lange Molenstraat. P. Baggerman, Klei ne Houtstraat. C. G. H. Bakker Co., Oude Groenmarkt. A. J. van der Pigge, Gierstraat. G. Boer Nassaustraat. Haar lemsche Melkinrichting, Plein. R. Slot, Zijlweg B- Hagen, Gr. Heiligland. Haar lemsche Broodfabriek, Bakenessergracht, Broodfabriek „De Volharding", Nieuwe Groenmarkt. Broodfabriek „De Koren schoof', Oude Groenmarkt. Broodfabriek „De Hoop", Ged. Oude Gracht. P. Pie- terse, Kleine Houtstraat. II. Franken, firma Kalb, Groote Houtstraat. S. Cohen, Spaarne. C. Doncker KI. Houtstraat. G. H. Japikse, Schachelstraat. D. de Dood, KI. Houtstraat. W. van den Berk, Burgwal. S, P. van Thiel, Oude Groen markt. W. J. van Tiel, L. Margaretha- straat. D. van der Most van Spijk, Anegang. Firma G. W. Sacré, Gr. Houtstraat. T. A. Donnee, KI. Hout. straat. N. J. Hoeksema, Gr. Houtstraat, H. H. M. de Hoog, Gr. Houtstraat. S. Stam, Pz., Kruisstraat. F. Hellingman, Gr. Houtstraat G. B. Gunst, Jansstraat, J. Veth, Gr. Houtstraat. Chocoladefa briek Droste Co., Gr. Houtstraat. G. J. Droste, Gr. Houtstraat. Joh. Jung. Gr. Houtstraat. A. H. J. B. Sprengers- N, Groenmarkt. A. C. Dollekamp, KI, Houtstraat. J. G. Uylenburg, Gierstraat. T. Schieving, Zijlstraat. J. Kuipers. Oude Groenmarkt. G. Gussenhoven, Verwulft. P. van Hemert, Gr. Hout straat. A. C. A. van Hemert, Kruisweg. P. H. Hartel Jr., Gr. Houtstraat. H. J. Daudey Hz. Gr. Houtstraat. H. J. D. Daudey, Ged. Oude Gracht. J. P. Daudey, Krocht. H. Daudey, Oude Groenmarkt. C. G. van Mastwijk, Zijlstraat. G. S. Weller, Jansstraat. O. C. F. Jansen, Damstraat. C. Keyzer, Kruisweg. D. Houtman, Kruisstraat. Hk. Bannink, Gr. Houtstraat. J. H. Tissen, Groote Markt. G. J. van Gasteren, Gierstraat. D. Hartel, Nassaustraat. H Eeltjes, Zijl straat. C. A. Seelig, Kruisstraat. C. H. Kammeyer, Ged. Oude Gracht. J. M. Heek, KL Houtstraat. G. M. Brühl, KI. Houlstr. Firma. J. P. Karthaus, Groote Markt, Firma E. P. Westerveld en Zoon, Gr. Houtstr. P. J. van Gulik, Zijlstraat. Gebr. Voorting, Gasthuissingel. P. J. F. Beccari en Zoon, Korte Begijnestr. G. de Vos Co., Spaarne. Van Wa- veren's Bierbrouwerij »De Posthoorn", Kinderhuisvest. Firma De Lange en Van Ek, Gr. Houtstr. W. J. Weller, KI. Houtstraat. Bij de Kinderfeestviering Dinsdag werden ook door de Vereeniging „Door Vermaak tot Nut" tijdens de schoolfees ten zooveel mogelijk de scholen bezocht. De Heeren J. H. Koolhoven, G. C. Merens en A. W, Thöne, daartoe aangewezen, hebben een bezoek gebracht aan acht Bcholen, waar eerstgenoemde naar aan leiding van het door de Vereeniging aan de Kinderen aangeboden geschenk een toepasselijk woord heeft gesproken.

Haarlemsch Advertentieblad | 1898 | | pagina 1