meer dan vervelend, te meer daar tel kens nieuwe sprekers zich in het debat begaven en men zoodoende dingen te hooren krijgt, die zoo erg voor de hand liggen. In belastingzaken is het de Heer Rethaan Macaré die uitmunt in soberheid van voordracht en die telkens in goed Hollandsch, de zaken klaar en duidelijk uiteen zet. Het zou dan ook volstrekt niet te verwonderen zijn, als zijn voorstel tot latere behandeling welke natuurlijk toch niet kan uitblijven wordt aangenomen. Men spreekt van een leelijke streep door de gemeente-rekening, door een foutieve opgaaf van een hoofdambtenaar der rijks-directie belastingen, wat de burgerij een goede zestig duizend gul dens zou kosten. De geheime vergadering zal er wel van gewaagd hebben. Enfin, 't geld moet er zijn; alleen is 't jammer dat de dwaling thans pas is ontdekt. N ieu wsberichten. Esterhazy is niet te Londen, maar niet ver van Parijs, wordt verteld, en daar zou hij zijn bij een vriend, die hem aan schadelijke invloeden wenscht te onttrekken. Er wordt vei wacht dat Chanoine, de nieuwe oorlogsminister eens zal gaan opruimen onder het personeel van zijn kabinet en tevens dat hij den inlichtings dienst zegge het verkrijgen van militaire gegevens uit den vreemde geheel zal reorganiseeren. De spionnen- dienst zal dan ook kunnen vervallen, want terecht is men van oordeel, dat officieren tot dien dienst niet zijn opge leid. Men herinnert zich den Heer De Pressensé die zijn legioen van eer terug zond, deze is nu wegens zijn uitlatingen voor een raad van enquête gedaagd om zich te verantwoorden. "Werd hem toen geantwoord, dat hij zich zelf niet schrap pen kon als ridder der orde, thans zal men hem waarschijnlijk er van ontheffen op eene wijze als niet zijne bedoeling was. Men meent dat de Commissie van cassatie, door het ministerie bijeenge-1 roepen in zake Dreyfus, ongeveer tien dagen zal noodig hebben tot, haar on derzoek. Er wordt een geheel geïsoleerde kamer gereed gemaakt, waarin de com- I missie ongehinderd zal kunnen werken. "Volgens Daily News is Majoor Ester hazy te Londen. Men heeft hem veel geld geboden voor eenig schrift van hem, maar hij weigert. Wat hij zegt verklaart het Londensche blad is alles ten gunste van Dreyfus. Bij behandeling van de zaak Piquart is verdaging verzocht ten einde een nieuw onderzoek in te stellen, doch hij en de verdediging verzetten zich hierte gen, maar de verdaging is toch bevolen en Piquart naar een andere gevangenis gebracht, waartegen alweer verzet werd aangeteekend. De voorzitter der revisie-commissie moet verklaard hebben na zijn rechts kundig onderzoek voor vonnisherziening te zijn. Nieuw licht in de treurige zaak is nog niet ontstoken, hoezeer moet erkend worden, dat men meer en meer den weg der openbaarheid wenschelijk acht. Weer verschijnt een nieuw persoon ten tooneele, maar dat vermeerdert alweer de verwarring. Als de zaak eens behoor lijk losgetwijnd is, schijnt men er voor te zullen duizelen. De zaak Piquart is uitgesteld tot na de behandeling van het revisie proces Dreyfus. Overste Piquart heeft nog even in het openbaar gesproken. Zijne woor den getuigden van mannelijke vastbe radenheid om waarheidsliefde. Een buitenlandsch blad klaagt over de dronken personen te Amsterdam tijdens de feesten. Vreemd! Men had juist door anti-alcoholisten hooren ver zekeren, dat de Amsterdammers in dien tijd tamelijk matig geweest zijn. Er zal natuurlijk wel wat van aan zijn, maar met eenigen grond kan hier min stens aan sterke overdrijving gedacht worden. Op Clingendaal, het buiten van baron van Brienen tot de Groote Lindt, had Donderdag het nationale Sportfeest plaats, bijgewoond door H.M. de Koning in, en H.M. de Koningin-Moeder. De voornaamste burgers uit de sport wereld waren er, voorts tal van hofdig- nitarissen, ministers, diplomaten en vele dames. Eerst defileerden de verschillende sportgroepen voor H.M. zonder gejuich, maar toen onder diepe stilte het Wil helmus was aangehoord, brak de jubel los, in een herhaald hoezee. Wat een geestkracht" zegt een der berichtgevers, „moet dit achttienjarige jonge Meisje hebben, om zulke ovaties te kunnen doorstaan. Slechts heel even verstoort een zenuwachtig trekje van verrassing het altijd vriendelijk lachende gelaat." Toen begonnen de uitvoeringen met het figuurrijden van acht leden der Haar- lemsche Vélocipède-club. Dat dit kunstig figuurrijden applaus uitlokte, verwon dert niemand, die deze Heeren hier te Haarlem heeft zien rijden in het voorjaar van dit jaar. Ook bij elk der verdere uitvoeringen gaf de Koningin telkens het sein tot applaus. Gedurende deze sportbetooging onder hielden de Koninginnen zich herhaal delijk met de leden van het eerecomité, het hoofdbestuur en de defilé-commissie. Onder de deelnemers kwamen voor de volgende Haarlemsche Vereenigin- genIJsclub voor Haarlem en Omstreken, Roei- en Zeilvereeniging Het Spaarne, Kegelclub de Phoenix, Kegelclub de Kroon, Kegelclub de Volharding, Scherm- vereeniging bij het bataljon d.d. Schut terij, Onderofficieren van het 3ebattaljon 4e regiment Infanterie, Schermvereeni- ging Kracht door Oefening, Haarlemsche Vélocipède Club, Kolfvereeniging Haar lem, Keer niet, Haarlemsche Football Club. Woensdag had de Revue plaats op de Renkumsche heide. De troepen waren geposteerd in twee liniën; de koloniale reserve, twee regi menten infanterie, vier regimenten vesting -artillerie, pantserfort-artillerie, pontonniers en torpedisten, enz. Tegen woordig waren de Indische prinsen en verschillende vreemde officieren. Tegen elf uur ongeveer verschenen de Koninginnen op het terrein met groot gevolg. De Koningin bereed eene donkerbruine merrie van Engelsch ras en was gekleed in wit lakensch ama- zonenkleed en hoogen zwarten hoed. Na de gewone voorstelling werden de troepen door de Koningin in stap geïnspecteerd, gevolgd door een schitte renden stoet. De Koningin Moeder volgde in rijtuig. Daarna defileerden de troepen, wat een prachtigen indruk maakte. Nadat H.M. Hare hooge goedkeuring had betuigd over de houding en de evoluties der troepen vertrokken de Hooge bezoeksters te kwart over eenen, luide en vol geestdrift door allen toe gejuicht. HAARLEM, 23 September 1898. Na een zomervacantie hervatte de HaarlemscheLoge der Theosofischen Ver- eeniging gisterenavond hare werkzaam heden met eene openbare voordracht in het Brongebouw. Als spreker trad op de Heer J. L. M. Lauweriks, van Amsterdam, met het onderwerp Confucius. Als voorzitter fun- gierde de heer W. B. Fricke Algemeen Sekretaris der Nederlandsche Afdeeling van de Theosofische Vereeniging. Een dertigtal personen was tegenwoordig. Spreker volgde in zijn voordracht het bekende werk »De Heilige Boeken der Chineezen" vertaald uit het Fransch van S. Pauthier. Spreker schetste uitvoerig eerst het leven van den Wijze, zijn jeugd en op voeding eerst op school, daarna in een ondergeschikte staatsbetrekking, vervol gens in belangrijkere en daarna als leeraar en wijsgeer tot hij op 73jarigen leeftijd in 449, 9 jaar voor de geboorte van Sokrales, overleed. Daarna splitste hij zijn onderwerp in twee gedeelten. In het eerste schetste hij het beginsel van het zoeken naar den wortel der dingen om alles in den wortel te verbeteren, niet de tijdelijke gevolgen. Deze leer is het zuiverst en belangrijkst uitgesproken in den Ta Hio (groote oefening of school). Daarna besprak hij het beginsel der zelfvolmaking zooals dat in het genoemde boek en in den Tschoeng Yoeng (het rechte midden) is uitgesproken. Na een oogenblik pauze ging spreker over tot het tweede gedeelte van zijne voordracht en behandelde die leeringen van Confucius, die met de Theosofie recht streeks overeenkomen. Zoo beweerde spreker, en staafde dit met aanhalingen, de gelijkluidendheid van beider beschou wing van de menschelijke samenstelling, zijn verhouding tot het heelal, dat hem omgeeft, zijn mogelijkheden van ont wikkeling, den aard van de wijsheidsleer zijner wijsbegeerte, het bestaan van groote geestelijke leeraars enzoovoorts. Na afloop der voordracht volgden eenige belangwekkende besprekingen naar aan leiding van het gehoorde, die tot om streeks 10 uur duurden. De secretaris der Loge, de heer J.J. Hallo Jr., Schotersingel 69, deelde nog mede dat ieder die zulks wenscht een lijst der voordrachten, die in het volgende seizoen zullen worden gehouden, zal worden toegezonden. Het Kwartet-Robert, bestaande uit de H. H. W. Robert, J. J. F. Tak, W. Robert Jr. en Th. C. de Maaré, heeft per circulaire eene serie van vier uit voeringen aangekondigd voor het komend seizoen. Gaarne vestigen wij daarop de aan dacht van onze muziekliefhebbers. Moge het blijken, dat de zin voor deugdelijke, klassieke kunst nog leven dig is gebleven bij velen en de herinne ring aan de voortreffelijke voordrachten opnieuw in ruimen kring belangstelling zal wekken voor deze artistieke onder neming. Het Kwartet stelt in het vooruitzicht de uitvoering van composities van Mo zart, Schubert, Schumann, Brahms, Bazzine en Suk. Op de lste seance zullen Dvorak, Grieg en Haydn aan het woord zijnde tweede zal geheel gewijd zijn aan Beethoven, terwijl op een der avonden met medewerking van den heer Theo Hofmeester, Solo-Klarinettist van het Concertgebouw, het beroemde Klari net-kwintet van Brahms zal worden ten gehoore gebracht. Zij, die zich in het algemeen met den aard dezer kunstwerken eenigszins ver trouwd hebben kunnen maken, zullen de beteekenis der kwartet-uitvoeringen ongetwijfeld naar waarde weten te schatten. Wij voor ons gelooven, dat de H. H. aanspraak hebben op den kracht- tigen steun van allen, die het met de kunst goed meenen. Donderdag genoot onze gemeente de eer van een bezoek van de Prinses Von "Wied met twee dochters en gevolg. Met belangstelling werd kennis geno men van het Museum op het Raadhuis, waarna H.H. het gewone Donderdagsche orgelconcert in de Groote Kerk bijwoon den. Na afloop van het concert vertoefden de hooge bezoeksters nog eenigen tijd in het kerkgebouw, terwijl een der jonge prinsessen, intusschen met verrassenden uitslag Hare krachten beproefde op ons orgel. Vervolgens werd een rijtoer gemaakt waarna H.H. aan het hötel Funckler afstapten om vervolgens de terugreis naar Amsterdam aan te vangen. Met den aanvang van hetseisoen zal den 5 October a s., in de kleine Concertzaal der Sociëteit Vereeniging alhier optreden de Trio-Vereeniging, be staande uit de Heeren Pauer, Hess en Günfeld, resp. pianist, violist en violon cellist. De Heer Hess, in de plaats getreden van den vroeger tot dit Trio behoorenden heer Zajic, is in Nederland als uitvoerend kunstenaar gunstig bekend. Omtrent het gezelschap verneemt men uit het buitenland de meest gunstige beoordee lingen. Elk der drie artisten zijn vir tuozen op hun instrument en samenspel en samenklank worden zeer geroemd. De kleine muziekzaal biedt zeer zeker gelegenheid tot intieme kennismaking met dit Trio. In de rotonde van het Museum van Kunstnijverheid zal aanstaanden Zondag eene fraaie tentoonstelling ge opend zjjn van toegepaste moderne kunst, ontwerpen en teekeningen vervaardigd door Fransche artisten. Zondag is de toegang vrij. Blijkens advertentie komt het Hollandsch Tooneelgezelschap van het Paleis voor Volksvlijt hier «aanstaanden Zondagavond in den Schouwburg eene volksvoorstelling geven van Napoleon I, Keizer en Veldheer. Gisteren namiddag had de 6 jari ge knaap E. A. het ongeluk spe lende in het water van den Burgwal j te geraken. Dit werd gelukkig opge- I merkt door A. Akersloot aldaar woon achtig, die zich dadelijk gekleed te wa ter begaf en het kind, dat reeds begon te zinken, heeft gered. Als verdacht van diefstal van timmermansgereedschap in het in aan bouw zijnde R. C. Gasthuis aan den Kamperlaan zijn door den agent-recher cheur van Halst aangehouden de jon gens H. A. S. oud 17 en H. F. V. oud 19 jaren. Eerstgenoemde heeft reeds vroeger gevangenisstraf ondergaan. Door den agent van politie 4de klasse van Garderen is gisteren namid dag op heeterdaad betrapt op diefstal van lood van een ledig staande woning aan de Raamsteeg de 12 jarige knaap M. J. aldaar woonachtig. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 21 Sept. J, J. Hendriks enE. J. M Brink man. J.J. Wagner en L. Boom. 22 Sept. E. A. Boeree en J. v. Maaswinkel. GETROUWD. 21 Sept P. M. Luijken en V. v. d. Putten. J. H. de Jager en C. Peper. 22 Sept. H. C. A Misset en C. Beugeling. A. T. v, d. Nes en C. C. van Leeuwen. Dr. A. E. P. van Son en J. S. C. B. Boom. GEBOORTEN. 14 Sept. M. C. Koning geb. Menksd. G. M. Bak geb. v. d Velde z. 15 Sept. G. duist gtb Lisman d 16 Sept M. Olij geb. Boeree z J. F. Wijkhuizen geb. Gose- wehr z. E Tuijtcl geb. Boeree z G. J. Kolkmejjer geb. Terpoorten d. H. Hendriks geb. Kok d. 17 Sept. A. Hille geb Boon tjes d. E Geijlvo st geb. Piett rse z, E v. Delden geb. Groen d. M. A. Wa-mer geb v. d Waals d A. J. Visser geb. Muller z. - A. M. v. Beijnen geb. Geer en d. J. E, S'oiu geb. Mons z.18 Sept. J.C. E. Boeree geb. Sernee d. J. M. S. Schaaps geb. Lijnkamp z. A. Wijnaadsgeb Wes- selius z. - G. Strijder geb. Braaf d. A. L. de Mon geb. Averes z AG van Or geb. Middelkoop z. K. W. C Kenzen geb. Grand d. 19 Sept. A A. Joost.en geb. Jansen z. M. P. Boerrigler geb. Hagen d. M. E. v Gelder geb Schou'eu d. M. Cornet geb. Bontenbal 2 d. 20 Sept. J. H M Vermeijs geb. Timmer z. A. Ven- nik geb. Reik d. A. C. E. Booms geb. Boblen z. 11. A. Eden geb v. Rbeenead. N. Snoeks geb. Geug|es z. C. Smits geb. v. d. Eijkbof z, 21 Sept. G. A. Jocbemsz geb. Lsmma d. E. A. v. d. Hoff geb. v. d. Eijkbof d. OVERLEDEN 14 Sept. E. van Deenen geb. v. Tiel 77 j., Heerensingel. A. E. de Veer 5 m. z„ L. Co .terstr, A C. Boogaard 5 m d.,Spaarnw. straat. 15 Sept. P. B. Pommé 3 m. z., O I. vaartje. D. N. A. v. Elk 12 d. z., Olieslager-laan. J. Hiel 3 m. d, Korte Margarethastr. J. J. Hofsté 2 m. z.. de Witatraat. 16 Sept. M. L. C. de Vries 2 j. d Ampzingstr. M. Stclk 57 i. Meester Lotteiaan. 17 Sept W. Dinkla 1Ü m. z., Nassaulaan. C. C. Valk 4, m. d., Brouwers vaart. J. C de Wildt 2 m. d.. Amsterd. vaart. 18 Sept. A T. Koeleveld lm.j, Saenredarostr. H. J. Eaassen 4 m d Voor zorgstraat. II. Visser geb. de Bruin 31 j., L Poellaan. J. Hermeling 4 in. d., Baken, gracht. JE. Korthals 9 m. z., Katnperlaan. J. Bruijns 6 m. d., UrsulastraaC W. Kui pers 12 m. z., A. L Dyaerinckstr.19 Sept. J. W. Dikkers—Griffijn 44 j., Ba'revoetstr. A. den Uijl geb. Kotten 44 j., Ko-teVla- micgitr. J. W. Meijland 8 j. z., L. Ma-- gareihastr. 20 Sept. J. v. Deenen geb. v. Staveren 58 j., Ravesteeg. JJ. Av. Leeu wen 5 m. z„ Ged. Oude Gr. MG. Wils 17 j., Gaslbnislaan. D. M Corsten 5 m. d., Brouwersvaart. 21 Sept J. C. Broek huizen 5 d. zJansweg. M. Barten 3 m. d. Voorzorgstr. 22 Sept. W. van Henge, 14 m. z., Tuinstraat. Markt yan 22 September 1898. Aardappelen. Aangev. 68 verk. 53 H.L L. pr. ƒ2.— H. pr. 2.75 p. H.L. Appelen. Aangev. 32, verk. 23 H. L. L. pr. ƒ8.— H. pr. ƒ30.— p. H.L. Peren. Aangev. 49, verk. 31. II. L. L. pr. ƒ7.— H. pr. 40.— p. H.L. Snijboonen. Aangev. 65 verk. 65 M. L. pr ƒ1.20 H. pr. 2.00. p. M. Heerenboonen. Aangev. 107 verk. 107 M. L. pr. f 0 70. H. pr. 1.50. p. M. KAASMARKT van 21 September 1898. Verkocht 47 stapels, uitmakende 6378 kazen, wegende 11961 kilogrammen. Hoogste prijs per 50 kilogrammen ƒ23. ORGELBESPELING. in de Groote- of St. Bavokcrk alhier, op Dinsdag 27 Sept. 1898, des namiddags van 1 —2 uur door den Heer W. EZERMAN, PROGRAMMA. 1. Preludium -Eroica"G. B. v. Krieken. 2 AdagioFischer. 3. Sonate No. 3Mendelssohn. a. Con moto maestoso. b. Andante tranqoiïlo. 4. AndanteS. de Lange. 5. Aria. -Mondnacht"Schumann.

Haarlemsch Advertentieblad | 1898 | | pagina 2