voorzichtigheid genoemd worden, om bij het gebruik dezer artikelen vooral op 1 vertrouwde herkomst te letten, d. w. z. dat men zeker zij vleesch te bekomen var. hier ter stede geslacht vee, waarbij het bovenbesprokene gevaar geheel is buiten gesloten. Aan het stedelijk abat toir toch is de keuring op trichine zeer nauwgezet. De veiligste brandkast bezit de koning van Anam. Hij verstopt zijn kostbaar heden in holle boomstammen, laat de openingen dan zorgvuldig dicht maken en de boomen in een vijver werpen, die krioelt van krokodillen. En deze zorgen er wel voor, dat geen dief in de nabijheid komt. Meer dan 200,000 Spanjaarden op Cuba en de Philippijnen hebben hun verlangen te kennen gegeven naar Spanje terug te keeren. Zij willen in geen geval staan onder de heerschappij der Amerikanen. Op sommige dorpen in 'tOosten van Zuid-Beveland is het gebrek aan drink water voor mensch en dier, door de langdurige droogte, zeer groot. Yan den regen der laatste dagen kwam geen water; de reservebakken zijn leeg; de putten en slooten staan droog, en men weet bijna niet meer waar het te krijgen. Uren ver loopen sommigen om eenige emmers te kunnen koopen. Te Haarlemmermeer, aan de Vijfhui zen, wordt uit de weide vermist een paard, toebehoorende aan den aannemer D. de Groot te Beverwijk. De politie doet onderzoek. HAARLEM, 4 October 189S. Op weinig bemoedigende wijze is de NederlandscheOpera gisterenavond ten onzent ontvangen. De opkomst was zoo dun, dat de aanwezigen zich tegenover den heer Van der Linden wel wat verlegen moesten gevoelen, al waren zij natuur lijk het minst aansprakelijk voor de afwezigheid van velen, die anders zelden op het appèl ontbreken. Het weer blijft te mooi. Wij moeten door regen en wind er aan herinnerd worden dat het speelseizoen is aangebroken. Met uitvoering van Wagners Tann- Muser opende het gezelschap zijn debut. Bepaald schitterend deed het dat niet, al mochten enkele onderdeelen goed ver zorgd heeten. In het algemeen werd er niet mooi, niet muzikaal, niet voornaam gezongen. De nieuwe damesleden van het gezel schap konden ons de herinnering aan de uitnemende krachten van het vorig sei zoen niet doen vergeten. Waar zijn de dames Madier en Engelen—Sewing? Waar is de heer Orelio? Ongetwijfeld zqn de betere krachten in Amsterdam gebleven en mag daarop een volgende maal de hoop gebouwd worden. Een werk van Wagner met middelmatige menschen gaat niet. Wil men evenwel de beste artisten hier hebben, dan moet de belangstelling van alle beminnaren der dramatische kunst de onderneming steunen. Laat ons daarop een volgenden keer vertrouwen. Evenals vorige jaren wordt door de Concert-directie der Algemeene Muziek handel Stumpff en Koning uit Amsterdam met de kunstenaars Messchaert en Rönt gen een tournee ondernomen. Wegens de talrijke verbintenissen van den heer Messchaert, waaronder meer ook een reeks concerten in Hon garije, worden de concerten in ons land verdeeld over de maanden October en November. Het concert hier ter stede is bepaald op 12 October in de „Vereeniging." De beide kunstenaars zijn zoo bekend, dat het ons waarlijk overbodig voorkomt hierover nog een aanbeveling te schrij ven. Waar in waarheid de grootmeesters der kunst aan het woord zijn, past het ieder muziekliefhebber eerbiedig te luis terenimmers door geen ander wordt het intieme van het lied, het eigenaardige karakter van deze kunst zoo weer gege ven als door Messchaert en Röntgen. Omtrent de Trio Vereeniging, welke hier ter stede Woensdag 5 October in de Vereeniging optreedt, komen uit Amsterdam hoogst gunstige berichten. Reeds met de eerste voorstelling hebben de Heeren Pauer, Hess en Grünfeld, zich meester gemaakt van de bewonde ring van het publiek. Zij zijn, zegt een der berichtgevers, door aanwezigen tot meesters di primo cartello geprocla meerd. Niet dikwerf zal het gebeuren, dat bjj kamermuziek uitvoeringen het publiek formee I begint te juichen, zooals daar het geval was. Beknopt driemaandelijksch over zicht van den toestand der Onderlinge Brandwaarborg-Vereeniging voor de Gemeente Haarlem. Aantal deelnemers op 1 Juli 1898.351 Vermeerderd door toetreding met..22 Aantal deelnemers op 1 Oct. 1898..373 Verzekerd kapitaal op 1 Juli 18982048.905 Vermeerderd door toetreding met82.500 Verzekerd kap. opl Oct. 1S98„2.131.405 In den Schouwburg had Zaterdag avond de eerste voorstelling plaats met den bioscoop. De zaal was goed bezet. De verrich tingen met den bioscoop komen geheel overeen met die van den kinematograaf en het loont stellig de moeite de opeen volgende fotografische moment opnamen te volgen, meestal een zeer interessant oogenblik in eene handeling voorstellende. Sommige voorstellingen werden zeer toegejuicht, zoo b v.b. de baders, waar eenige mannen zich met zwemmen en duiken bezighouden. Men ziet ze te water gaan men hoort bijna het ruischen en klotsen van de gulven, men zou meenen de handeling zelf bij te wonen. Voorgesteld worden tafereelen uit het soldatenleven, de troepen marcheeren, de officieren te paard, het schieten met kanon, den rook van het kruit, het terugslaan van het kanon na het schot, juist zoo als het plaats heeft. Aan ko mische scènes ontbrak het mede niet. Sommige voorstellingen lieten aan scherpte te wenschen over, misschien wel omdat de afstand van het toestel tot het scherm te groot was, maar de meeste tafereelen waren voldoende. Na de pauze de voorstellingen betref fende de inhuldiging. Zooals te begrij pen is was dit de clou, en met bijzonder veel belangstelling werd de voorstelling gevolgd en er werd geestdriftig gejuicht, alsof H.M. zelve tegenwoordig was. Naar ons werd medegedeeld was het Zondagavond zóó stampvol, dat er geen muis meer bij kon, laat staan een mensch. Bij gelegenheid van de Messchaert en Röntgen concerten in ons land geeft de Algem. Muziekh. Stumpff en Koning een boekje uit waar naast de twee portretten eenige beoordeelingen over de kunst van onze talentvolle landge- nooten zijn afgedrukt. We vinden er recenties uit Berlijn, Weenen, Hamburg, Petersburg, een greep uit de talrijke beoordeelingen over de reeds gegeven concerten van het kunstenaarspaar. De gezamenlijke slagersgezellen hier ter stede verzoeken ons mede te deelen, dat hunne patroons besloten hebben van November tot April des Zondags hunne winkels te sluiten. Na tuurlijk is men hiertoe geraakt met het oog op bevordering van Zondags rust, waarvan vooral in het slagersbe- roep tot heden bijna in het geheel geen sprake kon zijn. Het spreekt van zelf, dat, zal de maatregel volledig doel kunnen treffen, de medewerking van het publiek een eerste vereischte is en men bevordert het goede doel door des Zaterdags de orders vroeg op te geven, opdat die nog in den avond kunnen uitgevoerd worden. Tot zetters voor 's Rijks directe belasting alhier zijn benoemd de heeren A. F. Kremer, J. J. Cramer en H. C. Louwerse Jr. De Heer C. Hoeing, firma Schenk, Oude Gracht 11, 13, 15, vestigt bij den aanvang van het herfstseizoen, opnieuw de aandacht op zijne, naar alle eischen des tijds ingerichte Stoomververij en Chemische Wasscherij. Als herinnering aan de Inhuldigings feesten heeft de Heer Hoeing voor zijn clientèle doen vervaardigen een bloc notes met briefkaarten, waarvan hij hoopt, door zijne clientèle gebruik ge maakt zal worden, en aanleiding moge geven tot het aan hem toevertrouwen van vele orders, tot zijn vak behoorende. Het bloc ziet er met zijn nationaal - oranjerand aardig uit. De dames, die van de er op voorko mende briefkaarten gebruik maken, kun nen een nieuw bloc ontbieden, dat dan weer gratis wordt verstrekt. Gaarne vestigen wij de aandacht van onze lezers op de in dit blad voor komende annonce van de firma Haver- schmidt Klaje. Waar sprake is van vooruitgang, juichen wij gaarne elke nieuwe onderneming van harte toe. En geen branche van industrie wellicht, welke in den laatsten tijd grootere schre den voorwaarts heeft gemaakt dan die van de ververij en chem. wasscherij. De fabriek van bovengenoemde firma is geheel naar den eisch des tijds in gericht. Daar de heer Klaje tot dezen tijd werkzaam was als meester-verver en chef der grootste inrichtingen te Berlijn en Frankfort a/d M. en ook hier zich persoonlijk gaat belasten met de behandeling der goederen, mag men aannemen dat het technische gedeelte van deze nieuwe inrichting in goede handen is. De eerste firmante, Mej. F. Haver- schmidt was geruimen tijd in het Buitenland werkzaam. In de afgeloopen maand is het stedelijk museum van schilderijen en oudheden op het Raadhuis bezocht door 983 personen tegen betaling en door 356 personen zonder betaling. „Weldadigheid naar Vermogen". Af deelingW ERR VMRSCHA1FING" Vail 1 Nov. tot 4 October hebben zich de vol gende personen aangemeld: 1 voor letterzetter. 1 voor noodhulp. 1 voor plaatdrukker. 1 voor baker. 1 voor metselaar. 1 voor behanger. 1 voor verstelwerk van tapijten. 1 voor nacht waakster 3 voor oppasser. I voor smid. 1 voor bankwerker. 1 voor kleedermaker. 3 voor strijkster. 1 voor stopster. 1 voor mangelwerk 1 voor co8tuumnaaiater 2 voor kookster. 2 voor breister. 2 voor portier. 49 voor werkvrouw. 6 voor waschvrouw. 10 voor naaister. 13 voor loswerkman. 2 voor pakhuisknecht. 1 voor huisknecht. 1 voor schoenmaker. 1 voor stoelenmatter. 2 voor schrijfwerk. 4 voor grondwerker. 1 voor sigarenmaker. 21 voor loopwerk. 2 voor schilder. 1 voor koperslager. 1 voor blikslager. Bij de aanmelding moet een getuigschrift vat goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 4 October zijn de volgende per sonen geplaatst: 2 voor waschvrouw. 1 voor los werkman. 2 voor loopwerk. 1 voor strijkster. 44 voor werkvrouw. 1 voor huishoudster. 5 voor naaister. 1 voor stopster. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Boelen, Stadhuis, of Stationsplein. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 8-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Boelen, Kamer No 2. Postkantoor Haarlem. OPGAVE van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaarten, bestemd voor onbekende personen, gedurende de eerste helft der maand Sept. 1898, welke stukken thans door de Afzenders kunnen worden teruggevraaqd. Brieven. Mevr. Cordewiener, II. Theunesens Landre, M. Vleeshouwer, Mej. Appelman, Wed. J. Bemkes, Mevr. Veldkamp, Mej. R. v. Meulen, Mevr. Cordewiener, Mevr. Cordewiener, Wed J. B. Schnlings, N. Benkes, allen Amsterdam; Mevr. Couturier, ArnhemWed. J. Bakker, BaarnN. J. Hendriks, Mej. R. Lnyk, Keller, J. J. Hu- mont, allen 's Gravenhage; Mej. N. v. d. Mand, G. Niesuen, Clausing, D. Schouten, Mej. L. Wel- sing, allen Haarlem; P. den Ilartog, M. Linden Co, beiden Rotterdam; Wed. L. van 't Hof? M. Admiraal? Brie fka ar te n. Mevr. Cordewiener, K. Telman, Mej. Visser, P. de Boer, v. d. Lijke, allen Amsterdam; Ch. Gusdorf, Belft; H. Rooyer», 's GravenhageB. Janzeo, Rotterdam; de Mare? Buitenland. J. A. van den Berg, Batavia; E. Mulder, Barcelona; Mej. P. Masdy, London; The India Rubber and Guthaperca and Electrical Trade Journal? VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem, op Woensdag 5 October 1898, des namiddags te 1 ure. De volgende stukken en punten lullen aan de orde worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken Proces-verbaal kasopneming. 2. Voorstel B. en W.W. opheffing stand pijpen duinwaterleiding. 3. Id. id. wegruiming pomp Kleine Houtstraat. 4. Id. id. plan bouw brug door de Eerste Nederl. Electrische Trammaat schappij. 5. Id. id ontslaan huur walgrond aan het Spaarne firma H. Lans en Zoon. 6. Id. id. benaming van straten. 7. Id. id. heffing straatbelasting. 8. Voorstel rapporteur commissie van financiën in zake vaststelling besluit voorloopig goedkeur, schutterij 1899. 9. Rapport commissie van financiën begrooting voormalige corporatiën van neeringen, ambachten en bedrij ven, dienst 1899. 10- Voordracht B. en W.W. benoeming onderwijzer opleidingsschool voor jon gens. 11. Verslag opzichter gasverlichting over Augustus j 1. 12. Motie Jhr. Mr. A. J. Rethaari Macaré waarover de stemmen gestaakt heb ben. en zoo noodig, voortzetting be handeling rapport commissie vari financiën en verslagen afdeelingen vaststelling verordening heffing plaat selijke directe belasting naar het inkomen. 13. Zitting met gesloten deuren. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die da gelijks (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 11 tot 1 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn: Een ceintuur. Een paardenbrood. Een armband. Een zwarte kriel- haan. Een waschdoek zeiltje. Een muiltje met koralen. Een geschiedenis boek. Een jonge St. Bernardshond. -Een Fox Terrier. Een zweep. Een R. C. Kerkboek. Een parapluie. Een zilveren dames cylinder horloge. Een gouden medaillon. Een bril. Een Keeshond belasting penning Amsterdam No. 3163. Een nikkelen dames remontoir horloge. Een zakje met geld. Een rol mangelgoed. Een bruin lederen kinderschoentje. Een lampje uit een rijtuiglantaarn, een blauwe strooien hoed. Een paternoster. Gedeponeerd eenige sleutels. In de opgehaalde vuilnisstoffen gevon den en terug te bekomen bij den Hoofd opzichter der Gemeentereiniging: Een zilveren theelepeltje en drie kaarten inktlappen. Markt van 3 October 1898. Boter. Aangev. 69 verk. 69, K. G. L. pr. ƒ1,10 H. pr. 1.20 p. K. G. Biggen. Aangev. 37, verk. 37 stuks. L. pr. f 7,H. pr. 8,50 p. stuk. Schrammen. Aangev. 58 verk. 58 stuks. L. pr. 10.- H pr. 14.p. stuk. Aardappelen. Aangev. 415 H.L. ver kocht 415 H.L. L. pr. 2.00H. pr. ƒ3.00p. H. L. Appelen. Aangev. 165 H. L. verkocht 119 H.L. L. pr. ƒ4. H. pr. ƒ16.p. H. L. Peren. Aangev. 225 H. L. verkocht 138 H. L. L. pr. ƒ6.50 H. pr. ƒ28.p. H.L. Snij/'oonen. Aangev. 2l M. verkocht 21 M. L. pr. 1.20 H. pr. 1.60 p. M. Beerenboonen. Aangev. 140 M. verkocht 140 M. L. pr. 1.00 H. pr. 1.50 p. M. GRAAN- ENZAADMARKT. Marktbericht van 3 October 1898. lioode tarwe 7.15 Witte tarwe 7.25 6. Bogge 490 4.75 Haver 3.675 3.40 Gerst 4.90 ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 6 Oct. 1898 des namiddags van 2- 3 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium eo FugaJ. S. Bach. 2. AndantinoVolekmar. 3. Sonate No 1J. Lemmens. a. Allegro moderato. b. Adagio. c. Marche pontificale. d. Fuga. iAndanteNiels. W. Gade. 6. Aria uit PaulusMendelssohn.

Haarlemsch Advertentieblad | 1898 | | pagina 2