HAARLEMSCH Eerste Blad. No. 81 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Twintigste Jaargang. 144 van ZATERDAG 8 October 1898. Merf. ïereen. tot bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet ep Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? K B O N I E K Nieuwsberichten. A TELEPHOONNUMMEE TELEPHON1SCBE VERBINDINO met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS ?er drie maandent —,25. franco p. post —,40. Atxonderlijke nommers 8 centen per stuk Prijs per Advertentie van 1-5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groette letters naar plaatsrnimte. VERSCHIJNT: Dinsdag? en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. Weder was de Raad Woensdag zeer voltallig. Tegen vier uur stapte de Heer Nieuwenhuyzen Kruseman nog binnen, toen waren al de leden tegenwoordig. Na opening der vergadering werden de notuien der voorgaande twee verga deringen gelezen. Van de mededeelingen noteeren wij niets. Het Proces-verbaal van de opneming der kas van den gemeente-ontvanger werd voor kennisgeving aangenomen. B. en W. stellen voor met 1 December a.s. de standpijpen voor het gratis ver strekken van duinwater op te heffen. De Heer van Styrum, hoewel geen voor stander van gemeente-exploitatie meent, dat de gemeente in deze eene ruime opvatting behoort te hebben en vindt het voorstel zeer kras, zou tegen 't voorstel zijn. De Heer de Breuk ver klaart, dat de maatregel genomen is in de eerste plaats er .op aan te dringen dat ieder goed water in huis heeft en niet om financieele redenen. In de be doeling ligt aanleg van meer drinkwa ter fonteinen. Bovendien wordt van de standpijpen misbruik gemaakt. De Heer Van Styrum blijft bij zijn gevoelen. De Heer van den Berg wil ook de stand pijpen nog behouden. De Heer Waller wil de huizen zonder goed drinkwater onbewoonbaar verklaren. De Heer Stolp vraagt waar de schipperij zich van drink water moet voorzien, de Voorzitter be antwoordt. In stemming wordt het voor stel aangeno^.w--^iet vier stemmen tegen. er- Voor./ .vordt weg te ruimen de pomp v in de Kleine Houtstraat tegenover de Gasthuispoort en zulks op verzoek van J. C. H. Marseille. De pomp bevat slecht water. In verband hiermede is een adres ingekomen van verschillende bewoners om behoud van de pomp. De Heer Beijnes meent, dat er iets voor te zeggen is om of de pomp te be houden of er een drinkfontein te maken, doch de Heer de Breuk kan niet ver zekeren, dat het daarvoor een geschikte plaats is. De Heer Klein is ook voor het behoud. De Heer Schürraann beziet de zaak uit een economisch billijk oog- pnnt en dus de pomp weg. De Heer Krol idem. Nog eens de Heer Klein vóór het behoud. Ook de Heeren Willink en Van der Steur willen de pomp doen verdwijnen. Het voorstel wordt aange nomen, tegen de Heer Klein. In de Raadsvergadering van 9 Maart 1.1. verleeende de Raad bij de behande ling van den tram-aanleg ook goedkeuring tot het aanleggen van een brug over de Leidsche Vaart. De Maatschappij wenscht deze brug aan te leggen op eene breedte van zes en een halven meter, voor den rijweg. B. en W. wenschen echter een brug van twaalf meter met het oog op de noodzakelijkheid voor het verkeer, als de gronden aan beide kanten der Leid sche Vaart bebouwd zijn. Om hiertoe te kunnen geraken stellen B. en W. voor tot de gewenschte breedte tweeduizend gulden bij te dragen, onder voorwaar de, dat bestek en teekeningen door den Raad zijn goedgekeurd en de brug een jaar nadat zij in gebruik is genomen, in goeden staat aan de gemeente worde overgedragen. Bij de behandeling van dit punt wenscht de Heer Leupen f 4000 bjjj te dragen. De brug wordt twaalf meter breed waarvan 9 meter voor rijtuig verkeer, dus een meter breeder dan de Kenne- merbrug. Nu komt de f 4000 van den Heer Leupen in behandeling. De Heer Roog maakt de opmerking dat de f 2000 ongeveer de prijs is voor de meerdere breedte. De Heer de Breuk antwoordt dat de tramheeren zelf f 2000 genoeg vinden en de Heer Leupen trekt daarop zijn amendement in. Het voorstel wordt aangenomen. De firma H. Lans en Zoon verzoekt ontslagen te worden van de huur van walgiond aan het Spaarne, welk ver zoek wordt toegestaan. Eenige nieuwe straten krijgen namen en eenige bestaande namen worden om gedoopt. De malste naam vindt men de Boterstraat, dat is een straat achter de Boterfabriek, waarom niet een andere naam De boterfabriek zal toch wel niet altijd blijven bestaan, althans niet daar, vlak over de brug. Enfin, de Heeren moeten het weten! Waar nu al die nieuwe straten zijn, heel juist te bepalen, moet het gebruik maar leeren. De voorgestelde naam Waldeckstraat wordt veranderd in Waldeck Pyrmont straat. De naam Boterstraat ergert den Heer Willink hij wenscht Margarinestraat, hetgeen nog al tot hilariteit aanleiding geeft. De margarine vindt geen genade in des raads oogen. De Heer Winkler wenscht nog in- plaats van Molenpad Koninginneweg, als zijnde eene verlenging van de be staande. B. en W. zullen dit in over weging nemen. B. en W. stellen voor te besluiten tot het invoeren eener straatbelasting; de commissie van financiën uit te noo- digen eene verordening op de helling en invordering van zulk eene belasting met bekwamen spoed te ontwerpen. Men zal zich herinneren, dat dit koopje ons bezorgd wordt door een be lasting-ambtenaar. Den Heer Macaré is teleurgesteld over het noodige der nieuwe belasting. De aanleiding is te zoeken in eene ver keerde wetsopvatting en dit niet tegen staande het feit dat het juiste cijfer door Spreker aan den Raad was medegedeeld. Is het noodig en goed reeds nu tot invoering eener nieuwe belasting te besluiten? Neen, op de begrooting moet bezuinigd. De opcenten op de person, belasting kunnen ook tijdelijk tot 100 verhoogd worden. En dan straatbelasting, zij zal druk ken op de huiseigenaars, waardoor de waarde der huizen terug gaat. In dien gebenedijden toestand van te kunnen betalen, verkeeren de huiseigenaars niet. En naar welken grondslag zal de belasting kunnen geheven worden. De raad zou een sprong in 't duister doen. Spreker stelt dus voor te besluiten, de Commissie van financiën uit te noodigen een advies uit te brengen omtrent de wenschelijkheid, de grondslagen en de opbrengst eener straatbelasting. De Heer Stolp wenscht de belasting niet en bespreekt andere plannen in den geest van den Heer Macaré. Evenzoo de Heer van Dieren Bij voetDeze wenscht de zaak van de agenda af te voeren. De Heer Waller vindt het goed tot eene straatbelasting te komen. Straatbelas ting zal het percentage der inkomsten belasting verlagen. De wet staat het toe, jaar in jaar uit zullen wij de mindere ontvangensten ontmoeten en bestrijdt in het algemeen wat de Heer Macaré wil. In Haarlem wordt in wer kelijkheid veel minder betaald aan per soneel dan elders. Maar thans moet f 73000 meer worden opgebracht, dit kan niet worden gevonden op de be grooting. De invoering van straatbelas ting vindt Spreker zeer noodig; zij zal minder drukken dan men meent. De Heer Willink meent, dat de nood nog niet zoo hoog gestegen, dat die belasting noodig is, wil liever verhooging van percentage op de inkomstenbelas ting. Eene straatbelasting in te voeren is onnoodig. De Heer de Kanter betuigt vóór die belasting te zijn, hoewel er toch wel wat tegen te zeggen is. Wenscht uit gemaakt te zien of men straatbelasting wil of niet. De Heer Krol wenscht ook niet de aanneming van het voorstel Macaré en motiveert dit. De Heer Van den Berg is tegen de nieuwe belasting en legen dezen vorm ervan, maar op de begrooting moet be zuinigd. De Heer Sneltjes maakte opmerkzaam dat de belasting niet, als sommige Hee ren noemen, is eene tijdelijke belasting, zal echter meegaan het voorstel van B. en W. De Heer de Kanter zegt, dat de straatbelasting tijdelijk kan zijn, niet dat zij het zal zijn. De Heer Lodewijks heeft nog het woord, is tegen de belasting evenals de Heer Beijnes, wil bezuinigen op de be grooting, wat er dan te kort komt moet gevonden worden in verhooging van het percentage. De Heer Macaré wil, dat de Raad worde voorgelicht vóór het besluit, want er zijn te weinig gegevens. Het bezwaar is tijdelijk, doch het meest mogelijke licht in deze is wenschelijk. De Heer de Kanter ontraadt de aan neming van voorstel Macaré, doch wenscht eerst beslissing vóór of tegen straatbelasting. De Voorzitter zet nu de geheele kwes tie uiteen en beveelt de aanneming van voorstel B. en W. met warmte aan. De Heer Marcaré bespreekt zijn voor stel en de orde van behandeling. De Heer Bijvoet wenscht het voorstel i aan te houden tot na de begrooting. Dit wordt afgestemd. Thans komt voorstel Macaré in be handeling. Het wordt aangenomen met 11 stemmen tegen. De begrooting van inkomsten en uit gaven der goederen van de voormalige corporatiën van neringen, ambachten en bedrijven sluit met een vermoedelijk batig saldo van f 1700.De Raad keurde deze begrooting goed. Op verzoek van den wethouder de Kanter werd eene vergissing hersteld in de begrooting der dienstdoende schutterij. Tot voorziening in de vacature van onderwijzer le klasse aan de opleidings school voor jongens werd benoemd de Heer Kuipers. Het verslag van den gasopzichter over Augustus wordt aangenomen. Thans kwam in bespreking de motie van den Heer Macaré omtrent het uit stellen van de behandeling van het voorstel tot wijziging der verordening op de heffing van de belasting naar het inkomen, waarvoor in de vorige verga dering de stemmen staakten. In stemming werd de motie verwor pen thans met 18 tegen 13 stemmen. De wijziging der verordening komt dus in behandeling, maar wegens het vergevorderde uur in de volgende ver gadering. Vervolgens werd de openbare verga dering gesloten en ging over in eene met gesloten deuren. Men deelt mede, dat het Fransche ministerie het alweer oneens is, thans over den datum van bijeenroeping der Kamers en over de geheime afzondering van Picquart, die door de militaire over heid uit de handen is gewrongen van den burgerlijken rechter. Menweëtdat de laatste beschuldiging tegen dezen of ficier „verraad" was. Men verwacht dat nog eenige officieren het voorbeeld zullen volgen van Esterhazy en du Paty de Clam en een buitenlandsche reis zullen ondernemen, al doen zij dit juist niet voor hun genoegen. Mevrouw Zola heeft verteld dat haar echtgenoot een boek over Dreyfus zal schrijven. Men is van meening, dat de conclucies van den procureur-generaal gunstig zullen zijn voor revisie. Dat Dreyfus reeds het Duivelseiland heeft verlaten, wordt tegengesproken hoewel niet van regeeringswege en dit heeft er velen toe gebracht om er aan te blijven gelooven. De Heer Yves Guyot, de heftige Dreyfusman, wiens ontslag als ridder van het legioen van eer spoedig aan de 'orde komt, heeft bij zijn kort bezoek aan Nederland zeker veel mannen aan getroffen, die over de zaak dachten als hij. Althans hij heeft aan den groot kanselier der orde gevraagd of mannen als van Hamel, ten Brink, Caroli, Winkler en Klein, die zeer slecht denken over de Franschen, als medeplichtig aan den misdaad tegen Dreyfus, ook van de lijst der ridders verdwijnen moeten.

Haarlemsch Advertentieblad | 1898 | | pagina 1