Te Utrecht zal 1 November a.s., in het Gebouw van Kunsten en Weten schappen) door de Nederlandsche Ver eeniging tegen de Prostitutie een samen komst gehouden worden, waar tal van genoodigden uit alle deelen des lands verwacht worden. Doel dezer bijeenkomst is een begin van uitvoering te geven aan nieuwe plannen ter voorkomingen bestrijding de prostitutie, ook in verband met de aanhangige wetsontwerpen op het onderzoek naar het vaderschap, de bescherming van minderjarigen, enz. Zooals bekend is, beweegt de Vereent- ging zich niet op de godsdienstig of politiek terrein. Allen die met hare j beginselen instemmen, zijn welkom. Bewijzen van toegang en nadere in lichtingen zijn kosteloos verkrijgbaar bij den heer G. Velthuysen Jr., Van Olden- barneveldtkade 13 te Amsterdam. Zondagavond bij aankomst van de tram te Heemstede, welke om 8.41 van Haarlem vertrekt, had een tot nog toe onbekend persoon, ongeveer 25 jaar oud, het ongeluk onder de tram te geraken. Zwaar verminkt, bleef hij op de plaats dood. Te Hilversum is in den nacht van Zater dag op Zondag naar alle waarschijnlijk heid een moord gepleegd. Een boeren knecht van J. H. Brouwer, aan den 's-Gravelandschen weg, een Soester van geboorte werd gisterenochtend dood gevonden. Hij moet den vorigen avond in een vechtpartij gewond gewor den, en tengevolge van bloedverlies bezweken zijn. Een onderzoek wordt ingesteld. HAARLEM, 1 October 1898. Woensdagavond werd op de boven zaal der sociëteit „Vereeniging eene uitvoering gegeven door d"e ^tisten van naam. De heeren Max Pauer (pia nist), Heinrich Grünfeld (cellist), beiden aan de leden der Bachvereeniging bekend, en Willy Hess (violist). De belangstelling in de uitvoering was alweer niet zoo groot, als men had mogen verwachten met het oog op de kwaliteiten dezer kunstenaars. Een pia nist als Max Pauer hoort men zelden, terwijl het spel van de heeren Grün feld en Hess mede aan hoog gestelde eischen kon voldoen. Het elanspunt der uitvoering lag on ge- twiifeld in de trio's. De eenheid van klank, de duidelijkheid der onderdeelen en de karaktervolle voordracht mochten de grootste bewondering afdwingen. Zooals men weet, gaf het programma twee trio',, Beethovens B-dur Op. 97 en Schuberts Es-dur Op. 100. De rijke inhoud van beide werken, de eindeloos wisselende kunstvormen traden bii deze hoog geniale behandeling in het schoonste licht. Met warmte werden de uitvoerenden dan ook toegejuicht. De solo's, tusschen genoemde ensembles ten beste gegeven, konden slechts de waardeering voor ieder talent verhoogen. Toch hadden wij in plaats van de solo s gaarne nog een trio gehoord, omdat inderdaad de vertolking daarvan door dit drietal eenig is. Naar wij vernemen, gaan de heeren verder het land door. Daar, waar de muzi kale kunst in zijn nobelste openbaringen wordt gewaardeerd, zullen zij ontvangen worden met onverdeelde sympathie. Allen die vóór twee jaar de eerste opvoering van „De Roos van Dekama'' hebben bijgewoond, zullen het betreurd hebben dat door de zonderlinge hande- lingen eener opera-directie geen degelijke opvoering tot stand kwam. De componist heeft daarom het plan opgevat wederom de belangrijke gedeel ten van dit werk benevens nieuwere zeer interessante werken te doen opvoe ren Daartoe zijn reeds bekende solisten geëngageerd en wordt een koor gevormd terwöl het versterkt orkest van den j heer Ch. Kriens voor het instrumentale gedeelte zorgt. Het programma zal dan als volgt worden samengesteld: Voorspe len en Marsch uit de „Roos van Dekama klavierstukken, Erklürung voor orkest en Baryton solo en Intermezzo voor groot orkest. Daarna het 2e bedrijf utt Roos van Dekama" voor soli, koor en orkest* De uitvoering zal plaats hebben op Dinsdag 8 November a.s. vanaf lieden zullen bij de verschillende boekhande laars lijsten ter teekening worden gelegd voor allen die dit goede plan willen steunen door reeds nu voor plaatsen in te teekenen. Moge dit voornemen aller sympathie vinden. Uit de rekening der Spaarbank van het Haarlemsehe Nuts Departement blijkt het volgende: Het getal deelhebbers beliep op 1 Juli 1898, 4230 aan welke verschuldigd was ƒ739550.13. Het geheele kapitaal van de Spaarbank bedroeg op 1 Juli met inbegrip van der schoolspaarbank en der reserve 816541.36. Het bestuur der Spaarbank bestaat uit de Heeren P. J. L. Huet, Mr. Th. de Haan Hugenholtz, (Voorzitter) M. O. de Kanter, A. J. Kluppel, Dr. E. v. d. Ven, H. W. Groll, J. Smits C. Jzn. (kassier), J. A. Fontein, (Boekhouder) J. J. S. van Hamel, F. M. Baron van Lijnden, K. A. L. Blok v. Laer, J. de Koek, Mr C. G. von Reeken, (Secretaris) J. R. du Rieu, J. Willems (Thesaurier) V. Loosjes, Mr. W. Th. Pahud de Mortanges J. C. van Bemmelen Jr., L. de Breuk, C. A. Joekes, Mr. H. J. D. D. Enschedé, A. Bertling, Mr. H. Ph. 't Hooft, H. C. de Vos, Dr. J. Nieuwenhuijzen Kruseman, Dr. J. B. Wijnhof, Mr. A. E. A.S. van Stralen U. J. K. Versfeit, P. H. Craandijk. De Nederl. Chr. Geh. Onth. Bond hoopt den 26en dezer te Haarlem zijn 9e Algem. Vergadering te houden. Ds. Plet van Wezep zal in een openbare samenkomst den vorigen avond in de Kerk der Broedergemeente optreden. Zijn onderwerp zal zijn: De zaak der Geheelonthouding. Tot lid van Teylers Tweede Ge nootschap is benoemd in de plaats van den Heer Th. M. Roest, overleden, de Heer Joh. W. Stephanik, Secretaris van het Nederlandsch Genootschap voor Munt- en Penningkunde, Concordia res parvae crescunt te Amsterdam. Blijkens achterstaande advertentie begint het strijkorkest van 't Haarlemsch Muziekkorps de wintercampagne op Zon dag 16 October met het eerste Matinee in de Concertzaal der Vereeniging. De genotvolle middagen der vorige jaren, de groote afwisseling van het repertoire, het aantal uitstekende solisten, die met zooveel bijval op deze uitvoeringen op traden, waarborgen den concertgever met zijn orkest de gezellige volle zalen van vroeger, te meer daar de Abonnements prijs voorzeker niemand te hoog zal voorkomen. Naar wij uit vertrouwbare bron vernemen zal Sigrid Arnoldson (de Zweedsche Nachtegaal) Zaterdag 15 Oct. a.s. een concert hier ter stede geven. De regeling geschiedt door de firma de Haan Zoon alhier. Het achtste Jaarverslag van de Vereeniging tot bevordering van het herstel van Drankzuchtigen te Amster dam noemt het jaar 1897 bevorderlijk voor den bkei der Vereeniging. De toe stand der financiën was gunstiger dan in 1896. De Vereeniging telt thans 9 afdeelin- gen en 13 corpondentschappen. De exploitatie van Hoog-Hullen kostte ruim 13000. Tot aankoop van meer grond werd op gunstiger voorwaarden eene hypo theek op de bezittingen genomen. Al het land en tuinbouwwerk werd met ambitie door patiënten verricht, welke werkzaamheden zeer gunstig op den toestand der verpleegden werkte. Na de noodige verbouwingen aan Hoog Hullen bestaat de Inrichting thans uit bestuurskamer, afzonderlijke huis en slaapvertrekken voor le, 2de en 3e kl. patiënten, apotheek, observatie kwartier waar patiënten de eerste dagen na hunne opname onder toezicht van den hoofdverpleger vertoeven afzonderlijke ziekenkamer, een welin- gericht badhuis, benevens ruimte voor 26 inplaats van voor 22 verpleegden. Het getal verpleegdagen bereikte in 1897 een cijfer van 5690. Op 1 Januari 1898 was het aantal patiënten vijftien. Gedurende 1897 waren 20 patiënten vertrokken. De resultaten der genezing zijn zeer gunstig te noemen. Het bestuur der Afdeeling Haarlem en Omstreken bestaat uit de Heeren Mr. M. G. P. del Court van Krimpen, Voorzitter. Mr. F. R. Crommelin, Mr. Charles Enschedé, Dr. L. C. Proot, A. van der Voort Az., Secretaris. Mr. A. van Stralen, Penningmeester. Het programma van het Concert op Woensdag 12 October te geven door de Heeren Messchaert en Röntgen is samengesteld als volgt: Messchaert zal voordragen3 ballades van Löwe, (w. o. de bekende Tom der Reimer) liederen van Hugo Wolf de Tranendichtjes van den Haarlemschen componist Philip Loots, en de Liedjes der Liefde van Erweers. Röntgen koos de Sonate E. min. op. 90 van Beethoven en draagt zijn Phantasiestücke voor. Drie Amsterdammers, die zich hier ter stede in arrest bevonden ver dacht van zakkenrollen gedurende de kermis, zijn Woensdag op last der justitie ontslagen bij gebrek aan bewijs, hoewel een aantal horloges op hen gevonden was. Op het Museum van Kunstnijver heid te Haarlem, wordt eene tentoon stelling voorbereid, der figurale en ornamentale versieringen van Hindoe monumenten, die door den Heer von Saher bij de terugkomst van zijne expeditie op Midden Java werden mede gebracht. Voorloopig zullen de monumenten die zich in de vlakte van Prumbanam bevinden, Tjandi Loro Djongrung, Tjandi Surve en Tjandi Sari, vertegenwoordigd zijn. De reproductiën der friesen en versieringen van den Böröboedoer als mede der verschillende beelden, die zich in het Museum van het genoot schap voor Kunsten en Wetenschappen te Batavia bevinden, zullen later afzon derlijk worden tentoongesteld. Het Verslag over 1897 van de Landbouwkolonie Nederlandsch Met- tray vangt aan met de vermelding van het zeer gewaardeerd bezoek den 10 I Augustus 1897 door onze Koninginnen aan de stichting gebracht. Met ingenomenheid wordt herdacht het vijfentwintigjarig Voorzitterschap van Dr. E. Laurillard. De verschillende suppoosten gaven alle reden tot tevre denheid. Het muziekcorps der stichting, ge vormd uit de kweekelingen is thans acht en twintig leden sterk. Twee en dertig nieuwe jongens werden aangenomen, zes en twintig vertrokken, waarvan zestien op grond van hun leeftijd, voor deze laatsten werd voor een betrekking gezorgd. Het getal kweekelingen was honderd vijf en twintig. Hun gezondheidstoe stand was gunstig. Het eindcijfer der rekening over 1897 wijst bij vergelijking van 1896 een nadeelig verschil van ruim ƒ160. Omtrent de meesten der oudkweeke- lingen kwamen gunstige berichten in. De Vereeniging telt twee en dertig afdeelingen. Het Bestuur der Afdeeling Haarlem bestaat uit den Heeren I. H. Stoel Az., Voorzitter. P. Dyserinck. Penningmeester. Mr. E. A. A. S. van Stralen, Secretaris. S. R. A. van der Meulen. I. C. Gerlings. Op het Museum van Kunstnijverheid alhier, zal de tentoonstelling van geba tikte stoffen aanstaanden Zondag nog te bezichtigen zijn. Eene tentoonstelling van de afgietsels der versieringen van de Hindoe monumenten op Midden Java die door den Heer von Saher zijn medegebracht, is in voorbereiding. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 4 Oct. G. v. d. Hoeven en M. J. JKam- meijcr. 5 Oct. J G. Drogtrop en E. C. v. d. WetgU. G. Arink en J. v. Groningen. E A v. Velsen en J. E. de Granff.N. J. Meijer en J. Jore. M F. Serné en W. ten Bosch. 6 Oct. H. J. J. Hommes en G. M. Borghaerts. A. C. Polane en E. M. Schuur man. GETROUWD. 4 Oet. H W. Braam en E M. J. Kievits. 5 Oct. A. Herman en A. Blaauw. J. J. Hendriks en E. J. M. Brinkman. J. J. Wag ner en L. Boom. 6 Oct. E. A. Boeree en J. v. Maaswinkel. GEBOORTEN. 29 Sept. T. C J. Vos geb. Daniels d. 30 Sept. D. E Mejjs geb. Martin z. C. S. M. v. Vliet geb. Boumanz. lOct. S. Bur ger geb. Bruiniers z. H. J Hos geb. v. Weel z. P Blankert geb. Veenman z E. M. J. Bouman geb. v d Hor*t d. 2 Oct. C. Knol geb. Stevens d. S. C. Keizer geb Suwerink z. S. Wassenberg geb. Daaned. E. C. W. Leuven geb. Beaufort z. H. v. Zutphen geb. Wijkhuizen d. M E. Kloos feb. Smit z. R Patchier geb Potz. v d. Steur geb. de Boer d. - 3 Oct E. v. d. Mark geb. Sent z. M. J. Wallekers geb Korstjens d. H M. ter Hask geb. Oude Wes'elink d. 4 Oct. H. C H'-el geb. Boeree z. B. Roest geb. v. Wooning z. S. Mollema geb. v. d. Leij d. E. v. Wooning geb v. Roon z. H. Raaphorst geb. Phi- lippo z. J. Voskuijl geb Vrenegoorz. H. Klerk geb. v. d. Bogaard z. - W.S.Jan sen geb. Scbreiner d. 6 Oct. A. G. Hendriks geb. Genrtsen z. M. Korremaus geb. v. Brederode z. G. Meijer geb. Kees d. 0 Oct. N. Warnaar geb. Cederhout z. R. Taekema geb. Kingma d. M. de Vries geb. Wijker d. J. C. Smink geb. v. Zome ren z. A. Winkler geb. v. Blaaderen z. OVERLEDEN 28 Sept. C Heuser geb. Diel 83 j., Jvnsstr. 29 Sept. J. J. Grasman36j.,Spavrnw.str. M. E. de Haan geb. v. Musscher 75 j., Hout markt. W. J J. K op 17 j. z., Essenstr. C. Smits 11 m. zBurgwal 30 Sept. M. C. van Zijl 42 jHagestraat. J. J. Heers mans 2 j. z., Korte Houtstr. F. J. Leeuwen kamp 86 jKl. Houtstr. 1 Oct. E. Buiter 8 j. d Oranjestr. W. J. Wijkhuizen 15 d. z Palmstraat. T. H. Heita 66 j„ Leid- schestr. str A. 2 Oct. J. L H. Petrick 44 jGasthuisstr. A. J. Walter 62 j.,Gr. Heiligl. C de Nijs 15 j., d. Leliestr. P. de Boer 66 j„ Klerksteeg C. H. P. v. Wengen l m. d.. Brouwersstr. 3 Oct. A. S. Stal 69 j M. v. Heemsk.straat. 4 Oct. C. M. Montijn 22 m d., Ruijsdaelstr. 5 Oct. G. Veltkamp 12 m. d Leliestraat. INGEZONDEN. Namens de sub-commissie voor Haar lem en Omstreken der vereeniging tot oprichting en exploitatie van Volkssana toria voor borstlijders in Nederland hebben de ondergeteekenden de eer u beleefdelijk te verzoeken aan het onder staande een plaatsje te willen inruimen. Het is hun namelijk gebleken, dat velen ten onrechte de meening zijn toegedaan, dat door de vorstelijke gave van H. M. de Koningin-Moeder verdere giften van particulieren voor de oprich ting der Sanatoria voor longlijders over bodig zouden zijn. Niets is minder juist. Immers de gift van H. M., hoe koninklijk ook, betreft slechts één Sanatorium, terwijl er, èn met het oog op het aantal lijders èn ook op de verschillende soorten van longlijden, verscheidene Sanatoria noodig zijn en het doel dus nog in lang niet is bereikt. De sub-commissie heeft dus de eer nogmaals beleefdelijk de ingezetenen uit te noodigen, voor zooverre zij nog niet hebben bijgedragen, alsnog hunne gift aan den penningmeester te willen doen toekomen. Dankbaar kan de commissie vermelden, dat onder de ingekomen gaven er twee zijn van ƒ500, vijf van ƒ100 en zes van ƒ50, daargelaten die van ƒ25, ƒ15, ƒ10 en minder. Toch blijft de verdere steun hoogst gewenscht. Blanco circulaires worden op aanvrage gaarne door den penning meester verstrekt. Onder dankzegging voor de verleende plaatsruimte, Hoogachtend, Dr. S. fyan, Voorzitter. Mr. H. J. D. D. Enschedé, Secretaris. Dr. H. L. Van Linden van den Heuvell, Penningmeester. Haarlem, 5 October 1898. VEEMARKT 5 October 1898. Aangevoerd: Prjjs: 8 Koeien 180.140. 23 N. Kalverep x> 13.— 8. 52 Schapen 21.13. 2 Paarden KAASMARKT 5 Oen,-.* 1898. Verkocht 35 stapels, uitmakende 4478 kazen, wegende 8793 kilogrammen. Hoogste prijs per 50 kilogrammen 25. ORGELBESPELING. in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Dinsdag 11 Oct. 1898, des namiddags van 1 —2 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Sonate No. 4Mendelssohn. a. Allegro con brio. b. Andante religioso. c. Allegretto. d. Finale. 2ElevationSaint-Saëna. 3. ToccateDubois. 4 Alia marcialtheinbergcr. 5. LitaneySchubert.

Haarlemsch Advertentieblad | 1898 | | pagina 2