HAARLEMSCH No. 82 144 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Twintigste Jaargang. van WOENSDAG 12 October 1898. Nieuwsberichten. TELEPHOONNUMMEK TELEPHON1SCHE TERBINDINO met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden -,25. 9 n Afwmderlijke franco p. post —,40. ners 3 centen per state Prijs per Advertentie van 1-5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, greete letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag^ en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Uit den aard der zaak hoort men dezer dagen niet veel van de zaak Drey fus, en dit zal duren tot zij rijp is voor behandeling of geheel of gedeeltelijk in den doofpot gestopt wordt. Men weet dat er een geheim dossier bestaat en een ultra geheim. Omtrent dit laatste deelt men mede, dat het fotografiën bevat van brieven van keizer Wilhelm aan den Duitschen gezant te Parijs, doch dat deze stukken, natuurlijk valsch, zoo kunstig zijn gefabriceerd dat de minister Hanotaux er 27000 francs voor betaalde. Niemand weet, behalve de ingewijden, te beoordeelen in hoever dit bericht waar is, maar het teekent den toestand; men acht den minister in staat veel geld te geven voor stukken, die hij weet valsch te zijn, en wel omdat ze moeten dienen als politiek instrument. En het eigenaardigste is, dat de betrok ken personen zwijgen, zooals een eerlijk man in zno'n geval niet zou kunnen. Waar de beruchte Du Paty de Clam is, kan men gissen, als men weet, dat de een hem te Rome plaatBt en een ander verklaart, dat hij Frankrijk niet heeft verlaten, maar op hoog bevel te Brest is. Misschien om, als de nood aan den man komt, spoedig in Engeland te zijn? Er zijn er ook die denken, dat men Brest voor hem had uitgezocht omdat aan rustiger studie in het uit broeden van een plan tot nieuwen strijd daar eer gedacht kon worden, dan in het rumoerige Parijs, waar men er bovendien zoo slag van heeft zoo bjj kleine gedeelten te gelijk, achter iemands geheimen te komen. Piquart, die, zooals men weet, nog steeds in afzondering wordt gehouden, heeft kans, dat zijn ban wordt opgeheven, althans een zeer dringende brief van zijn raadsman, zou er de regeering toe gebracht hebben, de order tot volkomen afzondering te wijzigen. Een der Fransche bladen meent te weten, dat het ministerie sedert zes jaren is beet genomen, door een handi- gen vervalscher, die het departement van oorlog in dien tijd meer dan duizend onechte stukken in handen heeft gespeeld en, toen het bedrog eindelijk stond ont dekt te worden den naam Dreyfus in de kwestie heeft geworpen, wetende dat daarop zou worden ingegaan. Nu, de vervalscher, wie het dan ook zijn moge, heeft alle eer van zijn werk. Nog een ander blad wijst er op, dat het toenmalige ministerie zeer onbekookt is te werk gegaan in het aannemen en betalen van berichten, die bij eenig on derzoek zouden gebleken zijn geen waar heid te bevatten, om van deonbesuisdheid waarmee men op Dreyfus is aangevallen nog niet eens te spreken. Met andere woorden, het plichtverzuim van vroegere ministers van oorlog moest op deze wijze door de tegenwoordigen gedekt worden. Thans, bij het grondig onderzoek der stukken, moet gebleken zijn, dat telkens nieuwe feiten aan den dag komen, be halve nog die van Henry en de alge- meene meening is, dat het hof van cassa tie de geheele kwestie van het begin af zal behandelen, zonder rekening te hou den met hetgeen geschied is. De bewuste foto's zijn thans door het i Hof van Cassatie opgevraagd, maar de generale staf weigert ze op te geven, omdat er vrees bestaat, dat indien dit geschiedde, een oorlog met Duitschland het gevolg zou kunnen zijn. De Duitsche pers toont zich hiervoor in 't geheel niet bang en vindt het overleggen der stuk ken zeer noodzakelijk. De werkstakingen te Parijs nemen eer toe dan af, thans zijn er de straat reinigers bijgekomen. De vrijheid om te arbeiden wordt door vierduizend soldaten verdedigd, maar dit getal is veel te klein, om allen bij te staan, die zich niet wenschen te schikken naar de bevelen der stakings-comités. Met eene boete van tien dollars wordt voortaan in den staat New York gestraft, ieder, die tabak of sigaretten, hetzij die van tabak of iets anders zjjn gemaakt, verkoopt of doet verkoopen, schenkt of doet schenken aan een kind of minderjarige beneden den leeftijd van achttien jaren. Er gingen geruchten dat Keizer "Wilhelm zijn reis naar Konstantinopel en Jeruzalem had opgegeven, doch deze zijn gebleken ongegrond te zijn. Wel heeft de keizer afgezien van zijn reis naar Egypte, welke plaats zou hebben in 't begin van den winter. Men meent dat dit zoo zal geschieden omdat de kei zer in persoon den Rijksdag wil openen. Maandag is de Czaar naar Denemar ken vertrokken om tegenwoordig te zijn bij de begrafenis van de koningin van Denemarken, zijne grootmoeder. Vrijdag werd hij op Bernstorf verwacht, waar hij een week denkt te blijven. Met hem worden nog meer vorstelijke personen verwacht. De begrafenis is voorloopig op 15 Oc tober bepaald. Het overschot zal in den Dom te Roskilde wordeu bijgezet. De eerste zinken kist is reeds gesloten. De tweede, eikenhouten, die daar omheen komt, en die met houtsnijwerk zal ver sierd worden, is nog niet gereed. Dadelijk na de begrafenis zullen alle gasten het Deensche Hof verlaten, be halve de Russische Keizerin-Weduwe, die voorloopig bij Koning Georg op Amalienborg blijven zal. Aan het Amerikaansch Departement van Oorlog is men druk in de weer met de uitrusting van het bezettingsleger voor Cuba. Aanstaande week gaan 50,000 manschappen van Jacksonville naar Manzanillo scheep. Eerst einde November denkt men overal garnizoenen gelegd te kunnen hebben. Porto-Rico is tot een militair depar tement verklaard, met Generaal Brooke als opperbevelhebber en Ponce als hoofd kwartier, zoo lang tot San Juan ont ruimd zal worden. In het Zwitsersch kanton Tessino is zekere Hugo Ramboni gearresteerd, verdacht van medeplichtigheid aan den op de Keizerin van Oostenrijk gepleegden moord. Het aantal der sedert den moord uit Zwitserland uitgezette anarchisten be draagt 44, waarvan 37 Italianen. Zwitserland nam Rusland's noodiging aan, tot bijwoning der ontwapenings conferentie. Aan het Russische ministerie van buitenlandsche zaken is eene commissie benoemd om den Czaar verslag uit te brengen over de ingekomen antwoorden op het ontwapeningsvoorstel. Volgens een bericht uit Sjanghai zou de afgetreden of afgezette keizer van China op het eind der vorige maand zelfmoord hebben gepleegd. Er gaat hoe langer hoe minder ver loren bij den vooruitgang der industrie in onzen practischen tijd. Te Geeste- münde is nu een maatschappij gevormd, welke zich ten doel stelt een nuttig ge bruik te maken van den afval van zee- visch, welke tot dusver als waardeloos vuil werd weggeworpen. Zjj wil uit dien afval een „vischmeel" bereiden, dat een zeer goed voedsel voor paarden, koeien en varkens moet zijn. Uit genomen proeven bleek, dat die dieren het nieuwe voer gaarne eten, zoodra zij er aan gewend zijn. Wat men van den afval niet kan ge bruiken, levert nog een goeden mest op. Er zal eerstdaags reeds met den bouw van een vischmeelfabriek worden be gonnen. De Kamerafgevaardigde Paulmier, die zijn collega Millerand, hoofdredacteur van la Lanterne tot een tweegevecht had uitgedaagd wegens het beleedigende ar tikel, waardoor Mevrouw Paulmier tot haren moordaanslag werd gebracht, heeft zich bedacht en de zaak aan het oordeel van scheidrechters onderworpen. Deze nu beslisten, dat de Heer Turot, die zich bekend had gemaakt als schrij ver van het gewraakte artikel, alleen daarvoor aansprakelijk was, en de Heer Paulmier zond daarop zqn secondanten naar den Heer Turot, die waarschijnlijk Zaterdag, met hem zou duelleeren. Uit Wehl wordt aan de Post gemeld, dat de bekende Hendrik de Jong in een naburige gemeente bij een deftige fa milie eenige weken onder den naam van Snoek Hurgronje in pension is geweest, en bij een winkelier te Wehl een kerkboek voor R. K. heeft gekocht. 't Is een lange, schrale, bleeke kerel met een zwart kneveltje en fijn gekleed. Wie zijn portret gezien heeft herkent hem gemakkelijk. Aan de dames had hij gezegd, dat hij een slaapwandelaar was, en zij dus niet moesten schrikken, als hij 's nachts door het huis liep en in een verkeerde kamer kwam1 Toen de maréchaussees den slimmen vogel wilden inrekenen, was de gauwdief gevlogen De meisjes in de buurt kijken nu geregeld eiken avond onder hun ledi kanten, om te zien, of onze Hendrik zich daar ook verborgen houdt! Medegedeeld wordt, dat een Fransche kruiser het anker heeft laten vallen bij het Duivelseiland. Of dit in verband staat met Dreyfus wordt niet vermeld. Wel gingen er geruchten, dat hij naar Cayen ne gebracht zou worden. Uit Brussel wordt bericht, dat de Belgische grenzen tegen den 15 October weder zullen opengesteld worden voor den invoer van Hollandsch melkvee. De zoogenaamde Duitsche muzikanten in ons land, de nomaden die telken jare onze omstreken bezoeken, zijn in den laatsten tijd, meer bjjzonder in de noordelijke provincies zeer afgenomen; zij konden de concurrentie met de fanfare corpsen niet volhouden. Hoewel een Duitsch korps tamelijk goedkoop werkt, verleenen de fanfares hunne medewerking bij feestelijke gelegenheden geheel gratis. Zwitserland heeft weder zes anar chisten uit gewezen. De bekende nota betreffende het ultimatum, door de mogendheden te stellen aan Turkije, was nog niet over handigd, het was te wijten aan Rusland, dat op zijn toestemming nog liet wach ten. Toch moet Rusland zich verklaard hebben voor het vertrek van alle Turk- sche soldaten die op Kreta zijn. Het ultimatum is ingediend. Rusland heeft voorgesteld, elke mogendheid vrij te laten in de keuze der middelen tot verdrijving der Turksche soldaten. De mogendheden zullen dit waarschijnlijk goedkeuren. De lijken der kolendelvers te Reck linghausen, zijn hoewel met veel moeite, boven gebracht. Bij de begrafenis bedreef heel Recklinghausen rouw. Er waren zeventien lijkkoetsen, elk gevolgd door de familieleden, achter een der koetsen liepen acht kinderen, waarvan het oud ste pas veertien jaar oud was. Een der slachtoffers was pas drie weken gehuwd. Aan zijne jonge weduwe, die mede in den stoet was, werd door een dief onder weg nog een beurs met veertig mark ontrold. De werkstaking der aard- en straat werkers duurt nog voort en is gevolgd door eene van de werklieden op het Porijs- sche tentoonstellingsterrein. Men meent dat de grondoorzaak ligt in het systeem der stad Parijs waarbij steeds een werk gegund wordt aan den laagsten inschrij ver; deze zou dan zijn eventueel tekort verhalen op den arbeider, wat onder aller hande vormen kan geschieden, hoewel er een loonlijst bestaat. De stakers hebben zich kalm gehou- den tot Woensdag; toen hebben de eer ste wanordelijkheden plaats gehad. Nu wordt door één groep van werklieden herziening der loonlijst geeischt. Londen lijdt nog steeds aan water gebrek, er wordt zeer naar regen ver langd. Een raadslid stelde voor de watermaatschappijen concurrentie aan te doen en het water uit Wales te betrek ken in plaats van de waterlevering door overneming der maatchappijen in eene hand te brengen, zooals eerst het plan Te Scherpenzeel in Friesland, brandde op een stormachligen Januari-avond in 1884 een huisje af, dat bewoond werd door twee oude vrouwtjes. Zij grepen eenige voorwerpen van waarde en zochten een toevlucht bij de buren, doch in hare zenuwachtige gejaagdheid verloor een der oudjes onderweg haar gouden oorijzer. De volgende dagen werd daarnaar gezocht in het veld en werden enkele slooten afgevischt; maar het verlorene werd niet gevonden. Thans, ruim veertien jaren later, vond de veehouder J. Dijkstra, terwijl hij de sloot om zijn land opbaggerde, het lang vermiste voorwerp en een paar v

Haarlemsch Advertentieblad | 1898 | | pagina 1