HAARLEMSCH Eerste Blad. No. 84 Twintigste Jaargang. 144 van WOENSDAG 19 October 1898. N ieu wsberichten. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. TELEPHOONNUHMEK TELEPHON18CHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden—,25. 9 franco p. post ,40. &fnnderlljke nommers 3 centen per stuk Prijs per Advertentie vu 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, greete letters naar plaatsrnlmte. VERSCHIJNT: Dinsdag? en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG de* middagi ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Is Dreyfus op het Duivelseiland of is hij 't niet, vraagt de Petit Bleu naar aanleiding van een bericht dat zij uil Brest ontvangt. Deze correspondent schrijft: „Het gerucht als zou Dreyfus sedert lang niet meer op het Duivels eiland zijn, wint meer en meer veld. Ik kan U melden hoe't eigenlek in de wereld is gekomen. Den 5den September 1895 bezocht een kapitein van de genie, die met Dreyfus dezelfde rangen had doorloopen, Lorient om het tuighuis te inspecteeren. Hij werd daarbij rondge leid door een matroos 1ste klas, die juist aan boord van een jacht uit Ca yenne was teruggekeerd. Deze deelde den kapitein mee, dat hij Dreyfus in Cayenne had gezien en dat deze bewaakt werd door twaalf gedeporteerden, die last hadden om de overheid van alles wat de veroordeelde deed op de hoogte te stellen. De matroos voegde er nog bij, dat pastoor Amsol, die in 1882 tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld werd wegens het vergiftigen van twee oude dames, een van de bewakers was. Voorts vertelde hij dat Dreyfus zeer terneergeslagen er uitzag en dat hij den indruk maakte niet lang aan het kli maat weerstand te zullen bieden." Dit verhaal werd gedaan in bijzijn van nog twee getuigen. Medegedeeld wordt, dat de raad van het spoor weg werkers-syndicaat te Parijs besloten heeft tot algemeene werksta king. Ten gevolge hiervan zijn de sta tions aldaar en in vele andere steden met soldaten bezet en worden er maat regelen genomen om den dienst te be schermen. Behalve de werkstaking te Parijs gaan geruchten van een staatsgreep, voorloo- pig niet gericht tegen de republiek of den president, maar tegen het ministerie. Het moet waar zijn dat een generaal telegrammen heeft verzonden en ontvan gen, die hiermee in verband staan. De uitvoering van het plan was bepaald op Zaterdag 15 October. De regeering moet volkomen op de hoogte van de zaken zijn, doch houdt de kwestie geheim. Als bovenstaande geruchten waar zijn, dan kan het niet anders verklaard wor den, dan dat eenige hoofdofficieren, prikkelbaar over den geweldigen strijd en de beleedigingen waaraan zij bloot staan, een staatsgreep het laatste red middel achten. Zaterdag kwamen berichten, waaruit zou kunnen opgemaakt worden, dat de geruchten zeer overdreven waren. Toegestemd wordt, dat sommige hoofd officieren zich in hunne brieven uit drukkingen hadden veroorloofd waaruit hunne gevoeligheid bleek, maar van een complot scheen geen sprake te zijn. Omtrent het complot zelf fantaseerde men al dus: Generaal Zurlinden zou gebruik maken van de werkstakingen om te Parijs „de orde te herstellen" en daarvan zou dan meteen gebruik gemaakt worden om het tegenwoordige ministerie te vervangen. Moeielijk is aan te nemen, dat de geheele historie zou verzonnen zijn, te meer, daar er sprake is van het stellen van eene kabinets kwestie. De Zaterdag is te Parijs voorbij gegaan, zonder dat er iets van belang voorviel in betrekking tot het boven bedoelde en waarbij het al of niet bestaan van een complot niet is uitgemaakt, hoewel er toch iets schijnt te bestaan dat buiten den gewonen loop der dingen staat. Er worden genoemd generaal de Pellieux en in de eerste plaats generaal Zurlinden. Omtrent het gewemschle van het al of niet tegenspreken der geruchten zou in het kabinet verschil van gevoelen bestaan, dat tot eene botsing kon leiden, die alweer de behandeling der Dreyfus- zaak zou kunnen op de langere baan schuiven. Van de algemeene werkstaking der spoorwegwerkers is tot heden niets ge komen, waarschijnlijk omdat het besluit er toe met slechts één stem meerder heid is genomen, en misschien kan ook het krachtig en snel optreden der re geering wel hiervan de nevenoorzaak zijn. Over de wijze waarop de mannen van den coup d'état hun regeeringswerk zouden aanvangen fantaseeren een paar kranten o.a. het volgende. Men zou te Parijs een bloedbad aanrichten, vijftien Dreyfusmannen zouden de slachtoffers zijn, antisemieten en leden van een paar vereenigingen de uitvoerders. Het zou natuurlijk te doen geweest zijn om het eerste schot, dit zou gegeven worden door quasi-werkstakers, die onder on- vaderlandsche en anti-legeriaansche uit roepen zich op een paar punten zouden vertoonen. Natuurlijk zijn al die geruch ten praatjes, het eene al gekker dan het andere. Welke officier zou zich tot zulk een laagheid leenen of welke groep van werklieden zeu op deze wijze de rust en de veiligheid in gevaar willen brengen 1 Intusschen gaan de revisie-bladen voort met hunne onthullingen en hunne gevolgtrekkingen, waarvan de waarde al heel slecht op een afstand kan be oordeeld worden. Het een en ander samenvattend komt men tot de conclu sie, dat waarschijnlijk zoowel Dreyfus als Piquart onvoorzichtig iets hebben bedreven dat disciplinair behoorde ge straft te worden, maar dat er een complot bestaat machtig genoeg om van die misschien minschuldige feiten een handig gebruik te maken, om veel zwaardere vergrijpen te dekken of de schuld er van op anderen te schuiven, en dat men, eenmaal op dien weg, niet terug kon en daardoor kwam tot leugen, tot vervalsching, tot meineed. Onlangs is tej Norwich zekere heer Col man overleden. Bij testamentaire beschikking is door hem bepaald, dat uit zijne nalatenschap gedurende twintig jaren vier en twintig duizend gulden zal besteed worden om personen, die aan zijne zaak verbonden zijn of verbonden geweest zijn, of hun ne weduwen of kinderen te ondersteu nen als zij dit noodig hebben. De gemeenteraad voor Bern heeft het voorstel gedaan om de tramlijnen bin nen die stad voor de gemeente over te nemen, in eene vergadering van aan deelhouders is echter besloten op dat voorstel niet in te gaan. De teraardbestelling van koningin Louise van Denemarken had plaats Vrijdag avond en was zeer eenvoudig. Slechts de koning, de Czar en ver dere familieleden zullen het stoffelijk overschot naar het koninklijk graf te Roskilde begeleiden. De langste soldaat van het Duitsche leger, Ehmke, te Kiel geboren, die met I October zijn reserve-dienst had vol bracht, heeft van den keizer bericht ontvangen, dat hij de reis naar Palestina in 't gevolg van den keizer zal mede maken. Ehmke is daarom dadelijk naar Venetië vertrokken. Hij stond bij de lijf compagnie van het le garde-regiment te voet en is 2.08 lang en weegt 236 pond. Volgens een bericht uit Parijs moeten de Araerikaansche leden der vredescom- missie beslist de annexatie der Philip- pijnen eischen. De Amerikanen eischen van Spanje bovendien zekerheid van de Cubaansche schuld, hetgeen de Spanjaar den weigeren. Spanje verlangt teruggave van de kanonnen, wapenen, amunitie enz. welke op Cuba en Portorico zijn achter gelaten. En nu dacht men nogal, dat het in den aanvang van den oorlog verspreide be richt, als zoude het Amerika niet te doen zjjn om meer grondgebied, waar heid was. Het is thans 50 jaar geleden, dat een souverein Duitsch vorst, Hendrik de 72ste, vorst van Reuss-Lobenstein-Ebers- dorf, mede regent van Gera, aftrad ten gevolge van een in zijn rijk uitgebroken revolutieje. Hij is dezelfde vorst, die in 1826 zijn gansche strijdmacht liet opruk ken tegen de bij het dorp Harra samen geschoolde boeren, die hun huizen niet bij de Maagdenburger brandwaarborg maatschappij wilden verzekeren, zooals hun heer en vorst hun bevolen had. Bij dit gevecht vielen 17 dooden en veel gewonden. In Maart 1848 begonnen een hand vol studenten een revolutie. Hendrik de 72ste meende door proclamaties den storm te kunnen bezweren, doch moest van Ebersdorf naar Gera vluchten en ook van daar werd hij verdreven. Hij nam nu zijn intrek op het landgoed „Guteborn" in de Lausitz en vaardig de daar zijn »laatste woord aan zijn volk" uit. Spoedig volgde een procla matie, waarin hij zijn aftreden bekend maakte en die aldus begon: „Aan mijn talrijke buitenlandsche vrienden en ken nissen maak ik bij deze bekend, dat ik de regeering heb neergelegd." De Courrier du Soir deelt mede, dat tusschen de militaire en burgerlijke justitie onderhandelingen gevoerd wor den over de beëindiging der opsluiting in voorarrest van kolonel Picquart, ten gevolge van de protesten van mr. Labori. Ook generaal Zurlinden zou geneigd zijn de rechtskundige stelling aan te nemen, dat de burgeljjke wetten de militaire wetten moeten voorgaan. Volgens een bericht uit Parijs heb ben in de Vrijdag gehouden zitting der vredescommissie de Amerikanen de volgende eischen gesteldManila en het gansche gebied van het eiland Luzon behoort aan de Vereenigde Staten; Spanje ziet af van de souvereiniteits- rechten over het andere gebied der Philippijneneen scheidsgericht zal beslissen over de wijze van overnemen en de verdelging der Philippijnsche schuld. Woensdag ochtend heeft de gerech telijke verkocping in Zola's woning te Parijs een aanvang genomen. Voor het eerste voorwerp dat onder den hamer kwam, een eikenhouten tafel, werd na eenig opbieden twee en dertig duizend francs geboden en daarmede was de verkooping afgeloopen. De heropening van de Fransche ka mer zal plaats hebben op 25 October. Men verwacht met het oog op den toe stand, zeer rumoerige zittingsdagen. Men verwacht ook eenige interpellaties, die uit den aard aanleiding tot beroering geven. Een spoorwegdiefstal met tragischen afloop wordt uit België bericht. Een da me zat alleen in een coupé van den zoogenaamden slndischen mailtrein", met een tasch bij zich, waarin veel geld en kostbaarheden waren. Te Hever, bjj Mechelen, stapte daar een keurig gekleed heer in, en nauwelijks was de trein in beweging of hij gaf de dame een slag, waardoor zij bewusteloos achterover viel. Toen zij weer tot zichzelve kwam, was de heer met haar reistasch verdwe nen. Zij gaf een alarmsein. De trein stond stil. Men ging terstond aan het onderzoeken en weldra vond men den dief dood op den weg met het valies naast zich. Hij had zich bij het sprin gen uit den trein het hoofd tegen een paal verpletterd. De Duitsche Keizer wenscht arbeiders, die tot staken aanzetten, tot gevange nisstraf le veroordeelen. Zal hij echter ook tegen patroons ageeren, die zich ver binden tot een uniform tarief en de patroons, welke daaraan niet mede doen, boycotten? In de »Algemeiner Anzeiger für Druckereien" vinden wij een schrij ven van het hoofdbestuur van de Duitsche boekdrukkerstarief-commissie, waarin de drukkers, die nog niet tot de aanneming van het vastgestelde tarief hebben besloten, bedreigd worden, dat de Arbeidsbeurs van de vereenigde Duit sche boekdrukkers zich niet te hunner beschikking zal stellen, als bemiddellaar bij de aanneming van werklieden en daarentegen alle werklieden, die een drukkerij verlaten, wijl het tarief er niet ingevoerd is, in de eerste plaats aan een betrekking zullen helpen. Een der Haagsche bladen bevat de volgende vermakelijke advertentie: Dooreen Indische familie (klein gezin) wordt terstond gevraagd: een moderne, elegante dienstbode van fatsoenlijke familie, liefst een Haagsche. Loon f 200 's jaars; kan op veel verval rekenen. Vroeg opstaan geen vereischte (uitslapen geoorloofd). Piano en salon ter beschikking van familieleden en vrijer. Het kistje siga ren van den huisheer staat steeds op de schrijftafel. Het snel verminderen van portwijn en madera zal geen erger nis wekken. Op het wegraken van klei nigheden zal niet worden gelet, evenmin op breken van servies. Uitgaansdagen geheel naar ver kiezing, vrije beschikking over den huissleutel. Br. fr., lett. K.R.U.I.S., aan het bureau van dit blad. Bij de militaire overheid moet het plan bestaan, om nabij 's Hertogenbosch een militair uitspanningsoord te stichten.

Haarlemsch Advertentieblad | 1898 | | pagina 1