HAARLEM, 18 October 1898. In de benedenzaal van het Bron gebouw hield de Kiesvereeniging Voor uitgang Maandagavond eene openbare vergadering, waarin als spreker optrad de Heer Jhr. Mr. A. J. Rethaan Macarè met het onderwerp Haarlems Financiën. De Voorzitter der Vereeniging de Heer Lieftinck, leidde den Spreker met een kort woord in. De Heer Macaré verkreeg daarna het woord en schetste het doel der bij-een komst: Een Blik op het financieel beheer onzer gemeente en hoe de tegenwoordige bezwaren overwonnen moeten worden. Zich bij voorbaat verontschuldigende over de dorheid der stof, gaf hij een kort overzicht van de uitgaven en in komsten als volgt. Eene gemeentebegrooting verschilt hierin van andere, dat de uitgaven het eerst in aanmerking komen en daarna hoe die uitgaven te dekken zijn. Spreker brengt lof aan ons gemeentelijk beheer, omdat met weinig middelen veel gedaan wordt. Wat de begrooting der uitgaven betreft, deze omvat 12 hoofdstukken, welke Spreker achtereenvolgens behan delde en vergeleek met die van 1867. De uitgaven voor Gemeente-admini stratie beliepen in 1867 27000, in 1897 ƒ48000, maar de bevolking der gemeente is ook in dien tijd verdub beld. Wij betalen per hoofd in die post 0.79%. In geen der steden, Groningen Arnhem en Leiden, die wat zielental aangaat, met Haarlem kunnen gelijk gesteld worden, is dit cijfer zoo laag. Dit hoofdstuk is dan ook niet voor ver mindering vatbaar, evenmin als dat der onkosten op het innen van belastingen, dat in 1897 0.61% per hoofd eischte. Onderhoudskosten eischten in 1867 per hoofd 2.37, in 1897 ƒ1.54. De openbare veiligheid, 18000 in 1867, kostte in 1897 64000 of 1 06% per hoofd, in Groningen 1.08, in Arn hem ƒ1.24, in Leiden ƒ1.04. Bij de begrooting van 1899 worden 8 agenten meer gevraagd. Het zou kunnen zijn, zegt Spreker, dat de staf der Politie te groot is. Onze uitstekende Brandweer kostte 15 ets per hoofd in 1867, in 't vorige jaar 10 ets. Overal elders is die duur der, evenzoo de verlichting in 1867 54 ets en 42 ets in 1897. De schutterij eischtte 1 cent, de gezondheidspolitie 3Vs cent per hoofd. De Gemeentereinigingdienst, in 1867 ƒ1500 aan pacht opbrengende, heeftin '97 een nadeelig verschil opgeleverd van 45000 of 75 ets per hoofd. Deze tak van dienst in eigen exploitatie is tegengevallen, doch allerhande omstan digheden werkten in deze mede. De zaak wordt uitstekend gedreven. Onderwijs is mede buitengewoon ge stegen; in 1867 kostte dit ƒ1.22, thans 3.04 per hoofd en om de concurrentie in deze met andere gemeenten te kunnen volhouden, zal die post nog moeten verhoogd. Te Leiden echter was de eisch 3.22, te Groningen 4. Armen, zieken en krankzinnigen kost ten in 1897 niet minder dan 40000 en nog schijnt de grens niet bereikt. Spreker laat in het midden of hierop kan bezuinigd worden. Dan moeten nog verschillende zaken en onvoorziene uitgaven, met 15 ets per hoofd berekend. De gemeenteschuld beliep 2.590.000 in 1897, ongerekend de leening voor de waterleiding. Aflossing en rente eischen 2.38 per hoofd. De gezamelijke uitgaven, 792.000, maken per hoofd een niet te ontkomen cijfer van 12.88. Hoe worden, vraagt spreker, deze uit gaven gedekt? Na aftrek der Rijks bijdrage moet ten slotte 8.27 aan belastingen per hoofd worden opgebracht. De 40 opcenten op de grondbelasting en die op de personele belasting brengen op 222.000. Wij meenden voor '97 Van het Rijk te ontvangen ƒ132.000, en ontvangen ƒ102.000. Spreker zette hier uiteen, welke nadeelen der vorige wet door de tegenwoordige te overwinnen wa ren, maar zij heeft een gat in onze gemeen- tefinanciën geslagen van 50.000, in verband met de verandering in het be gin van het dienstjaar, wij hadden na melijk de vier maanden vooruit gegrepen. Dit moest men nu verhelpen. Om het niet te zwaar te doen drukken verdeelde men de 50.000 over 10 jaren. 1898 ging voor Haarlem hoopvol in, doch inmiddels was de vergissing voorge komen,ontstaan, zooals Spreker aantoont, door de samengestelde berekeningen waartoe de Wet aanleiding geeft en waardoor geen rekening was gehouden met den aftrek van eene categorie van woningen, die niet in depersoneele be lasting vallen. Het slot is, dat wij in 1898 te weinig betaald hebben en zoodoende moeten wij voor 1899 een bedrag van ƒ73000 meer betalen. Na de pauze behandelde Spreker de vraag, welk geneesmiddel voor de kwaal bestond. Natuurlijk is het slotBetalen, doch hoe zal de last verdeeld worden zóó, dat zij het minst drukt en het billqkst is. De wet heeft onder de nieuwe mid delen genoemd algemeene en speciale straatbelasting ter vergoeding van kosten der gemeente en dit middel is thans door ons D. B. aangegrepen. Het voorstel tot invoering ervan is bij de Commissie in behandeling ten einde den Raad in te lichten. Te Amsterdam wordt die belasting geheven naar de kadastrale huurwaarde. Gevelbreedte mag geen grondslag zijn als onbillijk en geen rekening houdende met de draagkracht. De belasting heeft het voordeel dat zij eigenaars treft, die de huizen niet zelf bewonen en instel lingen die anders niet getroffen worden, doch, en dit is een groot nadeel; de waarde der perceelen gaat er door achter uit, want zij werkt als eene grondbe lasting en de waarde der Haarlemsche perceelen is toch al achteruitgaande, zooals blijkt uit verlaging der huur prijzen. En dan rust op negen van de tien huizen hypothecair verband. Straatbelasting is dus niet aan te raden, belasting op openbare vermake lijkheden zou mede den put niet dempen. Opcenten op 't personeel moeten verhoogd met 20%, dit wordt dan volgens Spreker ƒ32000, doch ook de zesde grondslag, rijwielen, geeft eenige verhooging, de waterleiding zou ook nog wat kunnen helpen en het dempen van het gat voor ƒ50000 zou men een paar jaar kunnen staken. Spreker gaat thans over tot de ver andering der gemeentelijke belasting naar het inkomen. Wetsverandering is in uitzicht, maar hoewel eerst in 1901 noodig, gaat nu reeds de Raad tot de behandeling over. De wet stelt voor elk gelijken aftrek, óf wordt rekening gehouden met de sterkte van 't gezin. Nu is 't niet billijk, dat die rekening nu ook nog hier behouden wordt. Dertien miljoen wordt belastbaar, 8 miljoen laat men door de degressie val len dan zal de druk zwaarder worden. Na aftrek van voor ieder gelijke som hebben wij 10 millioen belastbaar in komen. Houdt men rekening met de sterkte ven 't gezin dan is 8 millioen belastbaar. Gelijke aftrek is dus wenschelijk. Niettegenstaande de Raad verplicht is voor den duur van twee jaren hooger te belasten zijn er, zegt Spreker, nieuwe bronnen van inkomsten, waarvan de opening berust op energieke hoofden en flinke handen en behoeft men voor- loopig niet te wanhopen. De klaarheid en beknoptheid van 's Sprekers rede lokte een welverdiend applaus. "Van de gelegenheid tot debat maakte de Heer Waller gebruik om den Spre ker te wijzen op enkele leemten in diens betoog, als zijnde er te dekken ƒ120.000. Wil men dat doen met 10000 per jaar dan zou 12 jaar noodig zijn. Dat 20% verhooging op 't personeel geen ƒ32000 opbrengt, toonde de Heer Waller aan. Tegen de straatbelasting gaan stemmen op. De Heer Waller meent, ten onrechte. Vele kleine belastingen behooren inge voerd om billijk te treffen. De Heer Macaré heeft van de straatbelasting een karikatuur gemaakt, want b.v.b. van huizen van 1200 huurwaarde mag de belasting niet hooger zijn dan 18. In het algemeen, als de inkomstenbelas ting lager was zou de gemeente be woners van buiten trekken voor de thans onbewoonde huizen, ook omdat de huur prijzen zijn gedaald. Honderd huizen meer bewoond geeft 40000 voordeel aan de gemeente. Straatbelasting dus. De Heer Schürmann maakte nog de opmerking, dat kleine belastingen, als die op vermakelijkheden niet te versmaden zijn, maar er dient bezuinigd. De Heer Spoor vraagt hoeveel inwo ners te Haarlem geen belasting betalen. Men zegt dat de percentage van hen grooter is dan elders, gelooft dat de huiseigenaren den last brengen op de huurders en dit nu reeds op de kleine perceelen. De Heer v.d. Mersch meent, dat de Heer Macaré geïdealiseerd heeft met het cjjfer voor noodzakelijk levenson derhoud, het behoort te zijn 450. dan moet het bedrag 9585000 worden, en de percentage alzoo bepaald worden 3.68. Welk cjjfer stelt de Heer Macaré dus als noodig en billijk. De Heer Macaré, den Heer Spoor be antwoordende, zegt dat ongeveer 45000 personen kunnen geschat worden in de belasting te deelen. Eigenaren zullen de straatbel, niet op de huurders verhalen omdat de huur prijzen dalen; dit hangt geheel af van vraag of aanbod. Den Heer Waller antwoordende brengt Spreker in herinnering de be lastingen van personen die hier wonen en in A. hun zaken hebben. Het verschil van 20 zal zoo groot niet zijn, als de Heer Waller meent. Het cijfer noodzakelijk onderhoud kan wel wat hooger gesteld. Tegen belasting op vermakelijkheden is Spreker niet, maar zal niet veel op brengen. Spreker komt op tegen bewering van karikatuur geleverd te hebben Een categorie te treffen is onbillijk. Straatbelasting zal hier geen nieuwe menschen heen trekken. Tegen kwart over elven sloot de Voor zitter de bijeenkomst met grooten dank aan den Heer Macaré en aan het pu bliek voor de groote opkomst. Ten slotte sprak hij den wensch uit dat de doornen in de Bloemenstad door onderlinge sa menwerking en wijs beleid zullen ver wijderd worden. Bij de soirée van mevrouw Sigrid Arnoldson, Zaterdagavond in onze con certzaal gegeven, waren weinig men schen. Ongetwijfeld moet dit worden toegeschreven aan de vele uitvoeringen in de afgeloopen week; de Messchaert -Röntgen avond, de Italiaansche Opera enz. Immers de beteekenis van de voor drachten der zangeres is er niet op verminderd; zij zingt nog even mooi en met evenveel bekoring als vroeger. Zich te stellen onder deze, hoe vluchtige genietingen dan ook, is en blijft een niet te versmaden weelde. De luide bijvalsbetuigingen bewezen dat men gansch niet ongevoelig was voor hare zangkunst, voor de zwierige roulades en geslepen trillers, welke aan hare vaar dige keel ontrolden. Sigrid Arnoldson is in haar genre eene sympathieke kunstenares, die nog lang ondanks de bedenkingen, die er mochten bestaan tegen eene kunstrichting welke de hare is zoowel in de concert zaal als in het theater lauweren zal plukken. Mevrouw Arnoldson zong eene aria uit „Le Barbier <U Seville", Elsa's Traurn uit Lohengrin, het Echolied van Eckert, La Serenata van Tosti en een Schwedi- schee Volkslied. Zooals gezegd is, haar succes was onverdeeld. De heer Gottfried Mann vulde het programma op zeer te waardeeren wij ze aan met eenige piano-solo's. Bij alle muziek, die in onze stad ge maakt wordt, schijnen de matinéesvan den heer Kriens op Zondagmiddag, toch in eene behoefte te voorzien. Na eene wandeling nog even in de Vereeniging aan te loopen of er een druiligen mid dag door te brengen, heeft dan ook zijn aantrekkelijke zijde. De heer Kriens zorgt voor goede muziek en voor afwis- selende programma's. Zondagmiddag bij de eerste der 15 uitvoeringen was het bepaald druk en gezellig. Zij die nog geen kennis hebben gemaakt met deze matinées mogen daartoe wor den opgewekt. De Afdeeling Clubs" der Haar lemsche Toynbee-Vereeniging zijn met hare werkzaamheden begonnen. Jongens van 15—18 jaar, die de bijeenkomsten wenschen bij te wonen, kunnen zich daartoe aanmelden a.s. Donderdag 20 October, van 78 uur, in Weten en Werken. De leiders stellen zich voor door lectuur en onderlinge gedachten- wisseling den deelnemers wekelijks een nuttigen en tegelijk aangenamen avond te verschaffen. Ook op de meisjesclubs, die een dergelijk doel beoogen, en waar tevens onderwijs gegeven wordt in nuttige handwerken en verstellen, zijn nog enkele plaatsen open voor jonge meisjes van 1416 jaar. Zij, die hier voor in aanmerking wenschen te komen, worden uitgenoodigd zich aan te melden Vrijdagavond tusschen 7 en 8 uur Ripperdapark 43. Het Haarlemsche strijkkwartet-Ro- bert (W. Robert le viool, J. J. F. Tak 2e viool, VV. Robert Jr alt, Th. C. de Maaré violoncel) geeft Woensdag 26 Oct. alhier de eerste der 4 aangekondigde séances. Het programma vermeldt kwartetten van Dvorak, Grieg en Haydn. Morgen treedt 't kwartet te Hoorn op, 9 November te Leeuwarden, in Ja nuari te Assen. De schouwburg, was Zondagavond flink gevuld. Het specialiteiten-gezel schap onder directie van den heer Vleugels, dat wij ook verleden jaar voor 't voetlicht zagen, gaf inderdaad veel nieuws. Van alle nummers vermelden wij inzonderheid het optreden der mi- niatuur-menschjes Louis Davids en Rika, die aardige liedjes zongen. Hedenavond gaat, zooals wij reeds mededeelden in onzen Schou wburg'aAo//e IVereld van 't Tivoli-gezelschap en Vrij dagavond van de sKoninlijke", als première in dit seizoen alhier Molière's Vrek. Wij meenen deze laatstgenoemde opvoering uit den aard der letterkundige belangrijkheid een druk bezoek te mogen voorspellen. Door den agent-rechercheur Misset is proces-verbaal opgemaakt tegen den bierhuishouder W. A. wonende Zuid Polderstraat 47, ter zake het ver koopen van sterken drank in het klein zonder de daartoe vereisehte vergunning. Door den agent van politie Kersten zijn op het Begijnhof aangehouden twee knapen C. M. J. M. oud 13 en W. S. oud 11 jaar in het bezit van een zak met steenkolen, die zij bekenden te hebben ontvreemd op het terrein van de H. IJ. Spoorweg-Maatschappij. Door den agent-rechercheur Verkerk is te Amsterdam aangehouden Govert Eijking, oud 31 jaren, slagersknecht, aldaar woonachtig, die in den avond van den 13den October j. 1. zich had schuldig gemaakt aan diefstal van een koe uit de weide van den landbouwer van Schie onder Haarlemmerliede. De koe heeft hij te Leiden verkocht. Gisteren Maandag zijn bij de winkellierster W. aan het Klein Heilig land negen koperen gewichten uit den winkel ontvreemd. L. 1. Zondagavond is uit de vesti bule bij den Heer R. wonende Oranje kade een damesparapluie ontvreemd door een man die aldaar kwam vragen naar het adres van zekeren Z. VERGADERING van den Baad der Gemeente Haarlem, op Woensdag 19 October 1898, des namiddags te 1 ure. De volgende stukken en punten tullen aan de orde worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekom. stukken. 2. Rapport commissie van financiën en verslagen afdeelingen en verdere stukken betreffende wijziging veror dening heffing plaatselijke directe belasting naar het inkomen. 3. Nader voorstel B. en W.W. ventilatie lokaal Hoogere Burgerscholen met 5- en 3-jarigen cursus. 4. Voorstel B. en W.W. vaststelling le suppletoir kohier plaatselijke di recte belasting naar het inkomen, dienst 1898. 5. Id. id. met rapport commissie van financiën, adres Hulscher aankoop grond aan de Dijkstraat. 6. Rapport commissie van financiën vaststelling begrooting huiszittende armen en stads-armen en zieken huis, dienst 1899. 7. Aanbeveling curatoren benoeming leeraar gymnasium. 8. Voordracht B. en W.W. benoeming onderwijzeres opleidingsschool voor meisjes. 9. Benoeming twee leden stembureau verkiezing 5 leden Kamer van Koop handel en Fabrieken. ORGELBESPELING in de Groote- ol St. Bavokerk alhier, op Donderdag 20 Oct. 1898 des namiddags van 2-3 uur, door den Heer W. EZËRMAN. PROGRAMMA. 1. Prflnde et FugneSaint Saëne. 2. AndanteChr. Bach. 3. SonateO. Dienel. a. Allegro moderato, h. Solemn March. 4. IntermezzoRheinherger. 5. Die Ehre GotteaBeethoven.

Haarlemsch Advertentieblad | 1898 | | pagina 2