1 Juli a.s. Hieromtrent liet de Min., die een plan tot geleidelijker maatregelen met afnemende premie onaannemelijk verklaarde, de beslissing over aan de Kamer. Na sluiting van het algemeen debat werden artt. 13 goedgekeurd. Het pas genoemde stelsel De Ras— Loeff werd na eenig debat aangenomen met 65 tegen 9 stemmen. Het wetsont werp in zijn geheel werd zonder stem ming goedgekeurd. Daarna werd behandeld het wetsontwerp tot dekking van het te kort van 14 ton op de Oorlogs begrooting en regeling van de verantwoordelijkheid bij de korpsen en kleedingmagazijnen. In een uitvoerige rede begroette de heer Tydeman de regeling als eene gelukkige aanleiding tot verbetering van de ge brekkige komptabiliteit en eene beëindi ging der gevaarlijke speciale kredieten maar dan moet de in te stellen enquête kommissie bevoegd zijn zich in loco te overtuigen van de hoegrootheid van het overschot der korpskassen. Spreker vroeg inlichting betreffende beweerde onregel matigheden bij uitbetaling van het jaarlijksch tegoed der zakboekjes van militairen. De Heer De Ras kritizeerde zeer de onwettige voorschotten en de overschrijving, z. i. wortelende in de fondsen, die reeds in 1869 moesten zijn opgeheven. De Kamer kan op de schaarsch toegelichte cijfers moeilijk ingaan, en over tal van militaire uitgaven is zij niet geraadpleegd. Noodig achtte Spre ker de administratie der korpsen te stellen onder kontróle der Rekenkamer. De Heer v. d. Zwaag sloot zich aan bij den vorigen spreker en zou tegen het ontwerp stemmen. De Min. van Fin. erkende de noodzakelijkheid van een algemeene herziening der komptabiliteit. Hij heeft reeds stappen gedaan in die richting. Hij ontkende echter, dat er malversatieën zouden hebben plaatsge had. De Min. meende, dat de regeling der finaneieele verantwoordelijkheid van de ministers niet met deze kwestie moest gemoeid worden. De benoeming van de kommissie moest dienen om het volle licht over deze zaak te doen vallen. Het cijfer van 5 miljoen zou ongetwijfeld in geld of goederen gevonden worden. Daaraan valt niet te twijfelen. De Min. van Oorlog antwoordde, dat de onregel matigheden zijn voortgekomen uit de poging om het saldo tegoed zoo hoog mogelijk te maken. De heer Mees ver klaarde dat de kommissie van voorbe reiding hoopt, dat het onderzoek der in te stellen enquête-kommissie zich zal uit breiden tot alle in de stukken vermelde cijfers. Eene parlementaire kommissie acht hij minder gewenscht. Na nog eenig debat tusschen de heerenDeRas, Veegens, v.d. Zwaag en den Minister van Fin. en Oorlog, werd het algemeen debat gesloten, en daarna met 66 tegen 7 stemmen aange nomen de wetsontwerpen tot intrekking van art. 34 der wet van 5 October 1841 en de regeling van het beheer over den voorraad goederen voor kleeding en uit rusting voor onderofficieren en soldaten. Met 59 tegen 10 stemmen werd aange nomen het wetsontwerp, machtigende de Algemeene Rekenkamer tot vereve ning van de 14 ton voor oorlog. Daarna was aan de orde de Indiesche Mijnwet. Mr. Loudon, als Regeerings kommissaris benoemd ter adsistentie van den Minister van Koloniën had plaats genomen aan de ministerstafel. De heer van Kol sprak over het recht van den Staat om te beschikken over de vruchten van den bodem en de schatten van den onder grond. In zijn uitvoerige rede bepleitte hij de wenschelijkheid van Staats exploi tatie. Men moet den mijnbouw niet overleveren aan de Kapitalistische win zucht. Spreker bejammerde het, dat evenwel de beste gronden reeds zijn weggegeven, b.v. in het Noorden van Celebes. Wil men om allerlei reden partikuliere exploitatie, dan moet een hooge heffing het belang van den Staat verzekeren. Spreker eindigde met de volgende motie voor te stellen: »De Kamer overwegende, dat het algemeen belang eischt, dat de rijkdommen van den ondergrond van Nederl. Indië in de eerste plaats komen ten voordeele van de gemeenschap, wenscht te streven naar Staats-exploitatie als regel, en partikuliere exploitatie alleen toetelaten, wanneer het eerste óf min mogelijk óf min wenschelijk blijkt. Een advocaat van Mevrouw Dreyfus meent, dat de revisie aanvraag de vol gende week kan plaats hebben en dat het dossier minder ingewikkeld en op zienbarend is, dan geloofd wordt. De advocaat van Mevrouw Dreyfus heeft thans verklaard al de stukken behoorende tot het dossier ontvangen te hebben overeenkomstig de wet. Op de paardenmarkt te Hoofddorp, waren op heden aangevoerd 386 jonge paarden en veulens en 29 hitten. De prijzen varieerden van 50 tot 300 gulden. De handel was vlug. Er waren tal van buitenlandsche kooplieden aanwezig. HAARLEM, 21 October 1898. In Teylers StichtiDg zullen gedurende het aanstaande seizoen de volgende voordrachten plaats hebben Op Woensdag 2 November 1898 door Prof. Mr. W. van der Vlugt van Leiden. Op Woensdag 23 November 1898 door Dr. M. Greshoff. Op Woensdag 21 December 1898 door Dr. E van der Ven. Op Woensdag 18 Januari 1899 door Prof. Dr. J. H. Gallée van Utrecht. Op Woensdag 15 Februari 1899 door Prof. Mr. G. A. van Hamel van Am sterdam. Op Woensdag 15 Maart 1899 door Prof. Mr. H. van der Hoeven van Leiden. Het geestige blijspel 'n Bolle We reld werd door het Tivoli-gezelsehap Dinsdagavond met veel succes voor weinig publiek ten tooneele gevoerd. 'n Bolle Wereld is werkelijk dol, heel dol. 't Is af en toe pikant en hier en daar tintelt een vonkje vernuft van het allergeestigst allooi. 't Liep goed van stapel, hetgeen trou wens de aard van 't geheele stuk mee brengt. Afzonderlijk kunnen wij den artisten geen lof toezwaaien, wijl de vertol king geen reden geeft afzonderlijke namen te noemen. Maar het zij gecon stateerd, dat allen meewerkten om een niet te bevitten ensemble te geven. Gaarne zullen wij de kunst van het Tivoli-gezelsehap spoedig weer genieten. Hedenavond Molieres Vrekvan de „Koninklijke." Het stuk, dat het gezelschap van 't Paleis voor Volksvlijt in eene volks voorstelling Zondagavond ten tooneele brengt, heet De Koerier van Lyon. Maandag avond krijgen wij de Neder- landsche Tooneelvereeniging te zien en te hooren in Onirouio en Asschepocs. De Nederlandsche Tooneelvereeniging heeft zeer terecht een goeden naam. Aan de gemeentelijke duinwater leiding is benoemd tot eersten stoker M. van der Wel en tot tweeden-stoker J. C. Reedijk. De in deze week gehouden collecte ten behoeve van het ondersteuningsfonds voor behoeftigen, gerechtigd tot het dra gen van het metalen kruis of de citadel medaille heeft zuiver opgebracht f306.72J£. Aanstaanden Dinsdag zal voor de Ned. Israël, armen te dezer stede de j aarlij ksche turfcollecte worden gehou den. Wij meenen met het oog op de vele behoeften dier armen die collecte dringend te mogen aanbevelen. Op het Museum van Kunstnijver heid is aanstaanden Zondag de tentoon stelling van gebatikte stoffen nog geopend. Gaarne maken wij onze lezers opmerkzaam op de in dit nummer aan gekondigde voordracht van Mej. Titia van der Tuuk. 't Is te verwachten dat de bekende schrijfster, die ook als spreekster uitmunt, een groot en aandachtig publiek zal hebben. Haarlemsche Toynbee-Vereeniging. Dezen winter zullen cursussen ge houden worden in de volgende vakken Kngelsch 1 maal per week 's avonds van 8 9 a 10 cent per les. Zang voor meisjes 1 maal per week van 7i/a81/2 a 2% cent per les. Boekhouden 1 maal per week s' avonds van 89 uur 10 cent per les Teekenen. Woensdagmiddag van 2—4 a 5 cent per middag. Handenarbeid (slöjd) 1 maal per week van 7'/a9 a 5 cent per les. Zij, die deze cursussen willen volgen, worden verzocht, zich aan te melden Maandagavond tusschen 7 en 8 uur in „Weten en Werken" of schriftelijk bij de secretaresse der cursusafdeeling Mejuffr. A. MOOY, Houtplein 10. ..Weldadigheid naar Vermogen" Afdeeling: W ERR VERSCHAT KING". Van 1 Nov. tot 18 October hebben rich de vol gende personen aangemeld; 1 voor nachtwaker. 1 voor letterzetter. 1 voor noodhulp. 1 voor plaatdrukker. 1 voor baker. 1 voor metselaar. 2 voor behanger. 1 voor verstelwerk van tapeten. 1 voor nachtwaakster 3 voor oppasser. I voor smid. 1 voor bankwerker. 1 voor kleedermaker. 3 voor strijkster. 1 voor stopster. 1 voor mangelwerk 1 voor costanmnaai8ter 2 voor kookster. 2 voor breister. 2 voor portier. 51 voor werkvrouw. 7 voor waschvrouw. 10 voor naaister. 13 voor loswerkman. 2 voor pakhuisknecht. 1 voor huisknecht. 1 voor schoenmaker. 1 voor stoelenmatter. 2 voor schrijfwerk. 4 voor grondwerker. 1 voor sigarenmaker. 21 voor loopwerk. 2 voor schilder. 1 voor koperslager. 1 voor blikslager. Bij de aanmelding moet een getuigschrift var goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 18 October zijn de volgende per sonen geplaatst: 1 voor noodhulp; 2 voor waschvrouw. 1 voor los werkman. 2 voor loopwerk. 1 voor strijkster. 45 voor werkvrouw. 1 voor huishoudster. 5 voor naaister. I voor stopster. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, has Boelen, Stadhuis, of Stationsplein. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 8-5 nur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen, Kamer No 2. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 19 Oct. G. J. Scholte en E. Sleeman. W. vsn de Beid en A. van Amesfoort. J. Harwijne en S. M v d. Putten. L Ro zendal en A. Heogerbeets. B. J. van Oije en A. Ruwalda J. Moerkerk en W. Einson. 20 Oc'D. Dollé en J. Kelderman. E. J. G. Al'hoff en J. M. Korzelius. J.P, Tijssen en A. Kaper. J J. Westrik en J. E Iskea. GETROUWD. 19 Ocb J G. Drogtrop en E. C. v. d. Wetgli. G. Arink en J. v. Groningen. N. J. Meijer en J. Jore. ME. Serné en W. ten Bosch. E A. v. Velsen en 3. E. de Graaff. 20 Oct. A. C. Polane en E. M. Schuurman. JPesman en L. J. van Zuijdam. GEBOORTEN. 12 Oct. M. de Lange geb. van Nimwegen d. P. J. v. d Meij geb. Horn dISOct. M. Wenteler geb. Huizer d. W.Schreur geb. Polman z. M. Gaarkeuken geb. Keizer d. E. Scheelings geb. v. d. Berg z. 14 Oct. J. de Graaf geb. Timmer z. M. Smolders geb. Hendrizse 1 z en 1 d. J M. A. Piers geb. Lopen d. R.v. Nordegeb. v Faassen z. E. Koks geb. Oudshoorn z. A. J. Aarse geb. de Kiefie d. J. v. Geijls- wijk geb. Breure z. D Koper geb. Noot d. E. Jongerden geb. de Bell d. C. J Draeek geb. v. Deenen z. A. M. Reijnen geb. Aarts d. 15 Oct A. de Bell geb. Tim mermans z. A. H Vermeer geb. Dietz z. 16 Oct. M. E. Steffers geb. Brakenkof z L. Kamphuis geb. v. Scbagen d. A. H de JoDg geb. Mesker z. -17 Oct. A.M. Pro voost geb. Moerkerken d H. J. Kolk geb Winkel d. E. Eortgens geb. Kaaymolen d 11. 18 Oet. J. M. v. d. Horst geb.de Pree d. E. de Rover geb. Kuhn z. M. C. Bablen geb. v. d. Steijlen z. A. de Koning geb. de Clercq z C. E. Schelling? geb Nederkoorn d. J. M. Lex geb. de Liefde Meijer d. 19 Oct. W. Rodenburg geb. Smit z. P. v. Wijngaarden geb v. Opzeeland z. H. M. van Duivenboden geb Timmerman? d. P. Roemers geb. v. Duiven voorden z 11.20 Oct. H. Hartmann geb. Brinkmaan z. OVERLEDEN. II Oct. N. A Uitendaal 21 j„ M. v. Heems kerkstr. 12 Och G. de Lange 32 i. Jansweg. A. Luttik 6 d. z., N. Kruisstr. G. de Klerk 5 j. z Linfchotenstr. Th. Immers 2 m. z Boterstraat. 13 Oct. C. M. v Steen 1 m. z., Pieter Kiesstraat. S. C. Huficker 5 m. d..Large Poellaan. 14Oct. J.C Junge 5 m. d., Oostves». Tb. Heuverkamp 4]., Kennemerstr. W. Kraak 60 j., Lange Poell. 16 Oct. E. de Leur geb de Groot 66 j Bak.grflcbt O. Erank z9 j.. Meesterlotte- laan. A. L. Bli'.s geb. Ba'avier 77 j Bak.gr. S. A. Belterman 1 m. d., Gasthuis laan. A. Ramakers geb Rijswijk 59 j., Boterstraat. 17 Oct. H. M Jansse 59 j., Jansstraat. R Spier 3 m. d., Lange Ilee- renstr. 18 Oct. H. P ët 74 j, Groot Hei ligland A. M. Montiingeb. Nielren 46 j„ Ruijsdaelstr. J. M. Ruigrok v. d. Werven 5 m. d., Biggestceg. J. O. Elfering 4 m. z„ Dubbelde Buurt. A. v Bergan2j d, Rozenprie-lstraat. 19 Oct. K. M. Kramer 4 m. d., L. Raamstraat. D. JB. Terponrten 23 j., Antoniestraat. J. van Galen 47 i., Rr-zenmarijnsteeg. W. H. Stoelman 2 j d., Nas-aulaan. Postkantoor Haarlem. OPGAVE van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaarten, bestemd voor onbekende personen, gedurende de tweede helft der maand Sept. 1898, welke stukken thans door de Afzenders kunnen worden teruggevraagd. Brieven. 1). de Jonff. Mej. A. Lebbe, Mej. N. Anderjeo, P Keizer, Mej. S. Peterse, A. Neakirche, Mej. B. Peeters, h. C. Kragt, Mevr. a. H. Scher- merhorn, J. Mulder, Mej. B. v. d. Tang. Mevr, G. Blanche, Mej. M. klein, J. v. d. Brak, W Phersich, Mevr. Cordewiener, allen Amsterdam de Jonge, Goes; Mej. Brouwer, Mevr. v. Wely, Mej. J. Bjoms, allen den Haag; Mej G. Tempel, HaarlemMej. M. E. Jager, NijmegenH. Sey- peateyn, H. Boom, G. v. Berkel, allen Rotterdam; Visser, Wilp J. Orsel? Schoute? Brie fk aarten. Mej. Meye, H. v- Heulen, Wed. Bruning, allen Amsterdam; C. de Plot, dee Ilaag; Mej. G. v.d. Pey], LeidenH. Kerkhoven, Hillegersberg. Buitenland. Mevr. Keppler, Brussel; J. F. Craig, Buxton; Mej. H. A- P. Smit, Berger; H. Koster, Frank- fnrt; Bancadir onomia, Milaan A. A. Lemmerder, Oldenburg; Bourrier, Parijs; G. Zonneveld, Pre toria; Mevr. M. Ooien. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commisr ariaat van Politie, die da gelijks (uitgezonderd dea Zondags) van 's middags 11 tot 1 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn: Een zilveren penning N. W. R. B. Een zilveren dames remontoir. Een zilveren naaldenkokertje met merk. Een grjjze jongenspet. Een fox- terrier. Een ijzeren pot. Een pater noster. Een wagenmoer. Een kin- derparapluie.Een dames portemonnaie waarin een gouden ring. Een gouden heeren ring. Een zweep. Een blauwe kap pellerine. Een protestant psalmenboek. Een paar zw. dames handschoenen. Een loterijbriefje. Gedeponeerd eenige sleutels. Achtergelaten in een wagon H. T. M. een flanellen hemd. Een zwarte kan ten doek. Een pakje waarin twee sousbrassen. Een paar zeemlederen handschoenen en vier parapluies. Markt yan 17 Oetobr 1898. Boter. Aangev. 167 verk. .167 KG. L. pr. 1.20 H. pr. f "f.30 p. KG. Biggen. Aangev. 111 verk. 89 stuks. L. pr. 6.H. pr. f 8.p. stuk. Schrammen. Aangev. 78, verk. 47 st. L. pr 10.H. pr. f 14.p. st. Aardappelen. Aangev. 1035 K.L. verk. 1035 H.L. L. pr. f 2.H. pr. f 3.50 p. H.L. Appelen. Aangev. 260 H.L.verk.183H.L. L. pr. ƒ6.00 H. pr. ƒ16.00 p. H.L, Peren. Aangev. 125 H.L. verk. 92 H.L. L. pr. ƒ5.00 H. pr. 20.00 p. H.L. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 17 October 1898. Roode tarwe f 6.30 Witte tarwe 7.25 6.75 Rogge 5.25 4 90 Haver 3.50 3.45 Gerst 5.25 Paardenboonen 5.85 5.80 12.- VEEMARKT 19 October 1898. AangevoerdPrij s 7 Koeien f 190.f 140. 2 Stieren 90.50. 33 N. Kalveren 12.8. 72 Schapen 18.13. KAASMARKT 19 October 1898. Verkocht 27 stapels, uitmakende 3495 kazen, wegende 6715 kilogrammen. Hoogste prijs per 50kilogrammen 24.50 ORGELBESPELING. in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Dinsdag 25 Oct. 1898, des namiddags van 12 uur door den Heer W.EZERMAN. PROGRAMMA. 1. SonateDijkhuizen. a. Allegro moderato. b. Andante. c. Allegro. 2. No. 4 uit de 3e Symphonie..Schumann. 3. Preludium en FugaC.F. Heudriks. 4. Agnus Dei uit 't RequiemMozart. 5. TraumereiSchumann.

Haarlemsch Advertentieblad | 1898 | | pagina 2