HAARLEM8CH Eerste Blad. No. 89. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Twintigste Jaargang. 144 van ZATERDAG 5 November 1898. Jai Yeree». iet bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet §p Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? N ieuwsberichten f TELEPHOONNUMMER TELEPHON1SCHE TERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandent —,25. franco p. post —,40. fxonderlljke Hommers 3 centen per stuk Prijs per Advertentie van i—5 regels f 9.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag* en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG_<Zes middags ten 13 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. Voordrachten in Teylers Stichting. De reeks van voordrachten, gedurende dit seizoen te houden in Teylers Stichting, ■werd Woensdag avond geopend door Prof. W. van der Vlugl van Leiden, met het onderwerp „de opzegbaarheid van het huwelijk". Na een korte inleiding, waarin veler standpunt tegenover het vrije huwelijk werd uiteengezet, in de beteekenis van Waar de huwelijksliefde niet meer bestaat, mag de echt niet voortduren en de meening dat de zekerheid van het huwelijk het best wordt bereikt door volkomen vrijheid, beschreef de Spreker den gedachtengang van een jurist in deze: De omstandigheden hebben de macht verminderd van het hoofd des huwelijks, doch naar mate men hooger komt in de maatschappij verliest de vrouw meer van hare onafhankelijkheid, neemt de ongunstige toestand der vrouw toe naarmate hare ontwikkeling toe neemt. De man toch is het hoofd des gezins, beschikt over de kinderen, den eigendom der vrouw, zelfs over het geen zij door eigen arbeid verdient. In slechts zeer enkele gevallen, bij de Wet genoemd, is ontbinding des huwelijks mogelijk en dan komt de „Jurist" tot de slotsom dat de wetlooze toestand der vrouw, de grootste grief in de wel geving, herziening der huwelijkswet eischt. Het huwelijk moet alleen daar bestaan waar uit de twee één eenheid is ont staan en wanneer die eenheid niet meer bestaat, wil men vrijheid om den band te verbreken door opzegging. Tegenover de denkbeelden van den Jurist plaatste Spreker vervolgens de zijne. Het opgaan van de twee in één is geen gezond denkbeeldeigen oordeel en eigen zelfstandigheid zullen er bij ondergaan. Waar toch beter dan in den echt is schooner gelegenheid, dat de twee helften elkander aanvullen, dat bijv. de eenzijdigheid des mans wordt aangevuld door de hoogere gaven der vrouw op velerlei gebied. Waar de man zijn taak afwerkt, betoone de vrouw hare belangstelling en hij doode niet de bloem der liefde en eensgezindheid door on verschilligheid jegens het gezin. In het algemeen is het opgaan in eene tweeëenheid het wapen der leer van het opzegbare huwelijk. Elk echtverbond in dien geest kan, zeide Spreker, niet standhoudend, slechts een proefneming genoemd worden Kan men zich niet naar elkaar schikken, dan het huwelijk ontbonden, een ander aangegaan en dan God zegene de greep De voorstanders van het opzegbare huwelijk beweren, dat, wanneer een echt gesloten is met bijbedoelingen b.v b. met geldelijke en de man zijn waren aard loont, dan de vrouw den huwelijks band kan verbreken. Dit zal echter niet zoo zijn, voert spreker aande man kan heel goed zijn rol blijven spelen. Geen rekening wordt ook gehouden met de eigenaardigheden der vrouw. Zij ziet op tegen opspraak, en dan, waar zij zich geeft, doet zij dit geheel en haar gehecht heid aan den overleden echtgenoot, zelfs als deze haar slecht behandelde, bewijst, dat de vrouw beheerscht wordt door het denkbeeld, dat zij zich slechts ééns ge ven kan. Bij haar is het de liefde die alle dingen bedekt. De gemakkelijke huwelijks ontbinding zou dus ten goede komen aan den man en in het alge meen zou de toestand der liefhebbende vrouw van een onwaardigen man bij opzegbaarheid van het huwelijk vreese- lijk zijn. Men leere, zegt spreker, het: Bezint eer gij begint, als middel tegen onberaden huwelijken, dan zal er te minder reden zijn om ontbinding te verlangen. De echtelijke trouw wordt mede door het recht van opzegging in groot ge vaar gebracht, zooals nader door Spre ker werd aangetoond. Alle huwelijken voldoen niet aan alle verwachtingen; waar de echt niet ont bindbaar is, zal men zich gemakkelijker naar elkander schikken, al beweert de tegenstander juist het omgekeerde. De gedachte van niet vrij te kunnen worden is een prikkel om het verbond van kracht te doen blijven. Frankrijk heeft van 1792'96 een proef met het opzegbaar huwelijk be taald met tienduizend aanvragen tot echtscheiding. De ernstige beteekenis van het huwelijk heeft er toen zóó door geleden dat men de wet in deze moest opheffen. Spreker ging vervolgens over tot den toestand der kinderen bij opzegbaarheid van het huwelijk. Waar éénheid bestaat kan het huwelijk gezegend zijn, maar het in elkander opgaan, of in elkander ondergaan is zeker niet gewenscht voor de zedelijke vorming van de kinderen. Slechts daar is de kweekschool tot braaf kroost waar de ouders zich langzamerhand naar elkander hebben weten te voegen, waar de ouders met behoud van eigen zelf standigheid weten samen te leven. Hoe wel men in enkelijke gevallen zou. mee- nen, dat het beter zou zijn voor de kinderen als de ouders scheiden konden, behoeft men daarom nog niet over te gaan tot wetteljjke opzegbaarheid. Niettegenstaande veel in onze huwe lijks wetgeving kan verbeterd worden, kwam Spreker tot de slotsomDat wij bewaard mogen blijven voor het opzeg bare huwelijk. Met de grootste aandacht werd Prof. van der Vlugt door de vele aanwezigen in zijn betoogingen gevolgd. Frankrijk is gereed gekomen met zijn nieuwe ministerie. Het nieuwe kabinet bevat geen enkelen militair. Het hof van cassatie heeft Maandag vijf uren beraadslaagd tot het nemer, van een besluit betreffende de wijze van in structie in de zaak Dreyfus. Het resul taat werd geheim gehouden. De nieuwe regeering heeft verklaard zich te buigen voor het hofvan cassatie en het werk der Justitie te zullen ver gemakkelijken. In herinnering wordt gebracht, dat in 't laatst van October des vorigen jaars door het Senaatslid Scheurer-Kestner voor het eerst pogingen werden aange wend tot herziening. Veel is er in dat jaar gebeurd, dat nu eens bemoedigend, dan eens het tegendeel was. Doch in dien tijd is de publieke opinie gewijzigd in dien zin, dat men thans de waarheid wil verne men, waar vroeger met groote woorden de mogelijkheid van onschuld werd weg geredeneerd. Inmiddels had met ontdek kingen gedaan, die voor het minst aantoonden de mogelijkheid van eene rechterlijke dwaling en nu men zoover gekomen is zal het volle licht kunnen opgaan over de zaak, maar men blijft vragen, hoe de mannen van verzet, zich ten laatste zullen kunnen dekken tegen over het vaderland en het leger waarvan de eer hun zóó ter harte ging, dat zij zelfs voor min geoorloofde middelen niet terugdeinsden, om hun eenmaal ingenomen standpunt te handhaven. Omtrent het leven van Dreyfus op het Duivelseiland wordt gezegd Wat de gevangenis aangaat, een getraliede deur geeft toegang tot de door hooge palissaden afgesloten ruimte in de vrije lucht, dat een apdepe ge vangenis is, zonder dak. Dreyfus kan slechts de lucht zien en de wolken die voorbijtrekken. Te zes uur 's morgens opent de bewaker de tralie deur. Dan kan Dreyfus tot tien uur binnen het ompaalde gedeelte wandelen. Van tien tot elf is hij opgesloten. Van elf tot vijf kan hij weer van de buitenlucht genieten. Van vijf tot den volgenden morgen zes uur is hij weer opgesloten. Wanneer een pakketboot verwacht wordt, is het Dreyfus niet toegestaan uit zijn huisje te komen. Dit leven van afsluiting, nooit iets anders te zien dan zijn kamer, iets grooter dan een gevangeniscel en het stukje grond binnen pallissaden, steeds onder bewaking van een gewapenden oppasser die nooit spreekt en nooit antwoord geeft en dat onder hel klimaat van Guyana, zou de meest sterke énergie breken. Evenwel Dreyfus weer staat dit leven. In 't begin was hij dikwerf ziek, leed ln 1895 veel aan den lever, in 1896 aan dysenterie en ook in Februari 1897. Toen heeft een vriend van den Heer Hess hem gezien. Hij zag er niet slecht uit, haar en baard waren welverzorgd en hij droeg een wit over hemd met blauwe borst. Esterhazy correspondeert uit Londen naar Parijs met zjjn advocaat per tele foon. Hij heeft zich beklaagd dat zijne gesprekken werden afgeluisterd en dat dit hem schriftelijk door de Engelsche postadministratie was medegedeeld. De laatste heeft echter aan den verte genwoordiger van Frankrijk doen weten, dat er van die bewering geen woord In afwachting van de nieuwe regee ring hebben de admiralen het voorloo- pig bestuur op Kreta in handen geno men. Turkije is drukdoende met het terug trekken zijner troepen van Kreta. Bij een groote firma te Berlijn heeft een hond uit speelschheid een pakket met 10.000 mark aan bankbiljetten van een schrijftafel afgeschoven en daarna het pakketje vernield. Toen de eigenaar, die een oogenblik het kantoor had moe ten verlaten, terugkwam, lagen de bil jetten in stukjes gescheurd op den grond en slechts van drie biljetten van 1000 mark kon het nummer nog gered worden. De anarchist Luccheni wenscht niet, dat zijn advocaat Moriand verzachtende omstandigheden voor hem pleit. Deze bestaan niet voor mijn daad, zegt hjj, welke een politieke, lang te voren rij pelijk overlegde en wel voorbereide daad is geweest. Ik heb den moed gehad mijn doctrines tot de uitterste consequentie door te voeren, Luccheni houdt vol geen enkelen medeplichtige gehad te hebben en zijn advocaat zegt, dat hij gelooft, dat deze bewering waar is. Vacher, de moordenaar van een twaalf tal jonge herders en herderinnen, is door de jury van Ain schuldig verklaard. Het Hof veroordeelde hem daarop ter dood. Te Indianapolis heeft iemand een electrische machine samengesteld, om werkzaam te zijn bij geval van brand. Deze machine bestaat uit een pomp, gedreven door eene kleine electrische motor en bevestigd op een reservoir. De pomp haalt het water uit een of andere waterbron, hetzij een regenbak, of uit een stroom, op dezelfde wijze als eene stoommachine werkt en drijft het met kracht in het reservoir. Uit dit reservoir steken een aantal spruiten waaraan men slangen kan bevestigen. De draden, die de electriciteit moeten geleiden, worden op een rol gewonden, opdat ze gemakkelijk kunnen afgewonden worden, en bevestigd aan de eene of andere stroomgeleiding, zooals trolley draad, draden voor electrische verlich ting, of een station, dat op verschillende punten aanwezig moet zgn, als men het electrische werktuig als brand- bluschmiddel in eene stad wil invoeren. Men heeft bij deze werktuigen het voordeel dat zij beknopt en licht in het vervoer zijn, behalve dat zij meer effect kunnen sorteeren, daar een enkele machine vele slangen kan voeden. Aan den anderen kant echter maaktj men de tegenwerping, dat het niet altijd gemakkelijk is een stroomleiding te krijgen, die vertrouwbaar is en waarmede dus met zekerheid de motor kan worden bewogeu. Mettertijd is er echter veel voor te zeggen, namelijk, wanneer men op eene menigte punten electrische stations zal hebben, evenzoo als men thans bijna overal in de groote steden gelegenheid vindt om water te krijgen. Telkens doet de keizer bij zijne toe spraken in Palestina er den nadruk op vallen, dat tusschen den sultan en den keizer groote vriendschap bestaat. De sultan doet al wat hij kan om door eene tegemoetkomende houding die be tuigingen te bevestigen. Zoo werd de keizer te Jeruzalem toegelaten aan het graf van David een der heiligdommen waar een ongeloovige steeds wordt ge weerd. Natuurlijk deed de imam, die de plek bewaart, dit in zijne toespraak tot den keizer sterk uitkomen. De Engelsche journalisten zijn door de Turken niet beleefd genoeg naar hun zin behandeld. Ook de Engelschen schijnen aan spion- nenvrees te lijden; deze week is een Franschman, die door een wachthebben-

Haarlemsch Advertentieblad | 1898 | | pagina 1