Het wordt bevestigd, dat het stoffelijk overschot van Von Bismarck op Zondag 27 November a. s. op plechtige wijze in het nieuwgebouwde mausoleüm op Briedrichsruhe zal worden bijgezet. Met den bouw hoopt men dan daarvoor voldoende gereed te zijn. Het zal echter wel voorjaar worden, eer alles van buiten en van binnen geheel afgewerkt en vol tooid is. Het lichaam is, naar men weet, ge balsemd en in een metalen kist besloten, het staat nu nog steeds in de sterfkamer boven aarde, en de doodenwacht blijft nog altijd gehandhaafd. Te Malmö, Zweden, staakten de ar beiders op een suikerfabriek het werk onder zoo weinig eerlijke omstandigheden en zóo plotseling, dat de studenten er over verontwaardigd werden en zich als vrijwillige arbeiders aanmeldden. Ver- scheidenen van hen behooren tot den adel. Hun hulp is aangenomen en in zooverre voldoende dat de fabriek blijft doorwerken. Het Noorweegsche Storthing heeft Vrijdag de vlaggenkwestie beslist. Met algemeene stemmen op één na is besloten, dat ambtelijk ingevoerd zal worden de reine vlag, dat is de Noorsche vlag zonder het teeken der Unie met Zweden. Lucheni is door de Jury schuldig verklaard aan moord met voorbedachten rade gepleegd op de keizerin van Oos tenrijk en is deswege veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. De beschul digde gedroeg zicb vrij brutaal en bleef zich op zijn lage daad beroemen. Te Londen is een moord en een poging tot moord gepleegd onder de volgende omstandigheden. Een bakker aldaar kreeg een verzoek van een vroegeren gezel of deze een nacht in de bakkerij mocht doorbrengen, waartoe hij toestem ming kreeg. Toen de bakker wat later in de bakkerij kwam, vond hij wel den vreemden, maar niet zijn eigen knecht. Op de vraag, waar die gebleven was, was het antwoord dat die ziek en te bed gegaan was, doch tegelijk kreeg de bakker een hevigen slag op het hoofd, wat niet belette dat nog de hulp der politie kon ingeroepen worden. Deze vond in den oven het halt verbrande lijk van den knecht en bij den vreemde horloge met ketting van den vermoorde. In de Temps komt een brief vooruit Den Haag, waarin zeer wordt gepro testeerd tegen het voorstel omtrent de verhooging van den accijns op den wijn. De tegenwoordige accijns, zegt de schrij ver is reeds bovenmatig hoog, van som mige wijnsoorten ontvangt de fiscus meer dan de inkoopprijs bedraagt. Een verhoogde accijns zou een nog grootere vervalsching van den wijn dan thans tengevolge hebben, zegt de schrijver. Frankrijk levert alleen 1/5 deel van de wijnen die naar Nederland geïm porteerd worden. Nederland exporteert voor 1/5 deel van de buitenlandsche kaassoorten. De Fransche regeering zou dus tot repressaille maatregelen kunnen over gaan, waarvoor men in politieke krin gen in Nederland, zegt de schrijver, reeds vreest. De Fransche diplomatie zou reeds stappen hebben gedaan om de bedreigde Fransche belangen te be schermen. Te Enschedé is een zeventigjarige vrouw, door te dicht met hare kleederen bij de kachel te komen, jammerlijk verbrand. Men hoorde haar gillen, doch toen men in haar nabijheid gekomen was, was zij reeds overleden. HAARLEM, 15 November 1898. Daar zal worden vertoond een nieuw Fransch drama Rembrandt door het „Nouveau Théatre de Paris," een nieuw drama, waarover de Fransche pers één warme, enthousiaste lof is, met Mr. Abel Beval in de hoofd- en titelrol; een belangrijk kunstevenement dus, en ziet. zestig, zegge zestig menschen zijn tot genieten opgegaan. Maar wat wil men dan? Er wordt geklaagd over Haarlem „waar niets te doen is;" het wordt gewaardeerd zoo nabij Amsterdam te zijn, waar men moet wezen, wanneer men eens iets goeds wil hooren of zien, en ziet, als gedistingeerde, nobele kunst wordt voor 'tvoetlichtgebracht een leeg huis. Wij zouden Rembrandt willen lezen; stil mediteerende zouden we willen indrinken de passie die uit die mooie zinnen opvlamt. We zouden ze stil willen lezen, de zinnen van religieuse vervoering van het genie in de visie zijner toekomende scheppingen en begrij pen van 't Leven, dat hij penseelen zal de passie-woorden van den artistenna- tuur, in zijn haal, waar hij zijn liefde nog slechts waant onbeantwoordin de adoratie voor de vrouw, die zijn ziel bemint, wanneer hij van hare liefde is verzekerdde droeve zinnen van doffe wanhoop en intens menschelijk lijden, het grootste, van den meester die niet wordt begrepen en gewaardeerd, en later, die zich niet meer uiten kan, die de heftige emotie zijner ziel niet meer kan openbaren in lijn en kleur We hebben ze niet gelezen, maar we hebben ze gehoord. We hebben ze gehoord van Abel Beval als Rembrandt en Mm. Marcelle Valdey als Saskia. En zij hebben verrukkelijk spel gegeven. Zij hebben ons doen hooren de zoete melodie der taal als liefde lyriek, de kla gende melodie als herfstwind door ont bladerde boomen, van doffe melancholie, de blijde trillingen der idealen van den grooten zelfbewuste, als zegegang. Daarvoor hebben we oog en oor gehad. Dat heeft ons oor gestreeld, onzen geest opgeheven, tot hóóg, hóóg, waar de eeuwige Schoonheid troont. En het doen van de anderen Och, dat was als het doen en bewegen in 't Leven van de kleinen, die krioelen aan den voet van een enkelen Groote. Of het volkomen in stijl was, of de zeventiende eeuw naar behooren in fails et gestes werd uitgebeeld, en onze voorvaderen recht gedaan? We weten het niet. We hebben er niet op gelet, bij het luisteren naar de heerlijke taal muziek, het eenig schoone spel van den heer Beval en mevrouw Valdey. De schoonste momenten waren Saskia's liefde zich in zoo schoone overweldiging van breed-uitlaaiende passie uitende, en haar prachtig sterven, de sombere ontmoeting in sneeuw en storm van Rembrandt en Ruysdael en laatste zon nestraal, die voor den van alles beroofden Meester ondergaat in de nacht-duisternis der blindheid. Het was een heerlijke avond. Want wij hebben een Mensch gezien, jong, vol aspiraties en zoekende wat goed was en schoon, langzaam worden een decadent; den ondergang van nobele kracht. Een rijk zieleleven in zijn on betoomde, ongebreidelde uitingen van hartstocht, ambitie en wanhoop.... Vrijdag komt het Nederl. Tooneel alhier een opvoering geven van de Czarina, met de beste krachten in de hoofdrollen. Overbodig mag het heeten eene voor stelling van de „Koninklijke" aan te bevelen. Op de Czarina vestigen wij intus schen bijzonder de aandacht. De Czarina heeft te Amsterdam veel succes gehad. Het is van den grooten Scribe en in 't Hollandsch vertaald door lsing. Scribe was een weergaloos handig tooneelschrijver, die zijn grootste kracht zocht in het scheppen van spannende tafereelen het zoeken naar geheimzin nigheden. Hij kende het publiek door en door en wist hoe hij pakken en boeien en de aandacht onverdeeld levendig houden moest. De Czarina is van dit streven een merkwaardige uiting. Het gezelschap van den heer ter Hall trok Zondag avond als gewoonlijk een stampvolle zaal en de verschillende nummers oogstien enormen bijval. De Directie van het Bron gebouw deelt mede, dat gedurende 1899 zullen gegeven worden minstens 70 groote Matinée's en Soirée's, 75 kleine Matinée's van de Bronkapel en van een buiten landsche muziekkapel, terwijl andere vermakelijkheden nader gepubliceerd worden. Zoo zullen o. a. op Woensdag 8, 15, 22 en Zondag 26 Februari a s. Matinée's en Soiree's gegeven worden door de bij uitstek bekende Wiener Dameskapel van Fraulein Dürnberger. Wie nu reeds als abonné voor 1899 toetreedt, kan de concerten, welke nog in dit jaar gegeven worden, bijwonen. Voor de abonné's van het Brongebouw heeft de Directie thans a f 5 verkrijg baar gesteld couponboeken voor twintig baden. Op de Algem. vergadering van Weten en Werken is de rekening en verantwoording van den Penningmeester nagezien door de H. H. Ed. de Lanoy en W. Stolp en in orde bevonden, en goedgekeurd. Weder is één aandeel uitgeloot, be taalbaar 1° December. Volgens het verslag van den toestand der Vereeniging, dat dezer dagen aan de Leden wordt gezonden, is de toestand niet ongunstig, maar zal worden aange- j drongen op uitbreiding in het ledental. De Vereeniging heeft voor billijken prijs sommige lokalen in bruikleen af- INGEZONDEN. Beleefd wordt plaatsing verzocht voor onderstaande regelen. Indertijd deelden sommige bladen een en ander mede omtrent de oprichting van de Liederiafel Haarlems Zangge not, dezen voor vele stadgenooten sym pathieken kring. Tot rechte waardeering van de in die berichten genoemde namen het volgende Ruim dertig jaar geleden gaf een der firmanten van eene aloude Haarlemsche firma bij gelegenheid van eene familie- gestaan aan de pas opgerichteToynbee- T perSOneel. een ge^elligen vereenicrine avond. Om hieraan eenigen meerderen De aftredende bestuursleden en de Wj te ftten? Bt?de,erde het jal' Commissarissen werden herkozen. S£ P«rso«eel onder le'dl"g «n de" Wegens minder goede gezindheid heeft «eei. A" Hazevoet, niet in bedoelde de voorzitter, de Heer v. d. Steur, zijn zetel overgedragen aan den Heer Mr. A. A. Land. Op een en ander kome wij later terug. In de Maandag avond gehouden vergadering van de Kiesvereeniging Vooruitgang zijn als kandidaten voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken benoemd de Heeren J. J. F. Beijnes, J. J. Keibert, J. H. Kersten, Mr. J. Enschedé en J. Sabelis, aftredende leden der Kamer. Naar ons wordt medegedeeld is het feestconcert, te geven door de Lie dertafel Haarlemsch Zanggenot, wegens sterfgeval uitgesteld tot 23 November. Steeds worden de eischen voor den neringdoende tegenwoordig hooger gesteld. Wie wil concurreeren moet in zij n magazijn alles in voorraad hebben om aan de gestelde vragen te voldoen. Wie dit niet doet, wordt vergeten, dien dreigt ondergang; wie de les van den tijdgeest begrijpt, handelt verstandig. Zóó ziet men zaken zich uitbreiden, magazijnen vergrooten, meestal gaat een en ander gepaard met uitbreiding van debiet;de tijdgeest loont wie hem begrijpen. Ge turende de laatste dagen opende de horloger Van Niel zijn nieuw maga zijn, Groote Houtstraat No. 86, na eenige jaren gevestigd te zijn geweest een paar huizen vroeger. Prop- en stopvol was het daar, keus te over. Maar behalve ruime keus wenscht het publiek ook keus in de ruimte, het wenscht het effect te kunnen beoordeelen van een voorwerp waarop de aandacht valt. Dit laatste kon alleen mogelijk zijn bij meer ruimte voor étalage, en zóó ontstond het nieuwe magazijn, voorzien van het nieuwste op het gebied van uurwerkkunst en dan nog alles zóó ingericht, dat het een lust is de magnifieke voorwerpen van de straatzijde te bezien, en een genot bin nen op te merken, hoe de Heer Van Niel er in geslaagd is, zijnen bezoekers het doen van keuzen gemakkelijk te maken en tevens het noodige comfort aan te brengen, waardoor men in het keurige magazijn gaarne vertoeft. Van de wijze, waarop dit alles den wakkeren horloger gelukt is, neme men zelf maar eens kennis. De Haarlemsche Afdeeling der Nederlamche Vereeniging tot bevorde ring van Zondagrutt houdt Vrijdagavond ten 8 uur eene openbare vergadering in het Nutsgebouw alhier. Als Spreker treedt op de Heer O. Schrieke uit En schedé. Deze Vereeniging heeft geenszins zonder vrucht geweikt. Men mag tot hare eer zeggen, dat de behoefte aan Zondagsrust meer en meer wordt erkend en vervuld. Toch is het doel nog lang niet bereikt. Nog zeer vele misbruiken moeten wor den afgeschaft, nog zeer vele slachtoffers dier misbruiken moeten worden vrijge maakt. In de te houden bijeenkomst zal natuurlijk een en ander besproken wor den. Moge het een goed bezochte bijeen komst zijn. Door de politie alhier zijn aange houden en naar het huis van bewaring overgebracht, H. F. V., oud 19 en H. A. S., oud 17 jaren, onlangs door de Arr. Rechtbank veroordeeld wegens diefstal ieder tot een jaar gevangenis straf. Thans hadden zij zich weder schuldig gemaakt aan diefstal van ver schillende goederen in de gemeenten Heemstede, Haarlemmermeer en Haar- lemmerliede en Spaarnwoude. berichten genoemd enkele muziek stukjes is. De waardeering, welke de uitgevoerde nummertjes ten deel vielen, deed den leider besluiten, dit kringetje te trachten bijeen te houden en dit gelukte boven Verwachting, dank de toewijding van den Heer A. Hazevoet, die, meer dan leider, zijn mannen muziekles gaf, altijd de ziel was van Zanggenot en dit bleef gedurende twintig jaren, toen veranderde omstandigheden hem den dirigeerstaf deden overdragen aan andere handen. Zonder aan andere namen te kort te doen, kan dus vastgesteld worden, dat de Heer A. Hazevoet de oprichter is van Zanggenot. Zooals het meer gaat, heeft nien den geestelijken vader der Vereeniging ver geten. Als hier getracht wordt Haze- voets naam met eere te noemen in den oorsprong, den groei en bloei van Zanggenot, dan geschiedt dit, omdat steller dezes steeds met belangstelling de verrichtingen van den wakkeren oprichter heeft gevolgd en dus zijn naam behoort genoemd in de geschiede nis der feestvierende Liedertafel. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die da- gelij ks (uitgezonderd des Zondags; van 's middags 11 tot 1 ure voor de eigenaars t rug te bekomen zijn: Een pakje waarin handdoeken en zak doeken. Een fox-terrier. Een parapluie. Een handwagen. Portemonnaie's met geld. Een honden halsband. Een zilveren armband. Een bruine pellerine. Een paar zwarte polsmofjes. Een schetsboekje. Een pakje photographie's. Een rijwielpomp. Een R O. kerkboek. Een gouden haak van een oorbel. Een knipmes. Een pakje met schoolboeken. Een puckhondje. Eenige sleutels. Een zilveren dames horloge ketting. Een zwart hand schoentje. ƒ1.30 aan los geld. Achtergelaten in een wagon der H. T. Mij. eene parapluie. VEEMARKT 9 November 1898. Aangevoerd 26 Koeien 3 Graskalveren f 31 N. Kalveren 10 Schapen 3 Paarden Prijs: 130.— f 2 00— 30.— f 40 7.— 13.— 12.— 19.— Markt van 14 November 1898 Boter. Aangev. 107 verk. 107 KG. L. pr. 1.20 H. pr. 1.30 p. KG. Biggen. Aangev. 104 verk. 104 stuks. L. pr. 4.— H. pr. f 6.p. stuk. Schrammen. Aangev. 63, verk. 63 st. L. pr 8.H. pr. f 12.p. st. Aardappelen. Aangev. 506 H.L. verk. 506 H.L. L. pr. f 1.90 H. pr. f 2.75 p. H.L. Appelen. Aangev.124 H.L. verk.124 H.L. L. pr. ƒ6.— H. pr. 18.— p. H.L, Beren. Aangev. 107 H.L. verk. 107 H.L. L. pr. ƒ7.II. pr. 32.— p. H.L. GRAAN- EN-ZAADMARKT. Marktbericht van 14 November 1898. Witte tarwe Rogge Haver Paar denboonen Groene erwten f 6.60 520 3.60 6.30 7.90 6.40 5— 3.50 ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, p Donderdag 17 Nov. 1898 des namiddags van 23 uur, door den Heer W. EZKRMAN. PROOBAMMA. 1. Preludium en Fuga.Saint Saëns. 2. AdagioFischer. 3. Fantasie op: .Christus der iet mein Leben."F. W. Markull. 4. Largo aus der Symphonic: Aus der neuen WeltA. Dvorak. 5. Aria uit de MessiasHandel.

Haarlemsch Advertentieblad | 1898 | | pagina 2