HAARLEMSCH Eerste Blad. No. 95. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Twintigste Jaargang. 144 van ZATERDAG 26 November 1898. Ned. Vereen, tst bevsrdering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? TELEPHOONNDMMEK TELEPHON18CHE VEKBINDINS met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandent —,25. franco p. post ,40. s (wonderlijke nommers S centen per stuk Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag^ en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. Voordrachten in Teylers Stichting. Woensdagavond hield in Teylers ge hoorzaal Dr. M. Greshoff voor een zeer tal lijk gehoor eene voordracht over de Planten in het Volksleven in verband met de moderne wetenschap. Na aangetoond te hebben in verband met het wetenschappelijk pogen van den Engelschen natuurkundige William Crookes, dat het zoeken naar den samen hang der dingen de vraag der wijsbegeer te is, bewoog Spreker zich eenige oogen- blikken op het gebied der chemische wetenschap als het nauwste grenzende aan die der wiskunde en daaraan ver want door de resultaten van meten en wegen en toonde vervolgens aan, dat de Botanie een vak is, dat sedert eeuwen is beoefend, terwijl de plantenkennis der vroegere tijden geleid heeft tot plant kunde, de anatomie en biologie der planten. De Botanie is zoo nauw verwant met het volksleven, dat men met alle recht van een Folklore der planten mag spreken, of, daar lore hetzelfde beteekent als leer, van Volksplantenleer, in den regel Plantlore. Het Folklore, tegenwoordig met voor liefde behandeld is zeer aantrekkelijk, het leert kennen en verstaan de poëzie der legenden over oorlog, pest, lijfeigen schap, kruistochten, hoewel die voorhis torische mythen niet opklimmen tot de oudste geschiedenis. In het leven der Germanen speelt de wigchelroede, de tak van den hazelaar, de rol van waterontdekker. Spreker is van meening, dat het hier beter is te denken aan eene fijne opmerkingsgave, die uit kleine verschillen in den bodem de vindplaatsen van het water weet te bepalen, dan de vroegere meening, dat de hazelroede de bliksemstraal bedoelt, die den bodem splijt. De Plantlore is van eenvoudigen aard. Onze taal bevat veel uitdrukkingen, ontleend aan Iandbouwplanten, als pit tig, kernig, stekelig, terwijl er ook veel ontstaan zijn uit de benaming der plant- deelen, haar groei en bloeitijden. Het gras leende zich tot uitdrukkin gen, groen als gras, het gras voor de voeten wegmaaien, terwijl verder de expressies de biezen pakken en die wel ke betrekking hebben op vruchten, menigvuldig in onze taal voorkomen. Vriendelijk zijn die, welke ontleend zijn aan de bloemen b.v.b. de roos, welke voorkomt van het hooge noorden tot in het zuiden, van het eiland Madera tot in het Hollandsche duin. Spreker bracht hier in herinnering de bloemenpoezie van Homerus en van die der Heilige Schrift, evenals van de latere dichters Goethe en onzen de Genestet. Als de plant verdwenen is, leeft onder sneeuw en ijs de kiem, dit bevestigde het geloof aan onsterfelijkheid. De Bijbel spreekt van den hof Eden, verwijst naar het groene veld en in de Evangeliën komt de plant meermalen ter sprake als in de gelijkenis van het zaadje, den wijnstok, den vijgenboom. Deze werden door het volk begrepen. Het Oosten is de bakermat van de Plantlore. In Indiê zijn meer dan hon derd duizend plantnamen, velen ervan wijzen op verband met zaken uit het leven. Spreker gaf hier eenige opmerkingen ten beste betreffende spreuken der Ba takkers omtrent het Pangium, eene vergiftige plant, wier zaden echtereet- baar zijn, als zij door bewerking hunne vergiftige werking verloren hebben. Reeds Rumphius waarschuwde in zijn kruidboek tegen die plant. Het is der wetenschap gebleken, dat de scha delijke eigenschappen der plant zijn te danken aan het aanwezig zijn van blauwzuur in al haar deelen, dezelfde hoogst vergiftige stof ook aanwezig in bittere amandelen. Het Sanskriet bevat duizenden spreu ken, ryk aan waarheid, betrekking heb bende op planten, als de lotos bloem, het sandelhout enz. Het is eene wijsheid van goede soort, aan planten ontleend. Om de Plantlore te verstaan moet men zich de plant denken als een bezield wezen. In tegenstelling met de vroegere wetenschap, die de plant aanmerkte als eene machine, heeft men thans begrippen omtrent haar samenstel, haar leven en beweging, welke van bescheidener aard zijn. Bekend is dat men vroeger de plant goddelijke eigenschappen toeschreef, men deed haar vormveranderingen ondergaan in mensch en dier, men noemde haar gevoelig voor goede behandeling en het Christendom volgde in de verte de volksmeeningen in deze; waar heilige boomen stonden, verrezen kapellen en kerken en langzamerhand onstond eene christelijke plantensymboliek voorna melijk aangekweekt in de kloosters, wier tuinen zeker wel de eerste bota nische tuinen waren. Spreker behandelde daarna de genees kracht der planten in verband met Plantlore en maakte de opmerking, dat hier de signatuurleer een voorname rol speelden, waarbij de vorm der plant zou aanduiden in welke gevallen zjj als geneesmiddel konden dienen. Heel duidelijk is ook hier de invloed van de Plantlore merkbaar. Vervolgens besprak Dr. Greshoff de transmigratieleer volgens welke sommi ge eigenschappen der plant naar de volksleer overgebracht konden worden op den mensch. Zoo b.v.b. legt men in Indiê onder het hoofd van een lastig kind de blade ren van het kruidjeroer-my-niet,opdat de rust waarin het plantje zich na aanraking bevindt, zal overgaan op het kind. Meestal moeten vergiftige planten volgens de volksovertuiging dienen als geneesmiddel, waarschijnlijk is men tot de geneeskracht van sommige gekomen door waarneming. Ten opzichte van de planten als ge notmiddel gebruikt, heeft de volksleer eene goede keus gedaan, aangezien de wetenschap heeft bewezen, dat zij veel cocaïne bevattenhier dus volkservaring, folklore in den besten zin. Bekend is het gebruik van plantensappen bjj de vischvangst. Zij werken bedwel mend op de visschen, aangezien zij den bloedsomloop in de kieuwen stuiten. In de ze heeft de volksleer weer tot vruchtbare onderzoekingen aanleiding gegeven; al- zoo het Folklore in dienst der nieuwere wetenschap. Spreker vermeldde hier nog den goeden dienst door Directeuren van Teylers Stichting aan de wetenschap bewezen door het verleenen van een subsidie aan de Nederl. Botanische Vereeniging om daarvan prijzen toe te kennen aan leerlingen van Hoogere Burgerscholen en Gymnasia voor het verzamelen van herbaria. De populaire voordracht, rijk aan leering en geheel voor de vuist uitge sproken, werd met veel belangstelling gevolgd. Bachconcert, Zanggenot. Ter opening van de belangrijke serie concerten, door H.H. Directeuren der Raarl. BacAvereeniging haren leden toe gezegd, was Dinsdagavond Beethoven's Zevende Symphonic gekozen, eene keuze die, met het oog op den aard van het werk en op de voortreffelijke wijze waarop het orkest van het Concertgebouw klassieke werken ten uitvoer brengt, ongetwij- feld aller instemming mocht verwer ven. Wanneer men eenigen tijd verstoken is geweest van deze muziek, is zij in hare nobele gestalte en hareinnerlijkeoprecht heid dubbel welkom. Bij eene vergelijking met de nieuwere orkestwerken treedt hare hoogere waarde op den voorgrond en gevoelt men zich vaster in de overtuiging, dat deze kunst de wisseling der tijden zal blijven door staan, gelijk zij dat reeds bijna eene eeuw heeft gedaan en steeds zal uit blinken als eene onvergankelijke open baring van het eeuwig reine en ver hevene. Vandaar dan ook, dat wij bij eene volmaakte uitvoering van Beethoven's symphonische werken niet in de eerste plaats oog en oor hebben voor de ver richtingen van het orkest, doch het gevoel in ons levendig wordt, te verkeeren onder den heiligen invloed van een hoogen menschengeest. Met eene aan doening, die in de ziel natrilt lang nadat het laatste accoord is weggestorven, buigen wij ons dan voor de macht van het goddelijk genie. Bij de moderne werken is dat anders. Daarbij treedt het orkest dikwijls in de plaats van den toondichter. De bewon dering geldt meer de vertolking der doorwrochte orkestpartituur en de vol- ko rienheid van het spel dan den inhoud van het toonwerk. Toch zal men bij de volkomenheid der hedendaagsche orkesten ook aan de moderne werken gaarne eene plaats op het programma gunnen, al ware het al leen slechts om een wijle de stoute vlucht der fantasie te volgen of te genieten van de klankbekoring, die van de voor dracht uitgaat. Uit de Dinsdagavond zoo glad en fijn gespeelde A dur Symphonie spreekt Beet hoven's gansche kunstenaarsziel, niet alleen in hare klaarheid en zin voor vorm en maat, doch ook in haar dieper wezen. S- haduwen brengen hier en daar de goddelijke levensfrischheid der hoofd stemming in nog zonniger licht. Inzon derheid het Allegretto zoekt in gedachten- volle schoonheid en sobere liefelijkheid der instrumentatie zijn wedergade. Onder de zorgvuldige leiding van den heer Mengelberg gaf het orkest ook aan de andere nummers RAapsodie van Svendsen, en Euryanthe van Weber eene vertolking welke te recht aan spraak had op onverdeelde aandacht. Het is wel heerlijk te weten, dat bij al de nog volgende Bachconcerten in dit seizoen het Amsterdamsch keurkorps zijne medewerking zal verleenen en de rijkste bron van muzikaal genieten derhalve nog lang en mildelijk zal vloeien. De solist van den eersten Bachavond was Carl. Scheidemantel uit Dresden. Bij verschil van meening over de vraag of deze zanger in zijn programma wel gelegenheid vond, met de volheid zijner gaven te woekeren, zal er ongetwijfeld geen verdeeldheid bestaan in de waar deering van Scheidemantel's prachtige stem - eene stem die allereerst aan trok door de macht harer loutere, natuurlijke klankschoonheid. An die Eofnung vond bijzonder den rech ten weerklank. Het succes aan zijne liederen geschonken noopte den zanger een extranummer ten beste te geven. Het Bachconcert in zijn geheel mag een hooge plaats aangewezen worden onder de uitvoeringen en als uitnemend geslaagd worden opgeteekend. In de Kroon zaal gaf Raarl. Zangge not Woensdagavond zijn feestconcert. Na alles wat in de laatste dagen over deze vereeniging is geschreven, mogen wij over de uitvoering kort zijn. Zij getuigde, wat de ten gehoore gebrachte Koren betreft van eene goede samenstelling en van ijverige studie, wat betreft de keuze der solisten, van een goede keuze. Mejuffrouw Joh. Plomp wist met hare zangnummers, waarvan de keuze reeds haar kunst smaak eer aandoet, de aanwezigen ten zeerste te boeien, terwijl het instrumen taal-trio, bestaande uit mej. J. Appel boom en de heeren J. Appelboom en P. C. Heemskerk, op eenvoudige, doch recht aantrekkelijke wijze afwisseling bracht in het vocale gedeelte der uit voering. Overigens was het samenzijn der talrijke aanwezigen gewijd aan vele en hartelijken huldebetuigingen. De kunstlievende leden schonken een zilveren palmtak aan de nu dertigjarige vereeniging. De werkende leden huldig den hunnen gewaardeerden aanvoerder, den heer N. H. Andriessen met een prachtigen krans en de Kon. Liederta fel Zang en vriendschap deed hare betuigingen van ingenomenheid even eens met de aanbieding een groenende lauweren vergezeld gaan. Waar alzoo de gewenschte verstand houding bestaat in den boezem der vereeniging en de sympathie der stadge- nooten haar niet ontbreekt, mag Raarl. Zanggenot met vertrouwen het nieuwe tijdperk intreden en zich verzekerd houden van eene waardige plaats onder de zangvereenigingen hier ter stede. B.

Haarlemsch Advertentieblad | 1898 | | pagina 1