HAARLEMSGH Eerste Blad, No. 102. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Twintigste Jaargang. 14-4 van WOENSDAG 21 December 1898. Nieuwsberichten. TELEPHOONNUMMER TELEPHON1SCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden—,25. franco p. post ,40. Prijs per Advertentie van 1-5 regels f 0.25, elke regel Ahonderlljke nommers 3 centen per stuk meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag; en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Zang en Vriendschap. Voor eene goedbezette zaal gaf de Koninklijke liedertafel Ztttiy en Vriend- schap Vrijdagavond haar eerste concert in dit seizoen. Medewerkende solisten waren mevrouw S. Croes-Spoor (sopraan) alhier en de heer Herm. Meerloo, lid van het orkest uit het Concertgebouw te Amsterdam. Eenige voordrachten van het kwartet Onder Ons moesten tengevolge eener ongesteldheid achter wege blijven. De liedertafel opende het programma, zooals zij dat trouwens de laatste jaren geregeld pleegt te doen met een couplet van het Wilhelmuslied en liet daarop een paar Vaderlandsche liederen van den heer Loots volgen. Met opgewektheid en frisschen klank gezongen, maakten deze voordrachten een goeden indruk. Dit was mede het geval met de twee keurige werkjes van Schubert, Liele en Die Dacht. Men zou eigenlijk al de moeilijke nommers wel willen missen voor zoo'n paar juweel tjes. Doch een groote Zangvereeniging kan er zich nu eenmaal niet bij bepa len en moet met den stroom mee. Die falsche Pepita, een heel oud maar geestig werkje, miste zijn werking niet; het moest op aanhoudend ver langen worden herhaald. De twee groote koren Levenshymne van R. Hol en Onweer van Fr. Roeske brachten de vereeniging geen schitterend succes, Het eerste werk zal bij een tweede en derde auditie mogelijk beter be grepen worden, het tweede mis lukte tengevolge van het aanhoudend zakken der eerste tenoren. Roeske's werk geeft wel aanleiding om het met de diapason te kwaad te krijgen en een zangvereeniging heeft evenals ieder onzer ook nu en dan wel eens pech, Van de solisten won mevrouw Croes de harten der hoorders al heel spoedig. Met haar mooi, blank stemmetje kweelt zij hare liederen als een vogel in de Mei, alles vervullend met blijheid en geluk. Daar is in het optreden van deze zangeres iets sympathieks dat aan stekelijk werkt en den hoorder als vanzelf de handen op elkaar doet leg gen, om haar toe te juichen. Bij de natuurlijke gaven heeft de kunst de hare gevoegd en mevrouw Croes ge maakt tot een zangeres, die overal, waar intieme kunst wordt gewaardeerd, hartelijk welkom zal zijn. Voor den heer Meerloo was het een moeilijker taak, het publiek geheel voor zich te winnen. De oude en verouderde Viola d' amore heeft een te klein ver mogen om er een auditorium lang mede bezig te kunnen houden en 'tzal niemand bepaald verwonderen, dat de musici van dit speeltuig afscheid hebben genomen om het een plaats te gunnen in de musea voor oude-kunst. Wij zeggen dit met groote waardee ring voor de wijze, waarop de heer Meerloo het instrument heeft bespeeld, wat met het oog op de ingewikkelde samenstelling zeker lang niet gemak kelijk is. Wanneer wij van het concert nu nog melden, dat de heer Philip Loots de solisten begeleidde op de hem eigene serieuse en muzikale wijze en de heeren zangers aansporen tot eene schit terende revanche bij een volgende uit voering, mogen we ons relaas eindigen met een woord van dank voor het goede en schoone, waarnaar wij niet vruchteloos hebben gezocht. B WETEN EN WERKEN. Maandag avond trad de Heer Otto op met eene novelle natuurlijk van den Spreker zelf getiteld Oog om oog. De plaats der handeling is een provin ciestadje onder den rook dar glashutten. Daar heeft voor twintig jaar eene geheurtenis plaats gehad, een misdaad tegen de zedenwet en als zoodanig buiten het gewone recht vallende. Maar een vader heeft er zijn dochter door verloren. Moest hij nu niet zijn eigen rechter zijn? In een onbewaakt oogenblik valt hij de oorzaak van zijn leed aan en wordt veroordeeld wegens poging tot moord. Twaalf jaren boette hij zijn daad en toen die tijd was voorbij gegaan ha'd hij gezworen den eed: Oog om oog en tand om tand. En weinigen wisten met welke gevoelens de oude Gillis de pak- looper trok van dorp tot dorp, zelfs niet zijne oude kameraden van de glas hut en nog minder de eigenaar der glashut, wien de eed gold. Die eigenaar had twintig jaar later vijf arbeiders onslagen wegens feiten, strijdig met de gewone orde. Ontevredenheid onder de arbeiders, vergaderingen, kreten van werkstaking. Gillis de paklooper bezweert den storm in het belang der menschen, niet in 't belang van den patroon. Een der man nen, een stakensgezinde, weet hem al prikkelend zijn geheim te ont wringen; ja, de haat en de wraak, zij leven in hem even sterk als vroeger en hij zal zijn opzet volbrengen als de dochter van den man, dien hjj haat, twintig jaar zal zijn zoo oud was ook zijne dochter toen die viel als offer van een misdaad, welke niet door den rechter wordt gestraft. En op dien twintigsten verjaardag van de dochter des glasfabrikants bood eene deputatie uit de werklieden het lieve meisje haar gelukwenschen, met een verzoek om weder toelating tot de glashut voor de vjjf ontslagen mannen. De gelukkige vader staat het toe om zijn kind genoegen te doen. Zóó was de wijze raad van Gillis gebleken goed te zijn. Een paar dagen later steekt de veer pont van wal met een rijtuig en paard, de fabrikant, zijne dochter en Gillis. Het paard, schrikachtig, geeft zijn meester veel te doen. De wraakduivel prikkelt aan tot: Volbreng Uw eed, werp het meisje in de rivier, straf zóó de oorzaak van Uw rampspoedig leven! Als bij ingeving vermoedt de dochter gevaar, z(j klemt zich aan den vader vast. Al onrustiger wordt het paard't is niet te stillen, 't rukt achterwaarts, dringt het meisje in de breede rivier. De vader uit een noodkreet: Gillis, red haar 1 Een plof in het water, 't Is Gillis. Eenige krachtige slagen en hij heeft de dren keling bereikt, nog eenige, en hij heeft haar behouden neergelegd op de plaats waar twintig jaar vroeger zijn schoon, arm kind den sprong deed in den don keren stroom. Zijn goede genius of Wie dan ook had bij den wanhoops kreet eens vaders den wraakduivel ver dreven, die Gillis jaren lang gebonden hield. De goed gedachte novelle, mooi ge zegd, had ons onder den indruk gebracht van diepen ernst, 't Was haast jammer dat een machtig applaus een eind er aan maakte. Een der Commissarissen had den goe den inval de biblioteekaeuren open te zettengedurende ons onwillekeurig toeluisteren, hadden we niet bemerkt, dat in de overvolle zaal een atmosfeer heerschte als vroeger inden oven van den rentenierenden bakker, een der hoofd personen in het allerdolste stukje dat Spreker ten slotte met zooveel smaak voordroeg. Het droeg tot titel Op het dak, een liefdeshistorie, zóó komisch in haar ontwikkeling, zóó frisch van ge dachte en vorm, dat de pret niet hooger kon stijgen, toen de jongelui elkaar toch kregen. O, ja, ik was daar aan 't open zetten van de deur en dat was goed, anders was 't van alle kanten geweest om te stikken. Den volgenden Dinsdag vervult de Heer A. van der Voort despreekbeurt, Tweede Kamer. Vrijdag werd het debat voortgezet. Bij art. 66 (notaris-examen kommissiezocht de heer Travaglino maatregelen tegen den wassenden stroom van kandidaten voor het examen. Er zouden eischen moe ten gesteld worden betreflende hun alge- meene ontwikkeling, de examens zouden niet elk jaar moeten plaats hebben maar na afloop van eenige jaren enz. De heer van Deinse bestreed die beschou wingen. De Min. van Justitie wees er op, hoe de wet eischt, dat elk jaar een examen worde afgenomen. Een ontwerp tot wijziging der Notariswet is bij den Raad van State. Het diploma van kandi daat-notaris geeft geen recht tot benoe ming, maar slechts eene bevoegdheid om meê te solliciteeren. De Min. kon niet meewerken om voor vele jaren het exa men af te schaffen, daar dan zou ont staan een afgesloten kaste van geprivi- legeerden. Nu goedkeuring der overige artiekelen werd Hoofdst. IV aangenomen met 64 tegen 8 stemmen. Tegen stemden de heeren van Kol, van der Zwaag en Troelstra. Aan de orde was toen Hoofdst. V Binnenlandsche Zaken). Een algemeen debat had niet plaats, nadat de Voor zitter in overweging had gegeven, de diskusieën te lokalizeeren bij de afdee- ling zonder de diskusieën te smoren, maar alleen ter voorkoming van dubbele diskussiën. Op eene vraag van den heer de Savornin Lohman waar hij enkele pun ten betreffende de Gemeentewet zou moe ten handelen, had de Voorzitter geant woord, dat hij zich sterk maakte Spreker daarvoor de plaats aan te wijzen. Bij art. 5 wees de heer Vanden Bosch van Verwol- de op de noodzakelijkheid van trakte- ments-verhooging van ambtenaren ter pro vinciale griffie. De heeren Mutsaers en De Ras sloten zich daarbij aan- De heer De Savornin Lohman drong aan op maatre gelen ter voorkoming van vervalsching van gemeente obligatieën. Ook klaagde hij over partijdige burgemeesters benoemin gen, en wenschte hij door wijziging van de gemeentewet den raad meerrechten tegenover den voorzitter te geven. De Min. van Binnenl. Zaken achtte de door den heer de Savornin Lohman gewenschte maatregelen tegen vervalsching van ge- meente-obligatieën zijnerzijds onnoodig. Zijn inderdaad onpartijdige burgemees tersbenoemingen werden zelfs meer dan eens door 'sMinisters politieke geestver wanten afgekeurd. De Min. is tegen vermindering van het gezag der burge meesters. H(j hoopte het volgende jaar meer geld aan te vragen voor trakte- ments verhooging der griffie-ambtenaren weldra te regelen in konferentie met de kommissarissen de provincieën. Een amendement van den heer Focker bij art. 23, om de gevraagde ƒ7927 te weige ren voor een nieuw archief en voor een nieuw gebouw bij het Goevernements gebouw te Middelburg, werd door den voorsteller toegelicht opgrond van niet gebleken behoefte, en met het oog op de wenschelijkheid van de restauratie der Abdij, naar een vast plan uittevoeren. Het werd bestreden door den heer Lu- casse en door den Minister, die het on houdbare van den toestand aantoonde, waarna het verworpen werd met 61 tegen 21 stemmen. Bij art. 504 behoeftige krankzinnig en) vroegen de heeren van Heemstra en Van Asch van Wijck (Ede) eene Rijksbijdrage ook voor de familie van behoeftige krankzinnigen. De heer Nolens vroeg ontlasting van de grens gemeenten der onderhouds kosten van armlastige personen, die uit het buiten land hierheen worden overgebracht. De heer Hartog achtte eene partieele, dus niet een algeheele herziening van de Armenwet spoedeischend, met het oog op de wederzijdsche afschuiving van armenzorg door de gemeente, tot op heffing van den toestand van ordeloos heid op dit gebied, en ter verkrijging van betere samenwerking tusschen de burgerlijke en kerkelijke armbesturen. De heer Troelstra zich daarbij aanslui tende, achtte bovendien eene betere regeling van het armwezen een eisch van sociale rechtvaardigheid, Staatsbij- drage in de uitgaven voor armen aan de gemeente zal noodig zijn, en daar naast werkverschaffing en ontginning van gemeentewege. De Min. hoopte oplossing te zullen vinden van de tegen toelagen voor gezinsverpleging nog be staande bezwaren. Onder de bestaande Armenwet moeten de grensgemeenten de onderstandskasten betalen. De Min. zal bij herziening der Armenwet letten op de wenken van verschillende zijden gegeven, te meer daar hij is tegen mo- nopolizeering van armenzorg bij Staat en gemeenten. Hij hoopt een ontwerp tijdig in te dienen. Art. 55 volkstelling gaf aanleiding tot debat waaraan werd deelgenomen door de heeren Troelstra, Truyen, Kerdjjk en den Min. van Binnenl. Zaken. Bij art. 58 Subsidieën ter hestrij ding van sterken drank) drong de heer Mutsaers aan op spoedige herziening der Drankwet, en nam de heer van Kol het den Minister kwalijk, dat er geen sub sidie gegeven was aan de socialistiesche vereeniging van geheel onthouders. De Minis ter antwoorddelaastgenoemden heer dat de bedoelde subsidie niet geweigerd zou zijn, als er geen bepaalde reden voor bestond. Te Watford in Engeland is iemand overleden, die in October zijn honderd en vijfden verjaardag gevierd had door het geven van een groot feest.

Haarlemsch Advertentieblad | 1898 | | pagina 1