In de Nieuwe Rotterdamsche Courant wordt betoogd, dat de twintigste eeuw aanvangt den eersten Januari 1901. Het blad redeneert als volgt: Een maand na Christus geboorte is de eerste maand voltooid, twaalf maanden na Chr. het eerste jaar en dan gaat het tweede jaar in. Als honderd jaren verloopen zijn gaat de tweede eeuw in, als er negentien honderd voorbij zijn, dat is den 31 December 1900 des nachts te twaalf uur, gaat de twintigste eeuw in, dus op 1 Januari 1901 als het twaalf uur is. Met deze betooging is het niet moeielijk zich te vereenigen. Oordeel van een Raadslid uit Sappe nneer, uitgesproken toen dezer dagen, werd behandeld de aanvraag tot het aanbreng van zuiver drinkwater in die gemeente: „Onzin! Zie de paarden en koeien, die onzuiver water drinken. Zie mijn hond, die op de brug ligt en zich laaft aan het water uit het diep. Zie de eene of andere vrouw, die haar slof uittrekt en er slootwater uit drinkt. Is dat schadelijk voor de gezondheid? Wel neenhet kan heel goed gaan zoo. Het is heel mooi zoo'n onderaardschen stroom bij droogte, zooals men dat ziet in Parijs, in Engeland, maar hier? Och kom, dikke woorden, dat heele dir.g!" Q' Een man te Enschedé aan wien de huur zijner woning was opgezegd welke woning krachtens een vonnis Zaterdag zou ontruimd worden, heeft op den eigenaar vijf schoten gelost, doch zonder te treffen. De pastorie der gemeente OJoorn is voor de bewoning ongeschikt verklaard, wegens de ontelbare menigte mieren in die woning. Er zal een nieuwe pastorie gebouwd woiden. HAARLEM, 20 December 1898. Zooals te verwachten was heeft Zondagavond Abalino in den Schouwburg ontzettend veel publiek getrokken, 't Geen ook niet te verwonderen is. Strak gespannen aandacht en ieder oogenblik daverende toejuichingen. Wij schreven in ons entrefilet over de vertooning van de heeren Stoel en Spree, dat we met 't gezelschap nog wel eens kennis willen maken. Gaf haar Maria Stuart ons niet bijster veel te genieten, voor Narciss zijn mogelijk beter de krachten van 't gezelschap berekend. Er zijn wel goede krachten bij. Men ga zien. Donderdagavond 3e abonnements voor stelling van het Ned. Tooneel met Pieter Laogendijk's Don Quichot. Dit be looft inderdaad een avond van genot, van kunstgenot te zullen worden. Het geestige stuk van den geestigen Lan- gendijk voor 't voetlicht te zien brengen is van niet gering te achten literaire ontwikkeling, en men kan er verzekerd van zijn, dat Bouwmeester in den rol van Sanche meesterlijk zal wezen. Zaterdag avond hield de alhier gevestigde »Forieniging for Fryske Tael- en Skriftenkennisse" sGijsbert Japix" eene Tooneelvoorstelling in „De Kroon." De Vooi zitter, Dr. J. B. Schepers open de de bijeenkomst met een geestige rede waarin hij o.a. opkwam tegen de beschul diging van provincialisme, en de toege vendheid van 't publiek voor de uitvoeren den inriep. 't Was nu met eigen krachten, dat gewerkt werd, niet zooals de vorige maal, kwam de Amsterdamsche zustervereeni- ging voor 't voetlicht. De twee blijspelletjes, op z'n Hol- landsch»In vrouwen verward" en „De pseudo-dokter" geheeten, werden waarlijk verdienstelijk gespeeld. Blijk baar heeft hier goede leiding achter gezetenzelden zagen wij door dilettanten zoo natuurlijk spelen, Ook de voordrachten werden, evenals do blijspelletjes zeer toegejuicht. En toen 't programma was afgewerkt, toen ging men vroolijk aan den dans. Toen ging men nog langen tijd vroolijk ten dans. Vrijdagavond sprak in de bovenzaal van hel Brongebouw de heer Johan van Manen, van Amsterdam, overReïn- karnatie. Spreker merkte op, welk een belangrijke plaats dit denkbeeld te allen tijde in het denken der menschheid heeft ingenomen: in het Oosten zeer algemeen verspreid, heeft het in het Westen onder de grootste denkers zijn aanhangers gevondenGiordano Bi uns, Lessing, Fichte, Hume, om slechts enkelen uit velen te noemen, verdedig den de reïnkarnatie krachtig. Spreker schetste vervolgens de menschelijke ziel als voortgekomen uit de Godheid, als een vonk van het Goddelijk Vuur: de ziel hult zich in een stoffelijk kleed om door de daarin opgedane ondervin ding zich te ontwikkelen, totdat alle vermogens, die krachtens haar goddelij ke afkomst in haar liggen besloten in sluimerenden, latenten toestand, tot volle openbaring zullen zijn gekomen. Evenals nu het stoffelijk lichaam eerst voedsel opneemt, daarna het opgenomene in zich verwerkt, om vervolgens weer nieuw voedsel op te nemen, zoo komt ook voor de ziel na het leven op aarde een tijd, waarin zij, onttrokken aan het lichaam en ontdaan van alle stof, in zichzelf de opgedane ondervinding verwerktde essence van die ondervin ding wordt daardoor omgezet in eigen schappen en vermogens der ziel. Is dil proces afgeloopen dan wordt de ziel door de werking der Goddelijke Wet opnieuw teruggevoerd in een stof- lichaam. Deze kringloop moet blijven voortduren totdat de ziel alles heeft l| gewonnen, wat het leven in de stof haar leeren kan; is dit standpunt be reikt, dan draait voor haar het rad der noodzakelijkheid niet meerzij zal zich nog kunnen hullen in een stofiichaam wanneer zij dit wenseht te doen om hare minder ontwikkelde zuster-zielen te helpen, maar de ijzeren wet kan haar niet meer dwingenzij heeft de stof overwonnen, de geheele stoffelijke wereld is haar dienstbaar. Na afloop der voordracht, die door bijna 40 per sonen werd bijgewoond, volgde een langdurig debat, waarin verscheidene belangrijke punten nader werden be sproken en toegelicht. Te '10 uur werd de bijeenkomst gesloten. In het nieuwe lokaal voor Neder- landsch Westindiê bij het Paviljoen gaf de Heer Jhr. L. C. Panhuijs, Ambtenaar der West Indische Afdeeling aan het* Ministerie van Koloniën, Zaterdag eene voordracht over de Bewoners van Suri name. Suriname is bij de Nederlanders vrijwel onbekend. Zoo ter loops heeft men hier en daar wat van die bezitting gehoord dat er vroeger veel rijke plantages waren waar negerslaven werkten, die telkens wegliepen naar de bosschen, daar zoo wat deden wat ze wilden, alles ten koste van de arme planters die deze negers met hun goede geld betaald hadden 1 Weinig meer. Het was daarom niet te verwonderen, dat een tamelijk groot publiek van deze gelegenheid gebruik maakte om zijne kennis in dit opzicht aan te vullen. Van Surinames bewoners Indianen, Caraïben, Arowakken en Boschnegers behandelde Spreker meer uitsluitend de laatste hunne geschiedenis, leefwijze, zeden en gewoonten. De Boschnegers zyn de nakomelingen van de weggeloopen negerslaven, die op plantages, eerst der Engelsche en later der Nederlandsche planters, werk zaam waren. Zij breidden zich uit van de rivier de Marowyne naar het Westen van Zuid Amerika, doch b\j voorkeur langs de rivieren, welke hun als ver keerswegen dienst deden. Zij hebben het onze koloniale regeering dikwerf moeielijk genoeg gemaakt. Gou verneur Aartsen van Sommelsdijk was verplicht in 1684 vrede te sluiten, doch inen had nooit met hen op. Er werden regelen vastgesteld naar welke de ge vluchte negers zouden gestraft worden, niettegenstaande dit hield het wegloo- pen aan, in 1712 en 1740 was dit al bijzonder toegenomen. In Suriname wonen verschillende negerstammen en het was voornamelijk dien der Okales welke meer in het bij zonder besproken werd. De stam telt drie of vierduizend personen en woont langs een kreek van de Marowyne. Spreker vertelde, hoe de regeering dien stam in 1770 geheel wilde verdelgen en gewaagde van ontzachlijke wreedhe den en gerechtelijke moorden op deze i mensehen gepleegd. Nog van l824totl848 mocht niemand in Suriname een boschneger huisvesten. Later is er wat toenadering gekomen, waartoe de Christenzendelingen, bijname de Moravische Broeders krachtig hebben meegewerkt. De resultaten van hun I werk zijn, dat de R, IC gemeente onder hen 175 leden telt en de Moravische broeders er verschillende scholen sticht ten. De taal der Boschnegers is het Neger Engelsch, soms vermengd met Portu- geesche en Fransche woorden, het dient als verkeersmiddel tusschen hen, de Indianen en de regeering. Spreker stelde de gelegenheid open kennis te nemen van eene belangwek kende verzameling voorwerpen, meestal van cederhout vervaardigd door de ne gers en hier was het voornamelijk de ornamentiek welke aanleiding gaf tot bespreking en eenig inzicht gaf in het gemoedsleven der Boschnegers. Spre ker besloot met eene opwekking tot deernis en liefde jegens de onbeschaafde natuurmenschen. Evenals Spreker door den Heer F. W. van Eeden werd ingeleid, bracht deze ook dank voor de gehouden voor dracht, met den wensch, dat zij mochte bijdragen tot betere waardeering van Suriname, het verwaarloosd erfdeel on zer vaderen. De typo- en lithographische ver- eeniging Kunst na Arbeid" vond Zaterdagavond in de Concertzaal van het Brongebouw opnieuw gelegenheid te toonen, met hoeveel vrucht door hare leden de zangkunst en de uiterlijke welsprekendheid wordt beoefend. Het eerste gedeelte van het programma was gewijd aan muzikale voordrachten, die afwisselend vocaal en instrumentaal, den luiden bijval der aanwezigen verwierven. De heer W. A. Kwantes had van de leiding der zangnummers veel genoegen evenals het Koor, dat lof mag worden gebracht "voor de verdienstelijke uitvoe ring. Bij de tooneelstukjes was de vroolijkheid aan het woord en dikwijls klonk een gulle lach en een luid applaus door de zaal. Een goed orkest verhoogde de gezelligheid van den avond, die in zijn geheel, goed voorbereid, uit stekend slaagde. In het Brongebouw heeft Woens dag avond een musicale humoristische soiree plaats waar zal optreden de hier ter stede gunstig bekende klavier-, zang- en deklamatie-humorist Otto Lamborg met afwisselende voordrachten van Mejuf frouw Sophie Bos. Heeft de Heer Lamborg bij een vroeger optreden hier ter stede, naar wij ons herinneren in de Vereeniging, een prettigen indruk nagelaten, ook Mejuffrouw Bos is wegens haar uit stekende voordracht waard gehoord te worden. LI. Zondagmorgen ten 8 uur is uit het kanaaltje langs den IJweg achter het fort onder de Gemeente Spaarndam opgehaald het lijk van een onbekenden man, oud ongeveer 65 jaren, tamelijk lang, niet zwaar gebouwd, met grijze ringbaard en grijs haar zonder verdere kenteekenen, gekleed met grijze jas, zwarte broek, dito vest, boezeroen, wit halfhemd met liggende boord en zwart dasje, bottines, verschillende sokken grijs van boven en zwart van onder, bruingeweven tricot onderbroek onge merkt. Op het lijk is gevonden een bank van leening briefje, een zilveren horloge op naam van J. Mes No. 336, op 16 Dec. j.l. afgegeven te Leiden, een zakje met tabak afkomstig uit de fabriek van Ziinmerweel te Leiden, eene portemonnaie waarin een Vj cent en een zakmes waaraan een kurkentrek ker. De Burgemeester van Spaarndam verzoekt zoo spoedig mogelijk inlichting. L.l. Zondagavond omstreeks 6% ure heeft eene felle schoorsteenbrand plaatsgehad ten huize van A Winkelaar, wonende Zoetestraat No. 8 ontstaan door het in brandgeraken van een houten balk in den schoorsteen. De brand is door de agenten-rechercheurs Jansen en Misset gebluseht. Uit een gesloten hok staande op een erf aan het Zuider Buiten Spaarne alhier zijn vier kippen ontvreemd. Door de politie alhier is aange houden en naar het huis van bewaring overgebracht J. Dirken oud 31 jaar, paardenslachter wonende aan het Be gijnhof alhier, verdacht van diefstal van een paard uit de weide van de weduwe van Brugge gelegen aan de Zomervaart onder de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude. De huid van het paard door hem geslacht, is in zijne woning i| in beslag genomen. Tegen J. H. oud 17 jaar en F. K. oud 18 jaar, is door de politie proces verbaal opgemaakt ter zake diefstal van een kat, die daarna door eerstgenoemde is dood geslagen en verkocht. „Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: „tkBBKVERSCHAtPINb'\ Van 1 Nov. tot 29 Nov. het be a zich de vol gende personen aangemeld: 5 voor werkvrouw. 3 voor naaister. 1 voor grondwerker. I voor schrijfwerk. 1 voor schoenmaker. 1 voor kuiper. 1 voor zadelmaker. i voor loopwerk. Bij de aanmelding moot een getuigschrift van goed gedrag overgelegd worden. Van 1 N ovtot 29 Nov. zijnde volgende peï- sonen geplaatst: 4 voor werkvrouw. 1 voor waschvrouw. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Boelen, Stadhuii, of Stationspltin Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 8-6 uur verkregen worden bij den Administra- eur, bureau Boelen, Kamer No 2. VERGADERING van den Baad der Gemeente Haarlem, op Woensdag 21 December 1898, dest'namiddags te 1 ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingek. stukken. 2. Voorstel B. en W. W. adressen J. H. Krelage wijziging plan bebouwing gronden ten oosten van den Kleinen Houtweg, vastgesteld bij Raadsbe sluit van 26 September 1888 No. 9. 3. Id. id. adres J. Zipp bebouwen voor tuin bestemden grond bjj perceel Wilhelminastraat No. 56. 4. Id. id. bebouwen voor tuin bestem den gror.d achter perceel Wilsons- plein No. 13. 5. Id. id. vaststelling verordening heffing opcenten personeele belasting. 6. Id. id. oprichting voormalig bureau van politie ten dienstender gemeente secretarie. 7. Id. id. overdekking vischmarkt. 8. Id. id. vastelling ipstructie markt meester vischmarkt. 9. Id. id. beschikbaar stellen gelden bouw Groote sluis te Spaarndam. 10. Id. id. aankoop terreinen spoorver binding gasfabriek. 11. Id. id. adres G. Hulsebosch hooger bouwen dan volgens art. 177 Algemeene Politieverordening. 12. Id. id. met rapport commissie van financiën aankoop perceelen Rolland straat van J. Timmer. 13. Id. J. Krol Kz. uitstel vellen boomen aan den Dreef. 14. Aanbeveling commissie Stedelijk Museum benoem, lid der commissie. 15. Id. regenten Barbara-Gasthuis be noeming regent. 16. Id. regenten St. Elisabeth's of Groote Gasthuishuis benoem, regent. 17. Benoeming lid commissie van toe zicht op het Haarlemsch muziek korps. 18. Voordracht B. en W. W. benoem, on- derwijzexes kostelooze school lett. D' Markt van 19 December 1898. Boter. Aangev. 87 verk. 87 KG. L. pr. 1.15 H. pr. f 1.25 p. KG. Biggen. Aangev. 109 verk. 79 stuks. L. pr. f 5.H. pr. f 8.p. stuk. Schrammen. Aangev. 50, verk. 42 st. L. pr. /II.H. pr. 15.p. st. Aardappelen. Aangev. 140 H.L. verk. 123 H.L. L. pr. 2. H. pr. f3.— p. H.L. Appelen. Aangev. 81H.L. verk. 49 H.L. L. pr. ƒ6. H. pr. 20.p. H.L, Peren. Agev. 42 H.L. verk. 23 H.L. L. pr. f5.H. pr. f8.p. H.L. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, cp Donderdag 22 Deo. 1898 des namiddags van 23 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1Concert FugaFr. Lux. 2. Adagio uit de 4e Vioolsonate. .Bach. 3. Souate No. 2A. Guilmaut. u. Allegro moderato, h. Larghetto, c. Allegro vivace. 4. Elfla's Brautzugzum Miinatcr. ."Wagner. 5. Aria uit FaulusMeudelssohu.

Haarlemsch Advertentieblad | 1898 | | pagina 2