HAARLEMSCH Eerste Blad. No. 5 144 van WOENSDAG 18 Januari 1899. N ieu wsb er ich t en Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Eenentwintigste Jaargang. TELEPHOONNUMMÏK TELEPHON18CHE VERBINDING met AMSTERDAM, ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden t -,25. franco p. post ,40. Ahonderlljbe nommers 3 centen per stub Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag? en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. WETEN EN WERKEN. Maandag avond waren wij onder het gehoor van Dr. Bleekrode van 's Gra- venhage. Omdat dan gewoonlijk een of ander onderwerp uit de natuurkunde aan de orde is, zijn dan ook de bezoe kers, die van dit vak gaarne hooren, in groot getal present. Zoo ook Maandag. Reeds bij het binnenkomen kon men bemerken, dat de Spreker al was doende geweest om alles in gereedheid te brengen, 8ciopticon met lichtscherm, de bus met vloeibare zuurstof voor het licht, dan nog een elektrische batterij enz; terwijl de zitplaatsen er waren er natuurlijk weer te weinig, zóó waren geplaatst, dat een vrij gezicht mogelijk was. Het onderwerp was De luchtscheep vaart en hare toepassingen. Is de luchtscheepvaart steeds iets ge weest waarvan men de grootste ver wachtingen had, in geen vak heeft men met zooveel teleurstellingen te kampen gehad. Spreker herinnerde hier aan de ongelukkige poging van Dedalus en Icarus, om zich in het luchtruim te verheffen, waarvan de mythe verhaalt. Van dien mythischen voortijd tot op onzen tijd bracht Sprekei in herinnering de pogingen om zich te verheffen door beweegkracht en het laatste slachtoffer van dat pogen de Heer Liliënthal. Van 1780 dagteekent de eigenlijke geschiedenis die luchtscheepvaart, toen het Mongolfier gelukte met een ballon met verwarmde lucht op te stijgen, een uiterst gevaarlijk werk, in aanmerking genomen de brandstof, noodig om de lucht binnen den ballon te verwarmen, Het opstijgingvermogen neemt toe in gelijke reden tot de verwarming; bij 100 graden verwarming zet de lucht een derde, bij 300 graden de helft uit. Neemt men dus den ballon groot ge noeg, dan zal het opstijgingsvermogen groot genoeg zijn om waarnemende personen omhoog te heffen. Spoedig zag men om naar betere vul ling. Professor Charles vond dit in het waterstofgas van welks bereiding hij de uitvinder was. De geringe soortelijke zwaarte van dit gas leende zich bijzon der tot het doel. Zijne eerste openbare proef in deze, verhaalde Spreker, was ook daarom zoo merkwaardig, omdat geen andere natuurkundige proefneming ooit door zooveel menschen was bijge woond. Charles herhaalde zijn proef in het bjjzjjn van den koning van Frankrijk, doch toen mochten nog geen menschen opstijgen, hiertoe werd eerst later toe stemming verleend. Een balon van 300 M® kan een mensch, een van 500 M® drie menschen ophef fen. De Franschen maken hunne balons van verniste zijde, de Engelschen van dierlijke vliezen, de Duitschers van ka toen met getha pertsja. Een balon heeft twee kleppen, een van boven voor het dalen, een onderaan in verband met de uitzetting van het gas. Een netwerk om den toestel dient tot het bevestigen van mand of schuit, terwijl bij eiken balon een valscherm behoort, om in tijd van nood de aarde te kunnen bereiken als de balon onklaar is. Tot het meten der hoogte heeft men een barometer in het schuitje men weet, dat elke tien meter met den balon rijzen, den baro meterstand met één millimeter verlaagt. Dan heeft iedere luchtschipper nog noodig een thermometer en een kij ker. Het opstijgen met een balon, hetzij gevuld met waterstofgas, hetzjj met lichtgas, heeft minder bezwaar, moei lijker gaat het landen, maar het besturen gaat nog niet. Vervolgens werden besproken het vliegmachine- en het balon-systeem. De eerste stijgen door behulp van snel be wogen raderen, of schroeven. Zulke dingen hebben echter tot nadeel van veel te zwaar te zijn, willen zij aan de eischen der soliditeit voldoen. Tot verduidelijk van het aangevoerde werd thans de sciopticon te werk ge steld en eene serie van teekeningen geprojecteerd van de balons van vóór honderd jaren tot heden. In de laatste vijftig jaar steeg men van 4000 Meter, tot in 1852 de ruirn 9100 meter werd bereikt, dat is ongeveer de hoogte van den hoogsten bergtop. Op zulk eene hoogte is echter de mensch door gebrek aan zuurstof de verstikking nabjj. Tegenwoordig laat men onbemande ballons veel hooger stijgen, deze zijn dan van zelfregistreerende instrumen ten voorzien, van welke men de ver schillende omstandigheden waaronder de ballon zijn tocht heeft gemaakt, kan aflezen. Later heeft men den bolvorm der ballons veranderd in langwerpigen of sigaar-vorm. Tissandier kwam op het denkbeeld zijne machine van elektrische beweeg kracht te voorzien, doch ook hier stond de zwaarte der batterij enz. in den weg. Krebs en Renard hebben eindelijk in 1879 het stuurvermogen tot zekeren, geringen, trap van ontwikkeling gebracht, waarschijnlijk maken de welgeslaagde pogingen met bestuurbare ballons nog wel in Frankrijk een punt van onderzoek uit en Spreker achtte het niet onmogelijk, dat die te eeniger tijd zullen blijken tot volmaking te zijn gebracht. Van al de genoemde ballons enz. gaf Spreker fraaie lichtbeelden. Hadden de verschillende opstijgingen in de jeugd der luchtscheepvaart veel succes, practisch nut hadden zij niet bijzonder veel. Tegenwoordig echter bezigt men den kabelballon, d. i. een dien men aan een ongeveer vierhonderd meter langen kabel bevestigt, als observatiepost. Uit dezen ballon kan men telegrafeeren en telefoneeren en kan dus in oorlogs tijd van dienst zijn. Uit deze ballons worden zelfs fotografische terreinop nemingen gedaan, waarvan alweer een voorbeeld werd geprojecteerd. Met een onbemanden ballon heeft men tegenwoordig eene hoogte geme ten van 18000 meter. In de laatste jaren heeft men weer pogingen gedaan om de pool te bereiken, doch ter wille van de wetenschap; onze voorvaderen deden in 1596 ook zoo'n poging, doch ter wille van den handel. Spreker bracht hier in herinnering de poolreis van Nansen, die den 87en graad bereikte. Ten slotte werd de ballon-pooltocht van de ingenieur Andrée besproken. Zijn ballon had een inhoud van 5000 M.® en met een Zuidenwind meende hjj in enkele dagen van Spitsbergen uit de pool te bereiken. Het is thans anderhalf jaar geleden zonder dat men iets van Andrée en zijne twee tochtgenooten hoorde, zoodat er kans bestaat, dat men nooit resultaten der belangwekkende, doch uiterst gevaarlijke onderneming zal vernemen. Spreker zette nu nog uiteen welke omstandigheden zouden moeten samenwerken om alsnog den ondernemenden man in het land der levenden terug te zien. De zeer leerrijke, uiterst interessante voordracht boeide zóó, dat de bekende uitnoodiging tot het niet tusschentijds vertrekken alweêr onnoodig was. Meer malen werd de voordracht door applaus onderbroken. Aanstaanden Maandag treedt de Heer W. F. Andriessen op. De Dreyfus zaak heeft Vrijdag weer de Fransche Kamer in rep en roer gezet. Het was thans vooral de kwestie van het afgetreden lid van het hof van cas- catie de Beaurepaire, dat de beweging was aangevangen, doch de man is door de Kamer bijna volledig afgemaakt. De anti-revisionisten schrijven het noodig te vinden, op den uitslag van het onderzoek in te werken, inplaats van rustig af te wachten het eind van het onderzoek en de gevolgen er van, wat alweer niet pleit voor de soliditeit van de grondslagen waarop de anti-mannen hunne theoriën bouwen. Inmiddels komt Frankrijk meer en meer bij het buitenland in opspraak en ingezien wordt, dat alleen een stoute greep aan het land rust kan bezorgen. Het zal dan maar de vraag zijn van welken kant die greep zal komen, van de civi listen of de militaristen. De ex-majoor Esterhazy is losgekomen met de tweede aflevering van zijn ver weerschrift, als men het zoo eens noemen mag. Onthullingen komen er niet in voor; zjj bepalen zich tot dingen die al lang bekend waren en tot tastbare onwaarheden. Het schijnt zijne bedoe ling, zich geheel aan te stellen als het slachtoffer van zijne dienstgehoorzaam heid, hij verschuilt zich hier en daar ach ter een overleden hoofdofficier als zijn lastgever en scheldt van tijd tot tijd maar niet zoo erg als in de eerste aflevering, op zijn vroegere chefs en de regeering. die hem, o, zoo ondankbaar behandeld hebben. De man, die aldus wegschuilt achter zijne meerderen, steeds met hen door dik en dun ging, heeft vergeten, dat discipline hare grenzen heeft. Zijne opmerkingen omtrent Dreyfus zijn ta melijk banaal. De veel genoemde officier Schwarz- koppen heeft opnieuw verklaard nimmer in eenige betrekking tot Dreyfus ge staan te hebben, Schwarzkoppen had de leiding der Duitsche inlichtingsdienst en is dus volkomen op de hoogte. Als deze officier eens begon te spreken, zou er wat los komen. Sedert Dreyfus een officieel bericht ontvangen heeft van den aanvang der revisie van zijn proces, heeft hjj ver scheiden malen aan zijn familie geschre ven. Het publiek heeft tot dusver slechts kennis gekregen van het korte telegram, waarin de balling aan zijn vrouw mede deelde dat hij op de hoogte van den toestand was gebracht. Thans wordt een opmerkelijke bij zonderheid bekend. Op last van Brisson, destijds minister-president, is aan Drey fus medegedeeld dat zjjn dossier aan het Hof van cassatie was opgezonden, en die mededeeling geschiedde zoodra het vorige ministerie, na het rapport der consulta tieve commissie, daartoe besloten had. Toen de strafkamer van het Hof in November, in beginsel verklaarde dat het proces herzien moest worden, wist Dreyfus dus reeds drie weken welken stap de regeering genomen had. Dreyfus moet dadelijk overtuigd geweest zijn en hij is het nog dat de eerste stap tot de revisie van zijn proces door den generalen staf is gedaan. In al zijn brieven sedert dien tijd geschreven, zoowel in die aan zijn vrouw als aan zjjn schoonouders (en ongetwijfeld ook in die welke hun niet overhandigd zijn) betuigt hij zijn dank baarheid jegens generaal de Boisdeffre en zijn „kameraden" in het leger. Hij gelooft dat zijn rehabillitatie door het ministerie van oorlog uit eigen beweging ter hand is genomen. Dat zij tot twist geschrijf of zoo iets aanleiding heeft gegeven, vermoedt hjj zelfs niet. Naar zijne meening zal hij, na het vernietigen van zijn vonnis in Frankrijk terugkee- rend, daar geen vijantschap ontmoeten, daar over zijn verschrikkelijk avontuur het volle licht moet geschenen hebben. Hoe moet de man zich verbazen als hg, eens in Frankrijk terug komende, daar alles anders vindt, dan hij meent en bij name dat hij zijne vroegere ka meraden zal terug vinden geheel tegen hem gekeerd, terwijl tevensde groote stoot tot zijne zaak niet is gekomen van den kant der officieren. Keizer Wilhelm is weer hersteld van zijne kerstmis-ongesteldheid en heeft een bezoek gebracht aan den Franschen ambassadeur. Men gelooft, dat het ge sprek wel zal geloopen hebben over de bestaande spanning tusschen Engeland en Frankrijk en als dat waar is, dan zou men er uit kunnen opmaken, dat Duitschland niet het plan heeft met Engeland mede te werken. Er kan van toenadering tusschen Frankrijk en Duitschland gewaagd worden en dan zou dit te danken zijn aan de barsche houding van Engeland waarschijnlijk nog een gevolg van de boosheid voor het samengaan van Rus land met Frankrijk. Te Barcelone is een stoomschip uit Havana binnen gekomen met elfhon derd Spaansche soldaten. Negen en dertig waren er onderweg gestorven, driehonderd zestig moesten naar de hospitalen vervoerd en ruim honderd naar de herstellingsoorden ge zonden, dus bijna de helft der man schappen dood of ernstig ziek. Het stoomschip was er niet op berekend zooveel soldaten tegelijk te vervoeren. Men ziet, de tegenwoordige regeering is meer en meer op den weg haar populariteit te voorliezen. Door verschil lende misslagen voor en gedurende den oorlog verloor zij de koloniën. In dank werd het haar niet afgenomen, dat telkens duizenden landskinderen naar de bezittingen werden gezonden, maar nog minder, dat de resultaten zoo bitter bedroevend waren. Nu haalt men de soldaten weer thuis, maar verzuimt de noodige maatregelen te nemen, om den mannen, die op Cuba

Haarlemsch Advertentieblad | 1899 | | pagina 1