reeds zooveel leed ondervonden, de reis naar het vaderland gemakkelij k te maken. Natuurlijk zal de schuld geschoven worden op de inhaligheid van de maat schappij die tegen zooveel francs per hoofd de overtocht op zich nam, maar daartegen had men kunnen en moeten waken en het volk zal daar rekening mee houden. Telkens gaan geruchten omtrent oneenigheden in het cabinet, telkens bestaat er vrees voor verandering, om dat die tot heden niet tot verbetering leidde. Van de invoering der nieuwe vacci- wet, verleden jaar zomer, tot 31 Decem ber zijn in Engeland en Wales 275.000 kinderen wegens gemoedsbezwaren der ouders niet ingeënt. Het belooft wat, als er eene epidemie komt! De Amerikanen weifelen alsnog om te Ilo-Ilo (Philippijnen) te landen. President Mac Kinley schijnt bevreesd te zijn voor het openen van vijandelijkheden. Uit New-York woidt weder een spoor wegongeluk bericht. Bij Round Brook zijn twee treinen in botsing gekomen. Tien menschen moeten daarbij gedood en vijftien gewond zijn. In de Groote Opera te Parijs zijn nu eindelijk de noodige veiligheidsmaatre gelen tegen brandgevaar genomen, Men heeft er nu een groot metalen brandscherm, dat, door hydraulische kracht bewogen, de zaal binnen een halve minuut van het tooneel kan schei- den. Voorts kan boven een gedeelte van het tooneel het glazen dak opengeslagen worden, om den rouk een uitweg te verschaften, en ten slotte is er gezorgd voor doelmatige water-aanvoer naar het tooneel, voor geval van nood. Na de stormberiehten in ons land komen nu ook die uit het buitenland. In geheel Noord-Duitschland woedde een orkaan. Keulen, Aken, Trier klagen over vernieling van huizen en plantsoen, Stuttgart bovendien over een onweersbui met wolkbreuk. Te Berlijn werd veel stormschade geleden. Te Brussel moesten veertig personen, door vallende voorwer pen verwond, in de ziekenhuizen verbon den worden. Te Gent woei eene vrouw in het water en verdronk. Op de Schelde, even boven Antwerpen leed een driemas ter schipbruik. Bij Heist hebben de in aanbouw zijnde havenwerken zeer ge leden. Ook Engeland bericht veel ake ligheden. Bij Chester, Engeland, is een stuk uit een spoorbrug gewaaid. Locomotief met tender reed in de opening, stoker en machinist kwamen om het leven. Een andere trein werd uit de rails gelicht. Bovendien werden te Londen een paar groote huizen weggeblazen. Bij Nijmegen is een schip, geladen met steenen, ge zonken, de opvarenden wilden zich redden in een bootje, het sloeg om, alle opva renden, vijf in getal, zijn verdronken. De twee vrouwen in den Haag, die Donderdag bij een brand verschrikkelijke wonden bekwamen, zijn aan de gevolgen bezweken. Vele Friesche arbeiders vertrekken tegenwoordig naar Duitschland om werk I te zoeken. Velen gelukt dit o.a. aan de Hamburgsche havenwerken, waar zij gaarne voor het verrichten van grond werk in dienst worden genomen en tevens omdat zij met vaartuigen kunnen omgaan. Zjj verdienen daar meer dan de Poolsche arbeiders. Te Rozendaal vertoeft de Armeniesch katholieke bisschop van Tarsis, met het doel om giften in te zamelen. Ter zijner verzorging zijn zesentwintig honderd kinderen, waarvan de ouders door Tur ken zijn vermoord. HAARLEM, 17 Januari 1899. Gisterenavond van de Nederl Tooneelvereeniging Ghettoburgerlijk treurspel van Herman Heyermans Jr. Een christenmeid is verliefd op een joden-jongenof liever Rafael be schouwt de christenmeid als zijn vrouw. De familie van den jodenjongen wil hebben dat hij Rebecca, een joodsch meisje, huwen zal en onder het scha- cheren over wol door worden de vaders het eens. Eens, dat de Rebbe op sjabbesavond den dolenden Rafael tot betere denkbeel den zal trachten te brengen, is de meid uitgezonden Na lang n tijd komt zij weer terug. Rafael's tante Esther en Aaron, Rebecca's vader, zeggen haar, dat Rafael met Rebecca trouwen zal en om haar af te koopen tweehonderd gulden heeft geboden. Toen nu ook de grijze Sachel dit bezweert, stort uit wanhoop zich de meid in 't water. Even daarna komt Rafael die de engheid van huis was ont vlucht, thuis. Hij valt snikkend op het lijk van zijn geliefde, vloekt zijn vader en zegt, dat hij grootsche plichten nu kent: het dienen van een God hoog verheven boven al het klein-gedoe en klein-gepraat van menschen met hun tassenhaat en godsdiensttwisten. Dit is in een enkele ljjn de intrigue waarom Heyermans' treurspel gebouwd is. Dadelijk moet ons van 't hart, dat hft stuk als treurspel niet gelukkig is. De personen zijn veel te zwak geteekend om groote sympathie te wekken. De droomende, dwepende Rafael is een man met hoog-humanitaire ideeën, maar in tense kracht gaat er niet van hem uit. Hij leeft van het geld van zijn vader blijkbaar, en we zien de man van groote frazen en woorden slechts in hem. Wat de christenmeid betreft, zij is zoo heel gewoon, dat de belangstelling in haar karakter ontwikkeling totaal nihil is. Waarom b. v. draait de zoon zoolang om de waarheid heen, en slingert hjj zijn vader niet ronduit zijn liefde voor Rose en zijn afkeer van den handel in 't gezicht. Waarom houdt Rose niet stand niets te gelooven van de hetgeen Esther en Aaron zeggen, en Sachel bezweert, maar alleen te vertrouwen op hem, op den edelen man haars harten alléén. Dit zijn gebreken die aan 't treurspel als zoodanig kleven. Maar daartegenover staat zoo oneindig veel goeds, zulke heerlijke momenten, dat de avond gan- schelijk niet verloren was. In de teekening van 't milieu, in de als uit den mond opgeteekende gezegden uit den jodenbuurt, toonde de auteur zich in zijn volle kracht; alleen Heyer- mans vermag Ghetto zóó schilderachtig uitbeelden in faits et gestes. En niet het minst waren de mooie zinnen van Rafael, vooral aan 't einde van het tweede bedrijf, waar het hem te benauwd en te eng werd in het kamertje, duf door de bekrompen klein zieligheid en beperktheid van zien en voelen van het leven, van zijn familie en den Rebbe. Waar hij hijgt naar lucht en licht, waar hij smacht naar de frissche levensbronnen, die andere schat ten voor zijn ziel verborgen houden dan de eeuwige jacht naar geld en het mooi praten van oneerlijke praktijken van den handel. Wat de vertolking betreft, die was in een woord uitstekend. De heer Faassen gaf spel, zooals wij zelden van hem zagen en zijn zinnen van blank- schoon idealen, en hoogheerlijke levens visie droeg hij vóór zóó, dat het op 't publiek een af en toe schier overweldi genden indruk maakte. Van de overige artisten nog genoemd de dames Mevr. de Boer als Esther, en Mevr. v. d. Horst als Rose en de heeren Ternooy-Apil als Rebbe en van Kuyk als Sachel. Moge het stuk van den heer Heyermans dus aan de eischen van een treurspel niet voldoen, het is zeer bezienswaardig, en wie niet gelooven, dat men in den schouwburg kan worden gesticht, zouden wij raden dit te gaan zien. In het lokaal voor Suriname bjj het Paviljoen werd Zaterdag eene voor dracht gehouden over Suriname, door den Heer H. L. Loth, gouvernements landmeter in West-Indië. Spreker vestigde er de aandacht op, dat Suriname vroeger rijk was aan plan tages en de kolonie dus eigenljjk aan den landbouw toebehoorde, hoewel de zeer vruchtbare bodem ook nog schatten van mineralen bevat. Met de afschaffing der slavernij echter is de landbouw er zoo in verval gekomen, dat slechts twee honderdste deelen der oppervlakte be bouwd zijn. Na een korten blik op het leven der boschnegers zette Spreker uiteen, dat op den duur de bloei der kolonie alleen kan verwacht worden van den landbouw. Doch hoe aan werkkrachten te komen 1 Aangetoond werd dat voor den mijn bouw alleen de bewoners der Tropische gewesten geschikt zjjn en dan zullen goede winsten mogelijk zijn. Het zenden van Nederland>che kolonis ten naar Suriname heeft echter ook eigenaardige bezwaien. Het be^t keurde Spreker het in exploitatie brengen van plantages door Naamlooze Vennootschap pen en dan als arbeiders te kiezen de liiertoe geschikte Javanen. Deze zouden zich dan na afloop van hun diensttijd in dessas, kunnen vestigen naast den Nederlandschen land bouwer zoo zou het land weer tot bloei geraken en een rijke bron van inkomsten voor Nederland worden. In het begin van Febr. is het bestuur der Wilhelmina Naaischool voornemens, ter stijving der kas, eene uitvoering van de kinderoperette van Hendrika van Tussenbroek „De drie Kaboutertjes" in den schouwburg te geven. Ongeveer 80 personen, zoowel kinderen als jonge meisjes nemen hieraan deel. Evenals het Bestuur, had ook de Heer Bruynsteen (zeer toevallig terzelfder tijd) het plan opgevat, dit werkje, van welks muzikale waarde wij zoozeer overtuigd zijn, dezen winter te doen opvoeren. Welke betere oplossing dan ons te combineeren? Vooral daar wij in den Heer Bruynsteen een steun wisten, dien wij niet genoeg kunnen waardeeren. De regie is aan den Heer Chrispijn toevertrouwd en kan dit niet anders dan tot welslagen van het geheel medewerken. Mocht het succes zoo groot zijn als in den Haag het geval was, dan kunnen wij meer dan tevreden zijn. In onze hofstad, werd deze operette opgevoerd, met dat gevolg dat ze tot 3 maal toe herhaald moest worden Eenige korte uittreksels uit recensies laten wij hier volgen: De Rotterdammer zegt: „O wat een mooi werkje is datMooi, omdat 't zoo echt is, echt operette voor kinderen, een gedramatizeerd sprookje van Grimm op muziek die den eenvoud, de naïvi teit overal behoudt en nooit, nooit het boeiende verliest", terwijl het „Vader land" zegt:, Wat mjj het meeste trof i in dit voortreffelijk werkje, is de een voud, het ongekunstelde, zoo echt kin derlijk en toch boeiende in de muziek van de zoo tallentvolle toondichteres" Viotta's uitspraak in de Gids van Juli luidt: Het is een allerliefst werk, dat een voudig en ongekunsteld en toch boeiend is. De componiste weet, wat de jeugd aantrekt, wat zij begrijpen kan, wat voor haar gesch kt is. Gedicht en mu ziek zijn bij haar in volkomen over eenstemming en bijna altijd weet zij den juisten toon te treffen. Daarin staat deze operette hooger dan Hansel und Grethel van Humperdinck, waar van de muziek, met het oog op den kinderlijken tekst, veel te geleerd en te rumoerig is." Hendrika van Tussen broek zal ons het genoegen doen op den a.s. feestavond ons met hare tegen woordigheid te vereeren. Moge ook hier bewaarheid worden de woorden waar mede zij het voorbericht van haar werk sluit: „En hiermede stuur ik mijn „Drie Kaboutertjes" de wijde wereld in. Ze hadden het in den schoot der aarde warm en goed, maar ze moesten nu harten van jonge menschenkinde ren verwarmen en een vlammetje aan blazen voor schoonheid en poëzie". De datum van de opvoering zal door advertentie in den courant nader aan gekondigd worden, evenals plaatsbe spreking. Plaatsen zjjn van af Maandag 16 Jan. te bekomen bij Mej. Gallenkamp Baan 13a. De voorstelling van „De Bende van Hartenboer" Zondagavond door 't gezelschap van den heer Jan Ketting uit Amsterdam mocht zich verheugen in veel belangstelling en veel bijval. Wjj verwijzen naar de advertentie in ons blad van heden betredende de voorstellingen Vrijdag- en Zaterdagavond in den schouwburg van »the Royal Bios cope," alsmede naar de matinee, van Zaterdag- en Zondagmiddag. Is een biascope-voorstelling een vorig maal de moeite van 'tzien waard geweest, dit zal nu nog meer het geval zijn, wijl bijzondere maatregelen zijn genomen voor voldoende licht sterkte en dus scherpte der beelden. Donderdag avond ten acht ure heeft in Felix Favore eene openbare samenkomst plaats in het belang der geheel-onthouding, waarbij als Spreker zal optreden de Hoogedel Gestrenge Heer Cur» van Knobelsdorff gepensionneerd Luitenant Kolonel van liet Pruisische leger. De entrée is 10 cents. De Heer J. P. C. van Gurtzaen Jr. Kleine Houtstraat alhier, heeft in den handel gebracht een zelf- aansteker voor gasgloeilicht, die zeer zeker alle vroegere van dien aard overtreft. Twee balletjes van het eene of andere preparaat, twee millimeter in doorsnede, verbonden door een platinadraad, beginnen bij het opendraaien van de gaskraan te gloeien en het gas brandt. Het toestelletje blijft zeer lang goed. Zes a zeven seconden zijn rioodig om het gas te doen vlammen. Beknopt driemaandelijksch over zicht van den toestand der Onderlinge Brandwaarborg-Vereeniging voor de Ge meente Haarlem. Aantal deelnemers op 1 Oct. 1898..373 Vermeerderd door toetreding met..17 Aantal deelnemers op 1 Jan 1399 390 Verzekerd kapitaal op 1 October 1898 ƒ2.131.405 Vermeerderd door toetr. met f 238.100 Verzekerd kap. op 1 Jan. 1899 2.369.505 De vorige week en in den afger loopen nacht is van de Fransche Kerk een eind looden pjjp ontvreemd. Als de vermoedelijke dader hiervan is door de politie aangehouden de bekende L. G. oud 25 jaren, werkman alhier woon achtig. In het douchebadhuis zjjn in de af- geloopen week genomen 130 baden. VERGADERING van den Baad de? Gemeente Haarlem, op Woensdag 18 Januari 1898, des namiddags te I ure. De volgende stukken en punten tullet^ aan de orde worden gesteld 1. Trekken afdeelingen van den Raad. 2. Mededeelingen en ingek. stukken. Verzoek eervol ontslag onderwjjzer le klasse Eerste tusschenschool 3. Voorstel B. en W. W. bestrating Lange Poellaan. 4. Id. id. adres J. H. Krelage aanvaarr ding grond verlengde der Bloem hofstraat. 5. Id. id. id. vasttelling 2e suppl. be grooting, dienst 1899 en wijziging besluit 21 December 1898 No. 13. 6. Id. id. vaststelling 2e suppl. kohier plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1898. 7Id. verleenen prijs schermvereeniging bataljon dd. Schutterij. 8. Id. id. adres Wed. Creemers om onderstand. 9. Id. id. aankoop grond Hoogstraat van D. van Aken. 10. Id. id. adres H. G. Caalen aankoop grond Papentorenvest. 11. Aanbeveling curatoren gymnasium benoeming curator. 12. Verslag opzichter gasverlichting over November 1898. 13. Zitting met gesloten deuren. GRAAN- EN ZAADMARK T. Marktbericht van 16 Januari 1899. If'ilte tarwe f 6 50 6. Rogge 5._ 4.90 Haver 3.59 3.37s Paardenboonen 6.10 Markt van 16 Januari 1899. Boter. Aangev. 84 verk. 84 KG. L. pr. 1,10 H. pr. 1.20 p. KG. Biggen. Aangev. 49 verk. 49 stuks. L. pr. f 5.H. pr. 8.p. stuk. Schrammen. Aangev. 21, verk. 21 st. L. pr 8.H. pr. 10.p. st. Aardappelen. Aangev. 46 H.L. verk. 46 H.L. L. pr. 2.-H. pr. ƒ3.— p. H.L Appelen. Aangev. 32 H.L. verk. 21 H.L' L. pr. ƒ5.— H. pr. 9.— p. H.L' Peren. Aangev. 17 H.L. verk. 11 H.L' L. pr. ƒ4.— H. pr. ƒ8.— p. H.L' VEEMARKT 11 Januari 1899. AangevoerdPrjjs 9 Koeien 140.— ƒ240.— 57 N. Kalveren 7.10. 14 Schapen 14.22. 2 Paard n ORGELBESPELING in de Groote- ot St. Bavokerk alhier, op Donderdag 19 Jan. 1899 des namiddaga van 23 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Fuga op den naam BachSchumann. 2. CanzonettaRheinberger. 3. Sonate op: „Aus tiefer Noth Schrei ich zu Dir"S, de Lange. a Maestoso. b. Andante. c. Finale. 4. CommunionGigout. 5. Aria uit -Jozua"Handel.

Haarlemsch Advertentieblad | 1899 | | pagina 2