N ieuwsberichten ymptomen herhaalden zich na verloop van tijd zóó sterk, dat prof. Pel een verblijf in Davos noodig oordeelde. Na als overgangsplaatsen tijdelijk te Wiesbaden, Karlsruhe en Zurich te hebben vertoefd, toog de heer Andries- sen daar heen. Die reis werd door Spreker op aardige wijze verhaald en deed een enkele maal nog al eens hartelijk lachen. Waarom is Davos voor teringlijders zoo aanbevelenswaardig In de eerste plaats omdat geen der inboorlingen zelf longlijder is. Men kan zeggen dat over 't algemeen in streken hooger gelegen dan 4000 M. boven de oppervlakte der zee, longljjden niet voorkomt. De droogte der lucht slurpt de etter der in ontbinding zijnde longen op, de zuiverheid der lucht geneest de wonden. Omstreeks November sneeuwt Davos inde Kuroerein zorgt echter voor goede wegen ten behoeve der bergbeklimmers. Ook het leven te Davos werd door den Heer Andriessen uitvoerig geschetst. Sterk kwam daarbij op den voorgrond de mindere controle die de geneesheeren daar op de patiënten uitoefenen verge leken met de Duitsche badplaatsen, wat o.a. blijkt uit de enorme hoeveelheden cognac, die er worden gebruikt (o, schande voor ons land nog wel voor namelijk door Hollanders). Na nog een bergtocht en lawineval te hebben be schreven en een en ander van de geliefkoosde sport (tobogging) te hebben meegedeeld, en de werking der Nederl. Fireeniging, alsmede de feesten en bazars welker opbrengst strekt ten bate van lijders wier verblijf noodzakelijk is en die dit uit eigen middelen niet meer kunnen bekostigen, schetste Spreker de zenuwachtige spanning tegen 't voor jaar of men al dan niet naar 't vader land zal mogen terugkeeren. Spi eker keerde met zjjn gehoor in 't voorjaar terug, in 't tijdperk van de Scheesckmilze en als in 't dal de vreugde heerscht over de eerste anemoon, die werd geplukt, en flora's schat aankon- digt. Terugkeerend op zijn punt van uit gang wees de heer Andriessen nogmaals op den grooten zegen die ons land te beurt valt door zoo'n sanatorium. Want behalve dat de kosten om in 't Buiten land genezing te gaan zoeken voor de meesten te hoog zijn, is het toch gevaarlijk in een ander klimaat, na de genezing te levenook het luie leventje daar geleid doet den mensch, van wien 't leven weer noesten arbeid gaat vragen na zijn herstel geen goed. Tering is geneeslijk, dit is de blijde boodschap die ge mee huiswaarts kunt nemen, en daartoe behoort goede, droge, zuivere luchte en nauwlettende zorg van den geneesheer. Dit kunt ge krijgen in het Sanatori um, waarvoor gij de Vorstelijke schenk ster niet genoeg dank weten kunt. Applaus dankte Spreker voor zijn voordracht. Van Davos vertoonde de heer Andriessen fotografiën. Medegedeeld wordt, dat de veel ge noemde diplomatieke (valsche) brieven van keizer Wilhelm niet met het ge heime dossier zijn overgelegd. Men zal zich herinneren, dat deze óók hebben gediend bij het veroordeelend vonnis. De bewuste brieven hebben al zooveel van zich doen spreken, dat het haast onmogelijk is ze achter te houden. Het zou kunnen zjjn dat men ze vernietigd heeft, maar aangezien hun bestaan ge noegzaam is aangewezen, zal men ze ook willen zien. Van zekere zijde wordt de regeering aangemaand ze over te leggen. In de Kamer is de regeering voor de ultra geheime stukken geïnterpelleerd. De minister heeft verklaard dat daarin geen enkele brief van den veroordeelde aan een vreemden souverein of omgekeerd bestffat. Esterhazy is te Parijs aangekomen en het hof is hiervan Vrjjdag kennis gegeven. Men verwachtte zgn verhoor in deze week. Esterhazy is nu wel te Parijs, maar of hjj voor het hof zal verschijnen is nog niet zeker, aangezien hij tot voor waarde gesteld heeft, dat hij ontheven zal worden van zijn beroepsgeheim, dat hij verzocht heeft aan den minister van oorlog. De Fransche Kamer is dus weer eens het tooneel geweest van eene Dreyfus- interpellatie, waarbij een ^er afgevaar digden kort en goed mededeelde wat hem op het hart lag ten opzichte aan gaande de bekendheid van het ministerie Méline met gepleegde vervalschingen. Natuurlijk werden de feiten weêrspro- ken, alsmede, met het oog op de tegen kanting welke het hof van cassatie ondervindt, werd de meening uitgespro ken, dat het recht zjjn loop zou hebben en dat, mocht er iemand onschuldig zijn veroordeeld, men dien dan moest vrijspreken. Het is zeker eene merk waardige omkeering in den gedachten- gang der vertegenwoordiging, bij wien zulke overleggingen vroeger met kette rijen werden gelijk gesteld. Wat nu dat eindelooze praten over de zaak nu eigenlijk voor nut heeft, n» zij in goede handen is, begrijpt men nietliever moest men zich houden aan den goeden raad van kalm de beslissing van het hof af te wachten en er zich bij neder te leggen. Zeer zeker zal het jongere Frankrijk, als het eens de vooroordeelen omtrent legervergoding en kleinzielige rassen haat te boven is, zich met eenige ver bazing afvragen, hoe waren al deze dingen mogelijk? Mogeljjk is men dan tot de ontdekking gekomen, dat de waarheid soms wonderlijker ia dan de verdichting. De daders en de medeplichtigen aan den moord te Berkek heeft men thans waarschijnlijk in handen. Genoemd als verdacht, worden Cf. ükteriboogaard, A. Kraaijenbrink en nog een persoon, ter wijl nog eene vrouw in het spel schijnt te zijn. De eerste moet herkend zijn door een jonkman, door hem uitgezonden om te Amsterdam enkele der gestolen stuk ken te verzilveren. Deze laatste moet met de zaak verder niets uit te staan hebben. De heer Enthoven, horlogemaker in de Spuistraat te Amsterdam, kreeg een paar dagen geleden per briefkaart het verzoek eenige gouden horloges van /35a/50 ter keuze te doen bezorgen bij eenaanzienlijk ingezetene, met verzeek tevens op een later aangegeven uur om antwoord te komen. De heer E. bracht daarop zelf de tien horloges aan hetopgegeven adres, daarbjj mededeelendie aan den huisknecht die hem opendeed, dat die uurwerken door zjjn meester op zicht gevraagd waren en dat hij (Ezelf ook weder om antwoord zou komen. Toen hij zich later daartoe weder aanmeldde, vernam hij dat inmiddels de horloges waren terug gevraagd door en afgegeven aan iemand, die zeide dat ze verkeerd waren bezorgd geworden. De heer E. begreep nu de dupe te zijn geworden van eene sluwe oplichting, en gaf onmiddellijk van het voorgevallene kennis aan de politie. Er is voor eene waarde van ƒ468 ontvreemd. Te Heerdt bij Dusseldorp heeft het hooge water van den Rijn een nieuwe werf voor de helft zoo sterk onderspoeld dat dit gedeelte 's nachts in de rivier is gezonken. De schade wordt op ruim 100.000 mark geraamd. Overigens komen thans uit het Rijngebied berichten dat het water langzaam zakt. HAARLEM, 24 Januari 1899. Het gezelschap van den heer ter Hall speelde Zondagavond als gewoonlijk voor een flink bezette schouwburgzaal en oogstte met het zeer varieerend pogramma veel applaus. De operette „De oom van Carcasson ne" werd heel goed gespeeld en bracht de lachspieren herhaaldelijk in beweging. Een attractie Zondagavond was de verloting van den remontoir-horloge. De aandacht wordt opnieuw gevestigd op de zeer stellig laatste Voorstelling Homes, Fey, Davenport, Woensdag 25 Januari in de Vereeniging. Volgens ons vroeger reeds uitgesproken oordeel grenzen de verrichtingen dezer artisten aan het ongelooflijke nooit zal men iets dergelijks meer kunnen zien. Naar wij vernemen heeft de Heer C v/d Linden het voornemen het Orato rium „La Risurrezione di Lazzaro" van Don Lorenzo Perosi door de Nederland- sche Opera hier ter stede te doen opvoeren. Het dames-strijkkwartet uit Wee- nen, dat hier Zondagmiddag in de kleine zaal der Sociëteit nVereeniging" optrad heeft van het kunstminnend publiek niet de belangstelling mogen ontvangen, waarop het met het oog op het gehalte der uitvoering ten volle recht had. Klein was het getal toehoorders, mogefójk waren er zestig of zeventig bijeen. Toch hadden de wegblijvers ongelijk, want wat bet viertal te genieten gaf was waarlijk verrassend mooie, nobele kunst. Welke plaats dit kwartet moet worden aangewezen onder de kwartetten welke zich hier in den laatsten tijd hebben doen hooren, moge elk voor zich zelf uitmaken. Wij voor ons stellen het zeer hoog. De heerlijke indrukken door dit sympathieke viertal achter gelaten vinden eene plaats naast de herinneringen aan bet Boheemseh-k wartet, dat verleden jaar ook hier ter stede is opgetreden. Aanstaanden Vrijdag words in de muziekzaal (ter Sociëteit Vereeniging alhier door La Compagnie Italiana opgevoerd hetOtatoriu jn La Risurrezione di Lazzaro (De opwekking van Lazarus) van Don Lorenzo Perosi. De eomponist van het werk is een zes en twintig jarig Italiaansch priester, die reeds voor enkele jat en doorzijn schoone toondichten dermate deaandacht op zich- vestigde, dat hij thans benoemd is tot maestro van de beroemde Sixtijn- sehe kapel te Rome. Van bet Vrijdag op te voeren Oratorium gaat een grooten poep uit. De Maatschappij tot exploitatie van Staal waterbronnen heeft weer een nieuwe reclame voor het Hollandia-water. Het zjjn zeer goede reproductiën van schilde rijen va» Nederlandsche meesters in lichtdruk. De achterzijde bevat een duide lijker! kalender. De gevolgen van het zachte win terweer blijven niet uit; regen, geen regen, wind, storm, alles vochtig aanvoe lend overal te veel water te veel modder. Veel zieken en half zieken, rheumatische aandoeningen en bij een thermoinerstand van 50> tot 55 graden Fahrenheit geen zonnetje aan den hemel een grauwe, vervelende loodgrijze lucht. In het bouwbedrijf wordt het werk voortgezet, waar anders de werkman om dezen tijd gedwongen rust moet houden En toch is ook hij niet geheel gerust; hij meent, dat er wel eens een zomer zonder werk op kan volgen en dat heeft wat meer te beduiden dan verzuim in den winter, als wanneer zijn werkdag kort is. Ook de veldarbeid gaat zijn gang voor zooveel dat mogelijk is, doch ook daar vreest men, dat de zachte winter sporen zal nalaten. Bij het verdelgen van ongedierte b.v.b. is een matige vorst een niet genoeg te waardeeren hulp. Thans begint dat goedje zich reeds te ontwikkelenreeds heeft men een mei kever gevonden. In een Hinken winter worden heel wat wollen stoften verkocht. Een win kelier klaagde, dat men meer aan zomerartikelen denkt, dan aan wol, men blijft er eenvoudig mee zitten en de handelaars in brandstoffen hebben ook meer op met een thermometer beneden het vriespunt. En dan die modder op de straten 1 Waar men loopt het overblijfsel van onze waterleiding-opbrekingen gemengd met water en dit door menschenvoeten saamgekneed tot een papperige sub stantie. En dan, wat mooi komen dan de oneffenheden in ons straatplaveisel te voorschijn, en hoe verlangend ziet men uit naar den tijd, waarin al die putten en putjes gedempt zullen zijn. Zie onze vroeger zoo nette Oudegracht, hoe ver langt het deel tusschen Houtstraat en Heiligland naar verbetering en hoe schuwt het publiek die gracht! Alles op zijn beurt, ja, maar haar beurt heeft men al een jaar of drie laten voorbij gaan. De Kruisstraat is ook niet heel best. Met genoegen heeft men aan het Spaarne massaas nieuwe straatkeien zien ver schijnen. Zou dat voor de Kruisstraat zyn? of voor de Rozemarijnsteeg of voor het Geldeloozepad of het Molenpad? In het algemeen kan men zeggen, dat in de nieuwe buurten de bestrating goed, in de oude stad slecht is, behalve natuurlijk waar men belasting betaalt. Een abbatoir is een goed ding, maar goede straten, daar heeft ieder wat aan en men zou haast bang zijn, dat de gemeente zich door alweêr eene nieuwe exploitatie te diep in financieele zorgen steekt. Bovendien staat het toch te bezien, dat niet de slagers, maar de de burgerij de hoogere kosten betalen moet, vallende op de hoogere slacht kosten. Als verdacht van diefstal van het rigwiel uit de gang van het Café van Hartje aan de Groote Houtstraat is door de agenten-rechercheurs Verkerk en Van Halst aangehouden J. B. A. oud 23 jaren, kelner zonder vaste woonplaats en als medeplichtige J. S. oud 23 jaren, schoenmaker alhier woonachtig. De Commandant bjj de Kon. Ned. Marine te Willemsoord verzoekt op sporing en aanhouding van Pieter Schef- fer oud 48 jaren, geboren te Haarlem, marinier 3 klasse op Hr. Ms. wacht schip te Willemsoord, op den 19 dezer van passagieren achtergebleven. In het douchebadhuis zjjn in de af- geloopen week genomen 246 baden. Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: F ERR VMRS CU Ai FING"'t Van 1 Nov. tot 24 Jan. hebben rich de vol gende personen aangemeld; 10 voor werkvrouw. 6 voor naaister. 2 voor grondwerker. 1 voor schrijfwerk. 1 voor schoenmaker. 1 voor kuiper. 1 voor zadelmaker. 12 voor loopwerk. 2 voor schilder 2 voor pskhnisknecht. 1 voor waschvrouw, 1 voor baker 1 voor mengelwerk 1 voor kleedermaker. 1 voor oppasser. 1 voor loswerkman. 1 voor smid. 1 voor letterzetter. Bij de aanmelding moet een getuigschrift van goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 24 Jan. zijn de volgende per sonen geplaatst: 6 voor werkvrouw. 1 voor waschvrouw. 3 voor naaister. 1 voor timmerman. 1 voor metselaar. Part culiereneo werkgevers, itevan bovengaande ainbiedingen gebrnik wenachen te makel, war.,ra beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bos Jloelen, Stadhoir, of Stationsplein. Inlichtingen kunnen dagel(ks van 2-1 en van 8-5 uur verkregen worden bij den Adminiatra- «ur, burean Doelen. Kamer No 2. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die da gelijks (uitgezonderd des Zondags; van 's middags 11 tot 1 ure voor de eigenaars t< rug te bekomen zijn: Een vrouwenzak. Een lederen zakje met geld. Een jachthond. Een gouden lorgnet. Een polis levensverzekering. Een zwarte hond. Een witte zakdoek. Een zwarte kinderzak. Een bruine pellerine. Een bruine handschoen. Een roodgestreept kinder- handschoentje. Eenige R. C. Kerk boeken. Een zwarte heeren parapluie. Een tricot handschoen. Een roode hond. Een gouden manchetknoop. Een damesdoek. Een portemonnaie met geld. Twee koperen gewichten. Een gouden band vaneen hoofdtooisel. Een gouden medaillon met koperen ketting. Een paternoster in étui. Een staaf ijzer. Eenige sleutels. Een pelerinejasje. Een wollen hand schoen. Een zweep. Een ijzeren plaatje met nummer. Markt van 23 Januari 1809. Boter. Aangev. 83 verk. 83 KG. L. pr. 4.40 H. pr. 4.20 p. KG. Biggen. Aangev. 76 verk. 76 stuks. L. pr. 5.H. pr. 8.50 p. stuk. Schrammen. Aangev. 49, verk. 49 st. L. pr 9.— H. pr. 42.— p. st. Aardappelen. Aangev. 46 H.L. verk. 46 H.L. L. pr. 2.-H. pr. ƒ2.75 p. H.L. Appelen. Aangev. 39 H.L. verk. 24 H.L L. pr. ƒ5.— H. pr. ƒ8.p. H.L| Peren. Aangev. 27 H.L. verk. 48 H.L* L. pr. ƒ2.— H. pr. ƒ32.p. H.L* ORGELBESPELING. in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 26 Jan. 1899, des namiddag:? van 2—3 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Concer op 4 No. 2S de Lange. 2 Rccordare uit Mozarts Requium.R. Schaab. 3. Sonate No. 2Meodelssohn. a. Grave, Adagio, b. Allegro maestoso e vivace. c. Fuga. 4. Offer to reTh. Dubois. 5. LitaneySchubert.

Haarlemsch Advertentieblad | 1899 | | pagina 2