Nieuwsberichten. toegepast willen zien op den duur van eenig werk in zjjn geheel. Nog twee werken speelde het orkest na de pauze. Koorapel van het lyrisch drama Fervaal van Vincent d' Indy en de Leonore-Ouverlure (No. 3) van Beet hoven. Wij konden het t weede deel van het concert niet bijwonen. Over het werk van d' Indy moeten w(j derhalve zwijgen, evenzoo over de ouverturedoch vermoeden dat in het bijzonder het laatste nummer den concertavond op waardige wijze heeft kunnen kronen. Van den Solist Prof. Willy Hess uit Keulen hoorden wij het achtste viool concert van Spohr. De heer Hess was voor velen geen vreemdeling. Bij den aanvang van het seizoen bezocht hij onze stad als lid van het Max Pauer-trio. Ongetwijfeld behoort deze artist tot de voortreffelijkste violisten van onzen tijd. De zekerheid van het spel, gepaard aan een rijkgeschakeerde voordracht en een warmen, vollen toon zijn de factoren die het geheel vormen waaraan het optreden van den heer Hess zijne be langrijkheid ontleent. In het tweede deel speelde de sympathieke kunstenaar Legende en Tarantelle van Wieniawsky en voldeed ten slotte aan het verlangen naar meer met eene kernachtige breede vertolking van de bekende Chacone van Bach. B. Eerste Kamer Donderdag was eerst Hoofdst. III Builenl. zaken) aan de orde. De heer Rahusen sprak den wenseh uit, dat de Reg. het initiatief zou nemen tot aanneming van het arbitragestelsel door mogendheden van den tweeden rang. Het tegenwoordig oogenblik is daartoe zoo gunstig met het oog op het ont- wapenings-manifest van den Czaar. Toch meende spreker dat ontwapening on praktisch moet heeten, zoolang niet met alle middelen getracht is een einde te maken aan de afschuwelijkheden van den oorlog, en die middelen zijn bovenal een algemeen scheidsgerecht en algemeene invoering van de arbitragoklauzule. Spreker wees er op, hoe het een heerlijke taak zou zijn voor deze Regeering daartoe den stoot te geven, en een schoone lauwer voor onze Koningin, om den aanvang barer regeering te wijden. De heer Brantsen van de Zijp wees op de eventueele nadeelen voor Nederland, ten gevolge van den rechtstoestand van het Suez Kanaal in transtoiren toestand met Egypte. Hij vroeg, of onze belangen te Manilla tijdens den oorlog met Amerika behartigd werden door Duitsch- land in plaats van door onzen konsul. Ook drong spreker aan op grensregeling op Nieuw Guinea, en hij vroeg, of ge noeg toezicht wordt uitgeoefend op Maleiers uit Ned. Indië, die naar Turkije gaan. De heer van Asch van Wijk wenschte grensregeling tusschen Suti name en Brazilië. De Min. van Buitenl. zaken betuigde zyn ingenomenheid met het arbitrage stelsel, en sprak de hoop uit, dat de ontwapenings konferentie daartoe stappen zou doen. Hij achtte de Suez Konventie niet waardeloos, doch wenschte niet bij Engeland op de kwestie terug te komen. In zake de grens scheiding op Nieuw Guinea is een inderzoek naar den territorialen toestand aanhangig. In de opleiding van Javanen te Konstantinopel schuilt, meende de Min. geen gevaar. Duitschland behartig de te Manilla onze belangen tijdens het onbepaald verlof van onzen Konsul, die 16 Augustus op zijn post terugkeerde. Grensregeling van Suriname is nog niet r(jp voor beslissing, zoolang nog geen uitspraak gedaan is in het grensgeschil tusschen Frankrijk en Brazilië. De heer Brantsen v. d. Zijp kon de afwezigheid van onzen Konsul te Manilla tijdens den oorlog allerminst goedkeuren, en betreurde het niet uitzenden van een schip, waaromtrent de Minister nog opheldering gaf, waarbij hij tevens aan toonde, waarom naar Curasao wèl een oorlogsschip in gezonden. Hoofdst. III werd aangenomen. Bij Hoofdst. IV Justitiewerd door den heer v. d. Does de "Willebois aangedrongen op pensioenrege ling voor de kommissarissen van politie. De heer van Zinniq Bergmans drong aan op toelating van hooger beroep in alle strafzaken, op invoering van straf- bevelen en appèl van overtredingen, en op herziening van het afstandstarief voor getuigen. Na bespreking van het beheer door de griffiers bij de recht banken en van de taxatie van advokaten deklaratieën, hield de heer Vlie- lander Hein onder bestrijding van de schorsing der kandidaat-notaris examens, een uitvoerig betoog voor de uitbreiding van het aantal notarissen, bij voorkeur door opheffing van het monopolie van het notariaat, wegens soortgelijkheid met andere beroepen, waarvan de Staat de uitoefening vrij laat. Met behoud, zoo noodig van hunne benoeming, als waarborg voor rechtschapenheid en eerlijkheid, moeten, meent Spreker, de notarissen vrijgelaten worden in de keu ze der standplaats, maar in bezit zijn, evenals de advokaten, van het doktoraat in de rechten. Ten slotte wees Spreker op de dringende behoefte aan een nieuw gebouw voor de Haagsche Rechtbank, en waarschuwde hij tegen het plan om het gebouw voor het Gerechtshof aan den justitie-dienst te onttrekken. De heer van Weideren Rengers drong op het voetspoor zijner nota aan op ver zachting van de toepassing van celstraf, die bij den tegenwoordigen langen duur vernietigend werkt, krankzinnigheid en zelfs den dood van veroordeelden ten gevolge heeft. De heer de Jong acht uitbetaling der uitgangskassen in ter mijnen aan gevangenen wenschelijk De heer van Lier sloot zich aan bij den wensch van den heer van Zinniq Berg mans omtrent appèl in strafzaken, en verlangde wijziging van het huwelijks goederen-recht. Ook vroeg hij wijziging van art. 989 B. W., zoodat de gesloten testamenten niet meer voor den kanton rechter behoeven te worden geopend. Verder wenschte hij nog, onder behoor lijken waarborg, waarneming van het notariskantoor door een kandidaat bij afwezigheid van den notaris. De Min. van Justitie zeide, dat bij het ontwerp op het notariaat gedacht is om bij ontstentenis van een notaris hem door een kandidaat te doen vervangen. Appèl in alle strafzaken zou te omslachtig en te kostbaar zijn. Voorziening in de pozitie der kommissarissen van politie zal voor eerst onuitvoerbaar zijn. Misbruiken op griffieën zou de Min. keeren. Hij schetste de nadeelen van vrije konkurrentie in het notariaat. Naar verbetering der Haagsche rechtsgebouwen blijft de Min. streven. De celstraf moet meer geindivi- dualizeerd worden. Verandering in wijze van uitbetaling van ontslagen gevange nen gaat niet zonder wetswijziging. Hoofdst. IV werd aangenomen. De strafkamer van het hof van cassa tie heeft het onderzoek in de Dreyfus- zaak Dinsdag gesloten. Als het slui tingsarrest gewezen is, zal de procureur generaal zijn requisitoir nemen, waarna de strafkamer een rapporteur henoemt. Wat er zoo al bij de verhooren heeft plaats gehad, men verneemt er niets van het besluit tot geheimhouding schqnt ernstig volgehouden, zoodat de in om loop zijnde geruchten omtrent verschil lende zaken, deze betreffende geen ver trouwen verdienen. Als het eenige middel om aan de Dreytus-zaak een einde te maken moet de gewezen minister de Cavaignac aan een depute gezegd hebben te bestaan in het gevangen nemen van alle leden der strafkamer en de Dreyfus gezinde jour nalisten. Natuurlijk behoort dit onder voorbehoud als waarheid aangenomen, maar volgens het algemeen gevoelen tee kend het den toestand en zouden de heeren militairen zeker niets liever doen, dan aan dien wenk gevolg geven. Over de aanneming van de gelegen- heidswet van het revisie proces loopen natuurlijk de meeningen uiteen. Hoewel de commissie van onderzoek er niet voor is dat het onderwerp door de Kamer wordt aangenomen, bestaat de meening, dat het toch zal worden aangenomen. Zooveel is althans gebleken, dat op de leden van de strafkamer, belast met het onderzoek, geen enkele smet kleeft. De praatjes dienaangaande, uitgestrooid door Beaurepaire en andere gelijkgezinden moeten gebleken zijn geen grond van waarheid te bezitten. Esterhazy was Donderdag te 's Gra- venhage. Een reporter herkende hem, maar met dezen wilde hij niets te maken hebben en de Hollandsche journalisten konden geen genade vinden in zijne oogen men had hem belasterd en daarom wilde hij niemand ontvangen. HAARLEM, 10 Februari 1899. Het Bestuur der Haarlemsche Handelsvereeniging heeft gisterenavond bijzonder veel succes gehad van de soirée, den leden dezer vereeniging aangeboden. Niet alleen het feit dat de schouwburg geheel bezet was, schonk het Bestuur de gewenschte voldoening, doch ook de wijze waarop de uitvoerenden zich van hun taak kweten en de afwisselende letterkundige voordrachten door de toe hoorders werden ontvangen, gaf reden tot de uiterste tevredenheid. Trouwens het is bekend met hoeveel talent de heeren Joh. en Jac. Wilson uit Hoorn zich in de Nederlandsche literatuur be wegen en hoe zij voor eene soirée als deze de aangewezen personen zijn. Een derde in den bond was mevrouw Goet- scheidt-Wilson. Vooral in het laatste nummer Een stortbui mocht haar aardig doen de goedkeuring wegdragen. De avond werd besloten met een vlot geschreven blijspel van den heer Willem Schürmann. Daarvoor hadden eenige leden van de Letterlievende Vereeniging „J. J. Cremer" zich welwillend beschik baar gesteld. Alles te zamen genomen mocht men spreken van een aangenamen avond, waarvoor de leden der Handelsvereeni ging haar Bestuur wel recht erkentelijk zullen zijn. De voorzitter, de heer Th. G. Schürmann, mag in dat college be schouwd worden als de man van de organisatie. Aan hem in het bijzonder een woord van dank voor den zoo bij uitstek geslaagden avond. Zondagavond brengt het Holl. Tooneelgezelschap van den Parkschouw burg „De dochter van den Galeislaaf', ongetwijfeld een boeiend sensatie-drama. Door de Sint-Elisabeths-vereeniging alhier werden in het jaar 1898 aan 460 arme R. K. zieken de volgende verster kende middelen verschaft. 17839 eieren, 176 pond vleesch, 18116Vj kan melk, 832 portiën soep, 172 halve fleschjes wijn, 25 fleschjes Kemmerich bouillon, 3 busjes kindermelk. Ook werden 167 stuks ondergoed, lakens, dekens, sloopen, enz. gegeven. Voor een meisje werd bij gedragen tot verblijf in het Sint Jozef gesticht en voor een jongen ter behan deling in het Zander-Instituut. Dankbaar wordt melding gemaakt van de milde gift van 500 gulden door wijlen Mevrouw de Wed. Reekers geb. van Dieren Bijvoet aan de vereeniging wel willend geschonken ten behoeve van hare arme zieken. Aan de leerlingen van de H. B. S. en het Gymnasium werden eenige dagen geleden vanwege de Ned. Studenten Gehe l-Onthouders Vereeniging uitnoo- j digingen toegezonden tot het bijwonen eener openbare vergadering heden (Vrjj- dag)avond in een zaal van hetNutsge- bouw, waar de heeren H. van den Hengel en Lod. van Mierop over de geheel onthouding zullen spreken. Met bijzonder genoegen maken wij hiervan gewag. Ideeële stroomingen zijn onder onze jongeliede" helaas nog schaarsch, het leven wordt nog veel te veel van de zijde der materie beschouwd, en besprekingen over geheel-onthouding zullen voornamelijk den nadruk leggen op onze plichten jegens anderen, want dit is o i toch van de geheel onthouding de schoonste drijfveer: strijd tegen den drankduivel ten behoeve zijner arme slachtoffers. Wij hopen in ons volgend nummer op deze vergadering terug te komen. Op het terrein van de bierbrouwerij van den Heer A. aan het Zuider Buiten Spaarne, is eene groote rood koperen giet- kan ontvreemd. Vermoedelijk in den nacht van 7 op 8 Februari j.l. is van een schuur toebelioorende aan den landbouwer Voorting aan de Gedempte Raamgracht een strook lood ter lengte van vier meter ontvreemd, terwijl ook van het stadsgebouw, den Doelen in de Gast huisstraat een looden afvoerpijp van ongeveer vier meter wordt vermist. De aflevering van de vrijwilligers voor de militie en van de voor den dienst bij de militie aangewezen lotelingen der lichting 1899 zal dit jaar plaats hebben op den Doelen Vrijdag 3 Maart e.k. voorm. ten 9% uur en wel de man schappen behoorende tot de gemeenten Haarlem, Haarlemmermeer, Heemstede, Bennebroek, Zandvoort, Spaarndam, Schoten, Haarlemmerliede en Spaarn- wonde, Bloemendaal, Beverwijk, Wijk aan Zee en Duin, Assendelft, Castricum, Uitgeest, Heemskerk en Velsen. Zaterdagmiddag geeft het Tooneel gezelschap van den heer van Lier in eene groote kinder- en familievoorstelling De Kleine Lord, een tooneelspel, dat zich zeer zeker voor eene kindervoorstel ling bij uitstek leent. Met gecoegen kondigen wij aan een tweede opvoering van het zoo veel be sproken Ghetto. Wij zijn zoo vrij te herinneren aan onze vroeger te dezer plaats uitgesproken meening, dat men Ghetto ga zien om overtuigd te worden dat men in den Schouwburg kan worden gesticht. Dinsdag eene herhaling van de lieve operette De Klokken van Corneville (op verzoek). BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUW 8 Feb-. H. Jutten en J v. Duijuen. C. v. d. Steeg en G. Tijdgaat J Vrisou en M. Bakker. A. L. A. T&m eo M. W. Schoo. W. van Ommeren en A. C. Smit. P. B. Zanders ea C. M v Eskert. E Berghuis en A. v. Heulen. - 9 Febr. A F'. C. Cassee en E B. v. Hoekeien L Bruck en C. Slager. GETROUWD. 8 Febr. G. G. Kol ea A. van Hage. G. P. Koster en Th B. Knol Tb v. Mierlo en C. Wijnands. A. Dudink ei E. de Njjs. J. W. T Kordelaar en G. de Blaazer. J. J. Ronde en A. Smal. C. Homan en A. Zwart. B. W. v d Lnan de Vries en J. v. Hnlst A. Kroon en J. Bouinan. P. C. Roeien en G. H. Beusman J. J. Meeuwig en E J. Blei. J. Zuid weg en J Pater. W. G Lasechuit en M E Star. 9 Febr. L. C. Hoffmans en M. E. de Brou wer. C. J. Koelman en G. J. Jansen GEBOORTEN. 2 Febr. A E Sijpeatijn geb Winterz. S. B Otter geb. Pel z. C. P Homan geb. van Dijk z. 3 Febr. A. M. v. d. Weegh geb. Stöver d. P. J. Scheerder geb. Burgers z. M. C. Bonfrer geb. van Gennip z F.v,n 't Hof geb. Mauritz z 4 Febr. C. J. Mon- tauban geb. van Luijken z. G. Quiatgeb. van Dljl z G. B. Slobbe geb. Lucken d. 5 Febr. H. R. de Waard geb Maas d. W. A. A. Schornagel geb. Lange d A. C. van Schie geb. Nelis z. E de Nobel geb. London d. J. Bogert geb. van Dalen z. J. H Nieuwenweg geb. Spies z. 6 Febr. G. Bakker geb Lok d. A. M. Brand geb. Piepenbrink z C. v. Hemerd geb. Wag-, ner d. G. van Huizen geb. Karaten - d. C. P. Bruinier geb de Vogel d. - T. van Wijk geb. van t Zelfde z. G Aafjesgeb. Veenis z. A. E. M. v. d. Pol geb. Raad- schelders z. 7 Febr. A. Leijer geb. Pauw d. E Schoonderbeek geb. Hoevenaar» z. W. v Schaik geb. Kampman d. 8 Febr. H. M. Smita geb Pcos z. C. E. A. Hoog geb. Triebart z. OVERLEDEN. 29 Jan. M. Kroon geb Gibon 72 j., Kennemerstr. 1 Febr. A. v. Zwieten geb. v. Eibergen, Amsterd.str. 3 Febr. F. M. Wydeman geb. Strikweut 69 j., Antoniestr. F. W. Hoogerbeets 55 j„ Barentsestr. 4 Febr W. Wiethoff 34 j„ Oranjestr. J. M. Vce'elink geb. Nijs 70 j., Z. Polderstr. J. Kollaart 45 i„ Rave'terg. G Blokker geb. Prins 38 i., Leidschevaart. MC. Gans geb. Rijgel 88 j., W. Geldel.pad. 6 Febr. M. H. van Dam 2 m. d., Scheepm.dijk. A. Schoen 39 i., Rollandstr. E. M Kor-t- man 7 m. d., Kennemerstr. 7 Febr. J. M. Weesman geb. Schornagel 5t jKamperstr. 8 Febr. A. Boere 45 jKinderhuissingel. J. M. Baak geb. v. Barneveld 85 j., Schoter- singel. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die da gelijks (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 11 tot 1 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn: Een portemonnaie met geld. Een R. C. Kerkboek. Een paar witte handschoenen. Een jongens jasje. Een bruine vrouwenzak. Een zwart kinderschoentje. Een gouden heeren ring, waarop letters en datum. Een jongens pellerine. Een leesboekje. Een taalboekje. Een bruine hand schoen. Een zilveren medaille (prijs). Een gouden oorbelletje. Een zweep. Een paar schaatsen. Een kinder schoentje. Een bouwkundige teeke- ning. Een pendule sleutel. Een zwarte wollen handschoen. Een bril in etui. Een stalen tabaksdoos. Een zwart tricot handschoen. Een bruine overjas. Een wagenmoer. Een kinder karbiesje. Een 36 sports ladder. Eenige sleutels. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Dimdag 14 Febr. 1899 dee namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN PROGRAMMA. 1. Concert op 7 No. 4Handel. 2. Benediction nuptialeSaint-Sacna. 3. Fautaisie -Eroica"Kühmate lt. 4. Marche religieuseGigout. 5. Duet uit Stabat MaterRoanni.

Haarlemsch Advertentieblad | 1899 | | pagina 2