HAARLEMSCH Eerste Blad. No. 18. 144 van ZATERDAG 4 Maart 1899. Neé. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? E B O TS I E K N ieuwsber ichten. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Eenentwintigste Jaargang. TELEPHOONNUMMBX TELEPHON1SCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden -25. franco p. poet —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels 10.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag^ en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAQ des middags ten 12 ure, die alsdan too mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. De Raad vergaderde Woensdag. Een uitgebreide agenda was af te werken. De gewone mededeelingen hadden plaats. Mejuffrouw A. Swart verzoekt eervol ontslag wegens vertrek naar Indië als onderwijzeres aan de Tweede tusschen- school. Het wordt verleend. Vastgesteld wordt het reglement op het gebruik der Stadsbibliotheek en de instructie voor den bibliothecaris en verder personeel der bibliotheek. De Heer van Dieren Bijvoet bracht nog iets in het midden betreffende de schadevergoeding bij het in hetongereede geraken van uitgeleende boeken, ook door den Heer Tjeenk Willink. De laatste stelt een amendement, dat door de Heeren Klein en Van der Mersch overbodig wordt geacht, maar de Raad nam het na eene uitgebreide discussie aan. De Heer Sneltjes wil het artikel be treffende het uitleenen van boeken buiten de stad geheel doen vervallen, de Heer Tjeenk Willink is op goede gronden hiertegen. De Heer Sneltjes geeft dit niet toe. De Heer Nieuwenhuyzen Kru- seman bestrijd diens meening. Het artikel blijft Over nog een ander heeft de Heer Willink het woord. Namens den Heer J. H. Kersten ver zoekt de Heer J. A. G. van der Steur te mogen koopen een stukje gemeente grond aan den Dreef. B. en W. stellen voor tot dien verkoop over te gaan tot f 15 per M*. Bedoelde grond meet 1.40 M*. Het wordt aan genomen. De rijkstuinbouwieeraar, de Heer Hazeloop, wenscht voor den cursus in tuinbouwkunde een tweede lokaal der H. B. School te mogen gebruiken en Dr. H. van Erp verzoekt, aan dien cursus gedurende de zomermaanden gedurende een uur per week les te geven in schei kunde. De beide vergunningen worden ver leend. De Directie der H. IJ. Spoorwegmaat schappij verzocht, aan den publieken dienst te onttrekken een gedeelte der Varkenmarktsteeg, ten einde een betere afsluiting te krijgen van haar eigendom aldaar. B. en W. stellen voor alzoo te besluiten, doch op nader voorstel van B. en W. wordt het aangehouden. Voorgesteld wordt opruiming van de pomp bjj het perceel Groote Houtstraat No. 131. De Heer Speelman heeft het woord. De Heer de Breuk deelt mede, dat het plan bestaat ook de twee pompen in de nabijheid op te ruimen. Den Heer van den Berg wordt verzekerd, dat zal worden aangegaan tot het stellen van drinkfonteinen op plaatsen waar behoor lijk toezicht is. Voorgesteld wordt afwijzend te be schikken op een rekest van D. van Sta veren tot het in huur bekomen van gemeentegrond. Het betreft gemeente grond, gelegen voor zijn perceel. De Heer Stolp vraagt naar de redenen dezer weigering. De Voorzitter deelt de reden mede, te late betaling van huur penningen. De Raad besluit ingevolge het voorstel. Het Bestuur der Vereeniging Am bachtsschool verzoekt den Raad den Heer J. Ley vergunning te verleenen om bij eventueele aanbouw bij de school belangeloos zijn hulp te verleenen. B. en W. wenschen het verzoek toe te staan, en de Raad besluit alzoo. Vastgesteld wordt het ontwerp van den supplementairen ligger der wegen in deze gemeente. Voorgesteld word adhaesie te betuigen aan een adres aan de Tweede Kamer der Staten Generaal tot het behoud van de Velserbrug. Het voorstel wordt aan genomen. De aannemers van den bouw der nieuwe gevangenis verzoeken in huur te mogen bekomen een gedeelte van het Harmenjansveld tot opslag van hunne bouwmaterialen. Voorgesteld wordt dien grond te ver huren tegen tien cent de M! per jaar. De Heer Bijvoet vindt den huurprijs te laag. De Heer de Breuk beantwoordt. Het verzoek wordt toegestaan. De Heer P. Goedkoop Dz. biedt ter goedkeuring aan het plan voor het maken van een straat aan den Schoterweg ten westen van de werf Conrad. Het plan is ontworpen op eene breedte van 20 a 24 meter met een ingang van 10 meter en tevens tot het maken van plantsoen, dat adressant hoopt van gemeentewege te verkrijgen. B. en W. stellen voor het stratennet vast te stellen, den grond kosteloos voor de gemeente in eigendom te aanvaarden, dat voor bestrating en rioleering de kos ten, geraamd op 11225, door den adres sant zal betaald worden. B. en W. vragen aan f 13225 tot uitvoering der werken,wenschen eene uitnoodiging voor den plantsoen-aanleg eene regeling voor te stellen. De Heer Speelman brengt nog een en ander in het midden. Het voorstel wordt vervolgens in zijn geheel aangenomen. B. en W. stellen voor in beginsel te besluiten dat zal worden overgegaan tot de verzekering tegen invaliditeit en on gelukken van de politie agenten, de gemeentelijke werklieden, die der ge meentereiniging, waterleiding, het per soneel van de brandweer en dat daartoe een afzonderlijk fonds zal worden ge sticht. De assuradeur Jonquière verzoekt den Raad, die verzekering te doen plaats hebben bij eene soliede maatschappij. Ook J. H. W. Habermehl doet een ver zoek van gelijke strekking. De Heer Stolp wenscht eene bereke ning te kennen. De Heer Willink meent, dat er geen reden bestaat om de werklie den, die aan weinig gevaar bloot staan niet te verzekeren en aan een maat schappij f® verzekeren daar is hij bepaald tegenhet komt te duur uit, veel duurder dan verzekeren in eigen beheer. De Heer Stolp vraagt nog in deze het woord. De Heer Sneltjes wil het voorstel renvoyeeren aan de commissie ad hoe voor de pensioenregeling en verder het beginsel aan te nemen. De Heer Beynes wil alle gemeente werklieden verzekeren. De Heer Bijvoet wil ook verzekering in eigen beheer. Wethouder Waller is ook voor overleg met pensioen-commissie. Hij is van mee ning, dat bij het stichten van een eigen fonds, de vraag moet gesteld worden, wat men aan eene maatschappij moet betalen voor werklieden wier werkzaam heden gevaar opleveren. Het zal, meent hij, niet in de meening liggen de niet gevaarlijke, als het noodig is buiten te sluiten. De Heer Willink meent, dat het noodig is te verzekeren de gemeentelijke werklieden. De Heer Willink stelt voor te besluiten de werklieden en ambtenaren der ge meente Ie verzekeren en B. en W. te noodigen de regeling voor te stellen. De Voorzitter bespreekt nog de zaak. Is voor het niet verzekeren van onge- vaarlijken. Het amendement komtin behandeling. De heer Krol tracht de zaak in het goede spoor te brengen. De Heer Willink wil nu ambtenaren te doen vervallen. De Heer Sneltjes wil ambtenaren genoemd hebben terwille van eventueele bespre king. Het woord ambtenaren wil de Heer Willink dus laten blijven. Het amendement Willink komt nu in stemming en wordt verworpen met 14 stemmen. Nu komt in behandeling het voorstel B. en W. geamendeerd door den Heer Beynes Het wordt, als werd voorgesteld, aangenomen. In behandeling komt de verordening, regelende den rang, het getal en de bezoldiging der ambtenaren en boden ter gemeente-secretarie. De Heer Sneltjes heeft het woord in deze. Wenscht te weten met welk cjjfer de begrooting hierdoor verhoogd wordt. De Voorzitter deelt mede, dat dit be drag f 1650 zal zijn. De Heer Tjeenk Willink heeft nog het woord. De Heer Stolp wil de zaak uitstellen tot de volgende vergadering. De Heer Speelman wenscht, als de Raad hiertoe besluit, een afdruk van het stuk dat betrekking heeft op het bedoelde cijfer. Ook de Heer Sneltjes wil verdagen. De Voorzitter gaat met dit voorstel meê en aldus besluit de Raad. De termijn van uitvoering der con cessie aan de Heeren Anderheggen en Neumeijer wordt verlengd na eenige discussie. Benoemd wordt: tot Onderwijzer 2e klas aan de Eerste Tusschenschool de Heer H. Nonkes te IJ muiden tot Onderwijzer 2e klas aan de Derde Tusschenschool de Heer J. Straatsma te Bolnes; tot Onderwijzer 2e klas aan School Lr. D de Heer A. Nachtzaan te Limmen en de Heer W. J. de Koe te Haarlem mermeer. Bij eerste stemming waren uitgebracht op de Vries zeven, op de Koe tien en vjjf en Coppee. Bjj nieuwe vrije stemming verkreeg de Vries acht stemmen. Op voorstel van den Heer Schürmann ging de Raad in verband met deze be noemingen over in geheime zitting. Het gasverslag over Januari wordt aangenomen voor kennisgeving. Na rondvraag werd hierna de ver gadering gesloten. Tweede Kamer.-De 21sten Februari vergaderde de Kamer weder. Bij den aanvang der zitting verzocht de Voorzit ter, namens de Kamer, de Reg., aan het Fransche Goevernement oprechte deel neming der Tweede Kamer te betuigen over het verlies, door de Fransche Reg. en het Fransche volk geleden door het overlijden van een betreurden President Faure. Minister Pierson verklaarde, dat de Reg. de gevoelens der Kamer deelt, en dat hij het verzoek zou overbrengen aan den Min. van Buitenl. Zaken. Na mededeeling van de ingekomen stukken, werden de afdeelingen getrokken. De gekozen Voorzitters der afdeelingen zjjn de heeren van Dedem, Vermeulen, Con rad, Tak van Poortvliet en Mees. In de zitting van Dinsdag II. de Kamer was de vorige dagen in de Af deelingen werkzaam geweest werd be sloten het revisie-ontwerpHarte c.s. te behandelen na afdoening der aan de orde gestelde zaken. Bij de beraadsla ging over verlenging van de overeenkomst met de Koninklijke Pakketvaart-maat schappij tot bediening van de Pakketvaart op den Archipel, bestreed de heer van Kol de handhaving van het monopolie der scheepvaart en bepleitte hij vrije stoomvaart in Indië, als zijnde het meest in het belang van het land en de ge meenschap, waaruit zou moeten volgen, dat de Pakketvaart in het openbaar worde uitbesteed. De heer Pijnacker Hordijk had gewenscht, dat de Reg. door wijziging van de eenheids prijzen meer gestreefd had naar verlaging van subsidie aan de Pakket-maatschappij. De heer Groen van Waarder verdedigde verlenging uiteen finantieelen kommer- cieel belangder Maatschappij en van de Ned. industrie, voor de laatste vooral met het oog op den scheepbouw. Ook acht Spre ker het kontrakt in het belang onzer Kolonieën. De heer Geertsema wees vooral op de financieele voordeelen voor den Staat, terwijl er geen kans is op betere konditieën bij een openbare uit besteding. Spreker drong aan op verdere subsidie verlaging van het loopende kon trakt. De Min. van Ko', verdedigde uit voerig de kontrakts verlenging, met het oog op den steun der Pakketvaart voor de Indiesehe Regeering, voor de nijver heid en voor de Indiesehe schatkist. De Goev. Generaal stemt met de regeling in, en het kontrakt schept alleen mono polie voor Goevernementsgoederen en passagiers, dus geen konkurrentie met partikulieren. Bij openbare uitbesteding blijft ook een monopolie bestaan, zoodat de heer van Kol die niet behoefde te vragen. In zake de tarieven wil de Min. de Maatsch. niet binden, en hij wees op de ontwikkeling van de partikulieren ondernemingsgeest onder het bestaan der Pakketvaart-maatschappij. Replicee- rende, advizeerde de heer van Kol ver-

Haarlemsch Advertentieblad | 1899 | | pagina 1