HAARLEMSCH Eerste Blad. No. 23 14-4 abonnementsprijs: yan WOENSDAG 22 Maart 1899 verschijnt: Dinsdag^ en Vrijdagavond. Nieuwsberichten. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Eenentwintigste Jaargang. TELEPHOONNUMMEK TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. Per drie maanden —,25. franco p. post ,40. Prfls per Advertentie van 1-5 regels 1 0.25, elke regel Afzonderlijke nommers 8 centen per stuk. meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot dinsdag en vrijdag des middags ten 12 uredie alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Tweede Kamer. Woensdag werd, nadat was medege deeld, dat de Regeeriogs inlichtingen betreffende het godsdienstonderwijs op de openbare scholen zijn verzonden aan eene commissie, bestaande uit de heeren Mees, Kuyper, Vermeulen, Kerdijk en Ketelaar, de beraadslaging wordt voort gezet over het ontwerp tot regeling var, den Staat van Oorlog en Beleg. De Heer Savornin Lohman, handhavende zijne •telling,datde Kroon als verantwoordelijk voorde orde niet afhankelijk moet zijn van een uitdrukkelijke toestemming der Tweede Kamer bij het nemen van maat regelen van orde ingeval van rustver storing, stelde als amendement voor art. 5 alleen te laten bestaan uit de enkele linsnedevis de zitting der Kamers van de Staten Generaal gesloten, dan worden zij onmiddellijk door ons bijeengeroepen." De overige alinea's wilde hij laten verval len. De Min. van Binnenl. zaken verdedig de het Regeerings artikel, dat eene be krachtiging eischt van het K. B. bij wet in te dienen volgens de geldende regelen. Dit zal interpallaties van heethoofden onder kritieke omstandigheden waar in het vaderland verkeert, voorkomen. De Min. betwijfelde of ooit de Kamer by de Grondwet aan de Kroon onbeperkt recht van oorlog verklaren of afkondiging van den staat van beleg zou hebben toege kend. De heer Hartogh verklaarde zich namens de Komm. van Rapp. tegen het amendement, op grond hoofdzakelijk, dat de maatregelen niet uitsluitend kun- men worden overgelaten aan het uit voerend gezag. Naar aanleiding van een uiting van den heer De Savornin Lohman in zijne repliek, dat socialisten niet hechten aan afgelegde beloften, protes teerde de heer v. d. Zwaag tegen de beschuldiging van onbetrouwbaarheid zjjner geestverwanten. Hij zou niet in gaan tegen de Grondwet, dan alvorens zjjn Kamerlidmaatschap te hebben neergelegd, en zoover by inhul diging geen trouw aan de Koningin, niet om de persoon, maar omdat hij niet hecht aan de waardigheid van het koningschap. Het incident werd gesloten nadat de Voorzitter verklaard had, in de uitdrukking van den heer de Savornin Lohman geen smet tegen eenig kamer lid te kunnen zien. Het am. werd ver worpen met 49 tegen 26 stemmen. Na de pauze kwam de Indische Mijnwet in eindstemming, die werd aangenomen met 84 tegen 8 stemmen. Zonder stem ming werd besloten tot een tweede afdeelings onderzoek van het Leerplicht- ontwerp. By de hervatting van het ontwerp omtrent den Staat van Oorlog en Beleg antwoordde de Min. van Oorlog aan den heer Pijnappel, dat het burgerlijk gezag in den regel bij den staat van beleg zal gehandhaafd worden, en verklaarde de Min. van Just, aan den heer Verhey, dat niet de militairen alleen voor in de wet genoemde feiten onder de militare rechts macht vallen. Verworpen werd met 56 tegen 21 stemmen een am. van den heer Pijnappel, om tot waarborg van de rechten der ingezetenen te behouden hooger beroep en kassatie tegen de vonnissen van den burgerlijken rechter of krijgsraad, indien deze den gewonen strafrechter vervangt, 't Geheele wets ontwerp werd aangenomen met 68 tegen 9 stemmen. Tegen stemden de heeren Loeff, Rethaan Macaré, De Savornin Lohman, Merkelbach, Schepel, Schim melpenninck, Nolens, v. d. Zwaag en De Klerk. Daarna hemde de Kamer goed het handelstraktaat met Mexico, de wij ziging der Rynvaart-akte, 7 naturaliza tie-ontwerpen, de dading omtrent den eigendom van duin onder Callantsoog, en de rekening voor Suriname over 1895. Nadat de Voorzitter was ge machtigd tot 1 April verdere adressen in zake de Ongevallen wet te zenden aan de Reg. ook om belanghebbenden te bewegen tijdig hun verzoekschriften in te dienen, is de Kamer tot andere byeenroeping uiteengegaan. Men zal zich herinneren, dat er spra ke was van ruime geldzendingen naar het buitenland voor de Dreyfus zaak. Nu is een onderzoek ingesteld en het gevolg is geweest eene verklaring van den minister, dat zulke zendingen niet hadden plaats gehad. Esterhazy heeft zich laten interviewen. Eigenaardig mag zijn oordeel genoemd worden over de Fransche officieren wier namen in de zaak veel genoemd zijn: Boisdeffre is een luiaard, Pelheux is een eerlijk man, hoewel hij mij inden laatsten tijd verlaten heeft. Gonse is een verbijsterd man. Mercier is voor mij noch goed noch kwaad. Hy heeft b. v. dapper gelogen, toen hy beweerd heeft, dat ik nooit geëmploy- eerd aan den contre-espionnage dienst ben geweest Billot is een politicus, die vroeger soldaat was. Zurlinden en Chanoine zijn boosdoeners, die het schip hebben ver laten toen zy 't water zagen binnen stroomen. Roget is de slechte genius van Cavaignac geweest. Au fond, zyn al die lieden lafaards, moreele lafaards, want ik houd ze er allen toe in staat, zich bij eerste gele genheid door de huid te laten schieten voor het land. Maar zij hebben geen wil, geen waardigheid van karakter." Het mooiste is nu, dat Esterhazy, het blad dat bovenstaande publiek maakte, heeft ge telegrafeerd Ik protesteer tegen leugen achtig interview en schandelijke handel wijze. Wie liegt nu, de weggezonden majoor of de krant I Vrijdagmiddag is te New York het bekende „Windsor Hotel" afgebrand. Het had zes verdiepingen met zeshonderd kamers, die voor de helft bezet waren. Vele logeergasten boven zich, juist toen de brand uitbrak op de bovenste ver diepingen om een optocht te zien. Spoedig raakten de lifien onklaar men verdrong elkaar op de trappen, veertig fi vyftig personen zijn vermist, men gelooft dat die onder het puin geraakt zyn, terwijl vele personen ernstig gewond of aan hunne wonden bezweken zyn. By den brand in het i> Windsor Hotel" zijn 12 vrouwen en 2 mannen omgekomen terwyl 34 personen, voor het meerendeel vrouwen zijn gewond. Men vermoedt, dat 50 tot 70 personen nog worden vermist. In de Spaansche provincie Sevilla is eene samenzwering ontdekt van repu- bliekeinen. Een onderzoek heeft reeds eenige schuldigen doen ontdekken. Men zegt dat er heimelijk groote hoeveelheden wapens worden ingevoerd. Aangaande de buskruit ontploffing te Toulon loopen nog allerhande geruchten, maar met zekerheid schynt men niets te weten. Er is weer een huis ingestort dat tengevolge van den schok gevaarlijk stond. Volgens de Huisvrouw hebben de beide wetgevende Kamers van den Staat Oregon besloten aan vrouwen het volle kiesrecht toe te staan. Het Huis van afgevaardigden besloot hiertoe met 48 tegen 6, de Senaat met 25 tegen 2 stemmen. Hier tegenover staat een protest van de klinische studenten aan eene Duitsche hooge school tegen het toelaten van vrouwen bij het klinisch onderwijs. De overige Duitsche vereenigingen van klinische studenten zijn uitgenoodigd dit voorbeeld te volgen. Er wordt bericht dat twee geneesheeren het noodig oordeelen den Paus aan eene nieuwe operatie te onderwerpen, ten einde de wond nogmaals te hechten. Een der Romeinsche bladen deelt mede, dat de Paus langzaam achteruit gaat, doch in zyne omgeving schynt men zich nog niet bezorgd te maken en men meent daar, dat de krachten weer zullen aanwinnen. De studenten onlu sten, welke te St. Petersburg zijn begonnen, hebben zich nu ook uitgebreid tot de academie van War schau, waar zij een nihilistisch-socialis- tisch karakter hebben aangenomen. Met knuppels zjjn de studenten de ge hoorzaal binnengedrongen om de profes soren en de studenten, die zich niet by de beweging hebben aangesloten, te ver dry ven. Alle personen, die te Parijs deel hebben genomen aan manifestaties tijdens de presidents verkiezing en deswege gestraft zijn, ongeveer 250, hebben gratie ont vangen. Het Hof van Cassatie heeft mededeeling gevraagd van het geheime dossier van de zaak Dreyfus. Deze mededeeling zal door de Fransche regeering geschieden op dezelfde wijze en onder dezelfde voor waarden, als zij indertijd aan deCriminee- le Kamer gedaan is. Het stoffelijk overschot van Bismarck en zyne echtgenoote is Donderdag in het mausoleum, hiertoe gebouwd, bygezet. De keizer was met groot gevolg tegen woordig, waardoor niet veel andere belangstellenden konden toegelaten wor den. De keizer kwam tegen half twaalf te Friedrichsruh aan en vertrok na het eindigen van den dienst. Uit Sjanghai werd bericht, dat daar tijdens het van stapel loopen van een schip, waarby prins Heinrich, broeder des Duitschen keizers, tegenwoordig was, een stuk hout gevallen is op de tent waarin de prins zich bevond en dat de prins toen aan het hoofd werd gewond. In Finland moet alles wat gedrukt wordt naar de Russische censuur. Dat er veel geschreven wordt in deze dagen van spanning is duidelijk, maar al wat niet overeenkomt met de zienswijze der regeering, wordt geschrapt en soms wordt de uitgaaf van een blad geheel verboden. In Januari van dit jaar had den 27, in Februari 46 gevallen van belemmering plaats; er werden 25 kranten getroffen. Bovendien schijnt de regeering er verklikkers op na te houden, althans een der bladen waarschuwde zijne lezers voorzichtig te zyn met spreken, schrijven telefoneeren en telegrafeeren. In Rusland zelf weten de uitgevers van kranten ongeveer wat zij al of niet mogen berichten. Zij bezitten een voorschrift in deze, dat meestal met vrucht wordt geraadpleegd en in twij felachtige gevallen wendt men zich tot den hiertoe aangewezen ambtenaar- In Finland schrapt de regeering er ech. ter maar zonder stelsel op los Van den czaar heeft men verteld, dat hy zich in het geheel niet aan regee- ringszaken wijdt, uit het laatste studen ten-oproer eigenlijk door de politie uitgelokt, blykt dit anders te zijn. De czaar toch heeft zich door tusschenkomst van iemand die buiten alle invloeden staat, doen inlichten omtrent de oorzaak en het gevolg is alvast, dat het hoofd der politie, die geducht buiten zyn boekje was gegaan, is ontslagen. In het Fransche Tuinbouwblad le Jardin deelt zekere heer Hariot mede, dat de thee-cultuur een bron van rijkdom voor Caucasie staat te worden. De heer Solovtsov, wiens vader het initiatief van deze cultuur nam, is reeds in het bezit van 60 hectaren lands met thee-hees ters beplant. Bleef vroeger, door slechte fermentatie, de kwaliteit tusschen de groene en de zwarte thee, sedert 1897 laat die niets meer te wenschen. Men berekent dat de thee-cultuur een winst van 12 17 pet. oplevert, die zelfs tot 30 pet. kan stijgen. Men vertrouwt dat, binnen een niet lang tijdsverloop, Rus land genoeg thee voor eigen gebruik zal kunnen produceeren. Er is sprake van, dat Spanje de Ca- rolinen de Marianen en de Pelew eilanden aan Duitschland zal afstaan. Op welke voorwaarden weet men niet. Geld, millioen, zal wel nommer één van het programma zyn. Het moet dan ook Duitschland wel wat waard zijn, zijn koloniaal bezit aldaar te kunnen afron den, omdat het reeds een deel van Nieuw Guinea, den Bismarck-archipel en de Marshall-eilanden in denabyheid bezit. Een man te Nymegen had twee knaapjes uit Wassenaar, die door den vader verlaten waren, tot zich genomen. Al spoedig bleken hem de kinderen te veel te zijn, althans op een wandeling joeg hij ze weg en hulpeloos zwierven ze rond, totdat de politie zich over hen ontfermde. Een persoon te Utrecht wilde zich verdrinken en gaf aan dit plan egn begin van uitvoering, door in den singel te springen. Het water voelende krijgt hy berouw, roept om hulp, maar niemand hoorde hem; toen kroop hij maar zelf op den wal, sleepte zich nog een eindje voort en viel bewusteloos neer. De politie heeft zich toen verder over hem ontfermd.

Haarlemsch Advertentieblad | 1899 | | pagina 1