HAARLEM, 21 Maart 1899. Maandagavond j 1. gaf de Neder- landsche Opera onder directie van den Heer C. van der Linden, in onzen Schouwburg, Cleopatra, groote opera in drie bedrijven en een voorspel van Einar Christiansen, muziek van August Enna. Reeds verleden jaar, met nagenoeg dezelfde bezetting, had deze opera een groot succes hier ter stede, en ook gisterenavond was het publiek bizonder voldaan over de opvoering, getuige het krachtig applaus, het aanbieden van bloemen, enz. Mevrouw Madier vervulde de titelrol, en hoewel de rol van Char- mion eigentlijk de hoofdrol zou kunnen genoemd worden, draagt toch het artis tieke temperamenten het gedistingeerde optreden van Mevrouw Madier zéér be paald deze opera. Over de veelvuldige talenten van deze begaafde zangeres is reeds meermalen in de kolommen van dit blad gesproken, zoodat wij volstaan kun nen met te zeggen, dat „Cleopatra" ons gisteren avond zéér gedisponeerd voor kwam. De Heer Urlus was eveneens zeer goed en gaf een uitstekende „Har- maki" te zien. De rol van Charmion ■was ditmaal in handen van Mej. M. van Gelder, en wg willen gaarne ge tuigen, dat zij ons beter beviel dan Mevrouw Tijssen verleden jaar. Toch mist ook Mej. v. Gelder, dat „air su périeur", dat noodig is om de rol van Charmion volkomen tot haar recht te doen komen. De Nederlandsche Opera, die hard op weg was om haar goeden naam bij het Haarlemsch uitgaande publiek te ver liezen, heeft gisteren avond weder een beslist succès gehad; nog eenige goed bezette opera's en zij zal zich weder in de gunst van de Haarlemmers kunnen verheugen, maar dan moet ze vooriil met hare beste krachten komen en met hare nieuw gemonteerde opera's! Wan neer zullen wij toch ook eens „Manon" en „Traviata" in Haarlem krggen De Algemeene Nederlandsche Wiel- rijdersbond in Woord en Beeld is de titel van eene keurig uitgevoerde propaganda brochure door dien Bond in het licht gegeven. Na een woord op zijn pas aan de niet aangesloten wielrijders worden opge noemd en met mooi uitgevoerde licht drukken verduidelijkt de voordeelen welk/; de Bond aan zijn leden biedt en op welke wijze die werkzaam is in het belang van het wielende Nederland. In Maart 1899 waren door den Bond reeds 4395 K. M. weg van wegwijzers voorzien. Het aantal Bondshotels, waarmede de Bond ten behoeve van deleden contracten heeft gesloten, bedraagt 523, het getal Bonds-rjjwielherstellers 318. Gratis en franco ontvangt ieder lid de Kaïnpioen, het orgaan van den Bond, terwijl m 204 cafés enz. hulp kisten beschikbaar zijn voor noodreparaties en eerste hulp bij verwonding. Op gevaarlijke punten, hellingen en bochten zijn waarschuwingsborden ge plaatst. Nederlandsche Bondsleden genieten op hunne tochten in Engeland, Duitsch- land, België, Italië, Zwitserland en Noorwegen dezelfJe voordeelen, als daar aan de gevestigde Bonden zijn toegekend. Tegen lager tarief, dan partikulieren kunnen de leden door tusschenkomst van den Bond zich tegen rijwielonge lukken verzekeren en tegen lagen prijs kunnen zij zich den Reiswijzer, waarop alle wegen zijn aangegeven en den Wielrijdersatlas voor wielrijders ge bruik aanschaffen. In alle plaatsen waar dit mogelijk is zijn Bondsconsuls om de leden te gerie ven ten opzichte van alles wat op het toerisme betrekking heeft, en ieder lid ontvangt gratis een afstandskaart met alle berijdbare wegen in Nederland en de onderlinge afstanden in kilometers. Verder ontvangen de Bondsleden des noo dig voorlichting en rechtskundigen bij stand van een Rechtsgeleerde Commissie. De Contributie voor Werkend lid be draagt jaarlijks drie gulden. Naar wij Ivernemen denkt de Koninklijke Liedertafel „Zangen Vriend- tchap"a er zeer ernstig over om dezen zomer deel te nemen aan den zangwed strijd te Nijmegen. Aangezien de wed strijd zal plaats hebben in het midden der maand Augustus en de plaats zelve voor het geven van feesten bij uitstek geschikt is en velerlei aantrekkelijkheden bezit, mag een groote deelneming wor den te gemoet gezien. Het maken van een verplicht Koor is reeds opgedragen aan den Rotter- damschen toonkunstenaar Ludwig Felix Brandts Bugs. Bjj den 1.1. Zaterdag gehouden wedstrijd in het zaalrijden, uitgeschre ven door Amstels Zaalrijders Sociëteit in het gebouw „Vélox" werd de eerste prijs behaald door de Zwolsche Athle- tische Club met 199 punten, de Haar- lemsche Wielrjjdersvereeniging „Amici- tia" met 480 punten won den tweeden prijs, derde was de Haarleinsche Vélo- cipède Club met 172 punten. De ver- eenigingen zijn dus vrijwel aan elkaar ewaagd; de jaarlijksche wedstrijd om het kampioenschip van Nederland in het zaalrijden, welke 8 April te Leiden zal plaats hebben, belooft dus belangrijk te zullen worden. Met genoegen wijzen wij op het Buitengewoon Concert, te geven door het strijkorkest van Haarlemsch Muziek korps op Woensdag 22 Maart in de „Vereeniging". Behalve een uitmuntend programma door het orkestzullende beide zoons van den Directeur, leerlingen der Koninklijke Muziekschool, zich doen hooren, in het A-mol-Concert van Grieg voor piano en het 9de Concert van Spohr voor viool. Dit Concert is ook voor niet-inteekena- rer der Matinée toegankelijk. De leerlingen van des heeren Schle- gel's inrichting voor onderwijs in de beoefening van muziek, geopend Da de reorganisatie vaD de muziekschool der maatschappij tot bevordering der Toon kunst, gaven Zaterdagavond op de Bo venzaal der soc. Vereeniging eene uitvoe ring voor ouders en belangstellenden. Het zeer uitgebreide programma, niet minder dan negentien nummers bevat tend, werd in alle opzichten keurig uitgevoerd en door de vele aanwezigen met aandacht gevolgd. De deugdelijkheid van het onderwijs bleek uit de goed gevoelde en muzikale voordrachten der oudere leerlingen en tevens uit het nauwkeurige en rustige spel der jongeren Trouwens de heer Schlegel is een te voortreffelijk pianist, een te ernstig kunstenaar in het algemeen om in dezen onvolkomenheden te kunnen gedoogen. Of wij dan Schlegel's inrichting durven aanbevelen voor de muzikale vorming van onze jeugdigdige stadgenooten? On getwijfeld; voor jongelieden meteenigen aanleg de anderen doen het best hun tijd nuttiger te besteden hebben wij het steeds als een voorrecht be schouwd, te mogen behooren tot de élèves van den heer Schlegel. In die meening heeft het gehoorde van Zater dagavond ons niet weinig versterkt. Behalve piano-voordrachten gaf het programma eenige vocale nummers voor vrouwenkoor, welke met niet minder genoegen werden aangehoord. Het geheel getuigde onverdeeld gunstig voorde wijze waarop de heer Schlegel aan zijne inrichting werkt. Overbodig is het zeker te zeggen, dat een en ander'wordt opgemerkt zonder in het minst te kort te willen doen aan wat door anderen op het gebied van muziekonderwijs wordt gedaan. Vrijdagavond ging van het Nederl. Tooneel als zesde voorstelling van het abonnement De candidaluur van Bommel. Wij bespraken indertijd dit uitstekend Hnllandsch blijspel en zullen daaromtrent dus niet in herhaling treden. Wat het spel betreft, ook ditmaal vol deed het uitstekendhet leeuwenaandeel van 't succes komt op rekening van den heer Schuhe, die zeer wel overwogen en van Mevr. Poolmandie heel sympathiek spel gaf. De bezetting was in hoofdzaak evenals de vorige maal; wij hebben den heer Schoonhoven als Ds. Langelaan bewon derd, en vonden den zwager door den heer tienrie de Vriet weer mooi getypeerd. Hier en daar in de bezetting kleine veranderingen, die de scha ïl waarop wij de beide voorstellingen tegen elkaar we gen aan 't schommelen brachten, doch ten slotte vrg wel in evenwicht hielden. Mej. Sophie de Vriet vonden we als Lucie beter dan Mej. SchattersChris pijn gaf daarentegen een beteren Ferdinand dan Tourniaire, terwijl des heeren Holt- rop't Mr. Valerius boven dien van den heer Clous stond. Het publiek, dat goed opgekomen was, heeft zich weer kostelijk geamuseerd. Het zij nog eens bigde geconstateerd: wij mogen ons gelukkig rekenen met een aanwinst voor onze Hollandsche to meellitteratuur als De Candidaluur van Bommel. Donderdagavond van de Nederl. Tooneelvereeniging voor de derde maal Heverman's Ghetto. Onze lezers kennen ons oordeel, aanbeveling onzerzgds mag dus verder overbodig heeten. Wij zouden willen opgemerkt hebben dat het voor het Haarlemsche publiek pleit.dat Ghetto in den smaak valt. Vrijdag zijn alhier de eerste jonge wortelen per bos op de Groentenmarkt aangebracht door Gebr. van Waart. Door het Christelijk Fanfarekorps Kunst na Arbeid, directeur de heer C. G. J. Rühl zullen in den morgen van den eersten Paaschdag van den toren der groote kerk godsdienstige liederen worden ten gehoore gebracht. Uit de rekening en verantwoording van directeuren der Haarlemsche begra- fenissocieteit blijkt o.a. dat aan contri bution ontvangen is ƒ8469.80y2 en wel van 3840 leden. Voor 32 lijken is uit gekeerd eene som van f 3111.35 en voor 37 kinderlijken van leden f 335,50. De ontvangsten en uitgaven beliepen 14273 08% waaronder een batig saldo van ƒ1765.47. Het Boheemsch strijkkwartet heeft Zondagmiddag in de Concertzaal van de soc. Vereeniging onze muziekliefheb bers nogmaals vergast op de heerlijke, ongeëvenaarde voordracht van een drietal kwartetten. Het was recht aangenaam voor de heeren daarbij een flink publiek bijeen te vinden, wat trouwens wel te verwachten was, wegens het zeer bijzon dere standpunt, dat door dit viertal als uitvoerende kunstenaars wordt ingeno men. Men volgt inderdaad met bewon dering dit spel, uitmuntend door ryth mische klaarheid, zeldzame klankschoon heid in bezielenden gloed, vooral door de laatstgenoemde hoedanigheid wordt de hoorder getroffen; zij brengt hem in den toestand van hooge geestelijke bekoring. Onuitwischbaar zijn deindruk ken door het Boheemsch Kwartet achter gelaten en wel voegt een woord van dank aan deondernemers in dezen De Nieuwe Muziekhandel en de heeren de Haan en Zonen die deze tournée zoo hebben ingericht, dat Haarlem van het hooge genot »de Buhemers" te kunnen hooren, niet werd buitengesloten. Door een Amsterdamsch koopman is bij de politie aangifte gedaan dat de vorige week van zijne uitstalling op de Botermarkt was ontvreemd een z. g. ge weven wollen trui. Als verdacht hiervan is door den rechtercheur van Halst aan gehouden de kruier P. V. die wekelijks voor bedoelden koopman zijn goederen van en naar het station bracht. De trui is in beslag genomen, die reeds door hem was verkocht. Gisteren namiddag is Mevr. de weduwe H. oud 80 jaar, wonende Raam- vest 35rood, door de gladheid op de Bo termarkt uitgegleden en onder een twee- wieligen wagen gevallen zonder zich daarbij te bezeeren. Door den agent van politie Israël zijn gisterenavond op de Groote Markt zwervende aangetroffen twee knapen van 12 jaren, woonachtig te Amsterdam, die in stilte de ouderlijke woning verlaten en een uitstapje naar Zandvoort gemaakt hadden. Zij zijn onder politie geleide naar Amsterdam teruggebracht om aan hunne ouders te worden teruggegeven. Gisterenavond heeft een schoorsteen- steenbrand plaats gehad ten huize van P. A. Kuyken, wonenen Klaverstraat 19 en ten huize van P. Stoelman wonende L. Annastraat 42 die beiden door de be woners en buren zjjn gebluscht. In het douchebadhuis zijn in den afge- loopen week genomen 195 baden. VERGADERING van den Baad de» Gemeente Haarlem, op Woensdag 22 Maart 1899, des namiddags te 1 ure. De volgende stukken en punten tullen aan de orde worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingek. stukken. Verzoek eervol ontslag onderwijzeres 2e kl. kostelooze school A. 2. Voorstel B. en W.W. verordening regelende den rang, het getal en de bezoldiging der ambtenaren en boden ter Secretarie. 3. Id. id. verplaatsing vischmarkt. 4 ld. ia. goedkeuring af en overschrij ving en suppl. begrooting Burgerlijk Ambestuur, dienst 1898. 5 Id. id. verbetering bestrating. 6. Id. id. adres D. Dekker sthadever- goeding voor verwonding. 7. Id. id. wjjziging toestand Stations plein in verband met tramaanleg. 8. Id. id. adres leden bouwvereenigingen wgziging tarief levering duinwater. 9 Schrijven B. en W.W. recognitie gasfabriek over 1898. 10 Nader voorstel B. en W.W. verhu ring gedeelte Harmenjansenveld. 11. Voorstel rechtsgeleerde commissie adres tappers wijziging sluitingsuur. 12. Id. id. wgziging Algemeene Politie verordening, 13. Voorstel B. en W.W. adres Wed. Creemers om onderstand. 14'Id. id. wed. H. Wijnands om onder stand. 15. Id. id adres H. Hessels om pensioen. 16. Id id aanvaarding legaat mej. A. M. C. de Boom. 17. Id. id. beschikking uit onvoorziene uitgaven begrootingen 1898 en 1899. 18. Aanbeveling B.en W.W. benoeming lid Burgelijk Armbestuur. 19. Voordracht B. en W.W. benoeming onderwij zeres Tweede Tu-schenschool. Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 18 Maart 1899, in de .Gouden Leeuw" te Haarlem. No. 1 Een sinds jaren bestaan hi blend Kof fiehuis, tevens Tapperij en Slijterij met Verban ning, annexe Stalhouderij en Uitspanning benevens grooten Tuin, Zandvoortscben Straatweg op den hoek van de Leidsche Vaart onder Heemstede, f 16900, opgehouden. No. 2. Eeu perceel Boowterrein, tevens geschikt voor Bloembolleagrond, Zandvoort.cben Straatweg naast het voorg., f 1500, G. de Vries. No. 3. Een perceel als voren, naast het voorg., f 800, P. Hoogeveen. No. 4i. Een peiceel als voren, naast het voorg. No. 6. Eeo perceel als voren, naast het vourg. De perceelen No. 4 en 6 tezamen ƒ1545, S. J W 51 ons. No 6. Een Huis en Erve met Tuio, Beeksteeg No. 19, 1610, J. v. Duin qq. No. 7. Een Heerenhuis en Erve met grooten Tuin, G dempte Oude Gracht en uitgaug in de Stoofsteeg No. 47. No. 8. Een perceel Bouwterrein met Schnur, Stoofsteeg No. 47rood. No. 9. Een Huis en Erve, Gedempte Oude G acht, nevens perceel No. 7, No. 45a. De perceelen No. 7, 8 en 9 te zamen f 21975, id S. Geijl qq. No. 10. Een Heerenhuis en E-ve met grooten Tuin, te Heemslede, aan de Heereu- of Kerklaan, C 149, 18905, opgebonden. No 11. Een rieerenhois en Erve met Tuin, Kleinen Houtweg No 32, f 8100, M. A. Tijssen. No. 12 Twee achter elkander gelegen Pakhuizen en E ven, K'eine Houtstraat, f 10n05, opgeh. No. 13. Eeo Winkelhuis en Erve, Koningstraat No 41, 8006, opgehouden. No. 14. Een Huis met afzonderlijk opgaande Bovenwoning en Erve, Kerkstraat No. lózwart en rood f 2450, H Zandvoort. No. 15. Een Hui» en Erve, Sleutelstraat op den hoek van de Houtmarkt No 2. No. 16. Een Huis en Eive, nevens het voorg. perceel, No. 4. De perceelen No. 15 en 16 te zamen f 1900, J. V. Duin qq No. 17. Een perceel Bouwterrein, Prinsenbol- Werk, 1560, C J. Paulen. No. 18. Eeo Heerenhuis met Tuio en Erve, SchotereiDgel, op den hoek v u en uitgang inde Berckhejjdesiraat, No. 45, 5455, E. Franken No. 19. Een Huis en Erve, Papentoren est 12. No. 20. Eeo Huis en Erve, naast het voorg. 14. De perceelen No. 19 eo 20 te zamen 3330, Mej. E. G. Addink. No 21 Een in tweeën verdeeld Hnis en Erve, 1360. S. J W. Mons No. 22. Een Hnis met afzonderlijk i pgaande Boveowoning en Erve, Kruisweg op den hoek va* en met uitgang in de Rozenstraat, No. 26zwart en rood, f 8725, H. Wragge qq. Postkantoor Haarlem. OPGAVE van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaartenbestemd voor onbekende personen, gedurende de tweede helft der maand Febr. 1899, welke stukken thans door de Afzenders kunnen worden teruggevraagd. Brieven. Mevrouw Kroeson, Mej. T. Diedren, Nijsen. N. de Jong, Mej. J. Craner, de Vries, Mevr. Boonen, W. F. Sehnlz, G. M. Titsirg, allen Am sterdam Mej. A C. Tromp, Arnhem; Mej. Tbeyssen, B'oemendaal; Mej G. Bosch, Mevr. Winds Mej. S. H. de Keyser. Mevr. de Waal, Proost, allen den HaagJ. Weul, Wed. Korst- jens, Mej. M. Greeve, allen Haarlem; Wed, J; Zwetsloot Haarlemmermeer; Mevr. v. Hilsman. Heerenveen; C. de Haan, Helder; Wed. Gort, Hilegom; Baander», Leiden. P. Peeman, Mid- delharnis; M de Vos, Mej. J Magrins, C Gul- de- steeden Ezeling, allen Rotterdam; J v. Djjk, Schoten; J. Kooiman? Gehr. Stuurman? Briefkaarten. Wagter, Assen; C Jordan, Delft; J. A. Ben- raadt, den Haag Buitenland. G. Bronkhorst. Joha- neshorg; C. G. Kan,Sin gapore; L. Straatman, Waterval; A Maarsen? 0RGELBESPELIN6. in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 23 Maart 1899, des namiddag» van 2—3 uur door den Heer W. EZERM.AN. PROGRAMMA. 1. Concert op 4 No. 2G. F. Handel. 2. Cboralvor-piel -Aos tiefer Noth"..Bach. 3. Allegro coo brio AdagioCh. Fink. 4. MelodieA. Guilmant. 6. Ree. en Aria: O du mein holder AbendaternJ. Wagrer.

Haarlemsch Advertentieblad | 1899 | | pagina 2