HAARLEMSCH Eerste Blad. No. 24 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Eenentwintigste .laargang. 144 van ZATERDAG 25 Maart 1899. Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? TELEPHOONNUMMKK TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRDS Per drie maanden—,25. franco p. poet —,40. Afzonderlijke nummers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1-5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag^ en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. KRONIEK. De Raad was 23 Maart weer bijeen. Na lezing der notulen en de mede- deelingen, die heden niet veel om 't lijf hadden, volgde de behandeling der agenda-punten. Mejuffrouw A. M. Tit verzocht eervol ontslag als onderwijzeres 2e klasse van School Lr. A. Het wordt verleend tegen 1 !uni a.s. In behandeling komt het voorstel voor de verordening regelende den rang, het getal en de bezoldiging der ambte naren en boden der gemeente-secretarie. De vorige vergadering was de behande ling verdaagd. Volgens verklaring van den Voorzitter in die vergadering zou deze regeling eene uitgave vermeerde ring van f 1650 met zich brengen. De Heer Tjeenk Willink wenscht inlichtingen omtrent het aanvankelijk salaris der klerken, 350, en den eisch omtrent eenige bekendheid met de be ginselen der gemeente-secretarie Hij stelt voor dit op f 275 te brengen. De Voorzitter beantwoordt, dat het mini mum 350 niet te hoog is. De Heer Bijvoet zou ook 275 willen De Voor zitter deelt mede, dat bij aanneming van het voorstel B. en W. eene ruimer keus zullen hebben bij eene vacature, andere gemeenten hebben veel hooger cgfer De Heer Willink brengt nog een en ander in het midden. De Heer van Lennep heeft nog het woord. De Heer de Breuk licht toe. Toen kwam de verordering artikelsgewijze in behande ling. Bij traktement klerken stelt de Heer Willink voor het aanvangstrakte- ment te bepalen op 275. De Heet Krol is daar niet voor. Amendement Willink in stemming valt. De verorde ning wordt daarna onveranderd aange nomen. De Raad had in zijne vergadering van 21 December aan B. en W. opgedragen een onderzoek in te stellen in hoeverre het aanbeveling verdient de vischmarkt te verplaatsen. B. en W. deelen mede, dat, ook al ware eene andere plaats aan te wijzen, het behoud wenscheljjk is in verband roet de hooge kosten voor den bouw van eene nieuwe vischmarkt. B en W. handhaven nu hun voortel tot overdek king der bestaande markt. De Heer Bijvoet heeft eene opmerking. De Heer Macaré meent, dat het plan van eene nieuwe vischmarkt nog niet 'zoo geheel behoort weggeworpen en dan zou het Verwulft of daaromtrent wel in aanmerking kunnen komen. De Voorzitter gelooft, dat de tegen woordige vischmarkt nog ruim in de behoeften voorziet. Het voorstel tot overdekking wordt aangenomen. Vastgesteld werd een post af- en overschrijving en suppletoire begrooting voor het Burgerlijk Armbestuur. B. en W. stellen voor over te gaan tot de verbetering van de gemeentebe strating welke door de werkzaamheden aan de waterleiding als door andere omstandigheden zeer geleden heeft. Een bedrag van 58000 kan van het be- noodigde bedrag gebracht worden ten laste van de gemeentelijke waterleiding. B. en W. zeggen in het raadsstuk dat hierop betrekking heeft, met de verbe tering naar hun gevoelen niet te moeten wachten tot het buizennet der gemeen telijke gasfabriek gereed is, omdat on middellijk herstel noodig wordt geacht. Voorgesteld wordt dus een bedrag vau 58.000 te besteden voor verbetering der bestrating en dien post betaalbaar te stellen op aanleg van de duinwater leiding. De Heer Roog vraagt opheldering in verband met de twee ton die noodig zal zgn. De laatste vier jaren is er aan de straten niet veel gedaan. Hij berekent dat er meer zal noodig zijn in dit jaar. En als de twee ton verwerkt zgn dan is men er niet, want dan komt de gas leiding, zou wenschen anderhalve ton. De Heer Speelman kan zich ook niet met de voordracht vereenigen. De waterlei ding is niet alleen de schuld. Verder heeft Spreker niet veel op met de wijze van bestrating. En dar, zou hg liever leenen voor de straten. Kan zich dus niet met de voordracht vereenigen. De Heer Macaré zegt, dat hier steeds klachten zijn over het bestratingssy steem. Zou gaarne zien dat omtrent het straatmaken aan een nader onderzoek wordt onderworpen. Gelooft niet, dat het juiste tijdpunt tot verbetering gekozen is. En waaruit wordt de verder noodigean derhalve ton betaald? Het is onbillijk, dat alles op waterleiding wordt gebracht. Nadere inlichtingen zijn dus gewenscht. De Heer Stolp gaat mee met de be denkingen van den Heer Roog. Meent dat het goed is het cijfer op waterleiding te brengen, doch de som is te klein. De Heer Bij voet gaat met de Heeren Roog en Stolp meê; de raming is te laag. De Heer de Breuk komt op tegen de bewering, dat het straatmakerspersoneel niet haar werk verstaat. Gerepareerde straten goed te maken is een wanhopig j werk. De waterleiding heeft wel een zeer groot deel de schuld door de aan sluiting van twee duizend huizen. Spreker toont aan hoe de straten in minder goe den toestand gekomen zijn. De raming van hetgeen door de waterleiding be dorven is, is te danken aan een grondig onderzoek. Bovendien is het juiste oogen- bliktot verbetering wèl gekomen. In twee jaar denkt men 80000 te verwerken en deze behooren op gewone uitgaven. Komt de gasleiding, welnu, dan betaalt deze later meê. De Heer Roog meent met twee ton geen greep in het duister gedaan. De twee ton moeten beslist in twee jaar verwerkt. De Heer Stolp blijft bij zijne meening, dat de gevraagde som te gering is. Anderhalve ton is noodig en deze behoo ren gebracht op waterleiding. De Heer Krol bespreekt nog de zaak. De Heer de Kanter doet nog opmer ken, dat de 58000 veroorzaakt is door de waterleiding en deze dus door haar betaald moet worden. De Heer Macaré blijft bij zijne mee ning dat aan het straatleggen niet de noodige zorg wordt besteed. Is men zeker dat de aansluitingen voor water leiding voltooid zijn? De Heer Waller wijst er op, dat het de bedoeling is de ƒ58000 als minimum op waterleiding te brengen, en aan de toekomst over te laten wat er meer noodig mocht zijn. De Heer Stolp wenscht als amendement 150000. De Heer de Breuk wijst er nog op, dat de nieuwe bestratingen goed zgn. De groote stroom van aansluitingen aan waterleiding heeft opgehouden, al thans in de hoofdstraten. De Heer Macaré vult het amendement aan met de bijvoeging ^overwegende dat de schade door de waterleiding." Het amendement Stolp komt in be spreking. De Heer Schürman wenscht op dit am. niet in te gaan. De Heer Stolp bedoelt ƒ150000, doch hiervan ƒ58000 te brengen op water leiding. De Heer de Clercq van Weel heeR nog een vraag, door den Heer Stolp beantwoord. De Voorzitter meent, dat men tegenover de waterleiding niet eerlijk zou zijn door het aannemen van het am. Stolp. Nog eenige discussie. Am. Stolp in stemming wordt verworpen met 21 tegen 7 stemmen. Nu komt voorstel B. en W. in stem ming. Het wordt aangenomen met 20 tegen 8 stemmen. D. Dekker, machinist op de sleepboot Snelvaart, heeit den 14 Februari toen hij alhier bg een brug moest wachten een ijzeren staaf, fragment der brug leuning, op het hoofd gekregen, toen hij, na zich even van zijn vaartuig ver wijderd te hebben, zich van de brug liet afzakken, wat niet zou gebeurd zijn als de leuning niet gebroken ware. Door dit ongeval heeft machinist Dekker ver scheidene dagen niet kunnen werken en daar hij een tal rij k gezin heeft, ver zocht hg schadevergoeding. B en W. zijn echter van meening, dat hier van schadeloosstelling geen sprake kan zijn omdat de leuning niet kan geacht worden te dienen voor het aan wal gaan der schippers en stellen dus voor afwijzend te beschikken, waar toe de Raad besloot. Voorgesteld wordt, in verband met den aanleg van de electrische tram aan de Haarl. Tram maatschappij op te zeggen de vergunning tot het hebben van een hulpstal op het Stationsplein en aan de electrische tram eene eenigszins veran derde richting te geven, nadat de Voor zitter nog had voorgesteld aan de kosten der verplaatsing van den hulpstal ƒ200 te betalen. Tegen dit laatste gaan enkele stemmen op. De Heer Krol toont aan, dat de betaling van 200 volkomen gebillijkt is. De Heer de Breuk licht nog de zaak toe. Nu nog eenige discussie wordt het voorstel met de bijvoeging in stemming gebracht en aangenomen. De besturen van eenige Coöperatieve Bouwvereenigingen van werkmanswo ningen verzoeken wgziging van de voor waarden tot levering van duinwater in [I dier voege, dat hun het water geleverd wordt tot een minimumbedrag van 4 de 30 M3 met bijbetaling van 25 ets voor eiken M3 meer. B. en W. stellen voor op dit verzoek in te gaan, het water tot 30 M3 te leveren tegen 4.per jaar met 25 ets bijbe taling voor eiken meter meer, eene jaarlgksehe vergoeding van ƒ1.voor het aanbrengen van dienstleiding en tapkraan en 1.50 per jaar meterhuur. Tevens vragen B. en W. aan 50000 voor het aanschaften van watermeters, betaalbaar op aanleg van duinwaterlei ding. De Heer Speelman wenscht te weten hoeveel perceelen aansluiting heb ben tegen 4.De Heer de Breuk zegt dat hun aantal twaalfhonderd is. Omtrent deze zoogenaamde kamer contracten deelt de Spreker nog eenige interessante bijzonderheden mede. Het voorstel wordt daarna zonder stemming aangenomen. De recognitie voor grondgebruik door de gasfabriek en korting op gasgebruik aan de gemeente verschudligd bedraagt voor 1898 eene som van 1042.565. De Raad neemt deze opgaaf aan voor kennisgeving. Nader wordt aan de aannemers Bogerd en van Doorn in huur afgestaan een gedeelte van het Harmenjansveld ter grootte van 1100 M1 tegen 10 ets per M!. Het terrein moet gedurende den bouw van de nieuwe gevangenis dienen tot opslagplaats van bouwmaterialen. De Raad besluit hiertoe. In November 1898 verzocht het Be stuur der Vereeniging „Vergunning" den Raad de veroidening der politie verordening in dien geest te wijzigen, dat voor al de inrichtingen met vergun ning het sluitingsuur bepaald zij op 12 uur. De Commissie tot het ontwerpen en herzien van verordeningen met straf bepalingen stelt voor het verzoek te wijzen van de hand. Den Heer Macaré komt het voor, dat men hier met een ongezonden toestand te doen heeft. Men heeft hier te doen met twee sluitingsuren. Dit behoort gewijzigd, want het is buiten de ver ordening. Men zou kunnen besluiten tot absolute vrijheid, welke tot bandeloosheid; leidt het sluitingsuur 11 uur; of 12 uur; of verschil in sluitingsuur met verhooging met 10 pet. voor een later uur. Spreker meent hiervan eerst later een en ander in behandeling te brengen. De Heer Schürman wenscht te weten op welke wijze en onder welke omstan- digen het later sluitingsuur wordt toe gestaan. Wenscht verder een gelijk sluitingsuur. De Heer van den Berg heeft nog het woord, is ook van meening dat met twee maten gemeten wordt De Heer van der Mersch zet den toestand helder uiteen. Meent dat men behoort te wachten tot de behandeling van de politie-ver- ordening aan de orde is. De Heeren Van Styrum en Macaré hebben nog het woord. De Voorzitter doet opmerken, dat door zijn ambtsvoorganger het recht van dispensatie zoo ruim was toegepast dat het sluitingsuur van 12 uur bijna regel was. Spreker heeft daarin eenige veran dering gebracht, hoewel het getal dat om 12 uur mag sluiten nu toch nog 68 is.

Haarlemsch Advertentieblad | 1899 | | pagina 1