N ieuwsberichten. Moeilijkheden zullen altijd in deze blijven bestaan. Het onderzoek in deze heeft met zorg plaats gehad. Tegenover de ontevredenen staan echter ook te vredenen. Het openblijven tot 12 uur heeft nadeelen het zou niet in het belang zjjn van het algemeen streven om drankge bruik te beteugelen. Weder heeft de Heer Macaré het woord, meent dat van het belang der personen die belanghebbenden zjjnhierin de eerste plaats sprake moet zijn. De Heer Van der Mersch brengt de kwestie terug in verband met het rekest. De Heer Cnoop Koopmans bespreekt het advies tot afwijzing nader. De Voorzitter meent dat het sluitings uur te bepalen op 12 uur een stap achteruit zou zjjn. De Heer Sneltjes stelt voor het punt aan te houden tot de behandeling van de verordening. De Heer Van Styrum stelt voor het rekest te renvoyeeren aan de Comm. voor strafverordeningen met verzoek een voorstel te doen tot wijziging van art. 105 der Politie-verordening betrekking hebbende op het sluitingsuur. Vier punten der agenda worden wegens het late uur verdaagd. Tengevolge van het overlijden van den Heer G. van Egmond is eene vaca ture ontstaan in het Burgerlijk Armbe stuur. Door B. en W. wordt overgelegd eene alphabetisch gestelde voordracht in deze, bestaande uit de Heeren L. D. C. van Dobben, F. L. Nix en H Selle. De Raad verkoos den Heer F. L. Nix. Tot onderwijzeres aan de Tweede Tusschenschool werd benoemd Mejuf frouw J. R. A. B. Over de Linden te Haarlemmerliede. Na rondvraag werd de vergadering gesloten. Aanstaanden Maandag houdt het Hof van Cassatie zijne eerste zitting tot on derzoek der geheime dossiers in de zaak Dreyfus. Natuurlijk worden die stukken weer op de bekende, zorgzame wijze gebracht en gehaald door een officier als vroeger bij de strafkamer plaats had. Omtrent het rapport betreffende de enquête verneemt men niets, eerst half April komt het in behandeling. Van den persoon wien dit alles geldt, wordt in 't geheel niet gerept, men is er blijkbaar bang voor den persoon met de zaak te verwarren. Ernstig is het bericht dat er giste renavond in het laboratorium van het ministerie van oorlog te Parijs opnieuw een ontploffing heeft plaats gehad. Dit is de ze-de ontploffing binnen de tijd van enkele weken in een Fransche militaire inrichting. De eerste was te Toulon (Lagoubran), de tweede te Mar- seile, toen te Bayonne (beide niet ernstig") daarna twee in een week te Bourges, nu te Paijjs. Het wordt moeilijk te gelooven dat er geen kwaadwilligheid bjj in het spel zou zijn, al laat het ministerie dergelijke geruchten tegen spreken Het zou ook kunnen zjjn, dat dat men proeven nam met een gevaarlijke ontplofbare stof, maar daarvan blijkt uit de verstrek te inlichtingen niets en hiervan zou trouwens bij een ramp als die te Toulon geen sprake kunnen zijn. En ten slotte kan het toch altjjj toeval zijn. Het bedoelde laboratorium te Parijs is een klein gebouwtje, los van het de partement staande en uitziende op den quai Henri IV. De slag was zeer luid, maar richtte geen andere schade aan, dan dat de ruiten op de binnenplaats van het ministerie sprongen. Drie heeren, die in het laboratorium werkten, onder wie de directeur, werden licht gewond. Men is zeer spaarzaam met inlichtingen. Aangaande de ontploffing te Parjjs, wordt thans medegedeeld dat deze plaats had gedurende het nemen van proeven voor een nieuw verlichtingssysteem en er dus van kwade bedoelingen geen sprake is. Dit is dus ééne geruststelling. Eene Finsche deputatie van 400 per sonen, tot alle rangen en standen be- hoorend, is te St. Petersburg aangeko men, om den Czar een bezwaarschrift te overhandigen tegen de jongste Rus- sificeerings-besluiten. Slechts bij kleine afdeelingen tegelijk werd de deputatie in de stad toegelaten, en het zal nog de vraag wezen of de Czar haar zal willen ontvangen. Met gesloten deuren vergaderd, ver oordeelde Vrijdag de correctioneele Recht bank te Parijs den gewezen luitenant Boisson, te Reims gearresteerd wegens spioneering, tot vijf jaren gevangenis straf, 100Ö franc» boete, tien jaren ver banning en verlies van Burgerlijke rech ten. Daarbij sprak deRechtbankJer haar leedwezen over uit, dat de wet haar niet veroorloofde hier een zwaardere straf op te leggen! De Koningin-Regentes van Spanje onderteekende Vrjjdag het vredes-verdrag met Amerika. Thans heeft ook een ontploffing plaats gehad in de pyrotechnische school te Bourges in een kist met geladen grana ten. Acht personen waren er tegenwoor dig, twee waren onmiddellijk dood en vier gruwelijk verminkt De oorzaak der ontploffing is tot heden niet bekend. Men verdiept zich in gissingen en spreekt van misdaad, waarvan echter niets is bewezen. In de Fransche Kamer van afgevaar digden is de minister van oorlog geïn terpelleerd over de granaten-ontploffing te Bourges. Zeer zeker was de ramp, zoo verklaarde hij, niet onstaan door kwaadwilligheid, maar het onderzoek was nog loopende. Intusschen heeft de minister toezegging gedaan dat de waak zaamheid bij de kruitmagazijnen zal verdubbeld worden. De beide fotografen, die in den nacht na het overlijden van prins Bismarck het lijk in de .sterfkamer hadden gefo tografeerd, zijn door het Landgericht te Altona veroordeeld tot drie maanden en de houtvester die hun had binnen gelaten, tot vijf maanden gevangenisstraf. In de Armenische provincies van Tur- kije moeten tachtig duizend personen aan hongersnood lijden. De hertog van Westminster vraagt geldelijke bijdragen om in den nood te voorzien en de boeren aan zaaikoren te helpen. Zondagavond is bij een onweer de bliksem geslagen in den toren der groote kerk te Overschie. Hulp werd ingeroepen van de Rot- terdamsche brandweer en intusschen trachtte de plaatselijke brandweer de omliggende gebouwen te beschermen. Het gelukte evenwel de Rotterdammers niet het kerkgebouw te redden en de vlammen waren niet gebiuscht voor aan het oude kerkgebouw niets brandbaars meer was. Kerk, toren en orgel waren geassureerd voor ƒ45000. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Nog maar enkele dagen geleden heeft men zich druk gemaakt om het schil derachtige gebouwen het mooie torentje te restaureeren en ziet, één donderslag maakt een eind aan al de illusies om het ook inwendig zeer merkwaardige gebouw te behouden. HAARLEM, 24 Maart 1899. De heeren Martinus en Christiaan Kriens, zonen van den directeur onzer stedelijke kapel, hebben Woensdagavond met veel succes medegewerkt bij het concert dat den inteekenaren der Zon dagmiddag-matinées werd aangeboden. Beide jongelieden deden zich kennen als beoefenaars van de muziek, welke reeds een belangrijk einde zijn voortge schreden op de baan der kunst. De studie aan de Kon. Muziekschool tes'Graven- hage draagt bij dit tweetal blijkbaar uitstekende vruchten en zal na hare voltooiing ongetwijleld de rij der Vader- landsche toonkunstenaren met een twee tal deugdelijk gevormde mucisi aanvullen. Martinus Kriens speelde het/u'aKoco»- cert in A-Mol van Grieg, terwijl zijn broeder het Adagio uit het 9de viool concert van Spohr benevens eene Hon- gaarsche Fantasie van Hubay voordroeg. Het orkest-programma bestond uit werken van Smetana, Schubert en Men delssohn en sloot met de zeer gewilde operafantasie Cavalleria Rusticana. Aan de uitvoering er van viel de gewenschte belangstelling ten deel. In den Schouwburg werd gisteren avond voor een slechts matig opgekomen publiek ten derden male Heyerman's Ghetto voor 't voetlicht gebracht. Ook nu weer liet het niet na door de pak kende realiteit van den jodenhoek, en door de aangrijpende taal van Rafael indruk te maken op het publiek, dat de artisten van de Ned. Tooneelvereeniging weer herhaaldelijk toejuichte. H. M. de Koningin en H. M. de Koningin Moeder vergezeld van Prinses Elizabeth van Waldeck Pyrmont brach ten heden een bezoek aan het Museum voor Kunstnijverheid tot het bezichtigen van de afgietsels der Indische tempel beeldwerken, bestemd voor de Parijsche tentoonstelling. Ongeveer twee uur arriveerde de trein. De stations restauratie was als ontvang- salon ingericht op de wijze als gewoon lijk bij zulke gelegenheden en waar II. H. M. M. werden ontvangen door den Burgemeester onzer gemeente. Op het perron, het Stationsplein en langs den weg naar den Hout stond veel publiek geschaard, dat de Konin ginnen harteljjk begroette, minzaam door H. H. M. M. beantwoord. De Koningin was gekleed in groen fluweel en mantel van beverbont. Uit vele partikuliere woningen woei de vlag. Zondag 26 Maart geeft het Strijk orkest van Haarlemsch Muziekkorps een buitengewoon Populair Concert, met me dewerking van het geheel nieuw saamge- stelde opera-ensemble Cospi. Het orkest geeft een geheel Italiaansch programma, waaronder natuurlijk de ouverture Teil en de Fantaisie Cavalleria Rusticana niet vergeten zijn. Het gezelschap Cospi geeft verschillende duo's, solo's en 3 kwar tetten. Op veelvuldig verlangen, zal bij dat Concert de bovengaanderij geopend zjjn, waar de rustige muziekliefhebbers ruime plaatsen vinden. Hier ter stede heeft zich eene commissie gevormd, bestaande uit de H.H.: G. B. Crommelin (voorzitter), W. C. de Vos (secretaris), Majoor W. P. Boogaert, Jhr. P. Quarles van Ufford, J. M. van Stolk en A. Koolhoven, met het doel Zondag 4 Juni a.s. op het landgoed „het Klooster", daartoe door de eigenaren welwillend afgestaan, een groot hippisch sportfeest te geven. Het programma is voorloopig samen gesteld als volgt: 1. Corso van versierde rijwielen. 2. Springconcours van heeren te paard. 3. Ringsteken door heer en dame in costuum in 2wielige rijtuigen. 4. Kopsteken voor heeren te paard. 5. Corso van versierde equipages en bataille defleurs. Voor al deze nummers worden tal van fraaie prijzen uitgeloofd. Het feest zal des middags plaatsheb ben en het publiek toegang verleend worden tegen entrée. Het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem is wegens de regeling der Tentoonstelling voor de Hindoemonu menten tot nadere aankondiging gesloten. Hrdenavond en morgenavond komt van Lier in den schouwburg De operette- Koningin" brengen, welbekend. Van the Royal Bioscope schijnt men nog maar niet te kunnen scheiden. Zater dag- en Zondagmiddag, en Zondag- en Maandagavond weer voorstellingen met geheel nieuwe beelden. Volgens de kiezerslijst is het getal kiezers in dit jaar 5840 tegen 4756 in het jaar 1898. Al is het gaan vriezen toch kan als een bijzonderheid worden medege deeld, dat door P. Busé, wonende Turfmarkt, zes manden gevuld met postelein op de groen ten markt zijn aan gevoerd. Op de groote zaal van het stedeljjk Museum (Raadhuis) zijn thans ten toon gesteld, teekeningen uit den Atlas van Haarlem en omstreken, afbeeldende Kraantjelek, de Oude en de Nieuwe Brouwerskolken, Elswoudshoek, deBrou- wersvaart, de Houtvaart, Overveen, den Zijlweg en den weg naar Bloemendaal tot Hartelust. Het Museum isdageljjks te bezichtigen. Zondags is de toegang vrjj. Bij Kon. besluit is Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden herbenoemd als Burgemeester dezer gemeente. Bjj Kon. Besluit is aan het bestuur der ziekenverpleegsters Franciscanessen van de Mariastichting alhier vergunning verleend tot het houden van eene ver loting van om niet bijeengebrachte voorwerpen, om uit de opbrengstdaarvan meubilair aan te schaffen voor een nieuw ziekenhuis. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 22 Maart. J. Joosten en J Kreemer*. 23 Maart. Jhr J L. Mock en A M E C. Gravin van Limburg Stjrum W. K. Schmitz en M. H. W Kloppers. J. L A. Lewis en A. C. Strijbos. P. v. Kcnings- bruggen en C. M. v. d. Werff. GETROUWD. 22 Maart. A. Dorde en F. J. M. Huis in 't Veld. P. F. Vermeren en C. H. M. P. Roe«t. G. Tb. Frencken en S Ape'z. 93 Maart. C. v. Willigenburg en R. H Zegen Veeckena. A. Wi'mondt en C P. Scheer. GEBOORTEN. 15 Maart. M. E. Lodder geb. Klr.osa. J.AM. David- geb. Sanberg d. W. C. van Hout geb. Broekmeijer z. 6 Maart. Jde Bruin geb Djk-el d. J. E. P. van Eeden geb. Leyendekkers d. K Dsmmiaans geb. Mudd. M. H. A. Star geb Lijdsmand. E. AAugu tinus geb. Hart, de Rujjtr r d. 17 Maa-t. H. W. Vogel geb.Nowied T. Bergwe-f geb. de Ridder d M.H. E Serné geb. Planije z. J. F. M. Bonkegeb. Bol- mers z. W. M. Bakker geb. Hinten e. M. H. Scbreinders geb. Blankwater d. 18 Maart. A. v. d. Meijden geb Weeld. A M. Bom geb v. Bakeld. A. A. Lamp geb Brinkmann z. A. v. Kampen geb Hart man d A. Waa-doro geb Lusthu'iz. M.P. Voorham g b. van Galen z 19 Maart. J. Peters geb. Lokman d T Welagegeb. Kuiper z. 20 Maart. L. Roes geb. Roden berg z E v. Zee geb v d Graaf d. A. C. v. d. Ham geb v. Ellinkhu:zen z. 2 Maart. A Mul geb. de Haan z J H. v. d. Steplen geb. Zoet z. A. G. Goode geb. Witmond z. J. v. Va-tenkoven geb. Polman d A.C. Barens geb. Roekmeijer z. 22 Maart. M. R. Nessen g-b v. d Broek d. 2i Maart. E. Harren geb. Steenkist d. P. E. Sleven- haagen geb. Cramer z OVERLEDEN. 15 Maart. A. J. Over de Linden 56 j.t Schoterweg E v Seven'er 22 j Meester- loitelaan. 16 Maart H C. W v. B iterbeek 6 m. z., Bakenessergraclit G. Vork geb v. Ronzenbeek 53 i., W. Geldel.pad. M. E Visser 18 d. d, Oostvest B. Hongreef 55 jLeidschevaart.17 Maart J. Treuren 73 j.. Tuinstraat, A. G. Bulters 10 m. d., Zomerstraat. R. Brakel 67 iGierstraat. 18 Maart R. Poatma 1 m. z., Z B.Spaarne. 20 Maart A Weijers 11 d. z VnorzTgstr. M. Sckoorl geb v. Beu-ekom 44 j. Gasthuis- vest. I. du Pon 95 j., Fr. Halsstraat. 21 Maart. M. M. Eek hout geb de Bruin 41 i„ Spaarnw str. 22 Maart G. de Vink geb. Scbeffer 45 j.. Dubbelde Buurt. A. T. M. Pellemans 1 m. d., L. Wijng.str. W. Wen- teler 5 m. d., Bolwerk laan. J. Jansen 72 j., Gasthuisstraat. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commiaeariaat van Politie, die da gelijks (uitgezonderd des Zondags; van 's middags 11 tot 1 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Den paternoster in etui. Een paternoster. Een blauwe baret. Een vrachtbrief. Een kinderhand- schoen. Een notitieboekje. Een grijze duif. Een handmof. Eenige portemonnaies met geld. Een wit hondje. Een want. Een sjaal. Een zwarte damesceintuur. E?n koperen ge wicht. Een dames haarkam schildpad. Twee dames bottines. Een kinder knooplaars. Een kap van een pellerine mantel. Een ring met sleutels. Drie sleutels aan een touwtje. Eenige losse sleutels. Een fox-terrier. Een deksel van een melkbus. Een glycerine spuitje. Een goudkleurig ringetje. Een pakje ijzeren schroeven. Een servet. Een vrouwenzak waar in haakwerk brillendoos enz. Een gouden damesring. VEEMARKT 22 Maart 1899. AangevoerdPrjjs 4 Koeien 150.ƒ180 204 N. Kalveren 6.9. 50 Schapen 15.18. 1 Paard 40. Paardenmarkt 24 Maart 1899. Aangevoerdpr jj 50 paarden 200.40. Allen werkpaarden van Jnlandsch en gekruist ras. Handel matig. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Dinrdag 28 Maart 1899 des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA No. 1. Preludium en FugaJ. S. Bach. 2. AndanteVolckmar. 3. Sonate No. 3Mendelssohn. a, Con moto maestoso. b. Andante trauquillo. t. Meditation: Tema variato Rheinberger, 5. LitaneyFr. Schubert.

Haarlemsch Advertentieblad | 1899 | | pagina 2