Te Zutplien is het voornemen opgevat dezen zomer een Bloemencorso met Betaille de fleurs te houden, in het voor dit doel zoo gunstige, lommerrijke Coe- nenpark. De bedoeling der commissie is dit feest op ruimer schaal dan tot dusverre hier te lande plaats had te ariangeeren, en goede prijzen van af ƒ200 uitteloven. Behalve allerlei rijtuigen met vier-, twee en éénspan, hitten- en ezel wagent jes, bokkenwagentjes en sportkarren, wenscht men ook voor het wielersport verscheidene prijzen beschikbaar te stel len. Een wedstrijd van versierde auto mobielen, versierde gondels en andere booten hoopt men daaraan te verbinden. Het volgende wordt, als historisch, medegedeeld. Dezer dagen kwam bij een arts een man binnen met alle kenmerken van hevige kiespijn. De arts adviseerde den pijnveroorzaker te doen trekken, waartoe de patiënt zich aanstonds bereid ver klaarde, te meer, omdat hjj reeds gedu rende 2 etmalen de ondragelijkste pijnen had doorgestaan. De arts verzocht den patiënt in den daarvoor bestemden stoel plaats te nemen, wat hij gereededeed, voortdurend een taschje in de hand houdend, hetgeen die hand sedert zijn binnenkomst nog niet verlaten had. Door den ruk aan de kies en den daardoor veroorzaakten schrik, viel be doeld taschje uit patient's hand en ver spreidden ettelijke kleine flaconnetjes zich over den grond. Bij navraag en on derzoek bleek de inhoud te zijn een kiespijntinctuur, die pat. 's morgens met veel succes had aan den man gebracht. De geneesheer kon niet nalaten te vragen of hij nu zelf niet eens eerst de proef met zijn universeel middel genomen had, waarop pat. verontwaar digd antwoordde: „D nkt u, dat ik een boer ben." Men meldt uit BadenBaden aan het Dagbladdat H. M. de Koningin der Nederlanden 21 of 22 April te Baden Weiier wordt verwach In de vergadering van den Raad der Friesche gemeente Achtkarspelen werd o. a behandeld een verzoek van 't Ka merlid mr. Troelstra, om hem een per ceel heideveld onder Surhuisterveen af te staan, teneinde daarop een gebouw te stichten, waarin de arme bevolking te Surhuisterveenscheheide zich op be tamelijke wijze zal kunnen ontspannen, op ordelijke wijze over hunne gemeen schappelijke belangen beraadslagen en zich enkele uren onttrekken aan de verwaarloosde omgeving, waarin de heidebewoners verkeeren. De Raad is op dit verzoek ingegaan. Door den burgemeester van Rotterdam is aan de raadsleden bericht, dat dezen zomer door H. M. de Koningin tweemaal een bezoek zal gebracht worden aan die gemeente, het eerste tot het bezoeken van de handelsinrichtingen. Da heeren Anderheggen en Neumeijer te Amsterdam hebben thans, naar aan leiding der bezwaren tegen het vervoer over de buizen der waterleidingen voor den Electrischen tramweg Amsterdam Haarlem, wat den straatweg betreft aan de betrokken gemeentebesturen een gewijzigd plan ingediend, waarbij aan iedere zijde van den weg een baan worden gelegd en de buizen dus vermeden worden. Hoe gemeentebesturen van Haarlem- merliede c.a. keurde die wijzigingen zeer goed. HAARLEM, 28 Maart 1899. Het eerstvo'gend concert der Haarlemsche Mannen Zangvereeniging, Crescendo zal plaats hebben op Dinsdag 11 April a. s. Als solisten zullen daarbij hunne medewerking verleenen Mej. Wilhelmina ten Brummeler, Concertzangeres te Arn hem en de Heer Anton Wijnands, violist alhier, élève aan het Conservatorium te Amsterdam, die zjjne studiën bijna voltooid heeft onder de leiding van den Heer Joseph Cramer. Crescendo zal uitsluitend Hollandsche koren voordragen, waaronder 2 nieuwe werkjes van haren Directeur „Verlan gen" en „Gondellied" en 2 dichtjes van onzen stadgenoot Philip Loots. Op veler verzoek zal ook worden gezongen „De Balling op Zee", waarin mej. ten Bruin meier de Solo partij vervult. „Donkre Buien Groeien" van J. Kwast en het j Humoristisch „Matrozenlied" uitde Vlie gende Hollander van R. Hol zullen mede worden uitgevoerd. Een en ander stelt den kunslievenden leden een genotvollen avond in het voor uitzicht. Gisteravond had onder presidium van den heer H. L. Janssen van Raay de jaarlijksche algemeene vergadering plaats van de Onderlinge Brandwaar- borg-Vereeniging voor de Gemeente Haarlem. Uit het jaarverslag bleek, dat de vereeniging zich voortdurend ontwik kelt en allengs meer de gewenschte belangstelling ondervindt. Het aantal deelhebbers dat op 1 Januari 1898 bedroeg 319 met een verzekerd kapitaal van 1 963.795 gulden steeg gedurende het jaar 1898 tot 390 met een kapitaal van 2.368.005 gulden, eene toename derhalve van ruim vier ton. Aan kleine brandschaden behoefde in het afgeloopen jaar slechts te worden vergoed 58.Van groote schaden bleef de vereeniging bevrijd. De schade regeling had geheel ten genoege dei- betrokken deelhebbers plaats. De inkomsten bedroegen met inbe grip van het saldo van 1897 ƒ2123.52 terwijl de uitgaven ƒ1934.35 beliepen, waaronder is begrepen 1589.17 voor herverzekering. De rekening werd in handen gesteld eener commissie van vjjf deelhebbers de h.h. J. J. Driessen, D. A. Swens, F. A. Grijseels, Dr. W. J. Oosterhoff en H. C. Louwerse welke over het ge houden beheer een gunstig rapport uit bracht. Tot lid van het Bestuur in de plaats van wijlen den Heer D. A. Braakenburg werd verkozen de heer J. Verhagen, zoodat het Bestuur thans bestaat uit de h.h. H. L. Janssen van Raay, voorz., H. F. van Thiel, onder-voorz., Mr. F. R. Crommelin, penningmeester, Dr. H. D. Tjeenk Willink, J. van den Ban, en J. Verhagen. Mr. F. A. Bijvoet met den heer A. Beernink als secretaris. Ten opzichte van de finantiëele positie der Onderlinge Brandwaarborg-Veree- niging kon worden medegedeeld dat zij door deugdelijke contracten is verbonden met de 1ste en 2de Koloniale Zee- en Brand Assurantie-Maatschappijen te Ba tavia, welke maatschappijen over 1898 een dividend hebben uitgekeerd resp. van 9% en 9'/i pCt. en beschikken over een maatschappelijk kapitaal van zes millioen. Het Bestuur doet dan ook met j vrijmoedigheid een beroep op de krach tige medewerking der deelhebbers in het algemeen. Wanneer aldus eindigt het Ver slag elk in zijn kring de deugdelijke organisatie der Vereeniging, hare lage, vaste premiën en in het bijzonder de solide wijze waarop eventuëele brand schaden worden geregeld bespreekt, mag eene nog snellere toeneming van ieden worden verwacht. Art. 1. van het Reglement werd in dier voege gewijzigd dat thans na opname alle brandschaden, ook die onder 10 worden vergoed. Opmerkelijk is het, dat de verga dering der feestcommissie voor.den Koninginnedag juist samenviel met het bezoek van Hare Majesteit hier ter stede. Zij, die aan voorteekenen hechten, zullen wel niet nalaten dit ten gunste der aan staande feestviering uit te leggen. Wij vernemen, dat een kinderfeest op den voorgrond zal treden. Daarnaast zullen in verschillende lokalen, evenals ten vorigen jare, avondvermakelijkheden voor de grooleren plaats vinden, terwijl de verdere feestelijkheden zullen afhan gen van de goedgeefschheid der burgerij. Eerstdaags zullen circulaires worden rondgezonden, waarin om steun wordt verzocht. Wij vestigen hierop bovenal de aan dacht, omdat wij reeds hoorden gewagen van kinderfeesten in verschillende wijken, die natuurlijk aan de algemeene feest vreugde zouden afbreuk doen. Wij zou den dit bejammeren, waar onze feest commissie, onder leiding van haren wakkeren voorzitter, Jhr. Mr. Rethaan Macaré, der burgerij reeds zooveel ge noegen bereidde. Men verneemt, dat er kans bestaat voor doortrekking van de Haarlemsche paardentram van de Groote Markt naai de kerk te Bloemendaal. De tamelijk strenge vorst gedurende de laatste dagen der voorgaande week heeft veel schade berokkend aan te veld staande gewassen, zooals de vroede aardappelen, die naar men geloofr be vroren zijn. Ook de bloembollen schijnen zeer geleden te hebben. Uit noordelijk Italië wordt nog veel sneeuw gemeld. Het zou kunnen zijn dat wij onder deze omstandigheden nog geen lente te verwachten hebben. In onze gemeente was Zaterdag nog lang niet in alle straten de sneeuw op geruimd slechts in de hoofdstraten was dit het geval. Zondag, na een buiigen nacht, waren sommige straten bijzonder onzindelijk, vooral daar waar de zon niet het hare kon verrichten. Als een Raadslid in de openbare raads vergadering mededeelt, dat de bestrating van de Oudegracht tusschen Groote Houtstraat en Heiligland zoo bijzonder goed gelegd is, dan zou men dat belmoren te gelooven. De toestand, wat den voet- weg langs de huizen en den keiweg betreft, is echter bijzonder slecht, althans wat de afwatering betreft. Zie den toe stand op Zaterdagochtend na het straat schrobben. Weet iemand onzinniger zindelijk- heidsbetoon dan straatschrobben 1 Waterverspilling op groote schaal. 2 Tijdverspilling voor dienstboden. 3 Vervuiling van gemeente-riolen. Te meer voor de straatreiniging zorgt de gemeente, of behoort er voor te zorgen. Schrobt echter maar voort, zin delijke Haarlemsche dienstboden, maar gebruikt er dan ten minste Haarlemsch gemeentewater voor, dat is dan een voordeeltje voorde niet-gemeen te-water verbruikers. Zou een gemeentebestuur de bevoegd heid hebben het put,- of wel-, of pomp water in partikuliere woningen te doen onderzoeken en naar bevind van zaken goed of af te keuren? De een meent ja, anderen, dat zijn de meesten, gelooven van neen. Heeft het gemeentebestuur wel dat recht, waar is dan de grens der bevoegdheid van plaatselijke bestu ren. Zaterdag middag is brand ontstaan in de lakstokerij van den Heer Savrij door het overkoken van lak. Als een bijzonderheid kan nog worden medegedeeld dat heden de eerste Hollandsche Aardbeziën zijn aangevoerd door Gebr. Witkamp en verkocht aan J. J. Smink Rz. winkelier in fijne fruit, wonende Zijlstraat. Bij den nationalen schietwedstrijd van 29 Januari tot 23 Maart gehouden te Amersfoort door de Afd. Amersfoort van den Bond van Oud onderofficieren be haalde in de Korpswedstrijden de Schut terij alhier den vierden, de Schietver- eenigingGeneraal van Merlen cfen vijfden, Voor Vaderland en Koning den zesden prijs. In de afdeeling Eerewedstrijden, geweer, behaalde L. Raad, alhier den derden prijs. Tengevolge van de strenge toe passing der verordening op de honden belasting, worden aan de asphixiatie- inrichting van de vereeniging tegen het mishandelen van dieren buitengewoon veel honden gebracht. In den loop van de maand Maart bedroeg dit aantal tot Zaterdagmiddag reeds 233. Eene opruiming op zoo groote schaal zou zonder het bestaan der inrichting niet mogelijk zijn. Gelukkig dat de dieren daar spoedig uit hun lijden zijn. De gedoode honden worden eiken dag door de gemeente-reiniging afgehaald. Transporten van -10 tot 15 behooren niet tot de zeldzaamheden. Sedert 11. Zaterdagavond wordt alhier vermist een twintig jarige dienst bode J. L. O., die omstreeks 9j£ uur haren dienst had verlaten om naar de woning harer moeder te gaan gelegen in de Korte Houtstraat, alwaar zij echter niet is aangekomen. Men vreest dat haar een ongeluk is overkomen. Haar signalement is: middelmatig lang, bleek, gewoon gezicht, blond haar, grijze oogen en scheef voorhoofd, gekleed met langen blauwen regenmantel, paars katoenen japon, ronden zwarten matelot- hoed met zwart opgestoken lint. Men deelt ons mede, dat door geringe medewerking der ingezetenen de commissie tot stichting eener „Haar lemsche Floralia Vereeniging" zich ge-] noodzaakt heeft gezien haar voornemen op te geven. De voorstellingen van „De Operette Koningin" ondervonden slechts matige belangstelling. De vertolking van de welbekende revue was, zooals het ge. zeischap Van Lier dat nu eenmaal vermag- De bioscope-voorstellingen handhaaf den hun gevestigde reputatie. Tegen den slaapstedehouder J. B. de B. woonachtig aan de Beeksteeg is door den agent rechercheur Misset procesverbaal opgemaakt, terzake het openstellen van een openlijk huis van ontucht zonder de daartoe vereischte vergunning. Heden bezocht de heer Georges Bihouw, Fransch gezant bij ons Hof, het stedelijk museum van schilderijen op het Raadhuis. Door den agent-rechercheur Jansen is procesverbaal opgemaakt tegen H. den O., bierhuishouder, wonende Schouw tjeslaan 6, ter zake het verkoopen van sterken drank in het klein zonder de daartoe vereischte vergunning. Heden morgen ten 10j£ ure heeft een schoorsteenbrand plaats gehad ten huize van A. Bertholé, vischverkooper, wonende Leliestraat No. 44, ontstaan door vervuiling en slechten toestand van den schoorsteen in het woonver trek, waardoor een houten balk loopt die geheel is doorgebrandook is een gedeelte van het plafond en de zoldering van die kamer verbrand. De brand is door de agenten van politie J. Jansen, N. H. Wenting en C. Zonneveld met emmers water gebluscht. In den afgeloopen week zijn in het douchebadhuis genomen 191 baden. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem, op "Woensdag 29 Maart 1899, des namiddags te 1 ure. De volgende stukken en punten lullen aan de orde worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekom. stukken. Verzoek eervol ontslag onderwijzeres le kl. Ie Tusschenschool. 2. Voorstel B. en W.W. beschikking uit onvoorziene uitgaven, begrootin gen 1898 en 1899. 3. Id. id. adres wed. Creemers om onderstand. 4. Id. id. adres wed. H. Wijnands om onderstand. 5. Id. id. adres H. Hessels om pensioen. 6. Id. id. adres W. C. Schouten om pensioen. 7. Id. id. aanvaarding legaat mej. A. M. C. de Boom. 8. Id. id. verhuring water Leidsche vaart aan H. Figce. 9. Id. id. adres Dr. H. A. J. Valkema Blouw en Dr. P. M. Heringa sub sidie Röntgen-Instituut. 10. Schrijven W. A. J. van de Kamp motie in zake gemeente-reiniging. 11. Voorstel B. en W.W. wijziging Al gemeene Politie-verordening. 12. Id. rechtsgeleerde commissie vast stelling verordening tot regeling van het toezicht op de prostitutie en adressen wed. Winkelaar en afdee ling Haarlem der Nederlandsche Middernachtzending-vereeniging. 13. Benoeming leden stembureaux ver kiezing Kamers van Arbeid. Markt van 27 Maart 1869. Boter. Aangev. 121 verk. 121 KG. L. pr. f 1.10 H. pr. 1.20 p. KG. Biggen. Aangev. 77 verk. 77 stuks. L. pr. 5.H. pr. 8.p. stuk. Schrammen. Aangev. 47. verk. 47 st. L. pr. 10.H. pr. 12.p. st. Aardappelen. Aangev. 34 H.L. verk. 17 H.L. L. pr. 2.00 H. pr. 3.00 p. H.L." Appelen. Aangev. 10 H.L. verk. 6 H.L. L. pr. 9. H. pr. f 10.p. H.L. Peren. Aangev. H.L. verk. H.L. L. pr. H. pr. p. H.L. 0R6ELBESPELIN6. in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 30 Maart 1899, des namiddags van 2—3 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en PugaJ. S. Bach. 2. Adagio (Sonate palhétiqne)Beethoven. 3. Sonate No 1Lsmmens. a. Allegro moderato. b. Adagio. c. Marchc pontificale. d. Fuga. 4. CanzonettaHeinhergen. 5. Aria: MondnachtSchumann.

Haarlemsch Advertentieblad | 1899 | | pagina 2