Het is der Russische Regeering ernst met de Russificeering van Finland. Het Keizerlijk besluit is verschenen, waarbij de kleine onderscheiding, die de Finsche 1 postzegels van Russische deed verschillen, wordt opgeheven. Een bevel van den Gouverneur-Generaal van Finland is bij den Finschen Senaat ingekomen, verge zeld van een ontwerp tot verandering van het Senaatreglement, dat hierop neer komt, dat de macht van dit lichaam aan merkelijk wordt ingekort en de beslissing over verschillende zaken verminderd en de uitvoering daarvan den Goeverneur- Generaal word opgedragen. De Finsche troepen, die bijna geen Russisch verstaan (volgens het laatste rapport van de Gou verneur-Generaal), zullen in 't vervolg Russisch moeten leeren. In bedoeld rapport staat, dat van een geheel batal jon slechts 7 man Russisch konden spreken. Het kalme en waardige geschrift aan den Keizer van wege den Finschen Senaat heeft dus geenerlei uitwerking gehad. Vrijdagavond heeft te Parijs een krankzinnige in de verwachting presi dent Loubet treffen, met revolverschoten een persoon gedood, die bijzonder op den president geleek. In Engeland bestaat weer eene ster- ke beweging tegen de Transvaal, de Engelsche bladen bevatten weer beden kelijke artikelen. Reden hiertoe zijn al weer de uitlanders, wat hier natuurlijk beteekent de Engelschen in Transvaal die in het land waar zij zijn heenge trokken om hun toestand te verbeteren, zich niet willen onderwerpen aan Trans- vaalsche wetten wel van rechten maar niet van plichten willen hooren en het optreden der Transvaalsche politiek tegen Engelsche willekeur bestempelen met den naam van ongehoorde tirannie. Het zou wel kunnen zijn, dat Engeland nu het thans met de Transvaal wil afrekenen en men schijnt de meest onbeteekende voorvallen tot de meest ongehoorde regeeringsdaden te gaan opschroeven, om er eenigen schijn van n recht aan te geven. Te Moskou zal nu eene universiteit worden opgericht alleen voor vrouwen. De ingenieur Astrakow stelde bij testa mentaire beschikking 400,000 roebels voor dit doel beschikbaar, en het Moskou- er gouvernement zal 3000 roebels per jaar subsidiëeren. De Peterburgsche studenten zijn weer, doch nu slechts een dag, aan het woelen geweest. Zij hadden het zich sterk aan getrokken, dat het bestuur der univer siteit uit de jas van een student brieven had laten halen, die men bij inzien bedenkelijk achtte. Het is of men te St. Petersburg vischt naar strafbare feiten en het niet beneden zich rekent de kleedingstukken in een kleedkamer na te zoeken. Men zou haast meenen, dat er premie staat op het aanbrengen van iets strafbaars. Geen wonder dan ook, dat de studenten zich verzetten tegen zulke handelingen. Natuurlijk denkt men met zulke kleinzieligheden der regeering een dienst te bewijzen. Naar men weet had de keizerin van Oostenrijk gedurende de laatste twintig jaar geweigerd haar portret te laten maken, zoomin door een schilder als door een fotograaf. Toch wilde de kei zerlijke familie gaarne een portret bezitten, dat de beeltenis van de keizerin op lateren leeftijd nabij komt. Dit jl moeielijke werk werd den schilder Ho rowitz opgedragen. Op aanwijzing van den keizer en van aartshertogin Marie "Valeria, die veel op hare moeder gelijkt is nu een portret gereed gekomen, dat den keizer volkomen bevredigt. Het zal door de fotografie verveelvoudigd worden. Omtrent de ramp met het stoomschip Stella in het Kanaal verneemt men het volgende: Het schip verliet Donderdag middag Southampton met ongeveer tweehonderd passagiers en veertig man equipage. Het doel was Guernsey. Nabij de kanaal-eilanden kwam plot seling een dikke mist op waardoor het schip buiten de koers raakte en bij de rotsen van Casquets geraakte bet op een blinde klip. Het vaartuig liep vol water. Binnen tien minuten waren zes booten uitgezet waarin de vrouwen en kinderen plaats namen. Een dier booten sloeg om, twee met een en dertig pas sagiers, werden Vrijdag gered dooreen mailboot terwijl veertig anderen werden opgevischt door een nachtboot. Omtrent de overige passagiers wist men niets, zoodat men het getal verongelukten begroot op ruim honderd. Amerika gaat voort de Filippijnen tot bevrediging te brengen, maar nogal hardhandig. De stad Malolos is ingeno men, nadat zij eerst door eene atdeeling van Aguinaldos troepen was in brand gestoken. Deze historie kostte den Ame rikanen ongeveer vijftig manschappen. Hoe velen er vielen aan de zijde der opstandelingen werd niet gemeld. Meer en meer blijkt, dat het groote woorden zijn, als men spreekt van spoedige onderwerping. Blijkbaar zetten de Filippinos alles op het spel om hunne onafhankelijkheid zoo lang mogelijk te bewaren en zjjn in het bezit van vele hulpmiddelen hiertoe, om te beginnen beschikken zij over de kennis van het oorlogsterrein, dit hebben zij op den vijand voor, terwijl hun oorlogsmateri aal dat der Amerikanen evenaart. Dat onder deze omstandigheden aan onder werping nog niet kan gedacht worden is te begrqpen. H. M. de Koningin-Moeder bracht Zaterdagochtend, vergezeld van eene hof dame, een bezoek aan den Koninklijken grafkelder te Delft en legde een lauwertak met immortellen op de lijkkist van Z. M. Koning Willem III. In den Raad der gemeente Sijbe- karspel deelde de burgemeester mede, dat hij allen steun had geweigerd om handteekeningen te verkrijgen voor het Ontwapenings-Congres. Onder meer rede nen voerde hij aan dat hij ook daarom medewerking weigerde, omdat de bewe ging uitgaat van den Ned. Vrouwenbond, en er dus aan verbonden is „de belach- lijke, verfoeielijke en afkeuringswaardige emancipatie." De voorzitter eindigde met te zeggen dat hij dit mededeelde, om aan de ver tegenwoordigers der gemeente zijne houding te doen kennen. Bq een brand in de Schooterboschstraat te Rotterdam is omgekomen een vader van een huisgezin, die deze brand waarschijnlijk zelf gesticht had. De overledene maakte veel misbruik van sterken drank. Bij de verbouwing van een winkelhuis in de Marktstraat te Assen was door toevallige omstandigheden eene kat inge sloten geworden tusschen het plafond en de zoldering. Eerst twaalf dagen later werd het dier ontdekt en verlost. Poes is weder springlevend. Een meisje te Roordahuizum, die bij haren vader inwoonde, voelde den vloer van de gang onder zich verzinken en stortte naar beneden. Op haar hulpge schrei schoten de huisgenooten toe en redden haar uiteen steenen put, waarvan niemand het bestaan vermoedde. Gelukkig, dat het meisje zich had vastgehouden, daar in de put niet minder dan tien voet water stond. Wel een bewijs is dit geval, dat men ook vroeger er wel eens een weinig op los bouwde. Op last van den officier van justitie te Rotterdam is Zondagmorgen de werk man D. E. Kort, wonende in de Kleine Leeuwenlaan, die zijne vrouw, van Eindhoven geheeten, met eenige mes steken om het leven bracht, naar de strafgevangenis overgebracht en is door de rechtbank rechtsingang met last tot instructie verleend. In den Rotterdamschen gemeenteraad is besloten het oude stadswapen te hou den. B. en W. hadden voorgesteld een nieuw wapen aan te vragen. Als gevolgen der invoering van den persoonlijken dienstplicht meldt men uit Breda aan de Z. Limb: Te dezer stede gaan 's middags ver scheidene recruten dineeren in „De Kroon", een hotel 4en rang. Een recruut heeft hier ter stede een koppel paarden gestald voor ontspanning. Eenigen hou den er gemeubileerde kamers op na. Dezer dagen was er zelfs sprake van een diner aan te bieden door een recruut aan zijn superieuren De Stoomvaart Maatschappij Nederland keert over 1898 een dividend uit van 44 pet- Door officieren der genie te Maastricht is een onderzoek ingesteld naar onnauw keurigheden bij de uitvoering van werken aldaar, een persoon werd in verband hiermede in militaire bewaring gesteld. Te Terneuzen is eene vrouw in hare woning verbrand, waarschijnlijk tenge volge van misbruik van sterken drank. HAARLEM, 4 April 1899. Met het buitengewoon fraaie weêr op eersten Paaschdag wemelde het in onze omstreken van wandelaars. Overal was het op de wandelwegen druk, vooral Overveen en te Bloemendaal het Rij per park en Duinendaal. Vooral het laatste blijkt voor de Haarlemmers veel aan trekkelijkheid te bezitten, misschien wel tot schade van verschillende andere fraaie punten in de omgeving, dieeven- zeer een bezoek waard zijn, zooals Scha penduinen en de omtrek der ruïne van Brederode, welke laatste wat de verge zichten betreft met geen andere in de nabijheid kunnen vergeleken worden. In den namiddag wordt de Bloemendaal- sche tram door de vertrekkenden, die niet loopen wilden, als het ware bestormd, menigeen moest tegen wil en dank óf wachten, óf loopen. Tegen het laatste schijnt het publiek meer en meer te gaan opzien; eerie wandeling van een uurtje, men ziet er vreeselijk tegen op. De gelegenheden om er vrij wat gemak kelijker te komen schijnen het publiek verwend te hebben, zeer tot zijn nadeel, want den mensch, die gedurende zes dagen den gewonen kringloop zijner werkzaamheden gevolgd heeft, is zeker niets nuttiger en noodiger dan eens per week zich eens te vermoeien, in de vrije natuur onze heerlijke zeelucht in te ademen en zoodoende zijn lichaam wat verandering en zijn geest wat afwisse ling te bezorgen. Tegenwoordig weet men niet meer van wandelenper spoor of per tram, meestal alles behalve frissche gelegen heden, vliegt men een fraaie landstreek door, op de plaats der bestemming drib belt men even heen en weer, gaat spoedig weer zitten, drinkt zijn bier of iets anders, terug naar spoor- of tram, gee nerlei indruk met zich voerende dan van goed bier of delicieuse advokaat, niets wat aanleiding geeft om thuis eens heerlijk uit te rusten en in den huiselijken kring nog eens na te bab belen over een fraai punt hier, of een rustig plekje daar. De gevolgen van zoo'n spoor- of tram rit, zijn dan ook in den regel hoofdpijn en gevoeligheid in de voeten, veroorzaakt door kolendamp of rammelend, hortend en stootend voertuig. Natuurlijk is het niet de bedoeling de vervoermiddelen schadelijke toevoeg sels te noemen, volstrekt niet, wèl, dat ze menigeen aanleiding geven tot te veel toegeven aan gemakzucht, zeer tot schade van zijne gezondheid, tot behoud waarvan wandelen bepaald noodig is. Een verstandig gebruik van vervoer middelen maakt hij, die zich er door laat brengen tot een bepaald punt om voor daar uit eene wandeling aan te vangen. Wie ze zoo gebruikt zal onder vinden dat niets meer verheft, niets meer opwekt dan in onze mooie natuur om te wandelen en dat van tijd tot tijd eene niet te sterke vermoeienis van het lichaam evenzeer haar goede zijde heeft als het dagelij ksch ploeteren aan onze levenstaak. In plaats van de vorigen, zijn tot badmeester en badvrouw aan het douchebadhuis van het „Witte kruis" aan den Koudenhorn benoemd, D. de Vries en vrouw die hunne functie reeds hebben aanvaard. Veel publiek was gisterenavond in den Schouwburg om het aardige blqrpel „De oude Kleerkooper" door 't gezelschap Prot te zien opvoeren. Gebleken is dat deze soort dramatische kunst bij uitstek zich leent voor Zondagavond-voorstellin gen en gevraagd mag worden, of't niet in het belang van het die voorstellingen bezoekend publiek zou zqn wanneer meer dan tot nog toe het geval was een blij spel voor 't voetlicht werd gebracht. Mevr. Albrecht-Engelman heeft sym pathiek spel doen zien, Mej. Van Ude en de heer Lageman oogstten veel applaus. Het Stedelijk Museum van schil derijen en oudheden op het Raadhuis, is in de afgeloopen Maart jl. bezocht door 459 personen tegen betaling en door 392 personen zonder betaling. 1.1. Zaterdagavond omstreeks 7% uur is de 5 jarige Gijsbert Hessels, wonende Palmstraat No. 21rood jn de huiskamer van de ouderlijke woning achteruit loopende in een emmer heet, bijna kokend water gevallen, waardoor hij belangrijke brandwonden aan den rug en zitdeelen heeft bekomen. Het kind is naar het Diaconessehuis aan de Hazepaterslaan overgebracht alwaar het Zondagavond is overleden. Gisteren Maandag namiddag om streeks 4 ure hebben eenige jongens op de Amsterdamsche vaart gevochten waarbij Hendrik Krom oud 45 jaren, wonende Hondensteeg een vrij belang rijke verwonding aan het voorhoofd heeft bekomen, hem met een mes toe gebracht door een 42 jarigen knaap woonachtig te Haarlemmermeer. De verwonde knaap is aan het Politiebureau verbonden door den Heer Chirurgijn van Maas. Tegen een 42jarigen knaap D. J. v. d. L. die 1.1. Zondag namiddag in de Oranjestraat een stuk hout had gestoken in het voorwiel van een rijwiel waarop een 45 jarige knaap aldaar rijdende was, en waardoor de berijder is gevallen en zes spaken van dat rijwiel zijn ge broken. is procesverbaal opgemaakt. Door de politie is aangehouden de 23 jarige marinier 3 kl. J. A. v. d. B. die in dronkenschap ruzie had ge maakt in eene woning aan de Rozen straat alhier en eenige huishoudelijke artikelen had gebroken. Daar hjj zonder verlof uit zijn garnizoensplaats Amster dam herwaarts was gekomen is hij aan de militaire autoriteit overgegeven. Door den rechercheur Hessels is gisteren avond in beschonken toestand aangehouden C. G. oud 40 jaren kof fiehuis bediende die in eene tapperij aan de Ged. Raamgracht opzettelijk twee glasruiten en het paneel van een deur had vernield. Door een stadswerkman is bq de politie aangifte gedaan dat uit een ijzeren schuit liggende in den Oostsin gel ten zijnen nadeele zijn ontvreemd twee ijzeren mokers en twee gonje zakken. Het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem is weder geopend, en de Tentoonstelling der Hindoe-monumenten dagelqksch van 404 uur voor belang stellenden te bezichtigen. Voorloopig is de vrije toegang die des Zondags verleend werd vervallen. In het douchebadhuis zijn in den loop dezer week genomen 243 baden. Markt yan 4 April 1899. Boter. Aangev. 447 verk. 147 KG. L. pr. f 4.H. pr. f 4.10 p. KG. Biggen. Aangev. 37 verk. 37 stuks. L. pr. f 5.50 H. pr. f 9.p. stuk. Schrammen. Aangev. 58. verk. 58 st. L. pr. f 11.H. pr. f 14.p. st. Aardappelen. Aangev. 67 H.L. verk. 67 H.L. L. pr. f 2.00 H. pr. f 3.00 p. H.L. Beknopt driemaandelijksch over zicht van den toestand der Onderlinge Brandwaarborg-Vereeniging voor de Ge meente Haarlem: Aantal deelnemers op 1 Januari 1899889 J Vermeerderd door toetreding met22 Aantal deelnemers op 1 April 1899411 Verzekerd kapitaal op 1 Januari 1899/2368005 Vermeerderd door toetreding met.... - 31600 Verzekerd kapitaal op 1 April 1899.. f 2399605 ORGELBESPELING. in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 6 April 1899, des namiddag» van 2—3 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S. Bach. 2. OffertoireTh. lluhois. 3. Sonate .No4Mendelssohn. aAllegro con brio. b. Andante religioso. c. Allegretto. 4. Treuermarsch aus der GötterdammrungR. Wagner. 6. TraumereiSchumann.

Haarlemsch Advertentieblad | 1899 | | pagina 2