Eerste Blad. No. 28. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Eenentwintigste Jaargang. Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? N ieuwsberichten. TILEPHOOKNIHKll "C3" A A "C* T TT' TV/F "f-T TELEPHONISCHE VERBINDING J44 JLJL XX li Jul Ui XTJL U \J JL1. met AMSTERDAM. ADVERTENTIEBLAD ABONNEMENTSPEUS: yan ZATERDAG 8 April 1899. versohtjnt- Per drie maanden-,25. VEKSOH3JNT franco p. post ,40. Prijs per Advertentie van 1-5 regel» f 0.25, elke regel Dinsdag: en Vrijdagavond. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. meer 5 cents, yroote letters naar plaatsruimte. AdverUntiën worden aangenomen tot DINSDAG en VEIJDAG des middags ten 12 we, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. De mist in het kanaal, die maakte dat de Stella verongelukte, heeft nog meer rampen veroorzaakt. Vrijdagnacht is de stoomboot Pontos van Buenos Ayres naar Deptford, met graan en vee, gezonken na in aanvaring geweest te zijn met de Star of New Zealand, nabij Beachy Head. Zij had een beman ning van 44 koppen en 6 passagiers aan boord, die allen gered zijn. Een half uur later kwam de kolenboot Heathpool, van Sunderland, ongeveer op dezelfde plaats met het stoomschip Ethelhilda, van Witby, in botsing. De kolenboot zonk en de kapitein en zeven man verdronken. Het gerucht, dat de gek Ozouf die een rentenier in het Bois de Boulogne heeft doodgeschoten, een aanslag op president Loubet bedoelde, is blijkbaar veroorzaakt door de gelijkenis tusschen den vermoorde en den President. Het moet gebleken zjjn, dat er een veete tusschen Ozouf en den rentenier bestond. Vrijdagmiddag liep te Blijham een man van 't Hoogeland, met papier te venten. In den avond vroeg hij onder dak bij een ingezetene. Dit werd hem geweigerd omdat de man abnormaal was. Zaterdagochtend vond men zijn lijk in eene sloot. Volgens een telegram uit Weenen hebben de Turken zich meester willen maken van een heuvel, die op Bul- gaarsch grondgebied lag en daarom een Bulgaarschen grenspost nabjj Kuzu- laga geduurd heeft, werden zij terug geslagen. Aan beide zijden zjjn dooden en gewonden gevallen. De Polit. Corresp. meldt uit St. Peters- burg, dat dezer dagen aan het Vaticaan zal worden medegedeeld, dat de Paus geen uitnoodiging tot de ontwapenings conferentie ontvangen zal, omdat slechts Staten, die staande legers hebben, uitgenoodigd zullen worden. De werk zaamheid des Pausen voor het vredes werk wordt daarbq 'n warme bewoor dingen erkend. Over de treurige toestanden in het nieuwe Amerikaansche goudland Klon- dyke is in het Canadeesch Parlement zeer geklaagd. Sir Hibbert Tupper, een vroeger Minister van Justitie, heeft de zitting van 30 Maart geheel in beslag genomen met eene redevoering, houdende aan klachten tegen de Regeering, wegens wanbeheer van het Yukondistrict (waarin ook Klondyke ligt). Hij beweert, dat de ambtenaren op groote schaal zich lieten omkoopen, dat zjj hunne vrienden in het geheim inlichtingen gaven, waar door zjj voordeelen verkregen bij de registratie van claim»dat geknoeid werd met drankvergunningen en contracten voor het vervoer, dat rechtsgeleerde vrienden der Regeering groote sommen hadden ontvangen, om hun invloed te gebruiken ter verkrijging van buiten gewone voorrechten, en dat de postdienst slecht beheerd was. Hij verlangde een nauwkeurig onderzoek. Ter gelegenheid van het Paaschfeest heeft de Koningin-Regentes van Spanje zeven ter dood veroordeelden begenadigd. Er loopen geruchten dat H. M. zou willen aftreden en naar Oostenrijk terug- keeren, dit laatste in verband met plan nen op een tweede huwelijk. Dat schijnt daar, althans naar de geruchten te oordeelen, wel in de lucht te zitten. Te Madrid dreigt nu weder eene schouwburg-werkstaking. De directiën van alle schouwburgen hebben besloten te sluiten, wanneer de nieuwe belasting van 5 percent der bruto ontvangsten wordt doorgezet. Ook de Madridsche koffiehuisbedienden en de barbiers dreigen het werk te staken. Zoo krijgt daar elk vak langzamer hand zjjn beurt. Wat de vertegenwoordiging van den Paus op de Vredesconferentie betreft, heeft men er thans, naar in een tele gram uit Parijs wordt gemeld, het volgende op gevonden. Daar de Conferentie zich zoowel met het ontwapenings-vraagstuk als met dat der scheidsrechterlijke uitspraak (arbitrage) zal hebben bezig te houden zal de Parijsche nutius worden uitge noodigd het Vaticaan te komen verte genwoordigen, zoodra laatsgenoemde aangelegenheid ter sprake komt, „immers een quaestie van volstrekt moreelen aard en als zoodanig bij uitstek tot het gebied eener geestelijke Mogendheid behoorende." Maar de nuntius zal niet aan de discussie deelnemen, waar het „de zuiver materieele aangelegenheden der ontwapening" geldt. Op deze wijze geregeld, zou de Ita- liaansche Regeering tegen het deelne men van het Vaticaan aan de Conferen tie geen bezwaren meer hebben. In Augustus 1897 was het schip Belgica uit Antwerpen vertrokken voor eene reis naar de Zuidpool. Slechts één bericht in Februari 1898 was binnen gekomen en er gingen geruchten, dat het schip verongelukt was. Thans is bij familie van een der opvarenden een telegram ontvangen, dat het vaartuig in PatagoDië was gearriveerd en thans de reis naar het vaderland voortzette. Eén der opvarenden was overleden. Er bestaat dus kans, dat men spoedig wat van de Zuidelijk IJszee zal vernemen. Heel veel weet men er niet van, aange zien niemand er belang bjj had te we ten, of het veronderstelde vasteland der Zuidpool bestaat of niet, terwjjl het er waarschijnlijk nog onherbergzamer is dan aan de Noordpool. Sommige bladen hadden verleden jaar der expeditie een slechten afloop voor speld, iets waaraan zich de Belgische bladen toen verschrikkelijk geërgerd hebben. Zjj meenden, dat men België een eventueelen goeden uitslag misgunde. Men besprak toen echter slechts de kan sen der onderneming en dezen stonden voor de Belgica zeer slecht. Men verhaalt, dat verschillende per sonen die met den keizer mee geweest zijn naar Palestina nog een klein aandenken aan de reis naar Duitschland hebben meegebracht, namelijk zoogenaamde Aleppo-builen. Het zijn gezwellen die meestal een jaar blijven, dan doorbreken en een zweer geven, waarna de buil geneest. De meening is dat zij ontstaan door muskietensteken. Een onderzoek is bij de redactie van de Figaro ingesteld naar de herkomst van het rapport waaruit het blad nog maar steeds kolommen afdrukt. Men gaf den politiecommissaris, hiermede belast, eenvoudig geen antwoord. Een ontsnapte krankzinnige te Perpig- nan heeft zijn schoonzuster doodgescho ten en daarna zich zeiven. Het dochtertje der dame, dat bij het feit tegenwoordig was, is sedert dien tijd van schrik haar spraak kwijt. De beroemde graaf Tolstoi heeft zich onlangs uitgesproken in zake de Finsche kwestie. Alle beschaafde Russen, zeide de graaf, zjjn mèt Finland, even als ik. Ik vind, dat men de Russische toestanden in overeenstemming moest brengen met de Finsche, in plaats van te beproeven Finland Russisch te maken. De Finsche gouverneurs, Finnen, hebben van den gouverneur-Generaal, een Rus, het verzoek ontvangen, het volk te vertellen, dat het beruchte kei zerlijk manifest niet in strijd is met de Finsche grondwet, die door den keizer bezworen is. De gouverneurs volgen dit verzoek echter niet op, het zou hen trou wens niet veel baten, want de bevolking is uitstekend op de hoogte met de rechten en wetten des lands. De Chineesche regeering heeft aan allen die er belang bij hebben doen weten, dat voortaan geen Chineesch grondgebied meer aan eenige mogendheid in pacht zal gegeven worden. In het station Rathenow op den spoorweg Hannover—Berlijn, werden uit een trein, welke op het tweede spoor stond, brieven en pakketten overgeladen in postkarren, toen een andere trein op het eerste spoor het station binnen stoomde. De ruimte tusschen de twee sporen is smal, en de postkairen hebben naar het schijnt, te veel naar één kant ge- staanalthans verscheidene karren wer den door den aankomenden trein gegre pen en vernield. Twee postbeambten, die tusschen den trein en de karren stonden, werden gedoodden postiljon werden beide bee- nen verbrijzeld, en nog drie anderen werden zwaar gewond. Officieel is thans vastgesteld, dat bjj den brand in het Windsor-Hotel te New York 45 personen zjjn omgekomen. Daaronder is echter het groot aantal „vermisten" nog niet begrepen. Uit Dawson-City komt bericht, dat 16 goudzoekers daar door een bende Indianen zjjn vermoord. Dezer dagen overleed te Raleigh, in Essex, eene hoogbejaarde vrouw, die bekend was als „de dame, die voor een shilling de Koningin had gekust." Het was vele jaren geledende ge noemde dame was een kostschoolmeisje, en Koningin Victoria, die nu niet meer loopen kan, kon toen nog niet loopen. Zij werd op den arm harer min door het park te Richmond gedragen. Daar zagen haar de kostschoolmeisjes, en zij waren zoo verrukt over het lieve vorstenkind, dat zjj ieder der min een shilling boden, als zij het eens mochten kussen. De min gaf toe. Zjj kreeg een aantal shillings, en zjj vertelde, thuis gekomen, in de vreugd haars harten, het gebeurde aan de moeder van het Prinsesje, de Hertogin van Kent. Deze en haar echtgenoot waren zeer boos over die gemeenzaamheid van de meisjes met de aanstaande Koningin, en zij maakten zich ongerust over mo gelijke kwade gevolgen. Maarhofdokters, die naar de kostschool werden gezonden om de meisjes te onderzoeken, stelden hen spoedig gerust; het bleken allen meisjes, wier kussen volmaakt onschade lijk waren. De min werd hevig beknord, en de kostschooldametjes ook. Maar de meisjes stichtten een tVereeniging van den kus der Koningin," die later Koningin Vic toria het feit nog herinnerde en bij alle feestelijke gelegenheden van zich liet hooren. tr^a Die vereeniging zag echter natuurlijk na verloop van tijd meer en meer haar ledental slinken, en de dame, die nu op b(jna honderdjarigen leeftijd is overleden, was de laatstovergeblevene. Mac. Kinley heeft het vredes verdrag tusschen Spanje en Amerika geteekend en zoo voldaan aan den laatsten vorm die nog verricht moest worden, om het verdrag als aangenomen te kunnen be schouwen. Men meldt aan de N. R. Ct. uit IJselmonde: Er staat hier een koffiehuis, daar achter 6 burgerwoningen en daar weer achter een steiger, waar de stoomboot aanlegt. De passagiers en de bewoners van de burgerwoningen bereikten over het hoofd (eene ruime open plaats daar naast gelegen) respectievelijk de boot en hunne huizen. De ambachtsheer van IJselmonde, de heer mr. Bichon van IJselmonde, schijnt eigenaar van dat hoofd te zjjn en heeft nu langs die huizen en de brug een hooge heining doen plaatsen, zoodat passagiers, wagens, vee etc., plus de bewoners van die burgerwoningen, niet anders de publieke straat kunnen bereiken dan door het koffiehuis, hetgeen nog al eens aanlei ding tot eigenaardige ontmoetingen geeft, De eigenaar van dat koffiehuis (niet de huurder) en tevens ook van de woningen en de brug, is telkens zoo welwillend om door middel van een grooten hamer, de passage weder vrij te maken, zoodat het een komisch ge zicht is, den timmerman van de eene partij zjjn best te zien doen om de heining zoo spoedig mogelijk klaar te krjjgen, terwijl de eigenaar gereed staat om den boel weder af te breken. Een proces zal het nastukje van deze ver tooning zjjn.

Haarlemsch Advertentieblad | 1899 | | pagina 1