HAARLEMSCH Eerste Blad. No. 29 144 van WOENSDAG 12 April 1899. N ieuwsberichten. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Eenentwintigste Jaargang. TELEPHOONNUMMIX TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden -,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1-5 regels 10.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT Dinsdag; en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Eerste Kamer. De Kamer is Woens dagavond bijeengekomen tot hervatting harer werkzaamheden. Mededeeling werd gedaan van de ingekomen wetsontwer pen, waarna werd overgegaan tot het opnieuw samenstellen der atdeelingen. De vergadering werd daarna verdaagd tot nadere bijeenroeping. De Kamer heelt benoemd tot rapporteurs in zake het revizie-voorstel de heeren Kist, Ra- husen, Vlielander Hein, van Boneval Faure en Sassen, en voor de Indiesche Mijnwet de heeren Godin de Beaufort, Roëll, van Asch van Wijk, Pjjnacker Hordijk en Melvil van Lijnden. Donder dag boden leden den Voorzitter der Kamer een diner aan, waaraan ook de Kommies-griffiers van de beide Kamers deelnamen. In de zitting van Vrijdag werd ver nomen, dat tot Voorzitters der Afdeelin- gen waren gekozen de heeren Rutgers van Rozenburg, Viruly, Alberda van Ekenstein, Cremer en Geertseraa. De Kamer heeft goedgekeurd het traktaat mst Mexico en de wijziging der Rijnvaart akte, nadat de Min. van Buitenl. Zaken gevraagde inlichtingen had gegeven. Verder werden goedgekeurd eenige naturalizatie-ontwerpen, de dading om trent den eigendom onder Callantsoog en de rekening voor Suriname over •1895. De Kamer is tot nadere bijeen roeping uiteengegaan. Kalm gaat de Figaro voort met de openbaarmaking van het geheime rap port. Zeer zeker wekken sommige ge tuigen door hunne verklaringen de hoogste verbazing. Bij de meeste hoofd officieren merkt men een streven om toch vooral niet te veel te zeggen en dan merkt men meer napraterij op, dan men van hooggeplaatsten zou verwachtten. Dat Esterhazy den schurk heeft gespeeld wordt allengs duidelijker, doch omtrent de houding van den nog steeds gevangen gehouden Picquart kan men slechts spreken van eene die achting afdwingt. De pers is slecht te spreken over de zaak, doch als men kalm de verslagen naleest dan zou men meenen dat Drey fus het ofler is van misdrijf eens hoog- j geplaatsten, om wiens schuld te dekken al wat militair is samenspant. Reeds komt de hoogleeraar Conybare met eene beschuldiging tegen generaal Bois- deffre, het stuk in deze is uit een Engelsch tijdschrift in een Fransch blad overge nomen. Merkwaardig is nog in de Figaro kolommen het getuigenis van een majoor der artillerie, die zeer helder uiteenzet, dat wat Dreyfus in hoofdzaak wordt ten laste gelegd, al sinds 1890 van algemeene bekendheid was bij het bui tenland en zulks door verraad van een ambtenaar te Bourges. Als menditallesweetzou men meenen, dat het er voor zekere personen in Frankrijk begint te spannen, en men vraagt zich af wat er nu weer gedaan zal worden om de eer van het leger te redden. Van Dreyfus werd gezegd dat hg op grooter voet leefde dan hij kon bekos- stigen, dat hij schulden had, die door zijn schoonvader betaald zouden zijn en dat hij een onzedelijk leven leidde; al deze beschuldigingen worden door per sonen, die het weten kunnen, gelogen straft. En dan nog is vermakelijk, dat som mige getuigen elkander volstrekt niet sparen en dat er zelfs een aanklacht gedaan is door een beleedigden getuige. Als alwêer maar niet al die bijzaken leiden tot het op den achtergrond gera ken van de hoofdzaak. Onder den indruk van een en ander, moeten Franschen die nadenken toch een wonderlijk denkbeeld krijgen van militaire eer, maar zooveel is zeker, dat er een esprit de corps bij het Fransche leger bestaat die zoo ver gaat, dat men elkaar zelfs volgt door dik en dun. De Soir bericht dat een vreemdelinge, die zij niet noemen wil, in het bezit van sommige bescheiden, welke zij zegt te hebben van Esterhazy, naar Parijs ge komen is ter overlegging met den direc teur van een van de „organen van het Duivelseiland" over de openbaarmaking. Waarschijnlijk wordt hier gedoeld op de directrice van de Observer, Rachel Beer, van wie de Daily Chronicle reeds ge schreven heeft, dat zij belangrijke mede- deelingen had te doen. De directeur en gérant van de Figaro zijn solidair veroordeeld tot 500 francs boete en in de kosten van het geding, wegens het openbaar maken van de verhooren voor de strafkamer van het Hof van Cassatie. Het getuigenis van majoor Hartman bij de strafkamer moet van groote be- teekenis zijn, althans de generaal die aan het hoofd der artillerie staat, heeft dadelijk aan den minister van oorlog eene wederlegging ingezonden en dit op last van den minister zeiven. Een der bladen vraagt, natuurlijk heel onschuldig, of majoor Hartman niet in betrekking staat tot Scheurer Kestner. De laatste persoon die te Londen sigaren van een guinea bestelde, zegt een West-End importeur van Havana tabak, was de overleden Mr. Barney Barnato. Gij zoudt denken dat het ge makkelijker is om sigaren te maken, die 12 pd. st. per dozijn verkoop moeten opbrengen, dan om sigaren te maken die minder kosten. Het is echter niet zoo en iemand met zulk een delicate smaak als Mr. Barnato zou direct ge weten hebben als men hem niet de volle waarde gegeven had. De tabak voor zulke sigaren groeit alleen in het Pinar del Rio district op Cuba en in de twee laatste jaren was de oogst zeer klein. Een ander hande laar zegt, dat de veronderstelling, dat de aristocratie de beste sigaren rookt, geheel onjuist is. De steunpilaar van de dure sigaar te Londen is de Effec tenbeurs. In goede tijden worden aan bedienden sigaren verkocht, waaraan iemand met een matig inkomen niet kan denken. Enkele leden der Effectenbeurs koopen hun goede sigaren bij 10.Ü00 stuks. Alle Zuid-Afrikanen zijn groote rookers. Mr. Cecil Rhodes is een goed kenner. Wat de gekroonde hoofden in Europa aangaat, de keizer van Oostenrijk is de minst goede beoordeelaar. Hij rookt si garetten van tabak in Oostenrijk geteeld die abominabel is. De Prins van Wales is een zeer goed kenner. De Hertog van Connaught is een groot sigarettenroo- ker. Hij rookt bij voorkeur Turksche tabak. De 16-jarige Schellingerhout te Zaan dam, een lichamelijk zwakke knaap, gevoelde een onweerstaanbaren drang in zich tot de muziek. Daar zjjn ouders niet bij machte waren om aan dat verlangen te geraoet te komen trok de knaap de stoute schoenen aan en schreef aan Koningin Wilhelmina. Zijn verzoek werd goed opgenomen. Terstond gaf H. M. last om den jongen als proef een half jaar piano-les te laten geven. Luiden dan de rapporten daarom trent welke aan H. M. moeten worden ingezonden, gunstig, dan worden deze lessen voortgezet en ontvangt hij van H. M. ook een pianino ten geschenke. Volgens geruchten, die in Arnhem loopen, zullen B. en W. dier gemeente een voorstel bij den Raad doen om van de tegenwoordige eigenaars het uitge strekte schoone landgoed Sonsbeek, in de onmiddellijke nabijheid der stad te koopen. Het officieele programma van het verblijf der Koningin met H. M. de Koningin-Moeder te Amsterdam, luidt als volgt: Woensdagmorgen audiëntie voor mi litaire autoriteiten: 's middags audiëntie voor civiele autoriteiten en rijtoer. Donderdagmorgen audiënties voor com- missiën en particulieren ;'s middags rijtoer en bezichtiging van het gedenkraam in de Nieuwe Kerk. Vrijdagmorgen bezoek aan het Luther- sche diakonessenhuis en aan het stedelijk museum's middags bezoek aan de industrieschool voor vrouwelijke jeugd, de hondententoonstelling van „Nimrod" en het Israëlitisch Ziekenhuis. Zaterdagmorgen bezoek aan het mail schip Koningin-Regentes der Maatschap pij Nederland's middags bezoek aan het Onze-lieve-vrouwe gasthuis, het ge bouw der maatschappij „Arti et Amici- tiae" en het Koning-Willemshuis; des avonds gala-voorstelling in den Stads schouwburg. Zondagochtend, bijwoning der gods dienstoefening in de Nieuwe Kerk 's middags een bezoek aan „Artis" en een rijtoer. Naar wij vernemen, is de vroegere gouvernante van H. M. de Koningin miss Saxton Winter benoemd tot gou vernante van de kinderen H.H. K.K. H.H. den Kroonprins en de Kroonprinses van Rumeniê, prins Carol en prinses Elisabeth. Te Blesse, Friesland, is overleden de wonderdokteres, bekend als het boe rinnetje van Blesse. Het getal patiënten was zeer groot. Haar eigen kwaal kon zij echter niet genezen: dat is met ons altijd zoo, placht zij te zeggen. Her haaldelijk werd zij veroordeeld wegens het ongeoorloofd uitoefenen der genees kunde, doch dit deed het getal patiënten slechts toenemen. Men ziet, er zijn nog steeds menschen, die bijzonder op kwak zalverij gesteld zijn. Meestal schijnen de wonderdokters voor verschillende kwalen één geneesmiddel voor, dus een middel goed voor alles. Nu kan men heel gemakkelijk weten, dat zoo'n mid del niet bestaat. HAARLEM, 11 April 1899. Aan het Jaarverslag van de Ver- eeniging tot Verfraaiing van Haarlem en omliggende Gemeenten en tot be vordering van het Vreemdelingen verkeer is het volgende ontleend: De Vereeniging trad toe tot den Na- tionalen Bond voor Vreemdelingenver keer in Nederland, terwijl verder de Bond en de Algemeene Nederlandsche Wielrijdersbond besloten hebben zich met elkaar in verbinding te stellen in het belang van toerisme en vreemde- lingenbezoek. Aan de Afd. Haarlem van den Nederl. Bond van Oud-onderofficieren en aan de Schietvereeniging Generaal van Mer- len werd voor den Nationalen Schiet wedstrijd, gehouden in Maart en April des vorigen jaars, een verguld zilveren en een zilveren medaille verleend en aan de Liedertafel Haarlems Zanggenot een medaille voor den Nationalen Zang wedstrijd voor mannenkoren, gehouden in November 1898. Verder werden nog twee subsidies toegekend tot een bedrag van ƒ75. Het getal der eereleden bleef drie, dat der begunstigers en leden klom van •495 tot 518. De toestand der geldmid delen bleef bevredigend. Verder bevat het Verslag nog het rapport der Commissie ter beoordeeling van balcon- en gevelversieringen over 1898, terwijl in een Naschrift nog een lijstje wordt gegeven van eenige planten, die zich bjj zonder tot dit doel leenen. Dat men tegenwoordig niet stil moet zitten, doch met zij tijd medegaan, daarvan geeft de firma Aukes Co. fabrikanten van Limonades, gazeuseen minerale wateren weder een sprekend bewijs. Door uitbreiding hunner cliëntelle toch waren zij genoodzaakt, bjj den reeds bestaanden, nog een nieuwen wagen aan te schaffen welken wjj heden eens in oogenschouw hebben genomen. Eene beschrij ving daarvan te geven ach ten wij overbodig, daar hjj weldra in dienst genomen en dus door elk gezien kan worden. Toch vermeenen wij den ontwerper een woord van lof niet te mogen onthouden zoowel wat betreft inrichting als decora- tiewerk. Omtrent de inrichting, wenschen wjj nog hierop attent te maken, 't geen oppervlakkig niet gezien kan worden, dat door een zinken bak, welke zich midden in den wagen bevindt, en die met ijs gevuld kan worden, de gelegen heid bestaat, de verschillende dranken steeds koel te houden, 't geen in den zomer ongetwjjfeld zeer in den smaak zal vallen. Wat het uiterlijk betreft, zooals wjj zooeven reeds aanstipten, kan men hier over binnenkort zelf oordeelen, doch als reklame wagen, zal hjj voorzeker een goed figuur maken. Het schilderwerk is uitgevoerd door den Heer M. Mica, Wijde Geldelooze pad, het beeldhouwwerk (het wapen van Haarlem) door den Heer L. Govaerts, KL Houtstraat 1, het smeedwerk door de firma W. v. Cuijk Zn. Ged. Oude gracht alhier. Wjj vestigen gaarne de aandacht op de zevende (waarschjjnlijk laatste) abon- nements voorstelling van het Neder- landsch Tooneel. Erou-Frou wordt gege-

Haarlemsch Advertentieblad | 1899 | | pagina 1