ling een ware spraak-gymnastiek vergt. Zoo was in de laatst gemeenteraadsver gadering van Winterswijk afwezig de wethouder Willink, aanwezig de heeren E8seling, A. Tenkink.Boeijink, Heemink, H. J. A. Tenkink en Besrinkpas. HAARLEM, 18 April 1899. Door Burg. en Weth. dezer ge meente is aan hunne Excellentiën de Ministers van Waterstaat, Handel en Nijverheid, van Justitie en van Financiën, het volgende adres ingediend: Met groote belangstelling is door ons de behandeling in de Tweede Kamer der Staten Generaal gevolgd van het wets ontwerp, betreffende de verzekering van werklieden tegen de geldelijke gevolgen van ongevallen in bepaalde bedrijven, terwijl eveneens door ons is kennis ge nomen van eenige adressen te dier zake aan de Tweede Kamer gericht, welke met het verzoek om inlichtingen aan de Regeering zijn verzonden. De aandachtige overweging van een en ander heeft bij ons de vraag doen rijzen, of het wellicht wenschelijk zou zijn, dat de bepalingen van het wetsont werp, zoo het tot wet mocht worden verheven, slechts van toepassing zouden zijn op die publiekrechtelijke lichamen in casu gemeenten welke niet de noodige waarborgen voor een voldoen de verzekering zouden kunnen verschaf fen. De werkzaamheden der gemeenten breiden zich steeds uit en de vermeer dering van het personeel in haren dienst houdt daarmede gelijken tred De aard der werkzaamheden verschilt echter zoozeer van dien van de werk zaamheden in de verschillende particu liere ondernemingen, dat dezelfde bepa lingen, welke voor deze doeltreffend kunnen zijn, voor de gemeenten onvol doende zijn. Er zijn een aantal personen in dienst der gemeenten, wier werk zaamheden in het wetsontwerp niet worden genoemd en die dus niet ver zekerd zouden worden. Wij noemen slechts de politieambtenaren, brugwach ters, bouwopzichters, ambtenaren voor het innen van havengeld. Wordt het ontwerp wet, dan zullen de gemeenten voor de vraag gesteld worden, of z(j het raadzaam achten de buiten de wet vallende ambtenaren toch te verzekeren. Gaan zij hiertoe niet over, dan wordt daardoor een misstand geboren tusschen twee categorieën van ambtenaren in dienst van hetzelfde lichaamgaan zij er wel toe over, dan is ook geen eenvormige regeling te verkrijgen, tenzij bepalingen, die wen schelijk geacht worden, achterwege blijven ter wille van deze eenvormigheid en de bepalingen der wet ongewijzigd worden overgenomen. De uitgebreidheid van het pertoneel en de verschillende aard der werkzaam heden maken het in vele gevallen zeer waarschijnlijk, dat iemand, die tenge volge van een ongeval voor een bedrijf ongeschikt is, nog zeer goed kan voldoen in eene andere betrekking, waar, om een voorbeeld te noemen, persoonlijk vertrou wen van meer gewicht is dan lichamelijke geschiktheid, welke tengevolge van het ongeval is verloren. Het inkomen van zulk een persoon zal daardoor veelal niet minder zijn dan vóór het ongeval en misschien hooger. Door de uitkeering van een zeker bedrag in geld overeen komstig de bepalingen van het ontwerp, zouden in zulk een geval zoowel de gemeente, als de werkman minder gebaat zgn. Het wetsontwerp schrijft de bepalingen voor, waaraan de werkgevers moeten voldoen en ofschoon dit het eenige standpunt is, dat het kan innemen, verschilt dit toch zeer veel van dat, hetwelk door den werkgever wordt ingenomen, die een regeling ten bate van zyn personeel wil maken. Deze kan daarbij vrijgeviger te werk gaan. Zoo valt onder de in het ontwerp omschreven bepalingen alleen het ongeval, dat plaats grijpt in het bedrqf of terwijl de werk man zich langs den gewonen weg naar of van het werk begeeft. Daarvoor wordt een jaarlijksche premie betaald. Wat zal nu het gevolg zijn voor de gemeente, aan wier ambtenaar een ongeval is overkomen buiten het bedrijf of terwijl hij zich met een omweg naar zijn werk begaf? Heeft de gemeente zelf een re geling ontworpen, dan zal allicht in zulk een geval de persoon financiëel geholpen worden; maar nu valt het geval niet onder de beplalingen van het ontwerp en ofschoon de premie geregeld is betaald, heeft er geen uitkeering plaats en is het de vraag, of het gemeentebe stuur genegen zal zijn daarenboven nog geldeüjken steun te verleenen. Het springt in het oog, dat een dergelijke regeling zeer ten nadeele strekt van den betrokken persoon. Wij meenen hiermede onze zienswijze voldoende toegelicht te hebben en ver zoeken Uwe Excellentie ten slotte, zoo mogelijk, het daarheen te willen leiden, dat aan de gemeenten van eenige uit gebreidheid de regeling der verzekering van de in haren dienst staande personen zeiven worde overgelaten, zoo noodig met dezen waarborg, dat de goedkeurir g der regeling door H. M. de Koningin wordt vereischt. Een afschrift hiervan is aan de ge meentebesturen van Amsterdam, 's Gravenhage, Leiden, Dordrecht en de hoofdsteden der provinciën toegezonden met het verzoek hiermede hunne in stemming te betuigen. Men verzoekt ons de aandacht te vestigen op het pogen der Afd. Haarlem van de Ned. Vereeniging tot Afschaffing van Sterken Drank, tot oprichting van een geheelonthouders gebouw. Evenals eenigen tijd geleden wordt een circulaire verspreid om op te wekken tot den noodigen finantieelen steun. In die cir culaire zegt het bestuur, o. a. Op verschillende plaatsen in ons land zijn onthoudersgebouwen geopend en menige kleine gemeente is reeds in het bezit van een gelegenheid, waar slechts alcoholvrije dranken verkrijgbaar zijn. Met het oog op de meer dan 200 gelegenheden met vergunning en 't dubbeltal inrichtingen waar eveneens bedwelmende dranken verkrijgbaar zijn, zou het van zoo hoog belang wezen indien ook hier ter stede een gelegenheid als straks gemeld, kon worden geopend. Gaarne brengen wij dit verzoek ter kennis onzer lezers en willen wij onzer zijds tot steun opwekken. Wij wenschen der vereeniging succes met haar streven want het wil ons voorkomen dat in een stad als Haarlem een geheelonthouders gebouw, dat noch godsdienstig, noch politiek getint is, alle reden van bestaan heeft. Tal van menschen, die voorstan ders zijn van de drankbestrijding om de zaak zelve deinzen terug, wanneer er kleur in 't spel komt. Welnu, hier bestaat gelegenheid om de zaak der drankbestrijding op geheel neutraal terrein te steunen. Ieder die voor een bedrag, hoe klein ook, als voorstander op de circulaire teekent, draagt zijn steentje bij tot het gebouw dat zeer zeker een machtig strijdmiddel tegen den drankduivel zou kunnen zijn. Aangaande de werkzaamheden aan het vaccinatiebui eau over liet jaar 1898, wordt ons het volgende medegedeeld. De Heeren H. van den Berg, Arts, Dr. H. Prins Visser en Dr. II. L. van Linden van den Heuvel waren als genees kundigen aan het bureau verbonden, de eerste als directeur, de beide laatsten als vaccinateuis. Er werden verricht 1255 vaccinaties en 17 revaccinaties. Bij elk kind kwamen gemiddeld 9,4 pokken op, tegen 8,9 in 1897. In verhouding tot het bevolkingscijfer bedroeg het aantal vaccinaties 1,95% tegen 2,07% in 1897. Het procentcijfer der volkomen ge slaagde vaccinaties (10 pokken) was zeer hoog, namelijk ruim 85% tegen 70% in 1897. Naar de verschillende provinciën des Rijks werden op aanvraag 1088 buisjes vaccine-lymphe verzonden, waaronder 226 buisjes aan de geneeskundigen te Haarlem. Naar verschillende garnizoensplaatsen, met name 's-Gravenhage, Leiden, Assen, Haailem, Alkmaar, Millingen en Ymui den werd op aanvraag van den Chef van den geneeskundigen dienst lymphe gezonden. De berichten van den uitslag der inentingen met de verzonden lymphe verricht, luidden zeer gunstig. Van 183 antwoorden luidde het be richt: 135 maal uitmuntend(90—100%); 36 maal zeer goed (7090%), 6 maal goed (60—70). De Nederlandsche Opera onder leiding van den heer C. van der Linden heeft gisterenavond met eene opvoering van Wagners Rienzi afscheid genomen van Haarlems opera publiek, of eigenlijk slechts van een gedeelte van dat publiek, want vele getrouwe bezoekers ontbraken op het appèl, wat jammer was voorde werkelijk goed verzorgde voorstelling. Wel is deze opera in hare muzikale beteekenis niet te vergelijken met de latere werken van den grooten meester, doch zij bevat in de verschillende onder- deelen een overvloed van voortreffelijke momenten, die het zien en het hooren maken tot een rijke bron van genietingen. Rienzi is de derde opera van Wagner de eerste welke in 1842 te Dresden werd opgevoerd en Wagner in Duitsch- land op den voorgrond bracht. Wat het solo-gedeelte betreft, werd de voorstelling van gisterenavond gedra gen door den heer Urlus in de titelpartij. Met ongewone kracht en frissche beko ring alsof het seizoen pas aanving werd de heldenfiguur van Rienzi door hem uitgebeeld. De overigen stonden hem waardig ter zijde, doch konden hem niet evenaren, wat voor een deel kan worden toegeschreven aan de minder dankbare partijen. De ensembles hebben in dit werk meer te beleekenen. Zij weiden door het koor gesteund, door het flink bezette orkest, meermalen schitterend vertolkt. Aan den heer Van der Linden voor de vaste leiding en de muzikale interpre tatie van het werk een woord van lof. Hoe gaarne zouden wij wenschen, dat het leven van teleurstellingen voor dezen werkzamen en bekwamen man nu een einde had genomen en het volgend jaar de heer Van der Linden aan het hoofd van een deugdelijk gezelschap, vrij van finantieelen druk, zich onbekommerd kon wijden aan de ontwikkeling der Nederlansche dramatische kunst. De Tentoonstelling der afgietsels van de bouwkundige en decoratieve ouderdeelen der Hindoekunst op Midden- Java, die thans in het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem gehouden wordt, werd tot heden zeer druk be- zocht, wel een bewijs hoezeer de belang stelling toeneemt voor de prachtige bouwwerken, die zich op een der schoon ste eilanden onzer Oost-Indische bezit tingen bevinden. Deze bouwwerken werden vermoede lijk omtrent de 8ste eeuw onzer jaar telling gesticht door de Hindoes die van de kusten van Koromandel naar Java verhuisden, alwaar zij godsdienst, kunsten en wetenschappen overbrachten. De tentoongestelde fragmenten leveren ons het bewijs dat de beschaving dezer kolonisten een bijzonder standpunt in nam, en dat hunne bouwkunst en decoratieve kunsten eene hooge ont wikkeling hadden bereikt. De tentoonstelling is eiken dag van 's morgens 10 tot 's middags 4 uur geopend. Men verzoekt ons te melden, dat de Directeur der Ned. Opera, de Heer C. van der Linden, zich bereid verklaard heeft op Maandag 24 dezer in onzen Schouwburg tot afscheidsvoorstelling te komen geven„de Vroolijke vrouwen van Windsor", mits het publiek zijne belang stelling toont, door het tijdig nemen van plaatsen. Hiertoe is tot Vrijdag middag gele genheid is het aantal besproken plaat sen dan niet voldoende, dan gaat de voorstelling niet door. Als zeker kan worden medegedeeld dat het fanfarekorps „Kunst na arbeid" directeur, de heer C. G. J. Rühl op 2 Mei a. s. 's avonds ten 8 ure eene uit- voering van gewijde muziek zal geven in de Groote Kerk en zulks ter gelegen heid van het jaarfeest van het Algemeen Christelijk Werkliedenverbond. De voorstelling van „Robert en Bertram" Zondagavond was behoorlijk bezocht. De vroolijke momenten hielden zooals te doen gebruikelijk is, voortdurend de lachlust gaande. Gezegd mag worden, dat het Salon gezelschap „Robert en Bertram" heel verdienstelijk ten tooneele bracht en het succes welverdiend was. De heeren j Grootveld en S. Frank waren in de hoofdrollen uitstekend. Ook de heer Ketting als Strambach voldeed best. Mevr. Frank-de Hoop als Micheltje was wat een aardige jongen. Ook de overige artisten verdienen lof. Door de agenten-rechercheurs Jan sen en Misset is proces verbaal opgemaakt tegen de bierhuishouders R. wonende Heerensingel 1 en B. wonende Frans Halsstraat 63, ter zake het verkoopen van sterken drank in het klein zonder de daartoe vereischte vergunning. Tegen de costuumnaaister H. S. wonende Oranjestraat, is proces verbaal opgemaakt ter zake het doen arbeiden in verboden tijd en het niet in hare werk plaats hebben hangen van een arbeidslijst. In het douchebadhuis zijn in de afgeloopen week genomen 439 baden. VfiBGADEBING van den Baad der Gemeente Haarlem, op Woensdag 19 April 1899, des namiddags te 1 ure. De volgende stukken en punten tullen aan de orde worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingek. stukken. 2. Voorstel B. en WW. goedkeuring rekening en verantwoording Stads- Apotheek over 1898. 3. Id. id. verzoeken ontheffing verplich ting tot het hebben eener Burger dagschool. 4. Id. id. vaststellen reglement Burger avondschool. 5. Id. id. verleenen vergunning tot hebben vaste brug in den weg langs de Leidsche Vaart aan R. Veldhuijzen van Zanten te Hillegom. 6. Id. id. verhuren grond Leidsche Vaart „Haarl. Machinefabriek, voorheen Gebrs. Figée." 7. Id. id. bebouwen voor tuin bestem den grond bij perceel Ripperdapark No. 10. 8 Id. id. benaming van straten en adres H. J. Kuijken. 9. Id. id. heffing belasting openbare vermakelijkheden. 10. Id. id. adres Binnenlandsche Exploi tatie-Maatschappij van onroerende goederen, vaststelling plan bebou wing gronden tusschen Ostadestraat en Kleverlaan. 11. Id. id. vaststelling plan bebouwing gronden Schoterveenpolder. 12. Id. id. adres P. J. Vasen e. a. wij ziging voorwaarden waterlevering. 13. Id. id. adres W. C. Schouten om pensioen. 14. ld. id. adressen W. Bus en D. Spaar garen, verlegging rails aan het Spaarne. 15. Verslag opzichter gasverlichting over Februari j.l. Postkantoor Haarlem. OPGAVE van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaartenbestemd voor onbekende personen, gedurende de tweede helft der maand Maart 1899, welke stukken thans door de Afzenders kunnen worden teruggevraagd. Brieven. Mevrouw Kroesou, Mej ten Caten, Mej H. Broe,der, Houthuyens, allen Amsterdam Mej. Herrie, C. A. de Wolff, Mej. G. v. 't Kruis, L. Iteedijlt, Mej. Nienhnys, Mej. P. Schippers, Mej. J. M. Wiggers, Wed. Bear, allen den Haag; Wed Hoogenboa, Mej, M. Greeve, van Opstelten, Mej. Wolmutschagen, Boeree, allen Haarlem; F. Gen it,en, Helder; H Sipkes, RoermondMej. de Valk, L. van 't Hof, L. Meinesz Wed. de Rid der, allen Rotterdam; Mej. P de Rjjke, Utrecht Schaap, Zaudvoort; Mos? Briefkaarten. Mej. M. Kosters, Amsterdam; G. Rijnderen, Rotterdam; Dames M. Pasie? ,T. v. Saarloos Mej. J. M. de Krefte? Mrj. C. v. d. Bosch? Buitenland. Bong en Co., Bonn; Karthaus, Brussel; Mej. S. Lohr? VEEMARKT 12 April 1899. Aangevoerd: Prjjs: 1 Pink f 65.f 1 Vet Kalf ƒ60.— 249 N. Kalveren 16.d 8. 26 Schapen s 6.s 20. Markt van 17 April 1899. Boter. Aangev. 133 verk. 133 K. G. L. pr. ƒ1.10 H. pr. 1.15 p. K. G. Biggen. Aangev. 89 verk. 89 stuks. L. pr. 5.H. pr. f 8.p. stuk. Schrammen. Aangev. 48 verkocht 48 stuks. L. pr. 10.H pr. 14.p. stuk Aardappelen. Aangev. 49 H.L. ver kocht 26 H.L. L. pr. 2.H. pr. f 3.p. H. L. Appelen. Aangev. 7 H. L. verkocht 5 H.L. L. pr. f 8H. pr. 10.p. H. L ORGELBESPELING. in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 20 April 1899, des namiddags van 2—3 uur door den Heer W. KZJiRMAN. PBOGBAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S. Bach. 2. Adagio (3e Symphonie)Beethoven. 3. Sonate No. 2A. Guilmant. a. Allegro moderato. b. Larghetto c Allegro vivace. 4. CommunionGigout. 5. Aria uit LobgesaugMendelssohn.

Haarlemsch Advertentieblad | 1899 | | pagina 2