HAAR!. EMSCH Eerste Blad. No. 32 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Eenentwintigste Jaargang. 144 van ZATERDAG 22 April 1899. Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. TELEPHOONNUMM8E TELEPIIONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden—,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Pri|s per Advertentie van 1—5 regel» f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdags en Vrijdagavond. Advertentie/1 worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG de» middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. KRONIEK. Woensdag kwam de Raad weder bijeen. Na lezing der notulen en eenige mededeelingen kwam het volgende in behandeling. De rekening en verantwoording der Stads Apotheek werd in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van 8606.09 goedgekeurd. Besloten werd aan H. M. de Koningin op nieuw voor vijf jaren ontheffing te verzoeken van de verplichting tot het oprichten van een Burger-dagschool. Overgegaan werd tot de behandeling van het Reglement voor de Burger avondschool. Het ontwerp hiertoe is samengesteld in overleg met de Com missie van toezicht op het M. O. De inrichting zal zijn met vierjarigen cursus en is voornamelijk bestemd voor de theoretische opleiding van ambachts lieden. Art. 2 en 3 bevat de vakken van onderwijs. Art. 4 noemt de vrijstelling van deel neming aan sommige lessen. Art. 5 verleent vergunning tot het bijwonen der teekenlessen voor H. B. en gymnasium-leerlingen, die het Bur- ger-avondschool-examen met goed gevolg hebben afgelegd. Elke week wordt vijftien uren les gegeven. Het schoolgeld is /4 per jaar. De cursus duurt van 1 September tot 30 April. Aan het eind en aan het begin van een cursus wordt een toelatings-examen gehouden. In den regel worden slechts toegelaten leerlingen tusschen 12 en 18 jaar. Bevordering naar eene hoogere klasse heeft plaats na voldoend examen. Tweemaal gedurende den cursus ont vangen ouders of voogden der leerlingen rapport omtrent gedrag, vlijt en vorde ringen der leerlingen. De noodige schoolbehoeften, behalve schoolboeken worden door den leerling zelf aangeschaft. De Heer de Kanter deelde mede, dat gewenscht was de behandeling uit te stellen wegens ontstentenis van den Wet houder van onderwijs. De Heer Nieuwenhuijzen Kruseman wenscht het Fransch te doen vervallen en Engelsch er voor in de plaats te stellen. Het voorstel werd onderstemd. De Heer Beynes wil bij het Engelsch het Fransch behouden. De Heer Winkler vindt ook het Engelsch als van het meest practisch nut voor de aanstaande werklieden. De Heer Speelmnn wenscht het En gelsch zoo niet dadelijk aannemen, wenscht het gevoelen in te winnen der Commissie van toezicht op het M. O. De Heer Hugenholtz ondersteunt het denkbeeld des voorstellers en dat van den Heer Nieuwenhuijzen Kruseman, die ook niet is tegen advies der Com missie. De Heer Sneltjes brengt in herinnering hoe het Fransch in het programma gekomen is, n.l. op voorstel van het toenmalige raadslid Figee. De Heer Rethaan Macaré duidt op de reorganisatie welke de verandering op het onderwijs aan de school zal veroor zaken, is vóór aanhouden. Amendement Speelman wenscht alleen het artikel bniten behandeling testellen, wat den Heer Krol niet gewenscht voorkomt. Het advies der Commissie zal gevraagd worden. De Heer Willink wil verder het pro gramma gratis voor belanghebbenden verkrijbaar stellen, wat de Raad niet wenscht. De artikelen worden aangenomen behalve art. 3. De eindstemming volgt later. J. P. A. Nelisssen vraagt namens R. Veldhuyzen van Zanten te Hillegom vergunning voor het maken van een vaste brug in den weg langs de Leidsche vaart tuscchen de Bartenbrug en de Kalkovenbrug. B. en W. stellen voor die vergunning tot weder opzeggens te verleenen. Bouw en onderhoud komen natuurlijk voor rekening van den verzoeker. De recog nitie bedraagt ƒ10.per jaar. De heer Van Styrum wenscht deze zaak te zenden aan de Commissie van Fabricatie om advies, wat wordt aange nomen. De Directeur der Haarl. Machinefa briek verzocht vergunning tot het be planten van een in gebruik te ontvangen gedeelte grond. Voorgesteld wordt dien grond a 40 ets p M3 in huur af te staan met bepaling, dat die voorzien worde van een ijzeren hek als afsluiting en vergunning te verleenen tot beplanting. De Raad besluit de vergunning te verleenen. Vergunning wordt verzocht om op den tuin by perceel Ripperdapark No. 10 te bouwen een atelier met kantoor, B. en W. willen de vergunning verleenen tegen betaling van ƒ210.De belanghebbende heeft bericht hierin niet te kunnen tre den. De Raad besluit voorstel B. en W. aan te nemen. Vervolgens gaf de Raad eenigen stra len namen. Rozenlaantje wordt voorgesteld Park straat. Wij krijgen een Emmastraaten een Jordensstraat, de brug die over de Leidsche vaart wordt gebouwd zal heeten Emmabrug. De Heer Krol is tegen de verandering van den naam Rozelaantje, wil Rozelaan. De Heer Willink wijst op verwarring tusschen Rozelaantje en Rozenstraat; Parkstraat is goed. Amendement Krol in stemming wordt verworpen, maar nu vindt de Heer Macaré Parkstraat weer niet goed, wegens verwarring met Park weg. De Heer de Breuk weet hier geen Parkweg zooals de Heer Macaré meent. De Heer Lodewijks wil Ripperdapark- straat. Parkstraat wil de Raad. De Heer Winkler wenscht Burge meester Jordensstraat, waar de Heeren N. Kruseman tegen is en Hugenholtz tegen I zyn, om de lengte. Burgemeester Jordensstraat komt in stemming en valt. In behandeling komt het ontwerp tot heffing eener belasting op de openbare vermakelijkheden. In het begeleidende stuk verklaren B. en W. dat noch in hun collége, noch in de Commissie van financiën warme voorstanders dier heffing gevonden. Volgens het stelsel door B. en W. voorgesteld, wordt geheven van de on dernemers van publieke vermakelijk heden, in de eerste plaats omdat eene heffing van het publiek veel meer con trole vereischt. De opbrengst wordt geschat op 20Ü0a 2500. De Heer Schürmann heeft een ander voorstel, waarbij de belasting gedragen wordt door het uitgaand publiek. De Voorzitter wijst aan hoe de be handeling kon plaats hebben bij de drie in den Raad bestaande stroomingen. De Heer Lodewijks wenscht de zaak te stellen in handen der Commissie van Financiën. De Heer de Lanoy brengt een en ander in het midden. De Heer Sneltjes wenscht uitgemaakt te zien of de Raad voor of tegen de heffing is. De Heer Schürmann bespreekt de zaak, in verband met het voorstel door hem ingezonden. De contróle zal zeer een voudig zijn en de kunst wordt er niet door geschaad. Geloolt, dat op die wijze het bedrag zal blijken het dubbele te bedragen. De Heer Stolp is tegen heffing, ook de Heer de Kanter. De Heer van Dieren Bijvoet is er niet tegen, ziet echter geen kans om de grens van publieke ver makelijkheden te bepalen. De Heer Krol vindt voor Haarlem de heffing zeer ongewenscht. Nog eenige discussie. De beginsel kwestie, neergelegd in voorstel Schürmann, komt in stemming. De stem men stakenDe volgende vergadering zal dus beslissen. De Binnenlandsche Exploitatie Maat schappij van onroerende goederen, eige nares van de bouwgronden van de Ostadestraat tot de Kleverlaan, biedt den Raad hare bouwplannen ter goed keuring aan. Het ligt in hare bedoeling huizen te bouwen van mindere huur waarde dan /250 per jaar. Zij verzoekt, dat de gemeente voor hare rekening neme het maken der rioleeringen en het aanleggen van gas- en waterleiding. Het komt B. en W. voor dat het plan veel zal bijdragen tot verfraaiing van het noordwestelijk deel der gemeente vooral door den voorgenomen aanleg van plant soen door de Maatschappij en stellen mits dien voor in den hoofd weg de rioleering te doen aanleggen op kosten der gemeente, geraamd op ƒ8000. De Maatschappij heeft echter de voorwaarden onaanneme lijk verklaard, zooals de Voorzitter mede deelde. De Heer de Breuk weerlegt de bewering als zou in deze met het Bestuur en B. en W. geen voeling zijn gehouden. De Heer Stolp wenscht B. en W. uit te noodigen alsnog met de Exploitatie Maatschappij in overleg te treden. De Heer de Lanoy legt uit, dat iets officieels niet aan de Maatschappij is gekomen, dat er voor 't minst misver stand bestaat. De Heer de Kanier meent dat er behoorlijk overleg heeft plaats gehad. De Heer Bijvoet vindt het beweren der Maatschappij ongepast. Een uitgesproken wensch van B. en W. zou beneden de waardigheid van B. en W. zijn. De Heer Macaré wil de geheele zaak aan houden. De Heer de Lanoy heeft nog het woord. De Raad besluit de zaak aan te houden. Een plan wordt vastgesteld tot be bouwing der gronden in den Schoterveen- polder. Een aantal kleerbleekers hier ter stede vragen voor hun bedrijf wijziging der voorwaarden tot waterlevering. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken. Den Heer Willink komt het verzoek niet onbillijk voor. De Heer de Breuk wijst aan, dat de verordening van kracht moet blijven. W. C. Schouten, eervol ontslagen ambtenaar der gemeentereiniging, ver zoekt in plaats van de hem toegestane bijdrage van 250 gedurende drie jaren eene zoodanige bijdrage, dat hij redelijk in de behoeften van zijn gezin kan voorzien. B en W. stellen voor hun oorspron kelijk voorstel te bekrachtigen. De Heer Sneltjes spreekt zijn leed wezen uit over het voorstel van B. en W., wil Schouten gedurende twee jaar op wachtgeld stellen. Wenscht dat de Voorz. hem in deze voorthelpt. De Voorzitter vindt dit moeielijk. De Heer Willink wenscht ƒ250 te veranderen in 500 gedurende twee jaar. De Heer Macaré meent, dat hier van wachtgeld in den zin der verordening geen sprake kan zijn. De Heer Sneltjes stelt voor 600 gedu rende twee jaar. De Heer Krol wijst er op, dat telkens van de verordening wordt afgeweken, hoe moeielijk dus om lid van de Commis sie van pensioenen te zijn De Heer Klein heeft nog het woord in het belang van een pensioen. De Heer Bij voet wijst er nog op, dat Schouten geen ambtenaar is of ooit geweest is, wat de Heer Klein niet toestemt. De Voorzitter duidt aan, dat Schouten geen recht op pensioen heeft. ƒ600 voor twee jaar wordt aange nomen. De Heeren W. Bus en D. Spaargaren verzoeken verlegging van de tramrails aan het Spaarne; zij zijn bereid de kosten te dragen. B. en W. stellen voor af te wachten of, en welke belemmeringen de tram teweeg brengt en wenschen het adres aan te houden. De Tramplan-commissie wil de rails verplaatsen, evenzoo wil de minderheid in het eerstgenoemd college. De Voorzitter zet den toestand uiteen. De Heer Willink bespreekt de zaak uit het oogpunt der Tramcommissie, volgt men dat plan der Commissie dan zou men tevens een misstand opheffen. De Heer Leupen wil het verzoek toestaan. De Heer Speelman duidt aan, dat bij ver legging het publiek verkeer wordt be lemmerd. Nog heeft de Heer Hugenholtz het woord evenals de Heer Bijvoet. De Heer Stolp wenscht te verleggen. De Heer Van Thiel komt op tegen het denkbeeld, dat Bus over alle ruimte aan het Spaarne gebruik maakt, zooals de Heer Bijvoet beweerde. Voorstel B. en W. afwachten komt in stemming en wordt aangenomen.

Haarlemsch Advertentieblad | 1899 | | pagina 1