De curatoren van de universiteit te Illinois in de Vereenigde Staten hebben besloten een nieuwen leerstoel in de scheikunde op te richten, tevens is be paald dat deze leerstoel zal worden bezet door een vrouw, die lessen zal geven over de leer der voedingsmiddelen en de hygiëne. Zaterdag heeft te Parijs iemand zich van het leven beroofd door van het eerste platform van den Eiffeltoren naar bene den te springen. In de gemeente Baarderadeel is men gedurende twee jaren doende met het samenstellen van een leerplan voor de lagere scholen. Men kan maar niet tot een resultaat komende schoolopziener wil het een, Burgemeester en Wethou ders weer wat anders. Een massa stukken zijn gewisseld tussehen school-autoriteiten, gemeente bestuur en schoolhoofden, maar verder komt men niet. Er wordt gemeld, dat er op verschil lende plaatsen in ons land meetings en vergaderingen zullen plaats hebben, waar door mannen en vrouwen het woord zal gevoerd worden, om te protesteeren tegen de ontwapeningsconferentie, die de lei ders dezer demonstratie willen be schouwd hebben als een ontheiligend spel der regeerders, waaraan de niet regeer ders uit lichtzinnigheid meedoen. De j oproeping diaagt de volgende ondertee- kening: Louis A. Bahler, Schiermonnik oog; N. J. C. Schermerhorn, Nieuwe- NiedorpFelix Ortt, Den HaagMarcus van Gelder en T. de Wit—Wed. Veen, AmsterdamF. Domela Nieuwenhuis (namens de Vrije Soc. Vereeniging te Amsterdam); J. van Rees, Hilversum; C. M. van Essen—Berg, Bussum. Zooals gemeld, is heeft de gemeente raad van Achtkai spelen het verzoek van Mr. Troelstra, om een perceel heidegrond ter oprichting van een heidegebouw geweigerd. Van de redenen door den voorzitter medegedeeld, vermeldt nu „Arm Friesland" de volgende. In 1898 kocht de gemeenteraad, onder goedkeuring der Ged. Staten, een groot heideveld om te voorkomen dat daarop werd gebouwd en om langs dien weg armoede te weren. Men deed dat om armen verschuiving uit andere gemeenten tegen te gaan en tevens om den grond te gelegener tijd tegen eene kleine vergoeding aan de armen af te staan. Verder deelde de voorzitter mede, dat de meeste huisjes gebouwd zijn op grond, toebehoorende aan de gemeente of het armbestuur, terwijl er niets voor genoten wordt en deze lichamen bovendien nog de waterschapslasten moeten betalen, 't Kwam B. en W. nu voor, dat het verzoek van Mr. Troelstra niet strookt met de voorwaarden van Ged. Staten en daarom stelden ze dan ook voor afwijzend op het verzoek te beschikken. Zaterdag is te Zutphen overleden de Heer Jhr. F. X. J. van Nispen tot Pan- nerden, sedert 1889 lid der Eerste Kamer. Een der Duitsche gedelegeerden naar de Haagsche vredes-conferentie heeft eene brochure geschreven, waarin het ideaal van eeuwigen vrede belachelijk wordt gemaakt. Thans is er een tweede druk van verschenen vermeerderd met een artikel over de onzinnigheid van het Russische voorstel tot ontwapening. Aan zulk een gedelegeerde zal men in den Haag niet veel hebben, tenzij wrijving van gedachten mocht noodig zijn. Te Arnhem heeft zich een zeventig jarige klerk van eene bankiersfirma uit de voeten gemaakt met twee en dertig duizend gulden, die hij aan de Neder- landsche bank ontvangen had. Zijn adres is nog onbekend. In een postzegelmagazijn te 's-Gra- venhage liggen te koop vier foutdruk postzegels van 5 cents gedrukt met oranje. Duizend gulden wordt er voor gevraagd. Men schrijft uit Zeeuwsch Vlaanderen O.D.: Nu het voorjaar aangebroken is en de kikvorschen in poel en plas hun eentonig gekwaak laten hooren, komen de Belgen de grens over om deze, voor den landbouw nuttige dieren, te vangen èn te dooden. Met schepnet, korf en mand worden de kwakertjes verschalkt en daarna levend gevild. Vervolgens worden zij bij 12 paren aan dunne stokjes geregen, tussehen ijs verpakt en naar Frankrijk verzonden. Door familie van het zevenjarig knaapje dat sedert eenige dagen te 's-Graven- liage vermist wordt, werd, naar men mededeelt, een waarzegster geraadpleegd omtrent de plaatc waar he. kind te vinden zoude zijn. Deze zoude het huis aangewezen heb ben waar het kind werd opgehouden. De politie overtuigde door een onder zoek de menschen, dat de waarzegster het mis had. Het kind werd in de aan wezen woning niet gevonden. Het verslag over den toestand van 't Armwezen te Haarlemmermeer, bleek over 1898 ongunstiger te zijn dan 't vori ge jaar, dat blijkt uit de meerdere uit gaven. Die minder gunstige toestand, heeft zijne oorzaak, in de mindere welvaart der landbouwers. Het getal bedeelden bedr. 66 mannelijke. 71 vrouwelijke Tijdelijk 103 mannelijke 25 vrouwelijke De uitgaven bedroegen ƒ13000. Ds. Th. Hoog te Spaarndam heeft na 46 dienstjaren tegen 1 October zijn eervol emeritaat aangevraagd. Ondanks zijn lioogen leeftijd (70 jaar) nam de heer Hoog nog met lust en met ijver zijn bediening waar en met leedwezen ziet de gemeente den belang stellenden, hulpvaardigen leeraar haar verlaten. Tot bestuurslid van den Noorder IJpol- der is gekozen de heer Mr. N. G. Cnoop Koopmans te Haarlemvan den Grooten IJpolder de heer J. F. F. B. Sluyterman van Loo te Haarlem en tot voorzitter van het bestuur van den Houtrakpolder de heer J. H. Bijvoet te Overveen. Uit de Kostverlorenweteringvaart onder de gemeente is vlak voor de woning harer ouders het lijk opgehaald van de 17 jarige C. G. die sedert vier weken werd vermist. Aan Mej. J. R. A. B. Over de Lin den tot 1 Mei onderwijzeres aan de openbare lagere school te Houtrijk en Polanen en als zoodanig benoemd te Haarlem, werd bij haar vertrek door leerlingen en oud-leerlingen een cadeau aangeboden. Aan die school is thans tijdelijk benoemd Mej. J. H. C. Stoutjesdijk van Haarlem. HAARLEM, 2 Mei 1899. Het is ons met het concert van de Koninklijke liedertafel Zang en Vriend schap gegaan als met dat van Zanggenot wij hebben het niet kunnen bezoeken tengevolge van eene lichte ongesteldheid. Toch willen wij melding maken van de ingenomenheid met deze uitvoering, welke zich zoo algemeen uitspreekt. De koornummers moeten bijzonder geluk kig geslaagd zijn ten opzichte van klank en voordracht, terwijl het programma der solisten heeft kunnen voldoen aan hooggestelde eischen. Het optreden van het Kwartet „Onder Onsvond de ge- wenschte waardeering en droeg tot af wisseling het zijne bij. Een talrijk publiek woonde dit liedertaiel concert bij en gaf op ondubbelzinnige wijze zijn sympathie te kennen voor de wijze waarop de uitvoering was voorbereid. Wij nopen in een volgend seizoen de groote koor- nominers nog eens weer op het program ma te vinden en dan over de „Koninklijke" met warmte te kunnen schrijven. Medegedeeld wordt dat dc Minister van Buitenlandsche Zaken is uitgenoo- digd de leden van het te's-Gravenhage te houden Vredes-congres uit te noodigen tot het bijwonen van het Hyppisch feest dat den 4 Juni zal plaats hebben op het Klooster alhier en dat er alle kans bestaat, dat aan de invitatie gevolg wordt gegeven. Met bijzonder veel genoegen maken we melding van de tweede opvoering van Voerman Henschel op morgen (Woens dag) avond, door het Nederl. Tooneel. Wij hebben indertijd het stuk en de vertolking uitvoerig besproken en kwa men tot de conclusie dat dit zoo bij uitstek gelegenheid biedt om verrukkelijk samen spel van den heer Bouwmeester en Mevr. Theo Bouwmeester te doen zien. Alle momenten van treffend spel aan te wijzen zou onze plaatsruimte niet gedoogen. Wij herinneren slechts aan Mevr. Bouwmeesters heerlijk realistisch spel in de eerste bedrijven, trouwens door alle bedrijven meesterlijk doorge voerd; aan Bouwmeesters volle kracht in de woeste herberg scène en, aan wat voor ons het sympathiekste is, aan het verrukkelijk samenspel in het vjjfde bedrijf. Wij meenen dat het wel overbodig zal zijn op te wekken tot bezoek. Waar een stuk als Voerman Henschelwaarover de critiek één lof was, dat in korten tijd in zooveel talen vertaald werd en door onze artisten wordt opgevoerd op eene 1 wijze die een buitenlandsch criticus deed zeggen, dat nergens zóó goed de karak ters werden uitgebeeld, daar mag men en toch zeker wel belangstelling ver wachten van het publiek. De verzameling der Hindoemonu menten op Midden-Java die in het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem geopend is blijft steeds de aandacht van belangstellenden trekken. In de afgeloo- pen week werd de verzameling bezocht door een aantal studenten der Polytechni sche School voor Teekenonderwijzers te Amsterdam. De Directie van het Museum stelt er hoogen prijs op dat de inrichtingen van Hooger en Middelbaar onderwijs in ons land van de gelegenheid gebruik maken, eene verzameling in ooger.schouw te nemen die eenig in zijn aard kan ge noemd worden en die ons omtrent de beschaving en den kunstzin die in een vervlogen tijdperk waarvan tot nog toe zeer weinig bekend is heerschte eenig denkbeeld kan geven. De inrichtingen die hunne leerlingen het Mu-eum van Kunstnijverheid wen- schen te laten bezoeken kunnen voor dit doel, indien zulks vooraf wordt aangevraagd steeds vrijen toegang ver krijgen, terwijl de Directie zich be schikbaar stelt aan die ze wenscht de noodige inlichtingen te geven. De heer J. H. Romijn heropende zijne zaak in gasornamenten die voor heen in de Schachelstraat 39 werd uit geoefend, in het perceel Koningstraat 12 hoek Jacobijnestraat. De geheel gerestau reerde winkel met eene prachtige col lectie gasornamenten noodigt de voor bijgangers tot een bezoek uit. Ook voor aanleg van gas- en waterleidingen, als mede van electrische schellen is dit een goed adres. Aan de overzijde, in perceel 13 heeft de heer Reeser, zijne zaak in banket, koek en suikerwerken, vroeger in de Groote Houtstraat, gevestigd, overge bracht in combinatie met de zaak van den heer Waterschot. De winkel, die tot dat doel zeer vergroot is, ziet er keurig netjes uit en bevat tal van heer lijke vleeschwaren, delicatessen en fijne banketbakkers-artikelen. Sedert 1. 1. Zondag wordt alhier uit de Nieuwe Gracht vermist een hou ten zandschuit met ijzer beslagen, groot 10 ton op het roer gemerkt 10, waarin een vaarboom en eenige zandschoppen, toebehoorende aan den schuitenverhuur der B. aan den Spaarndammerweg. Door den werkman P. v. d. Z. is bij de politie aangifte gedaan dat hij bij een vechtpartij 1. 1. Zaterdagavond in de Lange Begijnestraat is kwijtge raakt zijn zilveren cylinderhorloge met nikkelen ketting. Een 19 jarige knaap, wonende te Beverwijk, die gisteren morgen de paar denmarkt alhier bezocht, kwam aldaar tot de ontdekking te vermissen zijn zilveren horloge met nikkelen ketting. Hij weet echter niet of hij het verloren heeft of dat het hem ontrold is. Een 13 jarige knaap werd giste ren namiddag door een agent v. politie op heeterdaad betrapt op het mishan delen van een hond aan de Gedempte Oude Gracht door dit dier met een zware ijzeren ketting tegen den kop te werpen. Tegen hem werd procesver baal opgemaakt. In het douchebadhuis zijn in de afgeloopen week genomen 506 baden. Atioop van de verkooping van Huizen, gehouden den 29 ApriU899f in de .Gouden Leeuw" te Haarlem. No. 1 tot 16. Heerensingel, niet gezeild, uit de band verkocht. - 17. Een Winkelhuis, waarin Kruideniers-alfiire en Brood-depót, met afzonder,ijk opgaande Bovenwoning en Erve met Tuin, Tram Hal.straat eu nitgang aan de Schoterslrast. No. 23 zwart en rood, niet geveild. - 18 Een Huis en Erve m.-t twee afzonderlijk opgaande Bovenwoningen. Spasme bij de Korte Veerstraat. No. 81, 120UU, A. Verzijl. 19. Een Huis en Erve met Tuin'je, Kusten- bnrgeriaan. No. 29, J 2050, F. Horn, - 20. Een Hu 8 en Erve met Tuintje, Kusten- burgerlaan. No. 31, 2350, A. Verzijl. - 21. Een Hu-s en Erve met Tuintje. No. 33, Kustenburgerlaan, ƒ2700, A. Verzij!, - 22, Een Winkelhuis met afzouderlijk opgaande Bovenwoning eu Erve, Breestraat No. 19 ïwart en rood, f 4005, A Verzijl. 23. Een Winkelhuis waarin de Kruideniers- affaire wordt uitgeoefend en Erve, Bree straat op den hoek van de Tuchthnisstraat. No. 9, ƒ4510, H. J. Edelijn. 24. Een Huis en Erve, aan de oostzijde van de Korte Lakenstraat. No. 15, f 1830, Wilhelmus. - 25. Een Huis en Eive met Tnin, Oranjeboom- straat. No. 172, /2310, P. J. Paradijs. - 26. Een Hu s en Erve, Begijnesteeg op den hoek van het Begijnehuf. No. 1, f 1750, G de Vries. - 27. Een Huis en Erve, Gedempte Oude Gracht nabij de Stoofsteeg. Nu. 49, 5610, U. London. 28. Een Huis en Erve, Meesterlottelaau onder Heemstede, benevens uitgang m eene Poort, uitkomende in de Meesterlottelaau. No. 56 d zwart eu rood. - 29. Een Huis en Erve, naast en ten westen van het voorgaande en ntigang door eene Poort iu de Aleesterlottelaan. No 57 d. - 30. Een Huis en Erve, naast en ten westen vim het voorgaande en uitgang door eene Poort in de M cesteriottelaan. No. 58 d. - 31. Een Huis en Erve met Poort, naast en ten westen van hst voorgaande. No. 59 d. De petceelen No 28 tut en met 31 te zamen ƒ5990, L. F. Slehos q. q. Postkantoor Haarlem. OPGAVE van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaartenbestemd voor onbekende personen, gedurende de eerste helft der maand April 1899, welke stukken thans door de Af zenders kunnen worden teruggevraaqd. Brieven Mevrouw Kroesou, Mej Visser, Wel. Sprengers, Mevr. de Jong, Hulsman, Mej. M. v. Kalkert, - Mej L. Maler,S. v. Kinshergen, B. Dekker, Wed. A. Heise, Mej A. Griffioen, "Wed. Kooi, allen Amsterdam; Zuster Caroline, Berlikum; E. ter Knile, Enschede; J. P. Lindeyer, 's Graveuhage; de Vrieze, Groningen; van der Drift, Mej. G. Suitjer, heiden Haarlem; J. Lee .slag, Haarlem mermeer; J. san Ssazen, Bruins, beiden Heemstede; A. A. Janssen, Leeuwen Monselaarsdijd, Puelijk Klerk, BotterdamD. M. Pronk, SchiedamP. J. Leunen, Utrecht; v. d. Ploeg, Vreeswijk; P. de Lange Az Westzaan; Bergman Zaandam. Briefkaarten. Mej. W. v. d. Hoist, D. Henman, J. en W. Holst, K. v. Opzeeiand, Wed. Buis, Wed. Roe- lofs allen Amsterdam; F. V. d Bergh, Arnhem; H. B.iukhof, P. Hazenbroek, Mej. Suringa, allen 's Graveuhage. Buitenland. S. E Goedhart, Londen, J. V. Dahlberg, Pa ramaribo. Markt yan 1 Mei 1899. Boter. Aangev. 163 verk. 163 K. G. L. pr. ƒ1.10 II. pr. 1.15 p. K. G. Biggen. Aangev. 71 verk. 71 stuks. L. pr. f 6.H. pr. 8.p. stuk. Schrammen. Aangev. 46 verkocht 46 stuks. L. pr. 10.H pr. 14.— p. stuk Aardappelen. Aangev. 59 H.L. ver kocht 59 H.L. L. pr. f 2.H. pr. 3.- p. H. L. Appelen. Aangev. H.L. verk. H.L. L. pr. H. pr. f p. H.L. Peren. Aangev. H.L. verk. H.L. L. pr. H. pr. p. H.L. Paardenmarkt 1 Mei 1899. Aangevoerd: prijs: 169 paarden 400.ƒ45. Grootendeels werkpaarden van In- landsch en gekruist ras waaronder zeer goede exemplaren. Handel tamelijk. ORGELBESPELING. in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 4 Mei 1899, des namiddags van 2—3 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaSaint-Saëns. 2. Choralvorspiel: .Kyrie, Gott Va- ter in Ewigkeit"J. S. Bach. 3. SonateO. Dienel. a. Allegro maestoso. b. Solemn March. 4. Marche fucèhre (3j Symphonie).Beethoven. 5. Atia LtlaneijSchubert.

Haarlemsch Advertentieblad | 1899 | | pagina 2