ÏÏAARLEMSCÏÏ Eerste Blad. No: 40. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Eenentwintigste Jaargang. 144 van ZATERDAG Ned. Vereen, iet bevordering van Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Nieuwsberichten. TDLEPHOONMDHMll TELEPHONISCHE VERBINDING. met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden—,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels 1 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën warden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan too mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. Etrele Kamer. Maandagmorgen is de Kamer bjjeen gekomen tot hervatting harer werkzaamheden. Ingekomen waren verschillende missives, waaronder de mededeeling van het overlijden van Jhr. F. X. J. van Nispen tot Pannerden, aan wiens nagedachternis door den Voorzitter werd hulde gebracht. Mede deeling werd voorts gedaan van de laat stelijk door de Tweede Kamer aangeno men wetsontwerpen. De vergadering werd verdaagd tot den volgenden dag. Dinsdag was aan de orde het wets- ontwerp tot wijziging van art. 109 van het Indisch Regeerings reglement. Gelijkstelling van Japanners met Euro peanen in Ned. Indië). De heer van Asch van Wijck bestreed het ontwerp als onnoodig en als strijdig met de belangen van inlandsche Christenen. De heer Roëll, hoewel vóór gelijkstelling, ontkende, dat het handelstraktaat met Japan daartoe zou verplichten. Hij zou echter vóór stemmen met het oog op Indiesche handelsbelangen. Hij sprak de hoop uit, dat de Min. duidelijk zou doen uitkomen, dat dit voorstel is gedaan als blijk van waardeering van Japan en in het belang der goede verhoudingen, sedert eeuwen bestaande. De heer Pijnacker Hordijk oordeelde, in weerwil van zijn beden kingen, verwerping bezwaarlijk. Zóó ook de heer Brandsen v. d. Zijp, die echter vroeg, wanneer voorsteilen tot tegeling van de rechtspozitie van inland sche Christenen te wachten zijn. De Min. van Kol. verdedigde de wijziging van het Regeeringsreglement, terwille van een afdoende regeling der zaak, welke de Min. scheidt van de regeling der pozitie van inlandsche Christenen, waar over het Hooggerechtshof advies heeft uitgebracht, dat thans berust bij den Raad van Indië, maar spoedig den Goeverneur Genei aal zal bereiken. De Min. beloofde de regeling zooveel mogelijk te zullen bespoedigen. Het ontwerp werd aangenomen met 40 tegen 4. Daarna was aan de orde het ontwerp betreffende de Indiesche Paketvaart. De heer Pijn acker Hordijk zou tegen stemmen, alleen omdat 7 jaar vóór den afloopenden koncessie onderhandeld is over eenelO jarige verlenging. Spreker meende ook dat de Staat niet voldoende voordeel heeft van dit kontrakt. De heer Fransen van de Putte betoogde, dat steun gege ven was aan een kontrakt met de Kon. Paketvaarl-maatsch. uit vrees dat bij uitbesteding de stoomvaartlijnen in In dië in Engelsche handen zouden komen. Spreker wees op het groot belang van eene nationale paketvaart tusschen de Indiesche eilanden. Zijns inziens is echter bjj dit ontwerp te veel gelet op verlaging van subsidie, en minder op het groote belang van verlaging der tarieven. De Min. van Kol. verdedigde krachtig het ontwerp, waardoor volgens hem zoowel de belangen der schatkist, als ook het verkeer in den Indieschen archipel zullen worden bevorderd. Het ontwerp werd aangenomen met 38 tegen 2 Stemmen Dinsdagnamiddag werd uit Johannes burg per telegraaf bericht, dat daar Dinsdagochtend zeven personen in hech tenis zijn genomen, beschuldigd van hoogverraad en tevens, dat dit bericht door den staatssecretaris bevestigd werd. Zjj werden per extratrein naar Pretoria overgebracht. De namen der gearres teerden klinken zeer Engelsch. Medegedeeld wordt, dat er zeer be zwarende papieren zijn gevonden en er nog meer arrestaties verwacht worden. De inhechtenisnemingen moeten ge schied zijn door middel van een speurder, die zich bjj de beweging had aangesloten. Nader wordt bericht, dat de gearre steerden geen officieren zijn, hoewel zij wel in Engelschen dienst zjjn geweest. Reeds lang moet de Transvaalsche regeering kennis gedragen hebben van het feit, dat er gecomplotteerd werd en een korps werd aangeworven, dat reeds eene sterkte van omstreeks twee duizend man telde. De Britsche gezant heeft Kruger zijn leedwezen betuigd. Het bestuur der South African League weer spreekt de geruchten als zoude het met het complot bekend zijn. Volgens beëedigde verklaring van drie Engelschen was het plan het fort te Johannesburg in bezit te nemen en te houden tot dat de Engelsche troepen uit Natal zouden gekomen zjjn. Een der gearresteerden verklaarde te hande len volgens directe instructies van den Engelschen Minister van Oorlog. Wat de Transvaalsche regeering in deze zal doen is een open vraag. Of zij zoo lankmoedig zal zijn als in 1895 met Jameson mag betwijfeld worden, en hoe de Engelsche minister zich uit de zaak zal redden, als hij er in betrokken is, verlangt men zeer te weten. Een der Engelsch Afrikaansche kranten moet al de veronderstelling hebben uitgesproken dat het geheele komplot door Kruger en zijne mannen is voorgewend, doch hiervoor kent men Kruger te goed. Aan de bewering omtrent de opdracht van den Engelschen minister van Oorlog hechte men uit den aard der zaak weinig waarde. Welk politiek man zou op deze wjjze te werk gaanZelfs de Transvaal sche regeering kan de verklaring niet ernstig opgevat hebben. Reeds hebben Engelsche bladen uit gemaakt, dat geen der zes gearresteerden Engelsche officieren of oud-officieren zjjn. Inmiddels zou men mogen meenen dat er meer achter zit dan een dol plan van eenige mannen zonder naam en zonder invloed. Nog steeds is er sprake van meerdere arrestaties. De Engelsche pers neemt de zaak als heel licht opdat is dan ook het beste wat zjj in dit geval doen kan. Zq vinden het al heel mooi, dat er geen officieren bij zjjn of zjj 't jammer vinden, dat landslieden verdacht worden van hoogverraad verneemt men niet. Donderdag te twee uur is de Vredes conferentie door onzen minister van Buitenlandsche Zaken namens Hare Ma jesteit de Koningin met eene korte rede geopend, waarna de Heer Staal, ver tegenwoordiger van den Czaar, op uit nodiging van de Conferentie het voor zitterschap aanvaardde. Tot ondervoor zitter werd benoemd Jhr. Mr. van Kar- nebeek, afgevaardigde van ons land. Het eere voorzittersschap werd aangeboden aan den Heer De Beaufort. Medegedeeld wordt, dat toch nog gelegenheid is gevonden om de pers toe te laten, wel niet in de zaal maar in den koepel, maar, het congres besloot de beraadsla gingen geheim te houden, waaruit volgt dat de toegang alleen verleend is voor de openningszitting. In den Haag werd Donderdag druk gevlagd. De Duitsche pers is zeer kalm gestemd omtrent de resultaten der Conferentie Het eene blad noemt het eene bijzondere eer voor den Czaar, haar te hebben bijeen geroepen, het andere ziet er een poging in die tot niets lijdt, weer een ander vindt haar niet te vergeefsch, reeds omdat de vertegenwoordigers den oorlog willen verklaren aan den oorlog. Een socialistisch blad ziet er eendui- velschen toeleg van den Czaar in en be schouwt het samenzijn met wantrouwen. Nog een blad drijft er den spot mêe, dat de pers is buiten gesloten. Uit Friesland schrijft men: 01 ze blijvend zal zjjn weten we niet, maar zeker is het, dat er in de malai se, die langen tijd in het boerenbedrijf bestond, in den laatste tijd een gunstige verandering gekomen is. Het vee is in dezen voorzomer duurder dan het sedert jaren is geweest, wat een gevolg is van de zeer ruime hooioogsten van de drie laatste jaren. Bij nagenoeg alle boeren is nog een groote voorraad oud hooi aanwezig; het gebeek daaraan noopte vroeger velen een gedeelte van hun vee in het voorjaar te verkoopen. Nu is dit het geval niet in de min dere aanvoer van vee op de markten is oorzaak van de aanmerkelijk veel hoo- gere prijzen, die vooral voor runderen worden besteed. Ook dit jaar belooft bovendien een goed hooijaar te zullen worden althans bjj de eerste hooiland verhuurders, die in de vorige week on der St. Nicolaasga plaats hadden zjjn zeer (linke prjjzen besteed. Ook de zui velproducten stjjgen in prijzen, de uit komsten van den oogst zullen vermoe delijk eveneens bevredigend zjjn. HAARLEM, 19 Mei 1899. In onzen Schouwburg komt Maan dag het Hollandsch Tooneelgezelschap van het Poleis voor Volksvlijt te Amster dam met het amusante bekroonde blij spel ïDe gevolgen van een Leugen" gevolgd door de klucht „Jochem Pezel, wat ben je voor een Ezel". In beide stukken wordt een rol ver vuld door den Heer C. Kühn, die gedu rende het laatste drietal seizoenen ook voordrachten hield in Weten en Werken, bjj de Maandagavond bijeenkomsten. Zeer zeker zullen de bezoekers zich ge noemden heer herinneren. Velen van deze bezoekers zullen het wel interessant vinden den Heer C. Kühn ook eens in het bljjspel te zien. Om hen hiertoe in de gelegenheid te stellen, meende de Directie den entree prijs voor de gewone bezoekers van Weten en Werken die deze voorstelling wenschen bjj te wonen in stalles en parterre lager te moeten stellen, namelijk 40 cents per persoon. Zjj hebben hiertoe Zondagnamiddag tusschen twaalf en twee uur hunne namen op te geven aan den Schouwburg Jansweg. Dezer dagen waren wjj in de gelegenheid de nieuwe caoutchouc-fa- hriek van de Heeren Gebr. Merens aan het Noorder-Buitenspaarne te bezichtigen. Achter de oude fabriek, een goede zestig jaar geleden opgericht door den Heer Van Geuns, hebben de tegen woordige eigenaren een nieuw gebouw doen plaatsen van drie en veertig bjj zeventien meter en dit geheel doen in richten naar de eischen van den tijd, met veel licht, veel versche lucht en veel ruimte. De beweegkracht is stoom, de verlichting met electrisch booglicht wat de fabriek, met gloeilicht wat de kantoren betreft, welk licht geleverd wordt óf rechtstreeks van de dynamo óf door middel'van accumulatoren. Het kijkje in de fabriek is zeer loonend. Onder het geleide van de Heeren Merens zijn wij in de gelegenheid gesteld het een en ander in deze mede te deelen. Eerst de grondstof het caoutchouc, reeds bekend sedert de ontdekking van Amerika Het is aanwezig in het melk sap van sommige planten, welke voor komen op de eilanden van onzen In- dischen Archipel, in Brazilië, Mexico en ook in West-Afrika. Tot het inzamelen wordt de boom ingesneden en uit het dan ontvloeiende melksap wordt het caoutchouc afgeschei- den.Tegenwoordig wordt de boom geculti veerd het product dat dan verkregen wordt, ziet er veel minder onooglijk uit dan dat, wat de eenvoudige bewerking door den inlander oplevert. Verschillende soorten worden aan de fabriek verwerkt. De geheel vormlooze massa, meestal vermengd met plantendeelen heeft ver schillende bewerkingen te ondergaan, eer zij is omgewerkt, J), v. b. in een brandslang of een fietsband. Vroeger werd de massa eerst opgelost; terpentijn olie was hierbjj o.a. onmisbaar. Tegen woordig volgt men eene andere wjjze van behandeling welke meer praktisch is. Eerst wordt het ruwe product ge weekt in water, waarna het in de wals gebracht wordt waar het door die be werking vele malen te deen ondergaan gezuiverd en tot zeer dunne platen gebracht wordt. Heeft het daar den vereischten graad van zuiverheid verkregen, dan komt het in den mengwals, waar er zinkwit, zwavel en kleurstof in gebracht wordt. De thans nog kleverige massa wordt vervolgens met behulp van allerhande vernuftig gevonden machines verwerkt tot alles wat men van elastiek maken kan van het dunste ringetje tot den buis van de grootste afmeting, inge sloten den wiel- en fietsband. Het slotproces waaraan de voor werpen worden onderworpen is het vulcaniseeren, men zou het misschien het hardingsproces kunnen noemen. De zwavel, bjj vroegere bewerkingen in het caoutchouc ingewerkt, wordt hierbjj onder hoogen warmtegraad en hoogen druk innig met de stof verbonden, het toont na die bewerking andere eigen schappen; b.v.b. het is niet meer kleverig en bezit veel meer elasticiteit dan het ongevulkaniseerde. De toepassing van caoutchouc wel

Haarlemsch Advertentieblad | 1899 | | pagina 1