heid te moeten stellen invloed uit te oefenen op den gang van 's lands zaken, die hierdoor allicht weer gesteund zouden kunnen worden in de richting als door Engeland bedoeld wordt, dus niet in het belang der republiek. Natuurlijk worden de Transvaalsche zaken in deze veelbewogen dagen, door de vrienden van recht en vrijheid met de meeste belangstelling gevolgd. De Parqsche briefbestellers hadden het werk gestaakt om hooger traktement. Hun getal is twee duizend. In den dienst werd nu voorzien door soldaten, maar in den aard der zaak ligt, dat althans in de eerste dagen, de post zeer gebrekkig werd bediend, tot schade van handel en nijverheid, ja van wie niet. De regeering heelt tegenover hen een krachtige hou ding aangenomen, zoodat de staking dan ook niet lang kon duren of succes hebben, temeer daar de regeering van hare ambtenaren in de eerste plaats geen dienstweigering kan gedoogen. De bestellers moesten dus öf spoedig het hoofd in den schoot leggen, of ver vangen worden. Het laatste zou vermoe delijk in de eerste dagen nietgemakkelijk gaan, maar het publiek zou weten te geven en te nemen en hare sympathie niet verspillen aan menschen, die moed willig verwarring veroorzaken. Dit be grepen ook de bestellers en daarom hebben zij ook reeds hun taak weer opgevat. De regeering blijkt echter niet voor nemens ai de werkstakers weer in ge nade aan te nemen, er zijn er althans enkele ontslagen, terwijl noch het plan moet bestaan om door verplaatsing en verlaging in rang de leiders der bewe ging te strafTen. Uit St. Petersburg komt bericht, dat het bekende boekje van den Duitschen ge delegeerde ter Vredes Conferentie, Prof. Von Stengel, waarin min of meer spot tend over het denkbeeld van een we reldvrede wordt gesproken, en waarover de Czar zich onlangs tegenover den Heer Stead afkeurend uitliet, in Rusland is verboden. Gelijk men weet, is het in geheel sympathiseerenden geest geschreven tijd schrift van Stead: War against war daar echter eveneens verboden, zoodat gegron de twijfel rijst of men daar wel verstaat hetgeen men leest. In de gemeente Tegelen is dit jaar het aantal meikevers zoo groot, dat de Gemeenteraad voorloopig 100 heeft uitgetrokken tot verdelging van deze schadelijke insecten. Er wordt voor eiken liter meikevers 5 cent uitgekeerd. Groote hoeveelheden worden dagelijks gevangen. Zooals men weet verschijnen enkele Engelsche bladen sedert eenige weken ook op Zondag. Blijkbaar is het Engel sche publiek, zeer gehecht aan oude en ook goede gewoonten, daar niet mee in genomen, en die tegenzin heeft zich geuit in eene betooging bij den minister van binnenlandsche zaken. De minister gaf als zijne meening te kennen, dat die Zondags-edities niet zeer oud zouden worden. Tengevolge van een en ander werpt de uitgave geen voordeel op en willen de uitgevers er mee ophouden, mits alle Zondagsuitgaven ophouden. Onder de Belgische mijnwerkers be staat meer en meer geneigdheid het werk weder op te vatt=n. Alleen in de Borinage neemt het aantal stakers toe. De Finnen, die hun land wenschen te verlaten wegens de ingrijpende ver anderingen in de Finsche grondwet, zullen door de regeering van Canada met open armen ontvangen worden. Er worden reeds pogingen gedaan om de landverhuizers aan te moedigen, Canada als hun nieuwe vaderland te kiezen. Nog altijd hoopt men dat de czaar nog geheel of gedeeltelijk zal terugkomen op zijne besluiten, wier opvolging voor de Finnen zoo diep beleedigend is. Naar aanleiding van de ontploffingen, welke in den laatsten tijd in de kruitma gazijnen hebben plaats gehad, heeft de Fransche minister van Oorlog besloten dat het bewaken dier magazijnen zal worden overgelaten aan waakhonden. Verteld wordt dat de Voorzitter der Fransche Kamer, de Heer Desschanel Vrijdag de voorzittersbel heeft aan stuk ken gebeld, niet omdat dit werktuig zoo hard gehanteerd werd, maar omdat de moleculen van het brons niet tot rust kunnen komen; zóó druk moest de voor zitter der Fransche kamer van de bel gebruik maken om zijne mannen tot de orde te roepen. Koningin Victoria van Engeland heeft, ter gelegenheid van haren naderenden 80sten verjaardag, het paleis van Ken sington aan haar volk ten geschenke gegeven. De hartelijke ontvangst van de zijde der bevolking, ter gelegenheid der eerste steenlegging van het Victoria and*Al bert-Museum ooggetuigen erkennen, dat het een huldebetoon was, roerend in zijne eerbiedigheid moet H. M. ten zeerste hebben getroffen. Het was als een afscheid trouwens, nu tamelijk duidelijk was te kennen gegeven, dat dit wel de laatste openbare officieele plech tigheid zou wezen, waaraan de bejaarde Koningin meer deelnemen zou. Men zag, toen de Koningin dankend boog, blijkbaar zeer aangedaan, H. M.'s lippen bewegen. De woorden, die zij mag gesproken hnbben, bereikten na tuurlijk de menigte niet, maar niet temin zal men elkander op dat oogen- blik wel begrepen hebben. Dat in het buitenland de aandacht op ons vaderland wordt gevestigd door de Vredes-Conferentie, blijkt vooral uit de geïllustreerde tijdschriften. Veter Land und Meer bevat groote platen van het Huis ten Bosch en de Oranjezaal, benevens een portret van Minister De Beaufort. In hetzelfde num mer staat een groote houtsnee „Paar denmarkt te Rotterdam", naar een schilderij van Otto Eerelman. Ook Daheim geeft een drietal kleine plaatjes van het Huis ten Bosch benevens portretten van Baron Staal en Graaf Munster. In de Review of Reviews staat een artikel over de Vredes Conferentie als „The topic of the month." Daarbij staan een tweetal kijkjes van de Oranjezaal, alsmede naar de photo's van den Heer Scheel, te Amsterdam, en portretten van Minister De Beaufort, d n Hertog van Tetuan (Spanje), Graaf Nigra (Italië) en den Heer White (Vereenigde Staten). De conferentie tusschen Sir Alfred Milner en president Kruger zal, naar de correspondent van de Times te Kaap stad meldt, den 31en dezer gehouden worden. Kruger zal, volgens den corres pondent van hetzelfde blad te Pretoria geen specifiek program mee naar Bloem fontein nemen, maar over alle zaken onderhandelen waardoor de onafhanke lijk des lands niet in gevaar kan wor den gebracht Na Jameson's inval hebben zooals men weet, de leiders van het hervor mingscomité aan de regeering van Pretoria hun woord gegeven, zich niet met de politiek te zullen inlaten. Maar de termijn gedurende welke die belofte geldt, is geëindigd hetgeen in ver band met de arrestatiën van enkele dagen geleden wel opmerking verdient. Het bezoek van H. M. de Koningin zal te Rotterdam, naar men bericht, plaats hebben op Vrijdag 9 Juni. Den 25 Mei worden de Koninginnen op het Loo verwacht. Woensdagavond zal de Koningin ten hove een gala soiree geven ter eere van alle gedele geerden ter conferentie. Vijfhonderd uitnoodigingen zullen gedaan worden. Te Zaandam hebben zich een paar gevallen van pokken voorgedaan, een der lijders was in aanraking geweest met een stoomschip aldaar, dat hij had helpen ontsmetten. De voornaamste winkeliers in galante- riën en verdere luxe artikelen te 's Her togenbosch hebben besloten voortaan op Zon- en feestdagen hunne winkels te sluiten. Een veehouder in de Friesche ge meente Smallingerland had een zieke kip. Hij opende den krop van het dier en haalde daaruit 17 groote boonen, die het beestje zeker gesnoept had uit een bakje, dat op den dorschvloer stond. De boonen waren zeer uitgedijd, en de veehouder heeft ze gepoot en ze den naam „Kroptoonen" gegeven. De kip is na de operatie weer gezond en wel. Terwijl men in den Haag gaat con- fereeren in het belang van vermindering van oorlogslasten en terwijl ook Turksche gedelegeerden daaraan deelnemen, heeft de sultan order gegeven tot het formeeren van vierhonderd nieuwe reserve batal jons in vijf legerkorpsen. Wel blijkt er uit hoe de sultan ingenomen is met de voorstellen van zijn machtigen buurman, den czaar, en waaruit de vredelievend heid van den sultan duidelijk blijkt; men richt toch geen nieuwe bataljons op om ze niet te gebruiken 1 Medegedeeld wordt, dat H. M. de Koningin op biertoe gedaan verzoek, gaarne van eene latere gelegenheid zal gebruik maken om de gemeente Zaandam met een officieel bezoek te vereeren. HAARLEM, 23 Mei 1899. In de Vrijdagavond gehouden algemeene vergadering der „Haarlem- sche Bochvereeniging" werden in de plaats van de met 1° Juli e. k. aftre dende directeuren F. Smit Kleine en dr. J. B. Wijnhof!, gekozen deheerenG. B. Crommelin en Mr. C. M. Rasch Bij monde van de heeren Mr. A. W. Thöne en Deander Schlegel werd aan den aftre denden voorzitter F. Smit Kleine hulde voor zijn bestuur gebracht. De toestand der Vereeniging is gunstig. Uitzicht werd gegeven op een concert in de Groote kerk Donderdag '13 Juli e. k. waarop zich het Berlijnsche Domkoor, Eerelid der Haarl. Bachvereeniging, zal doen hooren. j Men deelt mede dat het buitenver blijf Hartenlust aan de Korte Kleverlaan te Bloemendaal door een consortium van Amsterdamsche heeren is aangekocht en zal ingericht worden tot een hótel pension dat nog dezen zomer wordt ge opend. Triton uit Utrecht zal naar men bericht dit jaar in de Universiteits-roei- wedstrijden op 28 Mei a. s. niet met een oude vier uitkomener zal een ploegje starten, alleen om de boete te ontkomen. Ook zal „Triton" voor het eerst uitkomen met een jonge acht, de heeren Verloop (slag), Beukema, A. Niks, Overbosch, Van der Linden, Niks Sr., Lonkhuizen en De Wilde. De heer Her derschee trainer, zal alle nummers sturen. De voorstelling gisterenavond in den Schouwburg „De gevolgen van een Leugen", gevolgd door de klucht „Jochem Pezel, wat ben je voor een Ezel", door het Hollandsch Tooneelgezelschap van het Paleis voor Volksvlijt had het noo- dige publiek getrokken, dat zich bijzon- wel amuseeerde bjj de verdienstelijke opvoering van de joligheid. Het Holl. Tooneelgezelschap blijft zich in de gunst van 't publiek verheugen. Op de Bloem markt van Zaterdag, den zoogenaamden Luilak," waren 24900 potten bloemen aangevoerd en grooten- deels verkocht. ERRATA. De welwillende lezers zullen wel zoo vriendelijk geweest zjjn de drukfout Noorder Buitenspaarne betreffende de ligging van de caoutchoucfabriek te veranderen in Zuider Buitenspaarne. Vrijdagavond komt Rooyaards hier Shakespeares' Julius Cesar voordragen Dit is een evenement op kunstgebied in Haarlem, en wie weet hoe groot succes de beroemde acteur te Amsterdam o.a, had met zijn Shakespeare-vertol kingen zal het toejuichen, dat men ook hier in de gelegenheid wordt gesteld Rooyaard's kunst te genieten. Uit de kritieken heeft men kunnen lezen hoe, met sober gebaar onderstreept nu en dan Rooyaards den geheelen avond door zonder merkbare vermoeiing van stem Shakespeares verzen zegt met de gewenschte intonaties, verzorgend tot de kleinste détails, en op eene wijze die diepen eerbied afdwingt, de karak ters teekent door stem en gebaar. Nog eens, laat ons dankbaar zijn dat dit kunstgenot geboden wordt en in groote getale opgaan. In den nacht van 1.1. Zaterdag op Zondag is door opschuiving van een raam uit den loodgieterswerkplaats van Van Oploo, gelegen aan den Burgwal alhier, een nieuwe looden pijp van onge veer 4 meter ontvreemd, die door den agent-rechercheur Verkerk is opgespoord en in beslag genomen bij den koopman J. aan de «Anthoniestraat. Door den koopman W., wonende Bakkerstraat alhier, is bjj de politie aangifte gedaan, dat van zijn wagen staande op straat is ontvreemd een grjjs cartonnen doos, inhoudende heerensport- flanellen, drie bonte en verschillende wollen boezelaars. L.l. Zondag is door den agent rechercheur Fenger aangehouden een doofstomme bedelaar, die hem in de Anthoniestraat een lei aanbood, waarop geschreven„een doofstom meubelmaker zonder werk, vraagt UEd. beleefd eene kleine ondersteuning voor een warm middagmaal." Bij zijne aanhouding) gaf hij op Jan Verlee te heeten, maar al spoedig is gebleken dat hij is genaamd Maarten Postmus en gesignaleerd stond in het Algemeen Politieblad, daar hjj nog 15 dagen hechtenis moest ondergaan ter zake openbare dronkenschap. Hij is naar het huis van bewaring overge bracht. Gisteren Maandagavond zijn twee wagens van de stoomtram Haarlem Alkmaar op het Kennemerplein gede railleerd door de gladheid der rails, waarbij geene ongelukken zijn voorge vallen. Door de rechercheurs Verkerk en Van Halst is aangehouden L. C. G., oud 15 jaren, scheepsjongen op Hr. Ms. Instructieschip «Pallon" te Amster dam, die van passagieren was achter gebleven. In het douchebadhuis zijn in de afgeloopen week genomen 506 baden. Ailoop van de verkooping van Huizen, gehouden den 20 Mei 1899, in de „Gouden Leeuw" te Haarlem. No. 1. Een pe ceel Bouwterrein aan den Kam persingel. 2. Een percee) Bouwterrein naast het voor gaande. 3. Eeu perceel Bouwterrein naast het voor gaande. 3a Tot Amotie een Loods, staande op de perceelen No. 1 en 2. 3d. Tot Amotie een I.aods, staande op de perceelen No. 2 en 3. - 3c. Tot Amotie een Loods, staande op de perceelen No 1, 2, 3, en 5. 4. Een perceel Tuingrond, achter de perceelen No. 1, 2, 3 en 5, ingang hebbende door eene laan uitkomende aan den Kampersingel. 5. Een dubbel Heerenhuis en Erve met Tum aan de Kampertingel met uitgang in eene daaraan grenzende laan mede uitkomende aan den Kampersingel. - 6. Een perceel Bouwterrein nevens het voor gaande perceel aan den Kampersingel op den hoek van bet Zuider-Bniten Spaarne, roet bet daarop aanwezige Gebouw, inge richt tot Kantoor en Bergplaats, f 4(150, S. J. W. Mons. 7. Een perceel Bouwterrein aan bet Znider- Bniten Spaarne naast het voorgaande, ƒ2650 J. Ooitwald. 8. Een perceel Bouwterrein naast het voor gaande, ƒ3000, T. C Piet. 9. Een perceel Bouwterrein naast het voor gaande. - 10. Een perceel Bouwterrein naast het voor gaande. - 11. Een perce 1 Bouwterrein naast het voor gaande. - 12. Een perceel Grond met de daarop staande Broeikast aan het Zuider-Buiten Spaarne, naast het voorgaande 12a. Tot Amotie eeu Loods met afdak staande op de perceeleu No. 6, 7 en 8, 110 W. Wille. i 12b. Tot Amolie een dubbele Loods staande op de perceelen No. 812, f 170 P. Hoogeveen. De perceelen No. 1 tot en met 5 en 3a„ i en c gecombineerd. Te zamen f 23100, H. Velthuijsen. De perceelen No. 9 tot en met 12 ge combineerd. Te zamen /"8930, P. Hoogeveen. Markt van 23 Mei 1899. Boter. Aangev. 147 verk. 147 K. G. L, pr. ƒ1.10 H. pr. f 1.15 p. K. G. Biggen. Aangev. 67 verk. 63 stuks. L. pr. 5.50 H. pr. 8 50 p. stuk. Schrammen. Aangev. 43 verkocht 39 stuks. L. pr. 11.— H pr. f 14.p. stuk Aardappelen. Aangev. 93 H.L. ver kocht 78 H.L. L. pr. 2.— H. pr. 2.50 p. H. L. ORGELBESPELING. in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 25 Mei 1899, des namiddags vaa 3—3 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Einleitung und FugeW. T. Best. 2. Choral AndanteJ.G. Bastiasm. 8. Sonate No. 1Mendelssohn. a. Allegro moderato. b. Adagio. c. Ree. et Finale. 4. Aria uit de Hmoll Messe...Bach. 5. Prière.Guilmant.

Haarlemsch Advertentieblad | 1899 | | pagina 2